• Advertisement

Първата ми седмица в Ирландия

Добре дошъл във форумите на всички страни, които не са включени по-горе. Тук можеш да зададеш всички въпроси, които те вълнуват.

Първата ми седмица в Ирландия

Мнениеот vladopi4a » 17 Март 2018, 13:51:08

Здравейте, казвам се Владимир и от седмица живея в Лимерик. Кандидатствах за работа от ирландските интернет сайтове, докато си бях в България. Малка комуникационна компания се свърза с мен и ми предложи работа в Лимерик. Ще изграждаме оптична комуникационна мрежа ( Fiber Optic Splicer ). В България работя същото. На 10.03.18 г. пристигнах в Лимерик с автобус от Дъблин ( за около 3 часа, 14 евро ). От фирмата ми бяха наели квартира в една къща близо до университета, квартала се казва Касълрой. Къщата е двуетажна с по три стаи на етаж, има две бани и тоалетни, обща голяма кухня, всекидневна, и стая със сушилна, пералня и др. подобни. Работодателя ми плати депозита ( наем за един месец = 300 евро), а аз си платих първия наем. Сметките се разделят между всички живеещи и се плащат на хазаина в края на месеца. Излизали към 50 евро на месец. На първия етаж има и двама нигериеца, но хората ми се виждат културни и добре облечени. Засега условията за живот не са лоши.
В първия работен ден записах час за издаване на PPS номер в местен офис на Службата за социално осигуряване (Social Welfare Office). Дадоха ми час за следващия ден, избрах си да е в 13.00 по обяд, защото по рано сутринта бях записан за първия си курс, който ми беше нужен, за да започна работа - Manual handling . Курса завършва с изпит във формата на тест, не е кой знае какво. Както и да e в 12.00 ми връчиха сертификата за Мanual handling, който важи три години и е необходим за всички професии. В 13.00 бях на гишето за издаване на PPS номера, с нужните документи ( лична карта, писмо от работодателя, с което той удостоверява, че ще ме наеме на работа, писмо от хазаина, което удостоверява, че живея на въпросния адрес, ако имате договор за наем носете и него ). Процедурата е бърза, направиха ми снимка и служителката попълни нужните документи, трябва да имате активен телефон (може и с българска СИМ карта), защото ми изпрати СМС за потвърждение.Готовата ППС картата се издава до 14 работни дни, но служителката ми даде писмо, в което е написан моя ППС номер, което ще ми върши работа за следващите стъпки.
Вчера беше курса ми за Safe Pass – пак курс нужен за голяма част от мъжките професии. Курса продължи цял ден от 08.00 и завърши с изпит в формата на тест към 17.00. няма да изпадам в подробности за съдържанието му, лектора насочва за по-важните въпроси, които ще бъдат включени в теста. Не е престъпление, ако сравниш някой от отговорите си с колегата до теб. Не се притеснявайте за трудността на тестовете, мисля че всеки би се справил. След теста ми дадоха удостоверение за завършен курс по Safe Pass, а самата карта ще бъде готова до 4 седмици. Валидността на този курс е 4 години. Работодателя плати и двата ми курса, мисля че общо са към 160 евро.
Във вторник 20.03 съм записан на последния курс, който вече е свързан конкретно с работата ми. По-късно през деня ще отида в избрана от мен банка, за да си направя сметка, на която работодателя ми ще превежда заплатата всяка седмица. Договорих ме се на седмична заплата от 600 евро след удръжките. От 21.03, ако всичко е наред започвам работа, нямам търпение, защото вече не ме свърта.
Тук времето е много променливо, малко по-студено от България, но много хора ходят с къси ръкави и с къси гащи. Аз почти не си свалям якето :) . Вали от време на време. Хората изглеждат добре живеещи и задоволени. Храната не е много по-скъпа от България, има постоянно промоции и понякога се оказва, че някои неща се по-евтини тук. Скъпи са цигарите и алкохола, но видях че има полска водка за 15 евро, бира за 1,5 евро и уиски за 18 евро.
Важно е да имате хубав телефон с навигация, това много ми помага при търсенето на места в центъра, избиране на автобуси и спирки.
Засега това е от мен, ако има българи в района на Лимерик нека ми звъннат (0887665033) ще се радвам да поговорим. Ако някой се интересува от нещо конкретно свързано с курсовете, документите или нещо друго, нека пише, ще се опитам да му отговоря. Не забравяйте, че и аз още съм пресен тук, няма да знам всичко. Успех !
Последна промяна vladopi4a на 17 Март 2018, 18:15:28, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора vladopi4a за мнението (общо 2):
yulskyМитака ФУ
Рейтинг: 8%

Аватар
vladopi4a
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Re: Първата ми седмица в Ирландия

Мнениеот Митака ФУ » 17 Март 2018, 15:13:54

Браво! Нека силата бъде с теб...
Само хубави преживявания и много щастие, в новата ти работа!
Аватар
Митака ФУ
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 1
Благодарил: 107 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот ivo75 » 17 Март 2018, 20:01:10

Владимир, страхотен пост, желая ти успех и се надявам да продължиш да споделяш опита си, което със сигурност ще от полза на много хора.
baconsutan написа:....Завистта ражда злобата.
или обратното....
Аватар
ivo75
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 0
Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 182 пъти

Мнениеот profesionalista » 18 Март 2018, 13:38:04

Здравей Владо Пича. Хубави пари като за начало и евтина квартира. Само така =D>
profesionalista