• Advertisement

Образование в Швейцария

Напред, науката е слънце!

Re:

Мнениеот nikolayD » 27 Август 2012, 18:28:17

mammamia написа:Tell, виждам, Че сме писали едновременно :)
За туризъм има и Toва и въпреки, Че е безбожно скъпо парите се "избиват". :wink:

ЗДРАВЕЙТЕ . АЗ ЩЕ УЧА В ТОЗИ ЧАСТЕН КОЛЕЖ . МОЛЯ ВИ ,КАЖЕТЕ МИ КАКВО МНЕНИЕ ИМАТЕ ЗА НЕГО ?
nikolayD
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Re:

Мнениеот CHBG » 27 Август 2012, 20:12:21

nikolayD написа:
mammamia написа:Tell, виждам, Че сме писали едновременно :)
За туризъм има и Toва и въпреки, Че е безбожно скъпо парите се "избиват". :wink:

ЗДРАВЕЙТЕ . АЗ ЩЕ УЧА В ТОЗИ ЧАСТЕН КОЛЕЖ . МОЛЯ ВИ ,КАЖЕТЕ МИ КАКВО МНЕНИЕ ИМАТЕ ЗА НЕГО ?

Николай, малко са българите, които могат да си позволят образование в този частен колеж. А тези българи, които могат да си го позволят, едва ли ще ти дадат безплатна информация. По принцип частните колежи за хотелиерство в Швейцaрия са едни от най-реномираните, затова и най-скъпите в света. Дават отлична подготовка, но дисциплината и изискванията по време на обучение са изключително високи. Щом си се насочил към швейцарски частен колеж, значи разполагаш с необходимите средства, за да си финансираш едно пътуване да Швейцaрия, където можеш да "пиеш вода от извора". Успех!!!
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 118 пъти

Re: Образование в Швейцария

Мнениеот nikolayD » 28 Август 2012, 07:24:33

Благодаря Ви за отговора :) Моето полужение е малко по-различно :) Аз живея в Гърция и в момента уча в един частен колеж по туризъм в Атина (http://www.lemonde.edu.gr/default.aspx?lang=en-US),но понеже тук дипломите от частните колежи не се признават ,трябва да отида за да си довърша образованието или в Англия или в Швейцария (тези възможности ми предоставя гръцкият колеж ) Аз избрах Швейцария ,именно защото искам да получа най-доброто образование в тази област :) Документите ми ,както и препоръката от Атинският колеж са вече факт ,но ми се искаше да разбера от някой българин ,който е учил в Швейцария ,мнението му ,защото тук няма българи :( Бих се радвал ,ако някой сънародник учи в http://www.him.ch/en/hotel-management/a ... nformation:) А за парите ,ми е известно ,колко е скъпо :( МАйка ми си продаде апартамента за да ми плати образованието ,за което съм и много благодарен :) Надявам се наистина да оправдая очакванията ?? Още веднъж Ви благодаря за отговора и добрите отзиви :) :) =D> :thumbleft:
nikolayD
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот geryangelova » 30 Август 2012, 14:34:38

Тази година ще съм 12 клас и съм се ориентирала към висше образование в Швейцария. Специалностите, които ме интересуват са финанси и мениджмънд, а може и предприемачество с английски език (сертификат TOEFL върши ли ми работа) , ако можете да ми препоръчате някои университети в немскоговорящата част на страната защото имам някакви познания по немски поне разговорен. Друго което ме интересува е колко горе долу са разноските по издръжката не един студент(включително наем,застраховка,храна и режийни) защото съм чувала за суми от 3000 франка до 6000, което не е ориентировачно
Благодаря предварително
Гери
geryangelova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 30 Август 2012, 15:40:04

geryangelova написа:Тази година ще съм 12 клас и съм се ориентирала към висше образование в Швейцария. Специалностите, които ме интересуват са финанси и мениджмънд, а може и предприемачество с английски език (сертификат TOEFL върши ли ми работа) , ако можете да ми препоръчате някои университети в немскоговорящата част на страната защото имам някакви познания по немски поне разговорен. Друго което ме интересува е колко горе долу са разноските по издръжката не един студент(включително наем,застраховка,храна и режийни) защото съм чувала за суми от 3000 франка до 6000, което не е ориентировачно
Благодаря предварително
Гери

Реномиран швейцарски университет за образование в областта на икономическите специалности, в т.ч. финанси и мениджмънт, е университетът в St. Gallen (St.Galler Universität). Доколкото знам, той има сред възпитаниците си носители на нобелова награда, както и видни политици и бизнесмени по цял свят. Ето линка за интересуващата Ви информация (вкл. и за размера на издръжката) на английски:

http://www.unisg.ch/en/Studium.aspx
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот geryangelova » 31 Август 2012, 23:28:02

Много благодаря за бързия отговор! Но имам още някои въпроси, не успях да намеря никъде в сайта им информация за разноските на студентите, а и не намерих нищо за квартири. Ако някой има повече информация ще съм много благодарна дори на частичен отговор.
Гери
geryangelova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 1 Септември 2012, 11:14:46

geryangelova написа:Много благодаря за бързия отговор! Но имам още някои въпроси, не успях да намеря никъде в сайта им информация за разноските на студентите, а и не намерих нищо за квартири. Ако някой има повече информация ще съм много благодарна дори на частичен отговор.
Гери

А Вие отворихте ли линка, който Ви посочих? Разгледахте ли добре страницата? Защото, ако бяхте поразгледали добре и ако разбирате добре английски или немски, щяхте да намерите необходимата Ви информация.

Ето двата линка с необходимата Ви информация:
http://www.unisg.ch/en/Studium/LebenInS ... osten.aspx
http://www.unisg.ch/en/Studium/LebenInS ... erHSG.aspx
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот gogup » 6 Септември 2012, 01:00:57

Насочил съм се към техническия институт в Цюрих. Сега ще съм 11 клас и декември месец догодина ще полагам ДСД изпит и исках да питам дали се признава за института и ако не какво ще ми е нужно. Георги
gogup
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 6 Септември 2012, 08:10:11

gogup написа:Насочил съм се към техническия институт в Цюрих. Сега ще съм 11 клас и декември месец догодина ще полагам ДСД изпит и исках да питам дали се признава за института и ако не какво ще ми е нужно. Георги

Един принципен съвет къв всички млади българи, имащи намерение да учат в западноевропейски висши учебни заведения:

1. Потърсете в Google линка на учебното заведение, към което сте се ориентирали: Всяко признато учебно заведение 100процентово има собствена интернетна страница, тъй като всички контакти между обучаващи се от една стана и секретариат, професори, доценти и асистенти, от друга, след започване на обучението се извършва изключително по електронен път. (Много от лекциите и учебните материали се публикуват на интернетната страница на съответното учебно заведение, като достъпът до тях се осигурява чрез предоставяне на собствени user name & password след иматрикулиранетo. Самото иматрикулиране също се извършва обикновено online).

2. Отворете страницата и разгледайте хубаво, ама много хубаво цялата информация, защото всяко признато учебно заведение 100процентово дава информация относно условията на приема както за граждани на собствената страна, така и за чужденци.

Успех!
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот CherryCrush » 5 Октомври 2012, 05:43:12

Здравейте :) прегледах с интерес темата, тъй като и аз много искам да уча в Швейцария, та добих обща представа за нещата, благодаря много :)
Бих искала да попитам, понеже май съм единствената, случайно някой с италиански да има там и/или в италианската част на Швейцария, конкретно Лугано? Решила съм да пробвам да кандидатствам икономика, та много ще се радвам, ако някой сподели мнение (: принципно страшно много ми се ходи в Женева, но няма как, немски никога не съм учила, а френския го започнах съвсем скоро и ако наистина искам, трябва да пропусна година, за да го науча тук, а после да отида, та засега този вариант с италианския ме устройва.
И възможно ли е някой да ми разясни как точно се получават онези стипендии за чужденци от съответната държава? Принципно изчетох целия сайт на университета, включително и препратките към френския/немския сайт разгледах, ама нямам познания по тези езици и за съжаление няма как да се оправя без малко чужда помощ :D
CherryCrush
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 5 Октомври 2012, 08:59:26

CherryCrush написа:Здравейте :) прегледах с интерес темата, тъй като и аз много искам да уча в Швейцария, та добих обща представа за нещата, благодаря много :)
Бих искала да попитам, понеже май съм единствената, случайно някой с италиански да има там и/или в италианската част на Швейцария, конкретно Лугано? Решила съм да пробвам да кандидатствам икономика, та много ще се радвам, ако някой сподели мнение (: принципно страшно много ми се ходи в Женева, но няма как, немски никога не съм учила, а френския го започнах съвсем скоро и ако наистина искам, трябва да пропусна година, за да го науча тук, а после да отида, та засега този вариант с италианския ме устройва.
И възможно ли е някой да ми разясни как точно се получават онези стипендии за чужденци от съответната държава? Принципно изчетох целия сайт на университета, включително и препратките към френския/немския сайт разгледах, ама нямам познания по тези езици и за съжаление няма как да се оправя без малко чужда помощ :D

Дайте ми линка на университета, към който сте се ориентирали. Ще Ви помогна с познанията си по немски (аз живея в немскоговорящата част на Швейцария и за съжаление нямам познания по френски или италиaнски). Що се отнася до стипендиите, отпускани на чужденци, доколкото знам, предпоставка е изключително висок успех, който тук, в Швейцария, се постига само при отлично владеене на един от следните езици: немски, френски, италиaнски или английски.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот CherryCrush » 5 Октомври 2012, 11:37:23

http://www.eco.usi.ch/en/for_you/contai ... studio.htm ето това е от страницата на университета, там има линкове към немския и френския сайт за стипендиите, благодаря предварително! :)
иначе аз самата знам италиански на добро ниво, но не ми се ходи в Италия и мисля, че това е добър вариант... ако не беше толкова сложно изкарването на стипендиите, поне доколкото чета
CherryCrush
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 5 Октомври 2012, 13:56:49

CherryCrush написа:http://www.eco.usi.ch/en/for_you/container_prospective_students/borse_studio/programmi_scambio-borse_studio.htm ето това е от страницата на университета, там има линкове към немския и френския сайт за стипендиите, благодаря предварително! :)
иначе аз самата знам италиански на добро ниво, но не ми се ходи в Италия и мисля, че това е добър вариант... ако не беше толкова сложно изкарването на стипендиите, поне доколкото чета

http://www.eco.usi.ch/en/student-guide-12434.pdf

Горе е линкът към английската версия на университетската брошюра с информацията, която Ви интересува. На стр. 16 под т. 4 е записано: "Швейцарски и чуждестранни студенти, приети за обучение по икономически и комуникационни специaлности по бакалавърска програма, завършили средно училище с положена матура със среден успех 5/6 (респ. 85/100) могат да кандидатсват за една от 10 стипендии, отпускани от Университета в Лугано. Тази стипендия покрива таксата за обучение през първата година (която между другото е 8'000 швейцарски франка: виж по-горе в брошюрата) и може да се възобнови за две години. Формулярите за кандидатсване са на френски и немски и могат да се намерят заедно с услoвията за кандидатсване на следния линк: http://www.usi.ch/en/study_grants.

По мое лично мнение без един от трите езика (немски, френски или английски) не може да минете, дори и да владеете италиaнски на високо ниво, по който език между другото ще се наложи да полагате проверовъчен тест (виж условията за прием). Затова по-добре изгубете една година и научете един допълнителен език, отколкото да губите време и средства за нещо, което предварително знаете, че не би могло да постигнете. Успех!!!
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bongobongo » 14 Април 2016, 16:12:44

Моля, който е запознат, да даде информация за основно образование в Швейцария. Припокрива ли се с българската система? Признават ли на децата класа, до който са стигнали у нас, или се налага да повтарят? Става въпрос за дете, завършващо 3-и клас тази година и друго, на което му предстои да бъде в първи клас. В друга тема видях, че образованието до 12-годишна възраст /ако съм разбрала правилно/ е безплатно. Какво следва след това? Децата с друга националност в отделни паралелки ли са? Как процедират с обучението по немски?
Благодаря
bongobongo
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот CHBG » 15 Април 2016, 14:33:31

bongobongo написа:Моля, който е запознат, да даде информация за основно образование в Швейцария. Припокрива ли се с българската система? Признават ли на децата класа, до който са стигнали у нас, или се налага да повтарят? Става въпрос за дете, завършващо 3-и клас тази година и друго, на което му предстои да бъде в първи клас. В друга тема видях, че образованието до 12-годишна възраст /ако съм разбрала правилно/ е безплатно. Какво следва след това? Децата с друга националност в отделни паралелки ли са? Как процедират с обучението по немски?
Благодаря

Образователната система в Швейцария се различава доста от българската. Децата не са така натоварени до завършването на основното училище, както е в България (или както беше преди 20 години). Натоварването идва по-късно. Ще Ви споделя моя опит. Когато се заселихме в Швейцария с моята дъщеря преди 20 години, тя беше започнала четвърти клас в България и не знаеше думичка немски език. В България беше тръгнала на 6 години на училище. Като дойдохме в Швейцария, я върнаха в трети клас на тукашното начално училище (Primarschule), което е до четвърти клас и чиито занятия са целодневни. Тя трябваше да посещава часовете по общообразователните предмети в обща паралелка заедно с швейцарските деца и допълнителни часове по немски, които се провеждаха като частни уроци (само че за сметка на швейцарския данъкоплатец :) ). След три месеца допълнителни часове по немски дъщеря ми беше напълно интегрирана, що се касае до владеенето на чуждия език. Аз въобще не се занимавах допълнително с нея у дома, но по това време вкъщи тя гледаше по телевизията само предавания на немските канали. Тогава още нямаше интернет и BNT World, за да си отклонява вниманието с български предавания. Може би това допринесе много за бързото усвояване на чуждия език. След още два месеца учителката й от училището (а не тази по немски) ми се обади по телефона, за да ми каже, че дъщеря ми скучаела в часовете по математика, тъй като материалът й бил познат и задачите въобще не представлявали трудност за нея. Обаждаше ми се, за да ме попита дали имам нещо против детето от трети да премине направо в първи клас на т.нар. Sekundarschule (съответсващ горе-долу на нашето основно училище), т.е. да прескочи четвъртия последен клас на началното и да премине в основното училище. Така че спокойно. В тази възраст децата бързо се интегрират - може би по-бързо отколкото възрастните.

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението:
bongobongo
Рейтинг: 4%

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Предишна