• Advertisement

Хановер/Hannover

Тук можете да пишете за всички градове, които не присъстват като отделни форуми. Когато активността за даден град се повиши до определно ниво, той ще бъде "повишен" в отделен форум.

Re: Hannover

Мнениеот ljuba » 5 Юни 2014, 13:06:25

Estira,ти па кво се буташ между шамарите не мога да разбера,като винаги те взимам с колата от гарата :mrgreen: Аз лично не бях на купона на езерото,другите да кажат!
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята

Потребители благодарили на автора ljuba за мнението:
estira
Рейтинг: 4%

Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Re: Hannover

Мнениеот mupo79 » 3 Юли 2014, 12:28:16

Madonna2013 написа:Добър ден,

Има ли някакви мероприятия, на които се събират българи в Хановер?
Или всеки е за себе си ?
Аз работя отскоро в този район и не познавам особено много хора, с изключение на колегите от работата. Бих се радвала на отговор и тъй като тук не мога да изпращам лични съобщения, оставям мейла си за контакт:
madonna2013@abv.bg

Успешна седмица на всички :)

Здравей,
ето линк на нашата група в Braunschweig: https://www.facebook.com/groups/1415560522011483/
Ние се събираме често.
mupo79
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Хановер/Hannover

Мнениеот ljuba » 7 Октомври 2014, 20:19:40

Копирам мейл, който получих за българско училище в Хановер.

Skápi bálgarski roditeli,

„Аз съм българче…” - може би много от Вас са били трогнати, чули децата си да рецитират това стихотворение, или се надяват това да се случи, някои може би дори мечтаят децата им да придобият още по-задълбочени познания по български език? Сега шансът ни е реален.

Mozhe bi – kakto i nie samite – mnogo ot Vas si pozhelavat decata ni da imat vázmozhnost da uchat i uprazhnyavat maichniya/bashtiniya si bálgarski ezik. Predi godini bulgarskoto uchilishte ne uspya da se zakrepi, zashtoto mnogo roditeli jelaeha decata im da hodyat prez weekenda na bulgarski, poneshe sedmicite sa pálni s drugi zadálzhenia.
S tazi cel se obráshtame kám vsichki zainteresovani roditeli s novo predlozhenie za bulgarsko uchilishte v kraya na sedmicata. Nadjavame se da se vklyuchat i Vashite deca. Pomognete da izpálnim tazi iniciativa s jivot!

Kato za nachalo smyatame, che e realno da zapochnem sás sáboten kurs i dve grupi deca, vladeeshti po pasiven ili aktiven nachin bálgarski ezik (dori i samo govorimo) na vázrast: a) 4-6/7 godini & b) ot 6-7 godini nagore.

Nachalo: planuvame da e 15.11.2014 (párvata sábota sled vakancijata)
Káde: v momenta proveryavame razlichni vázmojnosti, nay-realistichni sa
1) Alice-Salomon-Schule Hannover, Kirchröder Straße 13, 30625 Hannover ili
2) Kinderhaus am De-Häen-Platz, Hertzstraße 1, 30163 Hannover
Koga: 10:00 - 11:40 s grupata s malkite deca, 11:50 - 13:20 s po-golemite deca (2 chasa po 45 min s malka pochivka pomezhdu)
Taksa: 33 € na mesec na dete, ako uspeem da sáberem pone 10 deca (obshto za dvete grupi)
Prepodavatelki: pri golemite deca: Zvetana Spiratou,
pri malkite deca: Zvetana Spiratou, edin do dva puti na mesec Angelina Petrova.

Neka se priblijim pone krachka napred kám realiziraneto na bálgarsko ucilishte váv formata, v koito to sashtestvuva v drugi gradove!
Ako uspeem da se organizirame uspeshno, imame i vázmojnostta da poluchim finansova podkrepa ot bálgarski institucii, koito da pomognat taksata da se namali ili izcyalo da otpadne.

Pri interes Vi molim za kraták otgovor (za predpochitane chrez e-mail) do Maya (maya.kushewa@web.de) v srok ot okolo 2 sedmici (do 16.10.2014) sás slednite danni:
1) imena na deteto
2) vázrast na deteto
3) telefon i mail (molja i dvete!) za vrázka
4) roditelska ocenka za nivoto vladeene na ezika (pasivno: razbira vsichko/malko & aktivno: govori svonodno/malko)

V sluchay, che poznavate i drugi bálgari, koito moje bi imat interes, molya prepratete im tozi e-mail!

Nie se radvame, ako zainteresuvani roditeli ni signalisizirat, che iskat da ni pomognat v organizacijata okolo bálgarskoto uchilishte. Nie sme v kontakt s Agencijata za bálgari v chishbina, koito obeshtaha da ni predistavjat neobhodimite materiali (uchebnici, tetradki), kogato znaem konkretno kolko deca na kakva vázrast shte hodjat na uchilishte.

Pri váprosi otnosno uchilishteto prosto se oburnete kám Maya ili men.

Sled sformirane na grupite planuvame da se sáberem na párva roditelska sreshta kolkoto moje po-skoro.

Tozi email a napisan osnovno na latinica, zashtoto ponyakoga - makar i mnogo ryadko - ima tehnicheski problemi pri formatiraneto na kirilica i mozhe nyakoi da ne go razchetat. Blagodarim za razbiraneto vi.

Surdechni pozdravi,
Gergana i Maya

Мейла на Мая е maya.kushewa@ gmail.com
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Мнениеот boyko123 » 7 Октомври 2014, 21:17:35

Люба, при цялата ми симпатия към инициативата, просто не можах да прочета маймуницата докрая... В първия момент си помислих даже, че си го пуснала като пародия. В никакъв случай не е упрек към теб, просто не мога да си представя как такова писмо в 2014г. може да се пусне на латиница :-s

Та, в помощ на българското училище "преведох" писмото, да може да се чете по-лесно. И търсачките ще го намират правилно, дай Боже. Ето го:
-----------------------------------
Скъпи български родители,

„Аз съм българче…” - може би много от Вас са били трогнати, чули децата си да рецитират това стихотворение, или се надяват това да се случи, някои може би дори мечтаят децата им да придобият още по-задълбочени познания по български език? Сега шансът ни е реален.

Може би – както и ние самите – много от Вас си пожелават децата ни да имат възможност да учат и упражняват майчния/бащиния си български език. Преди години българското училище не успя да се закрепи, защото много родители желаеха децата им да ходят през уикенда на български, понеже седмиците са пълни с други задължения.
С тази цел се обръщаме към всички заинтересовани родители с ново предложение за българско училище в края на седмицата. Надяваме се да се включат и Вашите деца. Помогнете да изпълним тази инициатива с живот!

Като за начало смятаме, че е реално да започнем със съботен курс и две групи деца, владеещи по пасивен или активен начин български език (дори и само говоримо) на възраст: а) 4-6/7 години б) от 6-7 години нагоре.

Начало: плануваме да е 15.11.2014 (първата събота след ваканцията)
Къде: в момента проверяваме различни възможности, най-реалистични са
1) Alice-Salomon-Schule Hannover, Kirchröder Straße 13, 30625 Hannover или
2) Kinderhaus am De-Häen-Platz, Hertzstraße 1, 30163 Hannover

Кога: 10:00 - 11:40 с групата с малките деца, 11:50 - 13:20 с по-големите деца (2 часа по 45 мин с малка почивка помежду)
Такса: 33 € на месец на дете, ако успеем да съберем поне 10 деца (общо за двете групи)
Преподавателки: при големите деца: Zvetana Spiratou,
при малките деца: Zvetana Spiratou, един до два пъти на месец Ангелина Петрова.

Нека се приближим поне крачка напред към реализирането на българско училище във формата, в която то съществува в други градове!
Ако успеем да се организираме успешно, имаме и възможността да получим финансова подкрепа от български институции, които да помогнат таксата да се намали или изцяло да отпадне.

При интерес Ви молим за кратък отговор (за предпочитане чрез е-маил) до Мая (maya.kushewa@web.de) в срок от около 2 седмици (до 16.10.2014) със следните данни:
1) имена на детето
2) възраст на детето
3) телефон и мейл (моля и двете!) за връзка
4) родителска оценка за нивото владеене на езика (пасивно: разбира всичко/малко ; активно: говори свободно/малко)

В случай, че познавате и други българи, които може би имат интерес, моля препратете им този е-маил!

Ние се радваме, ако заинтересувани родители ни сигнализират, че искат да ни помогнат в организацията около българското училище. Ние сме в контакт с Агенцията за българи в чужбина, които обещаха да ни предоставят необходимите материали (учебници, тетрадки), когато знаем конкретно колко деца на каква възраст ще ходят на училище.

При въпроси относно училището просто се обърнете към Мая или мен.

След сформиране на групите плануваме да се съберем на първа родителска среща колкото може по-скоро.

Този емайл е написан основно на латиница, защото понякога - макар и много рядко - има технически проблеми при форматирането на кирилица и може някои да не го разчетат. Благодарим за разбирането ви.

Сърдечни поздрави,
Гергана и Мая
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 2):
estiraljuba
Рейтинг: 8%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 746 пъти
Благодарено: 682 пъти

Мнениеот ljuba » 7 Октомври 2014, 23:52:23

Бойко, благодаря ти! И аз се извинявам, че го пльоснах така, както го получих, но дет се вика исках да е в оригинал :mrgreen:
Между другото идеята е много добра, но за съжаление първия път нещата се провалиха по простата причина, че се бяха събрали само 5 деца ( в това число и моя син), от които три знаеха пет думи на кръст на български. Дано този път нещата да се развият в позитивна посока.
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Мнениеот boyko123 » 7 Октомври 2014, 23:58:36

Ааа, не се извинявай, оригиналът си е оригинал, и в изкуството, и в живота ;). Иначе хаирлия да е инициативата и да ви стане училището, дано.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 746 пъти
Благодарено: 682 пъти

Re: emi..

Мнениеот mito_67 » 29 Април 2015, 21:49:19

Marijcheto написа:emi w tazi chast na de maj nqma mnogo-mnogo bylgari :-(
az lichno ucha w braunschweig (na 30min. ot hannover) i sled kato na wtoriq mesec bez da sym sreshtnala nito edin bylgarin otidoh do international office-a na uni-to, za da popitam kak taka.... tam mi kazaha, che oficialno bylgarite tuk sa wsichko na wsichko 17 zaedno s men... emi nishto chudno, che ne poznawam nikakwi :-(((

... nqkoi hora twyrdqt, che bg w chuvbina se dyrvat typo i se opitwat da gi izbegnat... no mislq, che e mnogo po-dobre da imash wyzmovnost da izbegnesh syotwetnite typaci, otkolkoto wyobshte da nqmash nikogo, s kogoto da movesh da si goworish..

.. predi nqkolko meseca sluchajno me zapoznaha s edin bg. toj znaeshe, che az sym bg, a az razbrah za nego edwa po-kysno... chowekyt taka i ne mi progowori na bg... predwaritelno bil kazal na nqkogo, che ne velae da ima kontakt s bg w chuvbina... valka rabota... ot predubevdeniq izgubwash prekrasni hora i kontakti...

minalata godina ucheh w awstriq... sega naj-dobrite mi priqteli sa tam... naistina ima i mnogo typaci, no mnozinstwoto ot horata, na koito naj-mnogo moga da razchitam e imenno tam - w chuvbina....

stiga tolkowa..
.. ako sluchajno se poqwi nqkoj ot hannover (ili pyk braunschweig?), bih se nakefila nqkoj pyt da piem po edna bira...

chau!

здравейте,,и аз сам до хановер наистина няма много българи ,,и аз сам си сам
Последна промяна boyko123 на 29 Април 2015, 23:19:10, променена общо 1 път
Причина: Кирилица
mito_67
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Андрей » 8 Май 2015, 21:53:47

Здравейте! Аз съм в Хановер от 2 седмици, тук съм с сестра ми и приятелят и но.... Нали разбирате няма как да излизам да се разтиквам с тях защото се прибират от работа и са унищожени. :D Ако има желаещи да се видим, запознаем нека ме намери в ФБ Андрей Конов ( Антониев с една от двете фамили, фб е бъгаво не знам с кое ме е запаметило :D ) Има Българи, малко сме но ни има!!! :thumbleft: :thumbleft:
Андрей
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ljuba » 20 Май 2015, 07:32:03

Копирам един мейл, за хората които имат желание да отидат на тази среща!

Тържество и информационно мероприятие за българи в кметството в Хановер на 12 юни, 16-19 часа / Fest- und Informationsveranstaltung für Bulgaren im Neuen Rathaus in Hannover am 12. Juni, 16:00 bis 19:00 Uhr

Уважаеми сънародници и приятели на България,

от месеци плануваме заедно с българския консулат в Хамбург и с град Хановер едно голямо и първо по вида си мероприятие.
Днес искаме да поканим всички заинтересувани сънародници и техните семейства в красивите зали на кметството в петък, 12 юни, от 16:00 в Neues Rathaus (Mosaiksaal u.a.). За децата ще има и детски кът, където те могат да си играят или занимават под надзора на немски и български възпитателки.

По специалното желание на кметството това събитие преследва целта да подкрепи и ориентира българи, които са от скоро в Хановер, а и да облекчи началните им усилия да намерят своето място в новото общество.

Но това тържество се обръща и към по-отдавна живеещите в Хановер българи. И ние искаме да поздравим отскоро дошлите ни сънародници:
Ансамбълът АПАСИОНАТО с предимно български оперни певци от Хановер поздравява всички присъстващи с уникална музика. Опитни в различните области сънародници помагат в двуезични информационни щандове и форуми по различни теми, други просто с присъствието си и участието в разговори и дискусии. Ние искаме да използваме тази среща да представим и какви са усилията ни да поддържаме българската култура в Хановер (българско училище, българска църква, културно дружество), а и проф. Имейер, нашият почетен консул от Хамбург, се радва много на възможността за интензивен контакт с българската общност тук.

Аз се надявам също много от Вас да могат да допринесат за една истински пъстра шведска маса с българска баница от всеки край на България, или пък с някоя питка. (Би било чудесно, ако тези, които имат намерение да донесат баница, могат да ми пишат. Това много ще помогне да плануваме, колко място ще ни трябва.)

Затова се обръщам към българите и техните семейства, живеещи в Хановер и околностите - заповядайте на един истински интересен следобяд, който ще завърши с кръшни български хорà!!!

Ако имате въпроси или желание да помогнете по някакъв начин на 12 юни, моля се обърнете към мен, най-добре по имейл.

Прикачена към този имейл е поканата, която можете да препращате и на Ваши познати и приятели. Ако може и някои от вас да пуснат тази покана и по Facebook групите на българи в Хановер, би било чудесно! Ако някой има хубави български символи (напр. голямо знаме, герб, битови покривки) на разположение, може да ми пише.

Много ще се радвам, ако се видим с много от вас на 12 юни в новото кметство!!!
И oще отсега безкрайно благодаря на тези, които подкрепят осъществяването на този чудесен следобяд...

Сърдечни поздрави,

Гергана

Мейла на Гергана е gergana_naumann@yahoo.de

Потребители благодарили на автора ljuba за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Мнениеот ljuba » 21 Май 2015, 08:31:49

Копирам още едно писмо от Гергана за още няколко срещи в и около Хановер.

Добър вечер,

исках да ви информирам, че и в Хановер се организираха някои българи да се срещнат на 24-ти май.

В 11:00 Мария Галану кани да се почетат св.св. Кирил и Методий с полагането на малък венец пред един малък паметник с вградена кирилица до църквата близо до Fenskestraße 9, 30165 Hannover.

От 13:00 нататък ще се съберат (вече почти традиционно) българи и на езерото Altwarmbüchener See, на хановерския плаж (близо до плажа на Moorwaldweg). С трамвая може да се стигне дотам с трамвай номер 3, спирка Altwarmbüchen Opelstraße.

Който има време и желание, е добре дошъл да се присъедини към едната или другата среща.

Лека седмица и приятно изкарване на празниците,

Гергана

Gergana Naumann <gergana_naumann@yahoo.de> schrieb am 0:48 Montag, 4.Mai 2015:

Здравейте,

съобщиха ми, че на 24. май една Бг организация от Брауншвайг кани на среща в един ресторант в Залцгитер.
Организаторката е Mariyana Mahlstedt, на която трябва във фейсбук да се каже броят хора които ще отидат, за да се има предвид капацитета на нужните продукти.

Това е линк във фейсбук (за тези които имат акаунт):

https://m.facebook.com/groups/281115490 ... _tn__=%2As

За тези които нямат, следната извадка:

Кога:

24.05.15, след 16 ч
Топъл и студен бюфет
Куверт 15 €, деца до 12 години безплатно
Напитките се плащат отделно
Твърд алкохол може да се внесе

Място:

Restaurant Fortuna
Pappeldamm 83 a
Salzgitter Thiede
(Червена сграда)

Ако има желаещи да се съберем / запознаем и с други сънародници наблизо, се обърнете моля към Mariyana Mahlstedt.

Понеже няма да съм на 24ти в Хановер, няма да мога да участвам.

В Хамбург ще има празненство от 14.00 нататък, ето и линк с информация:
Fest der bulgarischen Bildung und Kultur - Bulgarische Schule in Hamburg

image

Fest der bulgarischen Bildung und Kultur - Bulgarische S...
Die Bulgarische Schule in Hamburg lädt Sie ganz herzlich zum Fest der bulgarischen Bildung und Kultur ein. GenieÃen Sie die Vorträge
Auf bgschule.de anzeigen
Vorschau nach Yahoo

Ако има желаещи за среща в Хановер, може да се организираме и тук, например на езерото в Altwarmbüchen.

Много поздрави,

Гергана
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Мнениеот max » 21 Май 2015, 12:15:40

Къде е линкът за Хамбург? ;-)