• Advertisement

Липсва ми 1 част от талона на колата

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Липсва ми 1 част от талона на колата

Мнениеот polux » 15 Февруари 2016, 17:27:10

Здравейте,преди 3 месеца купих кола вкарана от Швеция.Същият ден КАТ прекратиха регистрациите поради липса на номера,аз заминах извън страната и чак сега реших да регистрирам колата.Като най големия глупак повярвах ,че документите ,които ми дадаха българите прибрали се от Швеция с колата са достатъчни за регистрацията.На бърза среща с тях броих парите ,взех колата и документите и кои бяха и какви така и не разпитвах.Днес от КАТ ме върнаха.Оказа се ,че имам само 2 част на талона на последният собственик и 1 част на този преди него.От КАТ искат 1 част на последният собственик.Цял ден ровя в нета и никъде не намерих някой да е споделил какви документи трябва да вземеш когато купуваш кола със шведска регистация.Колата има шведски номера ,които ми се виждат редовни защото съвпадат с написаното в талоните ,които имам....Не знам какво да правя.Моля за отговор някой ако знае наистина ли ми трябва и 1 част на талона,предположения защо го няма.Дайте да помислим и коментираме казуса...Да почна да пиша на последният собственик по талона на адреса му -чудя се..........
polux
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Липсва ми 1 част от талона на колата

Мнениеот polux » 16 Февруари 2016, 12:54:01

Някой ако живее във Västerås, Sweden да пише ако може да помогне....Ако някой знае какви са точно документите на кола шведска регистрация моля да пише.какво представлява 1 част на талона,какво 2 част,какво трябва да се направи за да се изкара 1 част...........В България имаме голям и малък талон.С малкия караме ,а големия пазим в къщи.В Щвеция как стоят нещата.Пишете бе хора ,че ми пуши главата.От никъде не мога да взема информация.........
polux
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 16 Февруари 2016, 16:07:36

Тук никой не носи талони със себе си, те са само за продажба или при пътуване в чужбина, щото цялата информация е в сайта на пътното ведомство.
Талоните са 2 иначе: част 1 е сив и се носи ако ходиш в чужбина. ч. 2 е жълт и е главния документ на колата, сменя се при продажба и в него стоят имената на всички предишни собственици.
Де факто на катаджиите не им е нужен ч.1 от друг собственик, щото той повтаря описаното от ч. 2, а долу в бялата част са описани тегло, цвят, и т.н. технически данни, които са едни и същи за колата независимо от собственика.

Сайта на пътните е https://www.transportstyrelsen.se/sv/va ... ingsbevis/, там има опция да се поръча талон 1 или 2 през сайта. Също има тел. да им обясниш и да поръчаш - май е по - добре за теб но им обяснявай с по-малко подробности!

Потребители благодарили на автора bromma за мнението:
polux
Рейтинг: 4%

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 148 пъти
Благодарено: 251 пъти

Мнениеот polux » 16 Февруари 2016, 17:58:41

Благодаря за отговора!Да разбирам, че купувайки кола от друг собственик, не е задължително да се сменя или поръчва през сайта част1 от талона,защото ви е нужна само ако пътувате в чужбина?!Каква е точно процедурата при вас?Харесвате кола,свързвате се със собственика и после..........?Договор навярно правите,описвате свободен текст или има някаква форма ,която се изтегля от сайта на пътна полиция.После какви са стъпките,които правите до пълна регистрация?Виждам ,че номерата не са сменени, а са още на първият собственик-това нормално ли е?Защо имам част 1 на стария собственик,това не мога си обесня!Другото,което ме шокира е ,че номерата на колата са еднакви и при единия и при другия по талони.Тази част 1 на стария собственик важи ли по вашите закони или си вадите нова?Това значи ли ,че новият собственик не му е била нужна част 1 и не си я извадил?Голяма каша е при мене както писах в началото:имам двата талона с еднакви регистрационни номера написани вътре ,но различни собственици:)))))))))))КАТ -България искат имената да съвпадат.А номера на двигателя докато намерим и изчистим бе приключение-2 часа търкане на супер неудобно място!!.Останало е от комунизма това и никой не го променя-да се описва номер на двигател в регистрационните талони на автомобила....Обиколил съм през живота си целият свят,по морета и океани,всички континенти и като нашата България такава държава няма.Скоро няма се оправим........
polux
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 17 Февруари 2016, 15:48:58

Талон 1 всъщност е ID-то на колата, затова се носи като ходиш в чужбина - напр. ако я откраднат да се покажат характеристиките й. И затова не е много важно какво име стои на него, щото талон 2 е доказателството за собственост. И той трябва да си стои винаги в къщи, специално е подчертано. Иначе техн. данни са описани в талон 1 - номера на мотор, тегло, еко-данни и т.н., без тях не може в никоя страна.

Номера не се сменяват, всяка кола си има архив, където можеш да проследиш всички собственици, техн. й данни и год. техн. прегледи - ако е имало забележки, повторно явявване и т.н. Преди да купи човек кола хвърля един поглед там.

При покупка се попълва една бланка (или директно в сайта) и новия собственик получава новия талон 2 до 2-3 дни по пощата. Като в момента на подаване на заявката стария талон 2 веднага става невалиден, за да не бъде колата продадена още веднж.

Тези които са ти купили колата, ако са тук, да поискат един талон 1 и да ти го пратят, щом нашенските фуражки държат на него. Пробвай и ти да го поискаш по телефона, но не съм сигурен, шведите ще ти го пратят в бг, особено ако собственика не е заявил, че колата е за износ. Много е възможно той просто да я е отрегистрирал - да я е писал за скрап.

polux

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот polux » 17 Февруари 2016, 22:16:50

:) :) :) :) С тия българи ,които ме набутаха няма връзка-крият се не отговарят на телефона.Според информацията от сайта ,когато вкараш номера на колата излиза ,че статуса и не мога си преведа какво значи- Fordonsstatus: Avställd (2015-05-10),талона на колата част 2 е със дата като този който имам.а част1 с такава дата на издаване понятно е защо я нямам-значи че последният собственик и по талона си е същият;))))))Намерих го по имената във facebook.писах му отговор засега няма.Намерих и сина му писах и на него ще пиша и на всичките му 200 приятела:)))))))Всеки ден:))))Ама гледам го ,че живее сега в град във Финландия:)))Сега разучавам сайта-ще търся по номера на колата има ли някакви задължения,данъци,глоби и др.Мисля ,че видях задължение от 280 евро за данък ,но не съм сигурен:))))
polux
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 18 Февруари 2016, 15:56:46

Avställd означава отрегистриран, което значи, че е обявена за скрап. Възможно е и да е писана за износ, в този случай не знам точно какво се обявява и какво стои в статуса на колата. Но е сигурно, че при отрегистрирана кола, ведомството няма да ти издаде талон.

Колкото и писма да му пишеш на шведа, на него му е през оная - те са досущ като на нас си: паднещ ли му на сгода ще те прасне. Само дето са по- алчни. Да измамиш, да прецакаш системата, и тук е национален спорт.

Затова звънни на телефона, дето е побявен, ама се зареди с пари. Ще се свържеш с автомат, почти сигурно има опция за разговор на английски, ще чакаш на опашката поне 15 мин. и като чуеш човек, обяснявай, дано имаш късмет. Всичко ще зависи от телефониста на който ще попаднеш.

polux

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот peet » 19 Февруари 2016, 23:50:31

Avställd по-скоро значи, че собственика е изпратил заявление до Транспорстстирелсен ,че няма да кара колата ,затова не трябва да плаща данък и застраховка. Ако е плащал данък след датата, обявена в заявлението парите се връщат на собственика. Когато автомобила е Avställd означава,че не трябва да се използува. Не е задължително да отиде за скраб,просто е спряна от движени от собственика, за да не плаща данъци. Талона от стария собственик, вероятно е останал по погрешка в документите. Собственика има два талона - сив и жълт. При продажба в жълтия талон продавача вписва имената на новия собственик и талона се изпраща до Транспорстстирелсен. След няколко дни новия собственик получава нови талони-сив и жълт с неговите имена. Няма договори за продажба. Така че ако българите са купили колата от някой в Швеция трябва да са получили талоните- 1 сив и 2жълт. Ако тези хора са били законни собственици на автомобила трябва да имат талоните. Номерата остават същите прец целия "живот" на колата.
Пререгистриране в страна от ЕС-трябват и двата талона №1 сив и №2 жълт.Тези талони трябва да са у последния собственик. Когато колата се регистрина в съответната държава трябва да се уведоми Транспортстирелсен за това. Това е ако първо регистрираш колата в България.
Има вариант първо да отрегистрираш колата в Швеция и после да получиш от Швация потвърждение(bekräftelse), че колата е отрегистрина и може да се регистрира н България.

Потребители благодарили на автора peet за мнението:
polux

peet
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот polux » 25 Февруари 2016, 11:12:27

Успях да се свържа със сина на последният собственик на колата в Швеция,който ми отговори,че баща му живее вече във Финландия.Това чрез Facebook.Помолих го за съдействие,като обещах да платя всички разходи за изпращане на част1 от талона+бутилка хубаво уиски ;-) Намерих учителка по шведски ,която написа имейл до шведското транспортно ведомство и чакам.....
polux
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 25 Февруари 2016, 11:47:43

Дано стане, но и да ти е за акъл - друг път алъш вериш с българи - йок! Свършиха се шведите!
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 233 пъти

Мнениеот polux » 26 Февруари 2016, 10:51:05

Да вкарах се във страшен филм сам....Късмет поне ,че колата не излезе отмъкната без знанието на собственика.Дразня,се че в талон част2 ,която имам -отзад има написани имена съвпадащи напълно с тези в част 1.За какво им е на нашите катаджии НОВА част1 след като там са заложени само технически данни на автомобила?????Документа за собственост е част втора!!!Автомобила бе в ужасно техническо състояние,добре,че в България има кадърни майстори работещи в пъти на по ниски цени.Успяхме за няколко стотин евро да го вкараме в перфектно състояние,което в Швеция би било нерентабилно и би струвало поне няколко хиляди......В случая поне ще остане информация в интернет ,други като мене да не повтарят моите грешки:)

Потребители благодарили на автора polux за мнението:
daisymm2

polux
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ickotrn » 12 Октомври 2016, 22:50:31

здравйте ,
не ви знам името виждам,че потребителското ви име " polux " бих искал да ви питам дали все пак получихте талон 1 ?
Питам понеже и аз се вкарах в голям филм с КАТ има талон 1 и 2 но ми твърдят, че талон 2 бил цветно копие и искалт оргинал и не ми го приемат и немога да регистрирам колата !
Ако ми оставите телефон да се свържа с вас ,или да ви оставя моя :
0886798659 Ицо
Ще ви бъда много благодарен !

Или да ми каже някои дали ако поискам талон 2 от швеция ще ми го пратят ?

благодаря предварително!
ickotrn
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Назад към Документи