• Advertisement

IT сектор в България

Форумът, който касае всеки!

IT сектор в България

Мнениеот onufriy » 2 Май 2016, 15:03:35

Така, малко предистория: фирмата, милият ми работодал, е специализиран в сегмент с големи клиенти. Натискът за понижаване на цените е реален, затова си купихме половин фирма индийци :mrgreen:
Така, от дума на дума, както се казва в оня виц, питали един колега българин за възможностите за партньорство с български фирми, той пък дойде и пита мене. Викам му: "Ти луд ли си, бе, то в България вече хора няма, те абсолвентите по-малко от местата в университетите." И там си и остана работáта...
Сега обаче някои сами се издадоха, че имат какво да разкажат по въпроса, та дай да измуфтя:

Интересувам се от фирми с различно портфолио (разработка, администрация, съпорт), над трийсетина човека, поне от пет години на пазара. Сега, знам, че в България се работи яко на ишлеме, че има Телерик, че сървърът на SAP се пишеше в София, HP имат огромен център и че като работодател са същите гъзове, както навсякъде... И това е май. Та да питам:

1. Как мога да открия фирми от гореописаната категория?
2. Има ли живот извън София?
3. Пазарът как изглежда - безнадежно пренаситен с американски, британски и израелски проекти, или има и някой друг свободен капацитет?
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 160 пъти
Благодарено: 260 пъти

Re: IT сектор в България

Мнениеот boyko123 » 2 Май 2016, 20:28:06

Хм, хм, май камъка е (и) в моята градина, та да си призная :)

1. За категорията "над трийсетина човека" нямам лична информация. Имам за категорията 2-6 човека, ама вие много сте се разрастнали ;). Но ще попитам тук-там.

2. Според мен животът е по-скоро извън София. В София капацитет май не остана, а и поскъпна доста. В другите сравнително големи градове (Варна например) има повече шансове според мен.

3. Мисля, че човек ако потърси, може да намери хора. За да не говоря на илюзия обаче, първо ще направя някои проучвания.

Ако някой има по-конкретна информация, да пише. Иначе с индийци сме си патили здраво...
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 2):
Mr.Bombasticonufriy
Рейтинг: 8%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 684 пъти

Мнениеот onufriy » 2 Май 2016, 20:58:45

Ами те ако са 5-6 човека, няма да си струва overhead-a. Иначе за индийците не си прав - могат да вършат високо специализирани задачи, като:
1. Копирай tar-a от сървър А на сървър Б.
2. Разархивирай го в директория АБВ.
3. Рестартирай сървъра :mrgreen:

Мани, то и в една стара фирма бяха дали един проект на индийци, мотаха се една година, накрая четирима (с един банскалия и един китаец) изхвърлихме всичко и за месец го написахме по световноизвестната архитектурна схема quick & dirty =D>
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот boyko123 » 12 Май 2016, 13:32:39

onufriy написа:Ами те ако са 5-6 човека, няма да си струва overhead-a

Хм, зависи. Според мен колкото повече хора работят по един проект, толкова по-голям (процентно) overhead има. С други думи, 10 човека няма да свършат 10 пъти повече работа от 1 човек, а по-малко. Или както често обяснявам на клиенти, "една жена износва едно бебе за 9 месеца, но това не значи, че 9 жени могат да го износят за един месец" ;).

Освен това група по-голяма от 5-6 души "там" изисква вътрешна управленска структура и е по-лесно да се изпусне контрола какво точно се случва. Но в крайна сметка е въпрос на подход. Аз предпочитам малко хора за повече време, ама ако твоите искат на напишат Windows за 1 година, ще им трябват повече...

onufriy написа:Иначе за индийците не си прав - могат да вършат високо специализирани задачи, като...

Абсолютно си прав :). И после получаваш добре закръглена и оформена сметка, вкл. управление на проекта (project management) и качествен контрол (quality assurance) :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот onufriy » 12 Май 2016, 18:28:12

Не става въпрос за това колко могат, а че при 5-6 човека, ако на двама им писне и един се разболее и уйде коньо у ряката...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот boyko123 » 13 Май 2016, 10:11:16

Това е факт, да. Освен това едно зло не идва само, тъй че ако двама се разболеят (вътрешнофирмена инфекция ;)), сигурно ще се намери и на някой да му писне. Но от опит мога да кажа, че веднъж "оформена", една малка група обикновено е доста стабилна.

Пуснал съм "запитвания" тук-там за по-големи групи.
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 14 Май 2016, 11:40:59

Ако искаш мога да те свържа с поне 2 големи фирми, които специализират в секторите, които описа. Отделно, да, има живот в Пловдив и Варна. Особено в Пловдив. Кажи ако мога да съм от полза по някакъв начин.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 423 пъти
Благодарено: 298 пъти

Мнениеот onufriy » 12 Юни 2017, 14:28:57

Попаднах на интересна статия за това, как България няма шансове да стане глобален IT играч. Аз си имам едни други наблюдения, важащи в еднаква степан за България и за Германия, ма би ми било интересно да чуя други мнения...
Edit:
Айде като съм почнал: Стриктно за Германия: големите фирми почват (някои даже вече привършват) малко по малко да аутсорсват проектите си при външни доставчици. И тука не става въпрос за специализирани задачи, като изграждане на eShop примерно, а централни процеси се държат от външни фирми. Сега, наблюдавайки по-младия (пък и не чак толкоз младия) стафинг при повече от един голям концерн, ми се набива на очи, че почти няма абсолвенти от университети, демек се са от FH Долно Нанагорнище. Не че е необходимо лошо, ма се получава така, че Бакалавър от Degendorf ръководи Мастър от TU München примерно...

Сега, от постъпленията в сегашната ми фирма ми се налага същото впечатление: хора с бакалавърска степен, Ausbildung или пък хептен с чужда специалност, които не могат да програмират, вървят доста по-добре от кадрни деца от TU примерно... За да се запълни бройката, програмистите са масово източноевропейци. Ми и аз сега да бях абсолвент, и аз нямаше да искам да си вадя очите до посред нощите, за да получавам по-малка заплата за повече работа.

В България, бях останал с впечатлението, че пътят за издигане, минава през по-добрите технически умения, макар че може и бавно да се променя: един колега работо в Телерик и ми се оплакваше точно от същото...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот schachmatter » 13 Юни 2017, 10:11:34

Айтито винаги ми е било малко свързано с някви нърди, изнервени и отработени хора, затова винаги съм доволен, че не избрах тази професия, но статията е просто разскошна и се покрива с моите виждания за интелектуалното ниво народо-населението българско.
Вчера курсираше из фейс едно видео. Ядосан мъж налага с брадва голф 4ка в русенско.
Само това видео може да ти е показателно, не че нещо има общо с айти сектора.

В БГ нищо не вирее освен далавераджийството в политиката и престъпността.

Нашите "олигарси" и други, дребни в кавички риби, се потрудиха отдавна. Другиге им лапат малкото трохи. ;-)

ПС:
http://www.mediapool.bg/profesor-ot-uns ... 65174.html
Така се подготвя мАтриал :)
schachmatter
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 117 пъти
Благодарено: 50 пъти

Мнениеот drebosyk » 21 Юни 2017, 12:37:37

schachmatter написа:Айтито винаги ми е било малко свързано с някви нърди, изнервени и отработени хора, затова винаги съм доволен, че не избрах тази професия, но статията е просто разскошна и се покрива с моите виждания за интелектуалното ниво народо-населението българско.
Вчера курсираше из фейс едно видео. Ядосан мъж налага с брадва голф 4ка в русенско.
Само това видео може да ти е показателно, не че нещо има общо с айти сектора.

В БГ нищо не вирее освен далавераджийството в политиката и престъпността.

Нашите "олигарси" и други, дребни в кавички риби, се потрудиха отдавна. Другиге им лапат малкото трохи. ;-)

ПС:
http://www.mediapool.bg/profesor-ot-uns ... 65174.html
Така се подготвя мАтриал :)

Чакай сега тук нали говорим за ИТ. Програмистите в България се подготвят в ТУ не в УНСС. И смея да твърдя, че се подготвят на много по високо ниво дори от колегите си в Чужбина. Факт е ,че дори и нашата изцяло немска фирма закупи продук програмиран от български програмист.Ето ти и още инфо по темата http://www.pariteni.bg/index.phtml?tid=40&oid=125061. Не го разбирам това постоянно плюене на родината, че в България не е цвете така е, но пък не всичко ни е зле.
Аватар
drebosyk
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 64 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 21 Юни 2017, 16:53:21

Имам наблюдения, хич не са преработени, вече изискванията са за масажи, идват в 10, тръгват си в 6. :mrgreen:
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 423 пъти
Благодарено: 298 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки