• Advertisement

Български лекари в Швеция

Форумът, който касае всеки!

Re: Български лекари в Швеция

Мнениеот nina_ » 6 Септември 2013, 08:08:16

Здравейте колеги и честит празник на всички ви! От известно време чета тази тема и искам първо да благодаря на всички ви са безкрайно полезната информация, която споделяте. Много приятно съм изненадана от начина по който си помагате и се поддържате в тази страна. =D> =D>
Аз съм последна година студентка по медицина и обмислям да специализирам в Швеция. Насочила съм се към АГ. По принцип се колебая между Германия и Швеция, но поне за сега втория вариант надделява, защото доколкото съм чувала в Швеция е по-добре за семейство и за отглеждане на деца (разчитам на вас да потвърдите или отхвърлите това), а с моя приятел мислим в следващите години да имаме деца, а и пак поне доколкото ни е известно в Швеция ще е по-лесно и за него да си намери работа - той е ветеринар. Не си мечтаем да станем богати от гурбет - просто на първо време търсим страна, в която да мога взема желаната специалност и да понатрупаме опит, без това да попречи на плановете ни за деца, което в България се убедихме, че поне сега е невъзможно ](*,). Той по принцип след няколко месеца ще замине там с 6-12 месечна програма за стажове като работник във ферма. И двамата говорим добре английски и немски и смятаме той да научи шведски преди мен докато е там. Аз вече писах имейли на трите компании - парагона, медена рек и меди карера, за които разбрах от тази тема.
Въпросите ми са следните - първо според вас какви са ми шансовете за специализантско място АГ, ако имам такива - какъв е по-добрия вариант -да замина с фирма или след като завърша да отида там при приятеля ми и да си търся работа на място? Трябва ли да знам шведски преди да отида и ако имате такива впечатления -той по-труден ли е от немския и доколко е сходен с него? Познавате ли ветеринари там и имате ли някакви впечатления доколко има работа за такива или поне има ли много животновъдни ферми там? И накрая - според вас Швеция хубава страна ли е за отглеждане на деца и смятате ли, че тя е по добър вариант за нас двамата от Германия?
Предварително ви благодаря за отделеното време и се извинявам ако въпросите ми са повечко или на тях е отговорено в друга тема - просто до скоро не бях обмисляла такъв вариант - и честно казано тази тема, както и разбитите на пух и прах надежди за Англия, бяха едни от нещата, които ме накараха да се замисля наистина сериозно. :-k :-k
nina_
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bknf » 6 Септември 2013, 08:59:28

Според мен, не може да се дадат правилни или окончателни отговори на всичките тия зададени от теб въпроси.
Мойто мнение: шведския няма нищо общо с немския, при което там всички знаят английски.
За живеене и отглеждане на деца - да, там е по-хубавото място за живеене, и с деца също.
Шансовете ти, едва ли някой може да ги прогнозира. Отиваш и намираш това което търсиш - друг начин няма.
Най-добре е да се качите на колата, и да отидете там на място. Минавайки през германия, естествено. При което въпроса е и финансов, разбира се.
Писането на мейли е едно, личния контакт - съвсем друго..
И, желая ви успехи)
bknf
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 0
Благодарил: 186 пъти
Благодарено: 334 пъти

Мнениеот nina_ » 6 Септември 2013, 13:33:56

bknf написа:Според мен, не може да се дадат правилни или окончателни отговори на всичките тия зададени от теб въпроси.
Мойто мнение: шведския няма нищо общо с немския, при което там всички знаят английски.
За живеене и отглеждане на деца - да, там е по-хубавото място за живеене, и с деца също.
Шансовете ти, едва ли някой може да ги прогнозира. Отиваш и намираш това което търсиш - друг начин няма.
Най-добре е да се качите на колата, и да отидете там на място. Минавайки през германия, естествено. При което въпроса е и финансов, разбира се.
Писането на мейли е едно, личния контакт - съвсем друго..
И, желая ви успехи)

Благодаря ти много за съветите :flower: Значи да си търся работа на място е по-добре от колкото с фирма ? А трябва ли да знам шведски преди да отида и по принцип някакъв стаж трябва ли да изкарам там преди специализацията и ако да - колко е дълъг и обичайна практика ли е болниците да те вземат направо с договор за специализация и да я започнеш с този стаж или първо трябва да си намериш някъде да го изкараш а след това да си търсиш специализантско място? От отговора ти разбирам, че според теб Швеция е по-добър вариант за нас от Германия - така ли смяташ? :-k
nina_
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dimadoctor » 6 Септември 2013, 16:21:05

Не съм работил в Германия, но съм бил там като наблюдаващ лекар в течение на няколко месеца. Мога да кажа, че в Германия се печели малко повече и се харчи по-малко /поради по-ниските данъци и по-ниските цени на стоки и услуги/, но от друга страна натоварването е много по-голямо, в смисъл повече работни часове под формата на дежурства или спешен труд, т.е. по-малко свободно време. Точно поради тази причина немалко немски лекари идват да работят в Швеция. Лично на мен шведският начин на работа ми харесва малко повече от немския.
Относно специализацията- препоръчвам да се пращат запитвания до всяка клиника, която разполага с АГ отделение и да се обяснява, че сте новозавършил лекар с желание да специализирате в Швеция, с добро /това е задължително/ ниво английски език. И чакате. Ако някоя болница има голяма нужда от лекар-специализант, ще ви приемат и без предварително знание на шведски, за начало стига и английски. Но нищо не пречи да понаучите и малко от езика в къщи, има много начини за това по нета. Търсете всякакви учебници и програми, за начало помага.
Не е лошо да имате поне някакво понятие по специалността, в смисъл да се поработи малко в България, защото ще имате малко повече самочувствие при работа навън.
Успех!

Потребители благодарили на автора dimadoctor за мнението:
velingrad
Рейтинг: 4%

Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот nina_ » 6 Септември 2013, 16:41:20

dimadoctor написа:Не съм работил в Германия, но съм бил там като наблюдаващ лекар в течение на няколко месеца. Мога да кажа, че в Германия се печели малко повече и се харчи по-малко /поради по-ниските данъци и по-ниските цени на стоки и услуги/, но от друга страна натоварването е много по-голямо, в смисъл повече работни часове под формата на дежурства или спешен труд, т.е. по-малко свободно време. Точно поради тази причина немалко немски лекари идват да работят в Швеция. Лично на мен шведският начин на работа ми харесва малко повече от немския.
Относно специализацията- препоръчвам да се пращат запитвания до всяка клиника, която разполага с АГ отделение и да се обяснява, че сте новозавършил лекар с желание да специализирате в Швеция, с добро /това е задължително/ ниво английски език. И чакате. Ако някоя болница има голяма нужда от лекар-специализант, ще ви приемат и без предварително знание на шведски, за начало стига и английски. Но нищо не пречи да понаучите и малко от езика в къщи, има много начини за това по нета. Търсете всякакви учебници и програми, за начало помага.
Не е лошо да имате поне някакво понятие по специалността, в смисъл да се поработи малко в България, защото ще имате малко повече самочувствие при работа навън.
Успех!

Благодаря ви много - а знаете ли нещо за този допълнителен стаж който се кара там от новозавършили -задължителен ли е, колко продължава и болниците които приемат специализанти по принцип осигуряват ли им и този стаж?
nina_
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nina_ » 8 Септември 2013, 07:23:51

Тъй като чувам, че напоследък нещата за БГ лекарите са станали доста по-зле и търсенето значително е намаляло в страни, като Германия и Англия -искам да попитам колегите, които работят в Швеция дали и те забелязват такава тенденция и до колко е силна тя там?
nina_
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dimadoctor » 8 Септември 2013, 09:29:47

Съдейки от обявите- търсене има, друг е въпросът дали всички обяви са реални. Според няколко колеги въпреки наличната обява се оказва, че няма свободно място. Нямам представа защо тогава изобщо се публикуват....
Така или иначе повечето свободни места са за общопрактикуващи или училищни лекари и доста по-малко за специалисти или специализиращи.
Потърсете тук https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?lang=bg&acro=job&catId=482&parentCategory=482 и дано откриеъе нещо.
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Puch2004 » 8 Септември 2013, 12:14:56

Нина, моля Ви свържете се с мен на "лични".
Аватар
Puch2004
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nina_ » 9 Септември 2013, 07:07:45

Puch2004 написа:Нина, моля Ви свържете се с мен на "лични".

Добавих ви като приятел, но тъй като съм регистрирана скоро все още нямам право да изпращам лс във форума :(
Ако можете пишете ми на ел. поща - n.zahar4eto@abv.bg
nina_
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sheiha43 » 24 Март 2014, 14:59:03

Здравейте, аз съм от по-новите потребители. Лекар-анестезиолог съм. Консултант и шеф на отделение. На стари години реших, че ще опитам в Швеция. Попадна ми една полска (или международна) фирма Парагона (paragona.com). Всичко написано на сайта им е прекрасно и безплатно. Ние май не вярваме в безплатните неща. Има ли някой с опит или информация за фирмата? Че съм благодарен...
sheiha43
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stan73 » 26 Януари 2016, 18:40:13

Здравейте,предстои ми интервю за работа като семеен лекар в Öxnehaga, Jönköping,но не познавам мястото и града Молбата ми е за малко повече информация .
stan73
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dimadoctor » 26 Януари 2016, 23:08:22

Градът е приятен, на брега на второто по големина езеро в Швеция и е областен център. Иначе за повече подробности потърсете в google.se .
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот k_mihailov » 15 Март 2016, 00:44:47

Здравейте всички!
Отдавна не бях влизал в този сайт. Изчетох с интерес цялата дискусия от началото през 2009. Интересно - най-активната част е в началото на 2012 г. Точно тогава и аз реших да "сменя полуострова".
Аз бях единия от курсистите на MediCarrera-курса, който се проведе в София през 2012, някой го беше споменал в постовете по-горе. Условията по време на курса абсолютно отговаряха на описаното-осигуряват ти квартира, 700 евро месечно за "джобни", всички книжки, писалки и каквото щеш. Твоето задължение е да учиш език и никакви странични разсейвания. Помня, че не беше лесно. Е , и земетресението на 22-ри май запомних... :)
Относно шведското общество като място за живеене, отглеждане на деца и т.н. Мисля, че има отделна тема по въпроса, но накратко. Шведите са просто различни от нас. Ако човек отвори някой сайт на община или болница и вижда насреща си група от усмихнати лица на хора, които просто няма как да се разделят. Но като чукне часовникът 16:30- "Довиждане" и всичко спира да съществува. Най-после сам у дома! Странно съчетание на социум и индивидуализъм. Имам пациенти на 80+ години, такива с хронични болести, живеещи насред гората на някой и друг километър от най-близкия съсед и на километри от по-голямо населено място/болница. И това не е проблем. А иначе са петимни някой да дойде и да им прави компания, както бе отбелязано в друг пост.
За търсещите работа в Швеция колеги-действително е най-лесно, ако вече имате 1-2 специалности и стаж зад гърба си. Това, разбира се, покачва цената ви пред потенциалния работодател. В един от началните постове един колега беше задал много хубави въпроси пред двойка, размишляващи тогава, колеги: помислете какво искате, къде искате (не само като държава, но и къде в тази държава, Швеция е 1700 км дълга, Малмьо има твърде малко общо с Кируна например) и каква цена сте готови да платите като семейство/двойка.
Бих могъл да споделя впечатленията си от 3 и половина години престой и работа тук. Преди всичко- колеги, трудността да започнеш работа в друга държава не е само езика. Трябва да научите успоредно няколко неща: системата тук функционира различно от България - като документооборот, поемане и насочване на пациента и пр., имена на лекарства, медицински стандарти, взимоотношенията между персонала или персонал/пациент. Имат няколко закона в здравеопазването като напр. Закон Мария (Lex Maria) и Закона Сара (Lex Sara), които регламентират доста от тези взаимотношения. Ако случайно нещо не е наред според персонала, докладват се на вишестоящите, като пишат т.н. avvikelse. И това не за да се топят взаимно, а защото смятат, че така ще бъдат отстранени нередностите и работата ще се подобри.
Аз работя в неголям град в средна Швеция. Не съм имал проблем с колегите си, напротив, специалистите са над 50% чужденци, има доста немци между другото. Месечната ми натовареност е разделена горе-долу по равно между основната ми срециалност-интерна и тясната-хематология. В Швеция интернистите се занимават с доста неща, с каквито в България нямат досег, така че лично аз понаучих или си припомних едно-друго. Проблемът е, че учиш/припомняш на език, който учиш в момента "в движение". Що се отнася да хематологията- в това неголямо градче имам по-добри диагностични и терапевтични възможности, както и методична помощ в сравнение с бившата ми болница в България (Русе). Казвам го и с голяма доза съжаление, защото на тази болница продължава да разчита доста народ. И някои от близките ми роднини. А положението там не се подобрява...
Можеш ли да започнеш АТ-стаж в Швеция? Не знам, мисля, че е малко трудно. Самите шведи ходят къде ли из Швеция, за да започнат този стаж. Не казвам, че е невъзможно, но имам впечатлението, че местата са някак изкуствено ограничени. Не знам защо. Уж са гладни за лекари... И за сестри също. И тук още един лек абсурд- обявили места за сестри. Идва някой не-швед. Ще намерят начин да не те назначат, защото търсят швед...
Можеш ли да започнеш ST-стаж в Швеция? Трудностите са сходни, трябва да намериш място. Иначе действително АТ/ST обучението тук е работа с договор, дежурства, полагаемо облекло, отпуск, болнични и т.н. Гледах по разни сайтове, AT-заплатите са от рода на 25000-28000 крони, а ST-заплатите 33000-35000 крони. Това стартово като започнеш, предполагам преди данък, но пък дежурства и овър-тайм ти носят допълнителни доходи. Всяка година можеш да получиш към основната 500-600 крони нагоре. Разбира не мога да съм абсолютно точен в цифрите, защото "заплата" е тема-табу в Швеция. А, ето още един абсурд. В Швеция има едно неотменно право- т.н. fika, което ще рече почивка в определен момент от работното време, когато сядаш на кафе и клюки. Тогава се обсъждат децата, пътуването през уикенда, караш ли ски и пр., но нито дума за заплати. И в същото време срещу определена такса можеш да си поръчаш справочник за лена (областта), в който живееш, в който за изминалата година е описано кой какво е получил и т.н. Уж тайна и табу, а пък...
В момента сме легализирали дипломите "лекар" и "интерна" на съпругата. Преведохме също удостоверенията й за всички преминати модули, курсове и обучения по профилна специалност,изкарани в България, и сме ги изпратили в Socialstyrelsen. Сега чакаме отговор и да видим дали шведите директно ще й признаят профилната (и за тази специалност има глад откъм кадри) или ще я накарат да изкара някой техен ST-курс и тогава да й признаят специалност. Или изобщо нищо няма да стане. Като получим някакъв резултат мога да споделя. Тук пак се сетих нещо-ако сте подали някакви документи някъде и не получавате и не поучавате отговор- звънете и напомняйте, че все още съществувате. Синът получи легализация на дипломата си за средно образование от VHS (сега се казва по друг начин) след година чакане и три-четири напомняния от наша страна по телефона. И разговорите по телефона с институции тук са живо удоволствие- "Ако искате да ... натиснете 1, ако искате ... натиснете 2...и т.н.".
Боже, разлях се, а щях да пиша 10-тина изречения. Имам едно предложение- всички участници в тази дискусия-напишете с няколко изречения какво се случило впоследствие, как са се развили нещата, успели ли сте да дойдете и да се установите в Швеция.
Лека вечер на всички!

Потребители благодарили на автора k_mihailov за мнението:
onufriy
Рейтинг: 4%

Аватар
k_mihailov
Нов потребител
Нов потребител

Снимки: 0
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот A_Fil » 25 Юли 2016, 19:23:00

Здравейте,за първи път пиша във форума,но в момента съм изправена пред дилема. Приеха ме да уча както медицина, така и дентална медицина ,в друг университет в България. Здраве и живот, след като завърша обмислям да потърся специализация и работа в чужбина и Скандинавието е един от обмисляните варианти.
Виждам, че повечето сте хора от тази сфера и мое да ми дадете компетентен съвет. Кое според вас е по-възможно като реализация в чужбина? Кой страни са най-подходящи? Зная ,че в крайна сметка решението и отговорността са мои ,но бих желала да разбера вашето мнение и съвет,като хора с повече опит. Благодаря предварително :)
A_Fil
Нов потребител
Нов потребител

Предишна

Назад към Работа, данъци и осигуровки