• Advertisement

Прекфалификация или допълнителна кфалификация в IT сектора

Дуисбург, Есен, Бохум, Дортмунд и околностите

Прекфалификация или допълнителна кфалификация в IT сектора

Мнениеот schachmatter » 9 Януари 2018, 13:15:12

Добър ден,

реших да сондирам възможности за прекфалификация (след като семейното ми планиране остана само планиране). Имам малко капацитет да се занивам наред с работата си и с образование.
Може ли някой от специалистите тук да ме насочи към някакви курсове - вечерни или съботно-неделни.,

Благодаря
schachmatter
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 109 пъти
Благодарено: 50 пъти

Re: Прекфалификация или допълнителна кфалификация в IT сектора

Мнениеот onufriy » 9 Януари 2018, 13:40:48

Дай малко повече база за размисъл. Какво мислиш да правиш? Колко време имаш? Цмяташ ли да напускаш работа? И те така...
onufriy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 260 пъти

Мнениеот schachmatter » 9 Януари 2018, 14:32:16

onufriy написа:Дай малко повече база за размисъл. Какво мислиш да правиш? Колко време имаш? Цмяташ ли да напускаш работа? И те така...

Имам време вечерите след работа и събота/неделя. Аз ползвам всеки ден SAP MM на работа, така, че може да си представя и в тази посока нещо да направя. Освен чисто програмиране, предполагам, че има и други възможности...
Не смятам на първо време да напускам работа.
schachmatter
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот rikiking » 9 Януари 2018, 14:40:16

@onufriy Ако правилно съм схванал, schachmatter пита какво да изучи, че после като си седи в къщи и си цъка на компютъра и някакви пари да му изпадат, а не както досега бадева да се хаби по форумите. :mrgreen:
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението:
Митака ФУ
Рейтинг: 4%

Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 422 пъти

Мнениеот onufriy » 9 Януари 2018, 15:06:31

OK, така аз ги виждам опциите:

Програмиране: не е работа за всеки. Макар, че е трудо да се генерализира, иска се определен афинитет към главоблъсканиците и построяването на логически конструкции, най-общо казано. Не е нещо за nebenbei. Основните комерсиални направления в момента:
  • Application Backend. Java, C++ основно. Изисква работа с различни framework технолопгии, както базово познание на server/client технологиите, нещичко за комуникационните протоколи (http, https), афинитет към XML структури и трансформации, web services (REST, SOAP), microservices. Не е задълвително да знаеш всичко, но трябва да можеш да почнеш нещо с в сяко едно. Добра стартова точка са Oracle / Microsoft сертификатите.
  • Frontend: в последно време предимно HTML5 + JavaScript(предимно Angular JS) & CSS. С това вече и не толкова статично като предишните HTML версии и доближаващо се по логика до Backend.
  • DataWarehouse: работа с големи масиви от данни, разширява логиката на Базите от данни. Върви често ръка за рука с Business intelligence: reporting от базите, ползващ различни комерсиални продукти. CrystallReports, Hadoop, Informatica, естествено Oracle са само част от продуктите.

to be continued...

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението (общо 2):
schachmatterМитака ФУ
Рейтинг: 8%

onufriy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот onufriy » 9 Януари 2018, 16:47:54

Такааа, следващата голяма област в информатиката е администрацията:
  • Системна/мрежива администрация: Операционни системи, мрежи, потребителски права, инсталации, пълзене под бюра, опъване на кабели, конфигурации на рутери, мейл сървъри, user help desk
  • База данни админстрация - поддържане на бази, четене на логове, създаване на пространства за таблиците, инсталации на базите, миграции на сървъри, раздаване на права, некой друг SQL
  • Application admin - горе-долу същото като администрация на базите, с по-голям фокус на инсталации и user support и по-малко специични операции с бази. Трудно е да се паушализира, защото апликациите се разнообразни...

следва продължение...

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
schachmatter

onufriy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот onufriy » 10 Януари 2018, 10:00:03

Добро утро, приятели и съседи! Следва съпортът. Не се изискват някакво особени познания, освен добър немски, английски, за всочко останало те обучават на място. Грубо казано: потребители имат пролем с някаква апликация, отврят тикет, ти трябва да прецениш как може да се реши. Съпортът се дели на три нива:
  • first level - нещо от тип на power user - обяснява му се какво е направил грешно, показва му се правилния начин да го свърши. Не предполага грешки в системата.
  • second level - административни настройки - липсвали са права, някой системен файл не конфигуриран, преконфигуриране на маски, закачне на периферия - в зависимост от това какво е предвидено в апликацията
  • thrid level - грешки в кода. Проверява се и се поправя от програмистите, но като такъв тикетът се категоризира от съпорта.

The dark side of the Moon regarding support:
  • ниско платен
  • все повече се изнася в near shoring - Унгария, Румъния
  • познанията са специфични на ниво система и по-малка част от опита ти е генерално приложима: да смениш работа, продукт и пр.

schachmatter

onufriy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот schachmatter » 10 Януари 2018, 10:04:01

Благодаря за съпорта!
Сега разбирам естеството на работа...
Ще си по-блъзкам главата и мога да ти задам някой и друг въпрос.

Благодаря още веднъж!
schachmatter
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот onufriy » 10 Януари 2018, 10:11:57

schachmatter написа:Благодаря за съпорта!

Благодаря още веднъж!
Чакай малко, аз още не съм приключил :mrgreen: Но да, точно това е правилният път, според мен, реши какво искаш и можеш да правиш и после тръгвай да си трошиш главата.
onufriy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот schachmatter » 10 Януари 2018, 10:18:33

onufriy написа:
schachmatter написа:Благодаря за съпорта!

Благодаря още веднъж!
Чакай малко, аз още не съм приключил :mrgreen: Но да, точно това е правилният път, според мен, реши какво искаш и можеш да правиш и после тръгвай да си трошиш главата.

Aaaa извинявай хахаха...продължавай тогава. :mrgreen:
schachmatter
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот onufriy » 10 Януари 2018, 13:19:49

Така, преди да продължим със следващите раздели, да кажем няколко думи за общите неща на горните три категории: инсталация, използване и поддръжка на на инструментите за разработка: build server (Jenkins), lib repository (Maven), repository (GIT), code quality (Sonar) и т.н. Споменатите в скоби продукти са само по един, но има много. Също така автоматизиране на процеси, демек bash scripting etc.

Така, стига толкова теория на общия лаф, четвърто: Quality control, или иначе казано тестер. Варира от от щраканe с мишката по апликацията до изготвяне на тестови концепции, изготвяне на тестови скрипрове (автоматизирано тестване), тестване за дупки в сигурността, you name it... Хубавото на тестерите е, че познават добре функционалността на апликацията и това може да им отвори път напред.

schachmatter

onufriy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот onufriy » 10 Януари 2018, 16:43:25

Ей на, отплеснáх се да пиша глупости по другите теми и не мога да си довърша приказката:

Пето, концептер. Ако въобще има такава дума. На български или немски. Anyway, това са хора пишещи конценпции, как трябва да работи определена апликация. Тука става въпрос за така наречения Fachkonzept. IT- & Testkonzept се пишат от technical project lead, респективно тест мениджър. Това се случва при служни концепции, обхващащи повече от една система, където не могат да се приложат така модерните agile методи и се процедира по класическия waterfall модел. Обиковено са хора с информатично и/или икономическо образование. Трябва им само най-обща представа, кое е технически възможно, те дефинират бизнес логиката, преди въобще да се пристъпи към разглеждането на конкретното техническо решение. Все пак им трябват познания за разпределението на данни (нормални форми), коммуникационни протоколи, application server, client/server архитехтури & co.
onufriy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот onufriy » 11 Януари 2018, 09:58:43

Такаа, малко по малко се приближаваме към логичния финал. Шесто: паразити - project manager, PMO, start up manager, release manager, build manger, ебем ти къф мениджър, solution architect. Не ти трябват познания (освен по ексел да речем) и да моеш да правиш ветър с устата. Много важно е да изглеждаш компетентен. Внимаваш да не попаднеш на некой дърт компютърджия, да те не нарита, освен ако ти самият не си дърт компютърджия естествено. Тогава се подушвате бързо, нали знаеш приказката за краставите магарета?
Последна промяна onufriy на 11 Януари 2018, 10:43:56, променена общо 1 път

boyko123

onufriy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот onufriy » 11 Януари 2018, 10:43:36

И последно, седмо - SAP конфигурации. Това е и единственото от изброените досега, дет не съм го вършил, а съм гледáл отблизо (имахме четири web services с една SAP система, два наши, два техни). Начи положителното е, че парите са много. Не се изисква кой знае каква техническа подготовка. Другата страна на медала - работата също е много. Завалиите никога не знаеха кое, кога и откъде ще им дойде на главите.

Така значи, това горе-долу изчерпва моето виждане на нещата. Ако искате можете да прекръстите темата на "Релизация за информатици / работа в IT или не знам си кво още по-описателно". Seven Footprints to Satan comes to mind :mrgreen: Имаше преди време тука едни деца, дето се чудеха да учат информатика и питаха кво-защо.
onufriy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот schachmatter » 12 Януари 2018, 10:39:30

Добър ден
Хвърлих поглед на MTA курсовете...за два дена 1600 ЕUR ми се вижда доста скъпичко...
http://www.firebrandtraining.de/prislis ... 34&vid=213
Или ако се разстърся мога да намеря нещо смислено?

Как се процедира в същност? Аз бих си купил книги и продукти и бих се готвил сам в къщи...може ли човек да се яви на изпитите само? :)

Сега ако напишеш как се стига до кфалификации за тестери или концептори, няма да имаш грешка. Имам предвид първите степс за ориентиране...
schachmatter
Редовен писач
Редовен писач

Следваща

Назад към Рурпот