• Advertisement

Купуване на жилище в България. Струва ли си?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Купуване на жилище в България. Струва ли си?

Мнениеот Stojan » 1 Ноември 2015, 14:49:30

Ако толкова няма какво да ги правиш парите, по-добре купи малко жилище и го дай под наем на някой получаващ HАRTZ IV или на някоя пенсионерка над 70 години - с грундзихерунг: получаваш си редовно наема от джоб центъра. Поезия! Никакви притеснения.
С трите наема от кауциона после ще си го поправиш. А ако имаш повече пари, купи повече жилища. Но като инвестиция на първо време само малки - за джоб центъра.
В България като капиталовложение определено не си струва.
Защото на брат ти момчето ще се зажени или на балдъзата дъщерята. Комбинации разни, но всичките ще имат засилен интерес към жилището ти. Ще са на мнение, че и без това не ти трябва. И ще чуеш много лоши думи за себе си. А така - ти дреме. Джоб центърът плаща.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
setfan
Рейтинг: 4%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 233 пъти

Мнениеот max » 1 Ноември 2015, 20:20:41

Джобцентъра плаща...

Пак не е сигурно, че ще си получаваш наема. На мен парите за кваетирата ми ги превеждаха на моята сметка, а не директно на сметката на навмодателя. Ако исках можех и да не му ги превеждам, ама си го правех чинно... ;-)
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот olga » 1 Ноември 2015, 22:40:56

max написа:Джобцентъра плаща...

Пак не е сигурно, че ще си получаваш наема. На мен парите за кваетирата ми ги превеждаха на моята сметка, а не директно на сметката на навмодателя. Ако исках можех и да не му ги превеждам, ама си го правех чинно... ;-)

И колко време щеше да го правиш това да не си плащаш наема, докато не се окажеш на улицата ?!
Аватар
olga
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Благодарил: 208 пъти
Благодарено: 172 пъти

Мнениеот max » 2 Ноември 2015, 08:45:20

Това какво общо има с разговора??? Ставаше дума за това, че има варианти дори през джобцентъра да не си получиш наема...
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот baconsutan » 2 Ноември 2015, 11:08:07

Считам, че в момента да се купува жилище в България с цел инвестиция, е неуместно.
1. Цените на жилищата са нереално завишени.
2. Старото строителство се нуждае от тотален ремонт, а новото е с твърде некачествени материали.
3. Цената, включва много големи общи части- площадки, тераси, дори част от стените. Да речем офертата е за жилище 100 квадратни метра, а то е с реална площ 60.
4. Етажните собствености трудно функционират или практически не функционират. По традиция най - богатите съседи не плащат нищо, те са най - шумни и неконтролируеми. Решават проблемите си с бухалки, мутри и заплахи. Покривът се поддържа само от живущият непосредствено под него, иначе му се налага да си вземе надуваем басейн.
5. Рано сутрин и късно вечер ставаш свидетел на семейни войни с променлив успех. Не е нужно да си купуваш собствена уредба за да слушаш новия албум на поредната чалга - дива.
6. Разходите по обслужване на жилището са сериозни - данък, такса смет, застраховка, ток, вода, такса мощност за парното + дебела и неразбираема сметка. Изравняването на сумите в края на годината цели да узакони събирането на сумите от коректните платци за сметка на хитреците.
7. Огромен проблем е опазване неприкосновеността на българските жилища. От първи до четвърти етаж и последните етажи е най - добре да са обезопасени с решетки и железа като в затвора. СОТ го заглушават, а когато крадците си сложат качулка на главата никоя охранителна камера не може да се използва за разпознаване.
8. Препоръчва се да не вървиш близо до блока, защото може да пострадаш от хвърлена торбичка от горните етажи, съдържаща кисело мляко и други лепкави субстанции.
9. Има риск да си паркирал колата си на място, заплюто от зъл съсед, който ще ти отмъсти подобаващо по тъмна доба: геометрични линии с пирон; рязане на четирите гуми или по милост на някоя от тях; запалителен коктейл, кирка в капака или друго подобно гадно посегателство; оставяне колата на трупчета без джанти и гуми.
10. Не се знае кога непосредственият ти съсед ще преустрой апартамента си във фитнес салон, соларно студио, аеробик клуб, спортна зала, място за масажи с щастлив край (стените са тънки).
11. Знаеш винаги какво готвят съседите, разбират го и твоите колеги по уханието на риба, къри, кюфтенца и други вкусни гозби.
12. За да разгадаеш ежедневното спиране на ток и вода ти трябват карти таро или поне кристална топка. Естествено като ти изгори техниката никой от Енергото не ти я плаща.

Потребители благодарили на автора baconsutan за мнението:
setfan

baconsutan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот olga » 2 Ноември 2015, 13:23:44

max написа:Това какво общо има с разговора??? Ставаше дума за това, че има варианти дори през джобцентъра да не си получиш наема...

Има много общо с разговора. Немодателят ти може да изиска от Джобцентъра да му превеждат директно на него парите за наема, а не на теб, ако ти си идиот.
Аватар
olga
Златен писач
Златен писач

Мнениеот max » 2 Ноември 2015, 20:22:19

Може, на теб така ли ти искаха??? :-}))))))))))))))
Също и джобцентъра може да иска директно сметка от наемодателя ти, че да ги превежда направо на него...ако си идиот :mrgreen:
Но на мен ми имаха доверие и си ги превеждаха на моя сметка. Днес ми одобриха отпуската така че здравей урлауб и България за коледа, нова година и дните около тях 4 седмици. :thumbleft:
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот olga » 2 Ноември 2015, 20:42:01

max написа:Може, на теб така ли ти искаха??? :-}))))))))))))))
Също и джобцентъра може да иска директно сметка от наемодателя ти, че да ги превежда направо на него...ако си идиот :mrgreen:
Но на мен ми имаха доверие и си ги превеждаха на моя сметка. Днес ми одобриха отпуската така че здравей урлауб и България за коледа, нова година и дните около тях 4 седмици. :thumbleft:

Ами аз не съм идиот и не мисля, че е голямо геройство да си плащаш наема редовно.
Аватар
olga
Златен писач
Златен писач

Мнениеот max » 2 Ноември 2015, 21:03:25

Еми не казвам, че е, още повече когато социалните ти го плащат.
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот setfan » 3 Ноември 2015, 08:36:48

baconsutan написа:Считам, че в момента да се купува жилище в България с цел инвестиция, е неуместно.
1. Цените на жилищата са нереално завишени.
2.........................................................................................................................................................

Доста се смях, но това си е истината. Тези твърдения важат при закупуване на апартамент някъде из Ж.К.-тата.
Купуване на къща някъде на тихо и спокойно е супер, докато не бъде брутално оглозгана от всякъкви бандити. Особенно около София!!! Варианта който предпочитат много хора в днешно време е "затворен комплекс". Там цените са супер високи и разбира се има много допълнителни такси, таксички, месечни и годишни ;)
Не знам дали знаете за такива истории но ги има:
Познати живеят от години извън БГ, купуват си апартамент в комплекс от затворен тип на морето за доста пари. Ходят там много рядко и преди да пристигнат трябва да предупредят, че си идват за да бъде подготвено жилището за тях. Веднъж, някой от семейството отскача до БГ за ден два, отива си в жилището без да предупреди и открива, че там има наематели-туристи, пуснати под наем от любезния домакин стопанисващ "затворения комплекс". И какво се оказва - апартамент под наем за 150 000 Евро :) Голямата строителна фирма, не можеш да я стреснеш с БГ съд...
"When the last tree is cut, the last river poisoned, and the last fish dead, we will discover that we can't eat money..." greenpeace

Потребители благодарили на автора setfan за мнението:
baconsutan

Аватар
setfan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот baconsutan » 3 Ноември 2015, 21:20:49

Написаното от мен се базира на лични изживявания, поради неколкократната смяна на жилища в България.
Единият ми съсед в панелката работеше нощна смяна и като се прибереше мъртво пиян към 3 - 4 часа пускаше на максимум поредната песен на Глория.
Отидох на гости на една позната, опрях си гърба на стената и почти изпаднах от нея. Оказа се, че е имало дупка, запушена с празно хартиено чувалче, за по - лесно. Ама отгоре замазано, как да разбереш, че ти предстои полет от високо?
Приятел рече да ни води на вилата, да пиеме по едно на чист въздух. Отиваме извън покрайнините на града, страхотна вила, разчупена, красота. Обаче не можем да влезем половин час. Човекът вързал вратите с вериги като от филм на ужасите. Отвън поставил железни капаци на прозорците. Отвътре на всички врати и прозорци имаше разпонки с дебелината на човешки крак. Многоходово заключване, шипове, усилвателни щанги. Повече от бункер. Обясни ни, че са го разбивали 16 пъти, и след всяко посегателство е обзавеждал наново вилата си.
Друг приятел баровец си купи апартамент в най - луксозната част на София, после установил че, че в строителството са били използвани радиоктивни материали и го продаде на 60% от платеното.
В затворените комплекси е по - сигурно, но там цените са доста сериозни, включително таксите за поддръжка. В тях има и проблем с паркирането, особено ако си с повече коли.
Но както се казва, за всеки влак си има пътници. На спечелилите - честито!
baconsutan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот linuxa » 4 Ноември 2015, 11:44:57

olga написа:Ами аз не съм идиот и не мисля, че е голямо геройство да си плащаш наема редовно.

Типично "по български".
Всички българи сме тарикати. Затова и сме на този хал.
linuxa
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Предишна

Назад към Новобранец