• Advertisement

Прекратяване договор за наем на апартамент

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Прекратяване договор за наем на апартамент

Мнениеот Fischer » 16 Септември 2018, 11:58:27

Здравейте,въпроса ми е относно прекратяване на договор за наем на апартамент.Понеже не говоря добре немски и се притеснявам дали ще си получа обратно гаранцията която е три месечни наема.Собственика е предупреден от мен с три месечно предизвестие с препорьчано писмо.Уговорили сме и час на предаване на ключовете.Трябва ли той да подпише някакьв предавателен протокол в които се казва че по апартамента няма дефекти след ползването му?Парите за гаранцията съм платил в брой и имам само една бележка с негово име и подпис за сумата .В договора пише че гаранцията ще бъде вьрната след 14 дни.Как се процедира в такива случай за да не бьдем измамени?
И втория вьпрос е относно как да регистрирам личния ми автомобил с австрийски номера в България.Автомобилът е регистриран на мое име в Австрия плащам австрийска застраховка.Ще го карам на ход до България.Как да прекратя тукашната застраховка,трябва ли лично да вьрна номерата в Австрия или това е работа на КАТ? Предварително благодаря на всички отзовали се по темата!
Fischer
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Прекратяване договор за наем на апартамент

Мнениеот itzo » 16 Септември 2018, 12:04:53

Fischer написа:..И втория вьпрос е относно как да регистрирам личния ми автомобил с австрийски номера в България.Автомобилът е регистриран на мое име в Австрия плащам австрийска застраховка.Ще го карам на ход до България.Как да прекратя тукашната застраховка,трябва ли лично да вьрна номерата в Австрия или това е работа на КАТ? ...

Не чакай КАТ да си свърши работата, защото няма да я свърши навреме и има да си плащаш застраховката, докато им дойде кеф. Личен опит.
Real stupidity beats artificial intelligence every time
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 211 пъти

Мнениеот Fischer » 16 Септември 2018, 13:59:53

Благодаря за сьвета колега!Ако е вьзможно по конкретно ,какви деиствия да предприема за автомобила?
Fischer
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот itzo » 16 Септември 2018, 16:56:33

Ами по принцип срокът, в който нашенският КАТ е длъжен да уведоми чуждата страна за регистрацията е два месеца, но гаранцията, че ще го направят е никаква. Можеш да докараш автомобила, да свалиш номерата и с тях и документите да си го отрегистрираш в Австрия(или да направиш пълномощно на някого там да свърши работата) и след това вече да го регистрираш в България. Другият вариант, към който прибягнах аз е да извадиш от българския КАТ служебна бележка/удостоверение за регистрация, но не съм запознат с австрийските тънкости и не зная тамошната служба дали ще се съгласи да прекрати регистрацията само с него документ, по- добре е да си питаш там на място предварително. И естествено остава третият вариант, на който залагат много българи, които не възнамеряват да се връщат в чужбина- закриват си сметките и казват "ще ме хванете за..." разчитайки, че за неголеми дългове никой няма да ги търси :) Но пък така ще си загубиш и парите от застраховката и данъка, които би трябвало да ти върнат след прекратяване на регистрацията.
Real stupidity beats artificial intelligence every time
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 211 пъти

Мнениеот Fischer » 16 Септември 2018, 17:55:04

Благодаря за изчерпателния отговор! :thumbleft:
Fischer
Нов потребител
Нов потребител