• Advertisement

Малко повече за Португалия

Добре дошъл във форумите на всички страни, които не са включени по-горе. Тук можеш да зададеш всички въпроси, които те вълнуват.

Re: Малко повече за Португалия

Мнениеот Mony60 » 27 Юли 2012, 20:59:49

velingrad написа:p.p. Огромно количество снимки, но ще ги споделя, след като се прибера, като ги и свържа с написаното.

Хайде прибирай се по-бързо! :)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот velingrad » 28 Юли 2012, 10:30:05

Интересно за Порто-галия е също, че на спирките (Метро, трамвай, Бус), винаги има човек в униформа, който да помогне на пътниците, при (изваждането/вземането) на билет. Дали е защото се „размотават“ много туристи? Може и да е така, но не съм го виждал никъде до сега, ама не съм и пътувал навсякъде с градски транспорт де.

Билетите се купуват на автомат, като зареждате толкова пари, колкото е разстоянието, което искате да изминете. Градът е разделен на зони, доволно указани на всяка спирка. Например пътуваш 2 зони 1,15€, 3 зони 1,45€, 4 зони 1,80€ и т.н.т.
Бях свидетел и на „заловени“ пътници „на черно“. Очаквах някакъв скандал, но уви бях „разочарован“.
Контрольорите „сгащиха“ 2-ма младежи, поискаха им лични карти (или там, каквото имаха), написаха им актове, накараха ги да се подпишат, и им пожелаха приятен пътуване. Да сте виждали подобно нещо? Аз не, никъде.
Между другото, контролира се често, както и не преживях пътуване, през което в Метрото (например), да нямаше охрана- униформени, невъоръжени и много приятни люде.

Магистралите в Порто-галия са “огън”. Прекрасни артерии за “гонкане” на абтомобилът, платен и поради което- непълноценно използвани. Просто Порто-галецът ги избягва, именно заради заплащането. Дано доживеем и ние някога, подобни магистрали, щото не са като нашите “красавици”- по-красиви са.

Строителството в Порто-галия, не ми е по вкусът. Невзрачни, нищо не „казващи“ блокове, по-зле (на външен вид) и от хотели, но ми „подшушнаха“, че вътре било ЛУКС. Може и да е така, като по-скоро го и вярвам, ама „кутии“ без никаква „разчупеност“, мога да гледам и някъде в София.

И тук е моментът да споделя, че съществува невероятен контраст, между нови и стари сргради. Може и да бъркам, но останах с впечтление, че поне 80% от старите сгради са обявени за продажба. Ако правилно съм разбрал, то това е така, защото голяма част от Порто-сградите са обявени за паметници на културата, и всяко едно саниране, ще бъде безумно скъпо. Щото дори и санирани, общият им изглед, трябва да е непроменен, реставриран. Та там май са на изчакване, докато не започнат да се рушат от само себе си.
И тази гледка не е само в покрайнините, ами и в самият център- старият град.
Тъпичните за Порто сгради, облепени с фаянсови плочки (предимно синьо-бели) по-късно, при „появата“ на снимковият матрял.

Интересно, къде Порто-галците, крият „бездомните“ си кучета? Щото срещнах много четирикраки, ама само едно без стопанин. Навсичкото отгоре, Порто-галецът взел, че през 100 метра поставил табелки, под които има торбички, за след „изходните нужди“ на четирикраките.

Това не означава, че не се срещат и тук „мини“ и „бомби“, ама все пак.

Отказвам да коментирам, само споделям, че повечето автомобили в Порто-галия са френски и испански (SEAT). Не, че няма и друид- всякакви, но повече си е повече.

Между другото:
- ха си стъпил до пешеходна пътека (не върху нея), ха са ти спряли. И никакво псуване, „бибиткане“- изчакват и продължават.
- оставам с впечатлението, че Порто-галецът (шофьор) има проблем със завой на дясно. Де що ударена кола видях (бая са си), все дясната страна “челосана”. До момента нямам обяснение

- И в Порто-галия се срещат все повече станции за зареждане на електро абтомобили. Видях само 2-3 коли, но поне има къде да ги заредят.

- бензинът и дизелът Порто-галски са скъпи.

И едно, ама много, много лично отклонение. Бил съм тук и там, ама такава великолепна, сладка, вкусна, невероятна, приказна, извънземна пица, каквато ядох при италянец в Порто, досега не бях срещал.

пак ша пиша...
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението (общо 5):
KOMEHTATOPKAvessy72Mr.BombasticelleMony60
Рейтинг: 21%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот velingrad » 29 Юли 2012, 11:50:21

Как го правят тоя номер Порто-галците, нямам идея, но, при толкова високи цени на бензина (и дизел-a), никакво "спиране" на колите. Карат си, все едно с вода возят.

Порто-галците пият кафе, предимно еспресо. Е, ще речете, та кой не пие? Да, ама не. Порто-галецът пие кафе цял ден. От сутрин до вечер, между това време и през другото. Задължително кафе се пие след ядене. Няма значение колко е часът, щото и след 23-24 часа (нощеска) да е, Порто-галалецът поръчва като капак кафе.
Предложи на германец (повечето от тях) след 18:00 кафе и веднага ще се възмути: "Че как ще спя след това?". А Порто-галецът, явно си спи като къпан. Поне никoй не ми сподели за противното.

И Порто-галецът е чревоугодник. Колко поемат на храна не е за вярване, като и никога, ама никога не отказват десерт.

И пак накратко за боклукa:
- кошчета за боклук има буквално на всяка крачка.

- болкукът на плажовете се събира винаги и всекидневно след около 18.00 часа. И там, на плажовете навсякъде има закачени чували, които са много начесто.

- особено впечатление ми направиха скритите контейнери. Представляват на вид невзрачни... кутии, насред пешеходни зони и тротоари, "облепени" отвсякъде в павенца, но под тях големи контейнери. Цялото това "чудо" се вдига директно с паветата, изчиства се и отново се затваря.

p.p. подкрепено със снимки, както рекох, по-късно.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението (общо 4):
KOMEHTATOPKAvessy72ellenaddya
Рейтинг: 17%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот velingrad » 1 Август 2012, 16:12:51

Доколко се различават от нашите, не съм в състояние да кажа, но ви съветвам:
- не се опитвайте да снимате Порто-галски полицай, особенно ако той ви вижда. Ако го издебнете, както и да е, но а ви е видял и тръгва заплашително към вас: "но фоторгафя а полициста, но!".

За градът Порто, както и за голяма част от Португалия, са типични, облепените фасади на къщите със... (предимно) сини фаянсови плочки.
Има ги всякакви, но в по-голямата си част, са с някакви мотиви. Има разбира се и в други цветове, пак всякакви. Културата на (да се изразя по-простичко), „Azulejo“ (един вид мозайка от квадратни плочки) е достигнала Порто-галия от персийско-арабският свят, но португалците са я доразвили и "присвоили".

Определено, едно от местата, които са представителни за тези "мозайки" е централна гара Порто.

Друга забележителност на Порто, са мостовете, чрез които се свързват отделните части, разделени от река Дуро.

(и тук снимки по-късно)

Мжете на и в Португалия...
(по-късно)

Жените на и в Португалия... ах жените...
(по-късно)

И за да не остане някой с впечатление, че "величая" Порто и португалците, като ми дойде музата, ще "им направя сметката" и от другата страна. Тоест това, което не им е в ред (и не само по мое мнение).

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението (общо 4):
KOMEHTATOPKAvessy72ellenaddya
Рейтинг: 17%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот velingrad » 2 Август 2012, 13:21:35

Продължение:
Друга забележителност на Порто, са мостовете, чрез които се свързват отделните части, разделени от река Дуро.

Първият представен мoст, е дело на ученик на Айфел. Същият този, дето е конструирал и едноименната кула в Париж.
Ponte Dom-Luís I

В далечината се виждат 2 моста (до тях не стигнах), като вторият (желязна конструкция) е проектиран именно от мосю Айфел.

Ponte Maria-Pia

Ponte da Arrábida

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението (общо 3):
KOMEHTATOPKAvessy72elle
Рейтинг: 13%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот velingrad » 2 Август 2012, 18:35:40

Както бях обявил, щеше да има и снимки за "мъжете... жените... ах жените", но ме хвана "шубе", че ще бъда обявен за сексист (и всичките му подразделения), та затова се отказвам (засега).
Но без снимки, мога да твърдя, че и те са хора- тоест, няма по-красиви, по грозни или по-такива от другаде. Ако се изключи по-тъмничката (от слънцето) кожа разбира се... ;-) Ама със сигурност (извинете сънароднички), не са по-грозни от нашенки и нашенци.

Следващи теми (за мое си улеснение, щото остарявам и забравям):
- стадиона на драконите Estádio do Dragão, тоест този на ПОРТО
- "да ти изгори билетът"
- "безименните" граждани на Порто-галия

по-късно де...

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
KOMEHTATOPKA
Рейтинг: 4%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот velingrad » 2 Август 2012, 23:30:27

Тази сутрин, бе доста мъглива, та понеже не ме сдържа на едно място, реших да посетя "Драконите". Все пак, макар и да не съм световен запалянко, да идеш до Рим... до Порто де, и да не видиш стадиона на FC Porto [-o<
Жалко, че от моите снимки, не-мо-же да се добие представа, колко огромен е (стадиона). Снимките са правени на 2-рият етаж ;-)
Избрани импресии, в дъното на които и аз :-"

В кръг около стадиона, са "запечатани", звездите на отбора.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот velingrad » 12 Август 2012, 21:37:21

Под безименни граждани, можем да разбираме: на порто-галаски адрес, няма имена. Има номер, под който се намира личност, но точно само номер.

Да ти изгори билетът, ще иде да значи следната история.
Нормално е да имаш електронен билет, който (споменах вече) да зареждаш с парички всеки път, когато (преди) пътуваш. Е, имахме и такива билети, ама се случи случка- естественно, на мене се случват винаги.

Стоим си ние пред автомата, пускаме пари и вместо зелена лампа, заслепява ни некакво червено. Автомата изплюва някаква бележка, естественно на португалски, та ако не беше един симпатяга, на около 60 години, направо си бехме в туча. Обясни но той (на англо-подобен-език), че сега билетът ни бил невалиден, та трябвало да идем до централата.

За щастие, централата била на същата спирка. За наше нещастие, обслужването бе подземно.
Първо си теглиш номерче- моето бе 783, но на ред бе 733...
Моят млад придружител се побърка, при мисълта толкова да чакаме, но аз съм стар човек, мога да чакам.
След 25 мин, който на нас ни се сториха 325 (Жега, ей, разберете), най-после се добрахме до госпожата зад гишето.

Не, че моят английски е вроден, но нейният бе... никакъв. Дойде една друга (боже какво тяло... извинявка), която говореше перфектно и ни помогна.

p.p. Подробни снимки, за пътешествието, като намеря време в галерията на Заедно

От ей сега нанам, ще пиша само там, дето има fun.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот velingrad » 3 Декември 2012, 20:26:45

Все пак, продължавам с Порто-галията ;-)
За останалите с впечатление, че всичко е било "на шест", предлагам следните снимки, от едно меню. За четящите германо-немски, ще е по-интересно, но и англо-саксонски разбиращите, няма да са много назад:

+

vessy72

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот olga » 4 Декември 2012, 14:19:30

Хаха.
Zicklein im Ofen gebraten voll benutzerdefiniert сигурно съм аз !! :mrgreen:
Zicklein най-вероятно идва от kleine Zicke. (второто ми име).
И аз ходих в Португалия, но ядох квото ми сервират без да питам :-)

Потребители благодарили на автора olga за мнението:
ysmivka

Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот velingrad » 9 Декември 2012, 20:39:11

Имаше (и има) такава Тема, дето се твърдеше (по памет), че каквото кучето, такъв и стопанинът (или обратното. Ето няколко импресии по този повод, от Порто-галията.

vessy72

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот vessy72 » 9 Декември 2012, 21:54:42

Предполагам, че кученцето от последната снимка е на дамата? ('щот' иначе не ми се връзва ;))
• “On ne voit bien qu'avec le cœur. L'essentiel est invisible pour les yeux.” Antoine de Saint-Exupéry
Не хранете форумните тролове
Истината за Антималигноцит
Аватар
vessy72
Роден писач
Роден писач

Снимки: 61
Статии: 2
Благодарил: 467 пъти
Благодарено: 329 пъти

Мнениеот velingrad » 9 Декември 2012, 22:00:07

vessy72 написа:Предполагам, че кученцето от последната снимка е на дамата? ('щот' иначе не ми се връзва ;))

...негово е, не на дамата [-X
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот Mr.Bombastic » 10 Декември 2012, 01:17:15

Малко още за времето: Португалия през зимата е ... много различна. Зависи в коя част сте. Във всеки случай времето макар и дъждовно е по-меко от България или Германия. На север температурите по океана са около 5-10 градуса и честичко е слънчево. На юг е още по-меко и приятно. Навътре в страната може да се стигне обаче дори до сняг. Не се сещам къде, но мисля в Жереш може дори да се карат ски, но не е сравнимо с Алпите или бг курортите.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 431 пъти
Благодарено: 298 пъти

Предишна

Назад към Други страни