• Advertisement

Десетгодишна валидност на задграничния паспорт

Информация за легализация на документи, подновяване на документи за самоличност и др.

Десетгодишна валидност на задграничния паспорт

Мнениеот rikiking » 22 Юни 2016, 07:33:38

Според данни от медиите /сигурен съм че и МВР няма точната бройка/, над 2 милиона Български граждани живеем и работим за постоянно извън родината. Стиснали в ръка Българскя си паспорт ,документ който навремето се чудехме как да заменим по-бързо срещу някой по-оборотен европейски или американски тефтер, сега се оказа в топ 20 на паспортите даващ право на обикновения Българин да пътува безвизово до около 150 държави в света.Пък и една десетгодишна щатска виза компенсира и един от последните му недостатъци.

Но има и още един съществен минус - срокът на валидност - 5 години?! Антличани, французи, немци,че и индийци кръстоствет света с десетгодишни задгранични паспорти, а ние на всеки четири-пет години трябва да се блъскаме по посолства и консулства и да си припомняме волю неволю някои черти от националния бит и традиции?

На всичкото отгоре закриха дипломатическите ни мисии на почти цели континенти, на мен за едно пълномощно ми се е налагало да летя четири хиляди километра и после да припкам покрай танковете на площад Тахрир , докато някакви брадати типове от Ислямски братя се канеха да си връщат властта и да колят наред, де що видят чужденец.....

Мисля че би било много разумно, ние българите живеещи в чужбина да надигнем глас в подкрепа на идеята за промяна в Закона за българските лични документи , която да позволи валидността на задграничните паспорти да бъде увеличена от пет на десет години.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението:
contraintuitive
Рейтинг: 4%

Аватар
rikiking
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Благодарил: 153 пъти
Благодарено: 275 пъти

Re: Десетгодишна валидност на задграничния паспорт

Мнениеот Stojan » 22 Юни 2016, 07:58:41

Вземи си някой европейски тевтер (щото с американския и в скопска Македония не мож отиде без виза) и си глей кефа. А можеш и да опиташ с "дайте да дадем". Успех!
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 233 пъти

Мнениеот rikiking » 22 Юни 2016, 08:02:13

Аз имам втори тефтер, но по ред причини си обичам и си ползвам с кеф българския.И не мога да разбера, защо пак трябва да сме бамбашка , при положение че хората от цял свят ползват десетгодишни паспорти с малки изключения?
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Stojan » 22 Юни 2016, 08:03:57

Защото руските са валидни 5 години. Ей затуй.
---
Сега виждам на сайта на МИД, че руснаците започват да издават 10 годишни, биометрични. Не съм виждал още такъв, но щом казват - има надежда. Така че до година-две ще има и в България.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 233 пъти

Мнениеот onufriy » 22 Юни 2016, 08:49:00

Stojan написа:Защото руските са валидни 5 години. Ей затуй.
---
Сега виждам на сайта на МИД, че руснаците започват да издават 10 годишни, биометрични. Не съм виждал още такъв, но щом казват - има надежда. Така че до година-две ще има и в България.

Ще има, ама друг път... Даже и безсрочни да ги направят, се ще си измислят причини да принуждават хората да ги подменят през три-четири години, я червеното ще е излязло от мода, я зеленото ще е символ на ислямска държава.

На моята лична карта, снимката ми е на 18-годишен, освен това е изтекла от 3-4 години, та веднъж, като летях до Англия, дай викам да се избъзикам, да видя к'вo ше стане:
Немският гледá картата, гледá мене, и така 3-4 минути... Накрая ми я даде и вика, бегай. Английският се дзверѝ, дзверѝ, па вика: "Немаш ли шофьорска книжка или друг документ?" Аз - нагъл: "Що, к'во му е на тоя?" "Ми изтекъл е." Аз вадя другата, той: "Ама ти с двойнно гражданство ли си бил, бегай!"
onufriy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 129 пъти
Благодарено: 217 пъти

Мнениеот bknf » 22 Юни 2016, 10:37:54

рикикинг, ако предположим, че българските управници не се интересуват от "народа" и "родината" - а от личната печалба, то това и ще обясни. Tия 5 години - а не 10.
За едно и също нещо, се плаща 2 пъти. А колко народ живее по света - 2 милиона?

Както и за 5 години, има 60.194 нови българи. С нови паспорти - още по-голяма печалба.
http://kanal3.bg/news/33733-Nad-62-hil. ... e-5-godini
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 194 пъти
Благодарено: 355 пъти

Мнениеот rikiking » 8 Август 2017, 20:29:17

Ето - пуснах темата във форума и се задействаха ... [-o<
Край с пътешествията до посолства и консулства за щяло и нещяло :mrgreen:

http://dnes.dir.bg/news/pasport-ministe ... 00808?nt=9

Българският паспорт ще е валиден 10 години \:D/

Пък и ако въведат пак 64 страничните паспорти кано на ингилизите, дори и само при поискване и доплащане, че моят на трета година е пак само с пет свободни страници... :thumbleft:

Двойно ще бъдат намалени максималните срокове за издаване на документи, заявени в чужбина. Обикновената услуга, която до момента отнемаше 90 дни, ще се извършва за 45 дни. При бърза поръчка чакането ще е 30 дни, а не 60, както бе досега.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Златен писач
Златен писач

Назад към Документи