• Advertisement

С.Корея

Добре дошъл във форумите на всички страни, които не са включени по-горе. Тук можеш да зададеш всички въпроси, които те вълнуват.

С.Корея

Мнениеот bromma » 5 Април 2013, 18:23:32

Покрай поредния кръг заплахи и обяви на война от с Корея срещу кого ли не, цяла седмица DN публикува статии за тях. Журналистите бяха успяли да издирят един избягал от комунистическия рай. Той е дошъл в Швеция да търси подкрепа и гласност за терора и десетките хиляди затворници в лагери там. Ето какво разказа той за вестника в сряда.

Той е около 20 годишен, роден и израстнал изцяло в затворнически лагер, намиращ се близо до столицата. По площ лагерът бил по-голям от Стокхолм. Официалните данни били, че в с Корея има 200 000 затворени в лагери, но той твърди че бройката е многократно по-голяма. Според идеологията на откачената династия която ги управлява, една трета от населението били шпиони и затова ги държали в лагери за по- надежден контрол. И понеже лагерите не можели да поберат толкова хора, имало ред - като умре някой в лагера, пристига следващия.
Майка му била изпратена в лагер, обвинена като потенциален враг не вярваща в светлите идеи още като ученичка. По-късно показала добро поведение и за награда й пратили мъж за интимна среща, от което тя забременяла и се родил той. Не знае кой е баща му. По-късно случаят се повторил и тя родила още един син. Той израстнал в лагера с майка си и брат си и казва, че не ги е чувствал като близки, а като съперници в храната, тъй като тя била много малко и постоянно гладували.
Обяснява, че чак сега усеща колко му липсват и каква чудовищна постъпка е извършил - чул че майка му споделила с брат му, че ще планира как да избягат. Той отишъл и ги натопил на охраната с ясното съзнание, че е правилно да донесеш на властта, когато някой крои нещо против нея. Охраната извели майка му и брат му и пред очите му ги застреляли.
Година или две по-късно той успял да избяга от лагера (смята се че е единствен оцелял след бягство от лагер) и от страната и се озовал в Китай. Оттам го пратили в Южна Корея, където дълго време лекувал психически и физически травми.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 148 пъти
Благодарено: 251 пъти

Re: С.Корея

Мнениеот onufriy » 5 Април 2013, 23:18:10

Значи този човек е роден в лагер. Не е виждал света извън лагера, не познава никого навън. Никой навън не знае, че той съществува. Ценностната му система предполага по-голяма лоялност към държавата, отколкото към майка му и брат му.
Така, значи, в един момент на него му щуква, че трябва да бяга. Снабден с топографски и политически карти, научен да ги чете, просветлен за съществуването и политическата система в съседните страни, научен да оцелява и да се ориентира в пресечени местности (всички тези умения и матр'иали придобити в лагера, щото нали се сещате, че няма къде другаде), човекът духва. Корейските граничари го изпускат, китайските не го свитват, ами го изпращат в Южна Корея...
Дотук съм разбрал правилно, нали?
Освен това затворникът се оказва добре информиран за броя на лагерниците в страната, за това по каква схема влизат и не съвсем не излизат.

От друга страна, преди седмица имаше тема около смъртта на Георги Марков. Човекът се изказа в доста технически аспект, който аз не мога да оценя, щото не съм специалист. На форумните специалисти обаче им беше все тая, те се заеха да питат какъв и защо е въпросния доктор, оплакваха се, че никога не са го чували... Някои се изказваха и без да гледали интервюто. Поне до миналата седмица не прочетох нито едно изказване на специалист (демек лекар) по твърденията на доктор-какъв-беше там.
onufriy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 132 пъти
Благодарено: 219 пъти

Мнениеот naselo » 5 Април 2013, 23:40:27

Една позната се върна преди две седмици от Корея. Цитирам я "Там всъщност не живеят така зле, както се описва. Всъщност са си доста добре. И са много изобретателни, имат разнообразна кухня. Готвят всичко което расте (растения)."
Донесе много хубави неща - сувенири, ликьор и други. Всичко с високо качество - не като маспродукцията около нас. Разбира се, вероятно са скъпи стоки за местните.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 6 Април 2013, 04:59:03

onufriy написа:Значи този човек е роден в лагер. Не е виждал света извън лагера, не познава никого навън. Никой навън не знае, че той съществува. Ценностната му система предполага по-голяма лоялност към държавата, отколкото към майка му и брат му.
Така, значи, в един момент на него му щуква, че трябва да бяга. Снабден с топографски и политически карти, научен да ги чете, просветлен за съществуването и политическата система в съседните страни, научен да оцелява и да се ориентира в пресечени местности (всички тези умения и матр'иали придобити в лагера, щото нали се сещате, че няма къде другаде), човекът духва. Корейските граничари го изпускат, китайските не го свитват, ами го изпращат в Южна Корея...
Дотук съм разбрал правилно, нали?
Освен това затворникът се оказва добре информиран за броя на лагерниците в страната, за това по каква схема влизат и не съвсем не излизат.

От друга страна, преди седмица имаше тема около смъртта на Георги Марков. Човекът се изказа в доста технически аспект, който аз не мога да оценя, щото не съм специалист. На форумните специалисти обаче им беше все тая, те се заеха да питат какъв и защо е въпросния доктор, оплакваха се, че никога не са го чували... Някои се изказваха и без да гледали интервюто. Поне до миналата седмица не прочетох нито едно изказване на специалист (демек лекар) по твърденията на доктор-какъв-беше там.

С риск да се получи гузен, негонен бяга, май аз съм въпросния дето се е изказал без да изгледа интервюто. Всъщност го пуснах, но почти веднага го спрях. Имам трайна и разбираема чувствителност към лекарското съсловие и смея да твърдя към тази, която добавя стойност в здравеопазването. Та пуснах интервюто, лъхна ме един първобитен начин на общуване и го спрях. Да си лекар е призвание, но изисква и интелектуално ниво и специфично поведение базиращо се на висока стойностна система. Не усетих това и го спрях, губене на време е/беше. Така че - да - специалист съм, но не по здравеопазване, а по хора, на които да вярвам и такива които сами се издават, че не стават. Ако докторът се окаже прав някой ден, да ме прощава, всеки греши.

Иначе съм съгласен, цялата история е малко невероятна. Обаче има и такива. Може би няма да е лошо някой да разрови и да сподели, аджеба как се е измъкнал този човечец.

Една молба и до онуфрий - ако ще споменаваш мен и или някой друг, нека е по име в случая ник. Аз си стоя зад мнението и ако съм казал нещо глупаво или невярно ще си го призная, ако ли не съм, ще си го защитя. Но адресирай моята персона директно. За някои хора това е без значение, но за мен е.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 30
Благодарил: 383 пъти
Благодарено: 278 пъти

Мнениеот velingrad » 6 Април 2013, 16:28:44

Всички лъжат за С. Корея. И американците, и европейците, японците, китайците, южно-корейците. Да повярваме поне на братушките от Первий канал:

Естественно, трябва да "понимаете по руский".
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот bknf » 6 Април 2013, 23:45:38

Обаче какъв ред има там в селското им стопанство, 56:35. В България толкова плодородна земя стои и пустее.

А историята на човека избягал в Швеция, ми се струва малко медийно измисленa.
Но и не го познавам лично, разбира се.
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 199 пъти
Благодарено: 359 пъти

Мнениеот bromma » 7 Април 2013, 13:47:57

Разбира се, че е измислена история - "к'ви са па тия, че на мен ще ми ги пробутват такива измислици - с карти се бил уредил, избягал бил, граничарите го били изпуснали, хайде де! Я да им пратя един назидателен мейл, че друг път първо да ни питат преди да пишат, щото ние по-добре ги разбираме тези неща!" :bootyshake:
(името на журналиста Ingmar Neveus и пощата му ingmar.neveus@dn.se
Прикачени файлове
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bknf » 7 Април 2013, 21:10:53

Ако правилно съм разбрал преведеното от шведски, 20 годишния северно кореец е разказал на шведския журналист следната история:
Той (въпросния северно кореец), който се вижда на снимката, бил роден и живял до 20 годишна възраст в някакъв затворнически лагер.
Пък може и южнокореец да е, струва ми се с доста интелектуален вид, и не ми прилича да е израстнал в затвор.
Майка му била там от ученическа възраст, и по някое време и пратили мъж за сексуална среща.
След която тя забременяла, и се родил нашия човек. След това и пратили още един мъж, и той получил братче.
Като бил на 18- 19 години, натопил майка си и по-младия си брат, че готвели план за бягство.
Охраната ги застреляла въз основа на тая информация, и нашия човек и това го е наблюдавал.
Взели са го за свидетел, така да се каже - за да може да разказва след това, като избяга.
След това успял като много рядък случай да избяга от лагера, след това и от страната.
Отишъл в Китай, а оттам - в Швеция.

В цялата тая история възникват много повече въпроси, отколкото отговори.. Та затова, не и вярвам.
Също и както оная история, дето някакви две шведки уж били изнасилени.. и им повярваха, от съвсем официално място.
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 199 пъти
Благодарено: 359 пъти

Мнениеот naselo » 8 Април 2013, 09:05:56

popwill написа:
naselo написа:Една позната се върна преди две седмици от Корея. Цитирам я "Там всъщност не живеят така зле, както се описва. Всъщност са си доста добре. И са много изобретателни, имат разнообразна кухня. Готвят всичко което расте (растения)."
Донесе много хубави неща - сувенири, ликьор и други. Всичко с високо качество - не като маспродукцията около нас. Разбира се, вероятно са скъпи стоки за местните.

Северна Корея е рай на земята, предлагам да отидеш да поживееш 1-2 години =D>

Не, ще си стоя в рая, наречен България или още по-добре Германия.
Госпожата беше на едномесечно турне из Азия в качеството си на защитник на онеправдани, подтиснати, дискриминирани с опит десетки години. Също финансира или организира със свои ресурси такава дейност. Ще ми е интересно Попвил да каже какво се вижда из Корея в първо лице, или нека да е поне препредадено от някой ходил там.
Емигрант в Швеция... ще каже каквото му е изгодно в Швеция. Един рус приятел, 110 кила, магистър изчислителна техника, сини очи, три апартамента, е циганин в една голяма демократична държава. Там се е оплакал от терора в България, как са го били, едва се докопал до достъп до образование, ..., .... И това като нищо може да излезе в местния вестник като "ужасите в Азия: България". Бъркат понякога, Азия, Европа, България - екзотика някаква им е.

Потребители благодарили на автора naselo за мнението:
onufriy
Рейтинг: 4%

naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот jorko » 8 Април 2013, 11:41:20

Една интересен (според мен) разказ за този резерват на комунизЪма от млад българин - пътешественик, който е бил в Северна Корея:
http://www.webcafe.bg/id_658790908
Аватар
jorko
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 8 Април 2013, 11:49:28

Господи, все едно чета 1984...
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 30
Благодарил: 383 пъти
Благодарено: 278 пъти

Мнениеот ljuba » 8 Април 2013, 13:51:28

Тази история с корееца я има на филм и мисля,че беше по истински случай,но филма е от преди поне 1-2 години,ако не и повече,вече не помня точно кога го гледах!
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот jorko » 8 Април 2013, 14:08:14

В YouTube има доста интересни документални филми за Северна Корея. Спомням си, че в един от тях някакъв руски експерт каза, че по някакви показатели (забравих точно какви за съжаление) страната, която най-много прилича на Северна Корея е...Мозамбик... И после риторично попита "На кой му пука за Мозамбик?", с което искаше да каже, че единствения начин Северна Корея да привлече някакво внимание върху себе си и да накара някой да се съобразява с нея, е заплахата или по скоро блъфът за ядрена атака, което според мен си е самата истина.
Аватар
jorko
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот bromma » 19 Юли 2013, 12:28:22

Митничарите в Панама на канала спряли за проверка за наркотици с.корейски кораб превозващ захар. Като разровили под чувалите, отдолу се показали оръжия и оръжейно оборудване. Съответно корабът бил задържан, капитанът направил опит да се самоубие :angryfire: , но панамците го спряли, а екипажът обявил "бунт" - разбира се съвсем театрален, както са гледали по старите филми.
Незабавно се намесили кубинци, които обявили, че оръжието е тяхно, старо съветско производство, + части за ракети за изтребители, и всичко това го пращали в с. Корея за ремонт.
Панамското правителство засега не се връзва на плоските лъжи, но смята до 1 седмица да проучи версията на кубинците и след това да заведе дело за нелегална оръжейна търговия срещу екипажа, който рискува 5 г. затвор.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот onufriy » 13 Февруари 2014, 10:37:51

bromma написа:Митничарите в Панама на канала спряли за проверка за наркотици с.корейски кораб превозващ захар. Като разровили под чувалите, отдолу се показали оръжия и оръжейно оборудване. Съответно корабът бил задържан, капитанът направил опит да се самоубие :angryfire: , но панамците го спряли, а екипажът обявил "бунт" - разбира се съвсем театрален, както са гледали по старите филми.
Незабавно се намесили кубинци, които обявили, че оръжието е тяхно, старо съветско производство, + части за ракети за изтребители, и всичко това го пращали в с. Корея за ремонт.
Панамското правителство засега не се връзва на плоските лъжи, но смята до 1 седмица да проучи версията на кубинците и след това да заведе дело за нелегална оръжейна търговия срещу екипажа, който рискува 5 г. затвор.

Куба и Северна Корея са суверенни страни. Имат право да търгуват с оръжие, наркотици, оборски тор и каквото им хрумне, не е ничия работа. Това, че някои държави се мислят за кварталния в планетарен мащаб, а други охотно влизат в ролята на К9, не означава, че све требва да сме съгласни с такваз политика.
Апропо, кубинци и севернокорейци да търгуват с наркотици, а?
onufriy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 132 пъти
Благодарено: 219 пъти

Следваща

Назад към Други страни