• Advertisement

Люксембург

Добре дошъл във форумите на Люксембург. Тук можеш да зададеш всички въпроси, които те вълнуват.

Люксембург

Мнениеот velingrad » 9 Октомври 2006, 21:52:12

Официално пълно наименование:
Großherzogtum Luxemburg
Grand Duche de Luxembourg
Luxembourg

Официален език на страната:
Люксембургски
Frankish, Letzburgisch, Lëtzebuergesch, Luxembourgish, Luxemburgian, Luxemburgish, Moselle Franconian
други езици
Немски Стандарт, Френски, Италиански, Люксембургски, Португалски

Население
448.569
...............
п.п. По-подробно инфо от @daisy :wink: и @elle :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 709 пъти

Мнениеот daisy » 9 Октомври 2006, 22:12:38

Ами, ще трябва да ви разочаровам, но няма нищо интересно в Люксембург. За хора със семейства е малко, чисто, удобно, уредено. Чувала съм, че и "детските" били повече отколкото в Германия.
Има 212 банки и част от европейските институции. Всичко е много скъпо. Наемите са като в Париж и Лондон. Само бензинът е по-евтин. Местните гастарбайтери са португалци.
Национален език е люксембургски, прилича на триерски с тук-таме по някоя френска дума. Официални са люкс., немски и френски, а законодателен е само френският.
Най-странно ми е, когато видя потретите на дука и дукесата да висят във всеки магазин, банка и т.н. Напомня ми на комунистическа Бг, когато навсякъде имаше снимки на Живков и Димитров, по-рядко и на Левски и Ботев.
Местните са малко, а младите още по-малко. Така е устроена държавата, че всички люксембургци в трудоспособна възраст са заети в държавната администрация, където заплатата на шофьор е 3000 евро. И ако това не е комунизъм, здраве му кажи?!
Хм, не мога да го препоръчам обаче като някаква атрактивна дестинация. Но не искам и да ви създавам някакво негативно мнение. Само казвам моето.

Приятна вечер на всички!
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 107 пъти

Мнениеот seth » 9 Октомври 2006, 22:16:30

еееее деси ,
ама ти си там. какво по интересно от това :D :D
Минута след минута живота ни свършвa.
Наи-лесния начин да направи6 от един добър един зъл човек, е да му даде6 това което искa!
Аватар
seth
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

информациа за люксембург като заплата ,стандарт и друго

Мнениеот broni » 19 Ноември 2006, 20:42:09

daisy написа:Ами, ще трябва да ви разочаровам, но няма нищо интересно в Люксембург. За хора със семейства е малко, чисто, удобно, уредено. Чувала съм, че и "детските" били повече отколкото в Германия.
Има 212 банки и част от европейските институции. Всичко е много скъпо. Наемите са като в Париж и Лондон. Само бензинът е по-евтин. Местните гастарбайтери са португалци.
Национален език е люксембургски, прилича на триерски с тук-таме по някоя френска дума. Официални са люкс., немски и френски, а законодателен е само френският.
Най-странно ми е, когато видя потретите на дука и дукесата да висят във всеки магазин, банка и т.н. Напомня ми на комунистическа Бг, когато навсякъде имаше снимки на Живков и Димитров, по-рядко и на Левски и Ботев.
Местните са малко, а младите още по-малко. Така е устроена държавата, че всички люксембургци в трудоспособна възраст са заети в държавната администрация, където заплатата на шофьор е 3000 евро. И ако това не е комунизъм, здраве му кажи?!
Хм, не мога да го препоръчам обаче като някаква атрактивна дестинация. Но не искам и да ви създавам някакво негативно мнение. Само казвам моето.

Приятна вечер на всички!
Аватар
broni
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот someone » 21 Ноември 2006, 16:56:07

Как е с престъпноста - кражби, убииства. Сравни с Германия, Белгия, Холандия, Австрия, Франция. Има ли много Африканци, Азиатци, Суринамци?
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот daisy » 21 Ноември 2006, 17:18:42

Престъпност на практика няма. Има много португалци, които вършат "черната работа".
Но не мисля, че ще ни разрешат директно да работим. Дори напоследък държавата се прави на хитра. Кара работодателите да наемат хора, като им изискват да знаят люксембургски. Много често на самия работодател това не му е необходимо. И той съвсем нормално предпочита по-квалифицираните белгийци, французи и германци.
Пак в този ред на мисли преди време четох една обява за секретарка - искаха да знае люксембургски, немски, френски и английски (а на някои места трябва и португалски). От друга страна една моя позната ми се оплака, че няколко пъти отказвали работна виза на гаджето й, въпреки че имал предложения за договор.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот someone » 4 Декември 2006, 11:50:14

Имам 4 вапроса.

1. В Люксембург всички местни ли знаят немски или некой говори немски, друг френски?

2. Чужденците които работят там на какъв език работят/комуникират?

3. Люксембургски език вид немски диалект ли е или е смесица от немски и френски или е немски език с някои думи заменени с френски?

4. От чужденците некой говори ли Люксембургски език?
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот An » 9 Ноември 2007, 16:42:48

Gut sein - besser werden!
Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 22 пъти

Luksemburg

Мнениеот slavena » 14 Юли 2008, 16:13:20

Zdraveite az jiweq i rabotia ot niakolko meseca w Luksemburg w edin institut po imunologiq i ot4aiano tursia nowi priateli,mnogo bih se radwala ako se nameriat bulgari kupondjii w Luksemburg:)
Аватар
slavena
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот valchev » 22 Юли 2008, 20:07:21

Аз съм в Люксембург от началото на годината и не мога да срещна един бъгларин тук.

Ще се радвам да се видим. :)
valchev
Нов потребител
Нов потребител

Здравейте,хора в Лю!

Мнениеот thedreamer » 4 Август 2008, 11:21:09

Аз съм на 25,и искам да живея честно,достойно и нормално,знаете как е в Бг,така,че имам няколко въпроса към всички Вас:
Колко трудно,е да си емигрант в Лю?Високи ли са наемите,спрямо мин. заплата?Има ли виза за там или какви док.,са необходими?Само с английски,можеш ли да работиш?
Предварително Ви благодаря,за отговорите!!!Успешен ден! :?: :roll:
Аватар
thedreamer
Нов потребител
Нов потребител

ЛЮ

Мнениеот thedreamer » 7 Август 2008, 10:52:21

БЛАГОДАРЯ!!!POPWILL
Аватар
thedreamer
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот imagines » 24 Август 2008, 21:46:26

Здравейте! Поскитах си из Европа и сега ми се отвори интересна възможност за Люксембург-ще работя в новооткриващ се пиано-бар ! На 1ви Нсоември ще е откриването.Надявам се да се срещна с някого от вас там :)
Когато Господ е създавал 4овека е надценил възможностите си!
Аватар
imagines
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisy » 24 Август 2008, 22:00:58

Вълчев, как така не можеш да срещнеш нито един българин в Люксембург? Те никнат като гъби след дъжд. Днес в парка детето на моя приятелка искаше да се покатери на една катерушка-костенурка, когато притича някакво бабе и реши точно там да се снима. Майката каза на детето да остави жената да се снима и после да си играе. И изведнъж бабето взе участие в разговора, като проговори на български. 8O
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот An » 5 Септември 2008, 13:04:02

Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти