• Advertisement

Накъде след Германия?

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: Накъде след Германия?

Мнениеот Mr.Bombastic » 6 Януари 2018, 20:22:55

Ама сравняваме портокали и ябълки. Винаги ще има такива хора и на какво се дължи успеха и удовлетворението е много относително. За всеки влак си има пътници.

rikiking написа:
Mr.Bombastic написа:Не знам с какви хора се събираш, имам уникални и успели хора в кръга си от приятели тук.

Естествено, че има и също познавам такива.Дори съм го написал по-горе.

Но познавам и други - примерно моя много близка - лекарка, натурална германка, понастоящем върти собствен Praxis в St.Gallen . Много съжалява, че не се била изнесла по-рано.

Но за средният българин и особено тези, които дори в малко по-напреднала възраст са се преселили се в Германия, дали преуспяването е гарантирано? Според мен - не, чисто лично мнение. Просто имат шанса да не мизерстват и гладуват и да получат работа, в много случаи неотговаряща на възможностите и квалификацията им.

@ Ichan -така е - на заплата съм и идва директно от Щатите.Ама я получавам за друго,не за да драскам по форумите :mrgreen:
И се научи да цитираш конкретно - какво и къде съм обяснил , че било толкова зле и т.н. Не само пак общи приказки ...
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 411 пъти
Благодарено: 298 пъти

Мнениеот baconsutan » 6 Януари 2018, 21:35:16

Темата ми изобщо не е против Германия, защото оценявам колко неща е дала тази страна на нашите сънародници, пребиваващи в нея. Само, че по мое мнение, животът там върви по инерция, набрана от предишни години. А светът се развива с огромни темпове и Германия вече не е така конкурентоспособна и привлекателна както досега. Младите хора отиваха да учат в Германия заради престижното образование, признаването на немските дипломи по света. Но в това образование вече липсват необходимите инвестиции, преподава се по старомоден начин и се защитават някакви старонемски традиции. Разбира се таксите са ниски, тоест получаваш сравнително евтино западноевропейско образование. Студентите все по - често се прехвърлят в Англия, Финландия, Канада, САЩ, Холандия, Австралия. В тези държави се инвестира и е възможно социализирането на младежите - задоволява се нуждата им от общуване с други студенти. Наскоро ми казаха статистика от престижна българска езикова гимназия, че 10 от 11 последно заминали в Германия, са се върнали в България, а 11 -ят иска само да завърши в DE, но ще се мести да живее в друга страна. Почти всичките са били каймака на випуска си в РБ.
Българи, живеещи от близо 30 години в Германия сега споделят, че става все по . трудно, особено ако нямаш познат лекар, автомонтьор и адвокат. Същото важи, ако искаш да правиш бизнес в DE. Нашенец са го пратили в едно село да прави заведение, вместо в града, за да не е конкуренция на немците. Изискват се още куп документи, скъпи сертификати, доказващи майсторска степен за съответната специалност. Мудна администрация и надменно отношение.
Немците не понасят по - креативните и способни чужденци. В САЩ ако си кадърен ти предлагат нови и нови още по - добре заплатени възможности, докато не почнеш да работиш по собствено желание 24 часа в денонощието.
Германия обаче се оказва добра възможност за българи, стремящи се да се възползват от нейната социална система. Запознах се с една българка над средна възраст, преместила се в DE от Португалия. Жената е с прекрасни впечатления от топлата и спокойна Португалия, от веселите и лежерни хора, но не и от заплатите и пенсиите. Сега поработва в някакво немско цехче, стреми се да вземе пенсия, след което ще тръгне отново на юг.
baconsutan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 106 пъти
Благодарено: 106 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 7 Януари 2018, 01:14:25

Ако говорим за топ университети, Германия от много отдавна и особено пък последните 50 години мисля не е заемала челни позиции. Тоест не ми е ясно какво точно визираш - тенденция към влошаване определено не е?

Ако търсиш бърз растеж и екшън, насочвайки се към Азия, някои страни от Африка.

Истината е че светът се променя, и всяка страна има предимства и недостатъци. Решаваш кое ти е важно и се пускаш по нанадолнището.

За САЩ не се дават визи под път и над път, ще те пуснат там ако имаш нещо полезно да предложиш и тогава можеш 24 часа да бачкаш.

Дотук не съм прочел един смислен аргумент защо Германия е по лоша от други страни.

Потребители благодарили на автора Mr.Bombastic за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот ivo75 » 7 Януари 2018, 01:45:57

baconsutan написа:Темата ми изобщо не е против Германия, защото оценявам колко неща е дала тази страна на нашите сънародници, пребиваващи в нея. Само, че по мое мнение, животът там върви по инерция, набрана от предишни години. А светът се развива с огромни темпове и Германия вече не е така конкурентоспособна и привлекателна както досега. Младите хора отиваха да учат в Германия заради престижното образование, признаването на немските дипломи по света. Но в това образование вече липсват необходимите инвестиции, преподава се по старомоден начин и се защитават някакви старонемски традиции. Разбира се таксите са ниски, тоест получаваш сравнително евтино западноевропейско образование. Студентите все по - често се прехвърлят в Англия, Финландия, Канада, САЩ, Холандия, Австралия. В тези държави се инвестира и е възможно социализирането на младежите - задоволява се нуждата им от общуване с други студенти. Наскоро ми казаха статистика от престижна българска езикова гимназия, че 10 от 11 последно заминали в Германия, са се върнали в България, а 11 -ят иска само да завърши в DE, но ще се мести да живее в друга страна. Почти всичките са били каймака на випуска си в РБ.
Българи, живеещи от близо 30 години в Германия сега споделят, че става все по . трудно, особено ако нямаш познат лекар, автомонтьор и адвокат. Същото важи, ако искаш да правиш бизнес в DE. Нашенец са го пратили в едно село да прави заведение, вместо в града, за да не е конкуренция на немците. Изискват се още куп документи, скъпи сертификати, доказващи майсторска степен за съответната специалност. Мудна администрация и надменно отношение.
Немците не понасят по - креативните и способни чужденци. В САЩ ако си кадърен ти предлагат нови и нови още по - добре заплатени възможности, докато не почнеш да работиш по собствено желание 24 часа в денонощието.
Германия обаче се оказва добра възможност за българи, стремящи се да се възползват от нейната социална система. Запознах се с една българка над средна възраст, преместила се в DE от Португалия. Жената е с прекрасни впечатления от топлата и спокойна Португалия, от веселите и лежерни хора, но не и от заплатите и пенсиите. Сега поработва в някакво немско цехче, стреми се да вземе пенсия, след което ще тръгне отново на юг.

Има една книга, българин е писал- Атлас на предразсъдъците...А ние имаме и една поговорка, за лисицата и гроздето...Но най-много от всичко имаме акъл и мнение за останалите(извън българите и България), като много държим и да го споделим, най-вече на други българи. Колко са прости тия, какви селяни са ония. Какво трябва или не трябва да направят другите...Чета всичко и все не ми дава мира, защо България е най-бедната страна в ЕС? Защо младите българчета се изучват в чужбината, за да се приберат у БГ-то? С какво придобитите знания в западноевропейски университети(еФтини в ДЕ или по-скъпи в Англия и Холандия) им помагат за да се развият в родната си страна? Коя е към момента престижната езикова гимназия в България? Много въпроси, на които не очаквам отговор.

Със сигурност, поне за мен, Германия не е най-хубавото място даже и в Европа, какво остава за света. В днешно време много повече хора могат да си опитат късмета в чужбина, независимо къде. Отначало навсякъде е... чуждо, не използвам думата трудно, защото смятам, че не отговаря за всеки и винаги по света. Зависи сам ли, някой дали ще те посрещне, как владееш езика, какво можеш да правиш и т.н. Както Една Българка във възраст средна е установила за себе си, по-добре е да изкарва парите си в ДЕ и да ги харчи в Италия, Испания и Португалия, дори в България.... отколкото обратното...Да има и такива, които умрат да си изкарват почивките в Германия и да работят, къде ли не...Въпрос на вкус, казало кучето и...

dido_73 написа:Познавам кадърни и годни хора които за момента се чувстват добре в Германия. Проблема им е че са дошли на такъв етап от живота си че и да искат няма начин да останат на старини тук. Дори и доходите ти да са над средните когато си започнал живота си на 45 г. тук от нулата времето не ти стига за нищо друго. Нито за преприемаческа дейност нито за читава пенсия. Какъв и избора пред тях? Имат ли изобщо шанс за нормалн живот в Германия с мижавата социална пенсия безсърдечните социални работници и т.н.

Това е крякащо нахалство. Една не малка част от местното население при пълен трудов стаж са с мизерни пенсии, защо някой дошъл на 45г. трябва да е по-добре обгрижен. Не намирам никаква логика?
"Принципът на солидарната демокрация- Путин е виновен до доказване на противното и въпреки това"

Потребители благодарили на автора ivo75 за мнението:
bknf

Аватар
ivo75
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 169 пъти

Мнениеот EdiMi1 » 7 Януари 2018, 08:46:45

Вероятно темата наистина ще е в посока оффтопик. Но, както вече написах, от изключително значение за избора на човек, къде ще продължи да живее и се развива, са изцяло субективни фактори, а не социално-икономическия, научно-изследователски или какъвто и да е потенциал на една държава. Определено те имат значение, но след като е ясно какво един човек, на определена възраст, познания, капацитет/трудна за един българин самооценка/защото "всеки се стреми към собствената си некомпетентност", социален и семеен статус желае да постигне.
Относно споменатата статистика за българските училища, според мен тя определено няма общо с темата. От първо лице имам впечатление и лично мнение по въпроса. И мога да кажа доста. Сега завършващите средно образование, без да ги слагам под един знаменател, включително тези от така наречените пристижни училища, са поколение, което е доста слабо подготвено/извън чуждоезикова подготовка/, с почити никаква ценностна система и самостоятелност/това е всеобща тенденция,възраст до която сингъл живее при родители/, да не говорим за мотивация за успех. Защото, като се върнат в БГ, какво по-точно ще направят за реализация? Прословутите връщания на село с пет оранжжерии марули?Или отново СФ. Колко от населението ще побере СФ? Или работа в "индустралния Пловдив" за чужди аутсорснати дивизии на разни фирми, за смешни пари? За кого ще произвеждат продукт и с каква принадена стойност. Призрачните квартали и старо население в БГ са си факт. Обезлюдената провинция също. Който не ги вижда, ще преживее бъдещо горчиво разочарование. Има и друго, ама нейсе.Сблъсъка с реалността в БГ, не е по-малко тежък от колкото в друга държава. И наистина един подготвен и напорист човек има шанс за реализация на доста места.
И в края на краищата болшинството от хора вероятно желаят едно спокойно и предвидимо бъдеще, спокоен семеен живот и обикновени човешки радости, без да пишат история или да стават милионери. Всеки определя "успех" по различен субективен начин.

Потребители благодарили на автора EdiMi1 за мнението (общо 2):
bknfnovia
Рейтинг: 8%

EdiMi1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 20 пъти
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот rikiking » 7 Януари 2018, 09:54:02

Mr.Bombastic написа:Дотук не съм прочел един смислен аргумент защо Германия е по лоша от други страни.

Добре, пиша направо какви бяха едни от основните аргументи, които ме накараха да спра да работя в Германия -

а/ Главната причина - Доходите и заплащането. В момента изкарвам между два и три пъти повече, в сравнение с доходите в Германия, които получавах и които бих получавал ако се върна.

b/ Перспективата за израстване в кариерата и изкачването по корпоративните стълбици.
Докато работех в Германия почти директно ми го бяха казали и показали, че главно заради българския ми произход няма да мръдна от Абтайлунгслайтер нагоре. В англоезичният бизнес се расте много по-бързо и адекватно, главно на база постигнати резултати. Докато в Германия и да ги позлатиш , пак ще гледат дали си германец, дали всичките ти хартии са немски или имаш и някоя диплома писана на Еnglisch /Оh meine Güte!/ или недай си Боже - на Bulgarisch /Was soll denn das sein ?!/. #-o

c/Прекомерната дисциплина,стегнатият начин на живот и многото излишни правила и регулации -
Защото СВОБОДАТА, Санчо ... :)

Никога не ми е харесвало, че в Германия трябва да се държиш като полуроботизирана машина, за да нямаш ядове на работното място. Затова и най-много обичам да работя в страни от Третия свят, където мога и правя каквото си искам,когато си искам и както си искам. :mrgreen:

d/Липсата на privacy. Винаги ще се намери някой да те наблюдава и да доносничи за тебе при първи удобен случай.В Германия лицемерието, следенето, пускането на бележки под вратите и откровените доноси са начин на живот и ежедневие. Аз примерно не можах да се сдобия даже с разрешение за строеж на масивна ограда около къщата ми, щото не било прието и не било Ortsüblich. Демек - всеки да може да ти наднича какво правиш в собствения си двор и да го обсъжда и донася съответно... [-X
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението (общо 2):
noviabaconsutan

Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 231 пъти
Благодарено: 421 пъти

Мнениеот baconsutan » 7 Януари 2018, 11:46:02

Рики го е написал най - точно и ясно, обобщено - Германия е добра като стартова държава. Усъвършенстваш езика, добиваш впечатления от техния начин на живот и манталитет, което би ти помогнало в последващи лични и професионални контакти. Ако искаш да отглеждаш малки деца или си възрастен и разчиташ на пенсия и помощи, също можеш да останеш. Както е написал и Бомбастик при живот на по - високи обороти и желание за развитие - Азия, Америка, Африка.
Немските ВУЗ- ове не са били на челните места в ранкингите, но например дипломата по медицина от DE се признава в САЩ и не ти се налага да следваш отново дълго и мъчително.
Младото ни поколение е много кадърно и когато попадне в подходяща стимулираща среда, показва отлични резултати. Колко бъларчета са завършили и са се реализирали добре в Англия, Холандия, Австралия, САЩ, Скандинавието, Белгия. Изкушават ги с високи доходи и подходящи работни условия, което дава плодове.
Да сравним интернета в DE и в РБ, в Германия за да те свържат чакаш един месец, а в РБ за два дни си с готова връзка и перфектно качество. Освен това, колко получава един IT специалист в Германия и колко в Дубай? Колко получават лекарите и фармацевтите в DE и в САЩ?
Проблемът на България е партийно - олигархичния модел и поради това хората търсят реализация другаде. Но в РБ за да регистрираш юридическо лице и да започвеш дейност е много по - лесно отколкото в Германия. Това важи също така за Чехия, Словакия, Хърватия, Унгария, Австрия.
baconsutan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 7 Януари 2018, 13:17:41

От самото начало искам да е ясно, че нямам и грам за цел да ви давам тон в живота. Моята позиция ще я повторя отново: живеем в глобален свят, харесва ли ви или не. Здравословно е да се приеме, вече всеки си решава дали.

Какво значи глобален свят може да го гугълнете, но като цяло уеднаквяване, мяташ се на самолета и отиваш където ти скимне и там намираш друг климат, друг език, но Лидл, Макдоналдс, Боди Шоп, едни и същи предавания и формати и т.н. :)

Всяка страна си идва с предимства и недостатъци. Глобалният свят ти предоставя обаче възможността да прескачаш от място на място и да гребеш с шепи: образование, работа, социлана система, природа.

Има ли страна, която да е перфектна по всички показатели? Според мен, не, но моля оборете ме :)

И сега по последните публикации, това което разбирам от тях е:
- в Германия не печеля колкото мога да печеля другаде - това според мен може да го кажат хора от почти всяка страна (много е субективно)
- в Германия не получавам нужното професионално развитие - тотално не съм съгласен - просто за хубавите позиции конкуренцията е убийствена, в Щатите ще е още по-брутално, вервайте ми. Така че ако не си успял, не е защото си българин. Липсвали са ти качества. А и не забравяй, че вероятно и с право при еднакви качества ще дадат позицията на местния профи. И защо не? Това си е неговата държава, създадена от неговите деди, не от твоите. Така че уповавай се на собствените си сили и пробивай, и то където ти харесва.
- в Германия има много дисциплина и правила - аз лично съм намерил баланса да живея с това без да ме дразни. Ама да бъдем честни българите правила не обичат и гледат да ги заобикалят. :) Така че то си е народопсихология, не проблем на Германия.
- живея в Големия град, абсолютно съм анонимен и никой не го интересува що ги върша. Клюкари винаги е имало и ще има, аз не съм от тях, често ги бъзикам. Ако не си бил или живял в Щатите и ЮКей, нямаш грам идея какво лицемерие те чака. Аз например с това не мога да живея и да се примирявам. Това, че някой ми се хили насреща и е мил е толкова перфекционирано във въпросните страни, че може и да му се хванеш.
- в Германия е по трудно да стартирам бизнес - да, така е! Най сетне да съм съгласен с нещо. Но не забравяй, че основният ти проблем не е че фирмата ти ще е напълно регистрирана след 3месеца и със всички номера на хартия, а как ще се развива след това. Бюрокрацията е сериозна, но пък страната има 80 милиона население и е сериозне пазар, струва си да въртиш бизнес тук. Иначе в Естония си отвори фирма, за 30 минути или час беше. Ама какво ме топли, че фирмата ми е в Естония пък аз живея в Германия. Може да поспестиш нещо, но накрая ще ти излезе през носа, то ти стига веднъж да трябва да отидеш до там.

Обобщение: живял съм в доста страни, но досега не виждам защо някоя страна е по лоша от друга, просто всеки решава какво му е важно и се пуска по нанадолнището.

rikiking написа:
Mr.Bombastic написа:Дотук не съм прочел един смислен аргумент защо Германия е по лоша от други страни.

Добре, пиша направо какви бяха едни от основните аргументи, които ме накараха да спра да работя в Германия -

а/ Главната причина - Доходите и заплащането. В момента изкарвам между два и три пъти повече, в сравнение с доходите в Германия, които получавах и които бих получавал ако се върна.

b/ Перспективата за израстване в кариерата и изкачването по корпоративните стълбици.
Докато работех в Германия почти директно ми го бяха казали и показали, че главно заради българския ми произход няма да мръдна от Абтайлунгслайтер нагоре. В англоезичният бизнес се расте много по-бързо и адекватно, главно на база постигнати резултати. Докато в Германия и да ги позлатиш , пак ще гледат дали си германец, дали всичките ти хартии са немски или имаш и някоя диплома писана на Еnglisch /Оh meine Güte!/ или недай си Боже - на Bulgarisch /Was soll denn das sein ?!/. #-o

c/Прекомерната дисциплина,стегнатият начин на живот и многото излишни правила и регулации -
Защото СВОБОДАТА, Санчо ... :)

Никога не ми е харесвало, че в Германия трябва да се държиш като полуроботизирана машина, за да нямаш ядове на работното място. Затова и най-много обичам да работя в страни от Третия свят, където мога и правя каквото си искам,когато си искам и както си искам. :mrgreen:

d/Липсата на privacy. Винаги ще се намери някой да те наблюдава и да доносничи за тебе при първи удобен случай.В Германия лицемерието, следенето, пускането на бележки под вратите и откровените доноси са начин на живот и ежедневие. Аз примерно не можах да се сдобия даже с разрешение за строеж на масивна ограда около къщата ми, щото не било прието и не било Ortsüblich. Демек - всеки да може да ти наднича какво правиш в собствения си двор и да го обсъжда и донася съответно... [-X

Потребители благодарили на автора Mr.Bombastic за мнението (общо 4):
bknfnoviayulskyEdiMi1
Рейтинг: 17%

Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот ivo75 » 7 Януари 2018, 14:53:40

baconsutan написа:....
Да сравним интернета в DE и в РБ, в Германия за да те свържат чакаш един месец, а в РБ за два дни си с готова връзка и перфектно качество. Освен това, колко получава един IT специалист в Германия и колко в Дубай? Колко получават лекарите и фармацевтите в DE и в САЩ?
Проблемът на България е партийно - олигархичния модел и поради това хората търсят реализация другаде. Но в РБ за да регистрираш юридическо лице и да започвеш дейност е много по - лесно отколкото в Германия. Това важи също така за Чехия, Словакия, Хърватия, Унгария, Австрия.

Че интернетът в Германия, като цяло е още в средновековието, едва ли е някаква тайна, но горното сравнение си е жалка комплексарщина. Никога не съм чакал 1 месец да бъда включен в мрежата. Само от D1 получих такова предложение, което разбира се отказах( и пак не вярно,защото ми даваха веднага 50ГБ мобилен, докато ми пуснат кабела), интернет доставчици, колкото искаш. По повод заплащането, да можеш да изкараш повече пари и при арабите и в щатите, дори в скандинавските държави. Въпросът, обаче не е само в парите, ако те са водещи най-добре е да си мутра в БГ със супер бърз интернет...Ако мечтата ти е да успееш се измерва в купуването на къща(на кредит) щатите са най-добрата дестинация, и т.н. и т.н.

Ако можеш да си го позволиш, според мен най-добре се живее в Цюрих с вила в региона на Лугано или Лозана. В зависимост, къде ти харесва повече Италия или Франция.

П.П. Поднасям своите извинения на baconsutan за използваната от мен дума комплексарщина. За същото и причинените с това неудобства и загуба на време, се извинявам и на модератора админ. Не съм се занимавал досега с бутона докладвай и не смятам и да го правя занапред(не намирам правило, което да ме задължава), всичко което имам да кажа го правя директно в пост. И в тази връзка искам да попитам, защо разпространяването на неистини(сега не съм сигурен, дали правилната дума лъжи може все още да се използва), независимо дали целенасочено говориш неистини, че в Германия се чака 1 Месец за интернет, или го правиш от незнание не се коригира.... ???
"Принципът на солидарната демокрация- Путин е виновен до доказване на противното и въпреки това"
Аватар
ivo75
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот baconsutan » 7 Януари 2018, 22:15:51

ivo75 написа:Ако можеш да си го позволиш, според мен най-добре се живее в Цюрих с вила в региона на Лугано или Лозана. В зависимост, къде ти харесва повече Италия или Франция.
И в тази връзка искам да попитам, защо разпространяването на неистини(сега не съм сигурен, дали правилната дума лъжи може все още да се използва), независимо дали целенасочено говориш неистини, че в Германия се чака 1 Месец за интернет, или го правиш от незнание не се коригира.... ???

Иво75, аз бих живял и в Люцерн и в Берн, но "швейцарския просперитет" не е за всеки. Много висок стандарт и доста затворени хора. В Италия например харесвам Бергамо и Торино.
Случая с интернета е следния: Подавам заявка за включване и чакам почти месец. Понеже качеството е отвратително решавам да се преместя на друг - същата работа. А да не говорим за мобилния интернет. "Водафон" ми скъсаха нервите, най - редовно ми теглеха суми, понеже уж допълнително ми били пуснали байтове. Това са лъжи, а не написаното от мен. Обаче няма с кого да се разправяш. Който не ми вярва да прегледа немските форуми.
В България не е нужно да си мутра, за да ползваш хубавия интернет за бизнес начинания. Работиш онлайн и печелиш.
Няма перфектна страна, но някои държави се стремят да ускорят своето развитие на базата на инвестиции в приоритетни отрасли, създаване на подходяща бизнес среда и привличане на хора с потенциал. Финландия, Ирландия и арабите инвестират много в IT сектора, фармацията и стават привлекателни, независимо от лошия климат и различните ограничения в живота. Щатите осигуряват пълна свобода за правене на бизнес стига да не нарушаваш законите им. Вярно е, че са големи лицемери, но нима германците не са?
Чрез мненията във форума четящите го биха могли да се съобразят плановете си за местообитаване в дадена страна, за компромисите и предимствата в нея. Има и хора, напуснали Германия, но върнали се в нея след временна миграция.
baconsutan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот rikiking » 7 Януари 2018, 22:49:47

ivo75 написа:Че интернетът в Германия, като цяло е още в средновековието, едва ли е някаква тайна, но горното сравнение си е жалка комплексарщина. Никога не съм чакал 1 месец да бъда включен в мрежата. Само от D1 получих такова предложение, което разбира се отказах( и пак не вярно,защото ми даваха веднага 50ГБ мобилен, докато ми пуснат кабела), интернет доставчици, колкото искаш.

Понеже имам доста неприятен спомен от първоначалното включване на DSL в новата ми къща миналата година /края на 2016/, ме накара да преровя договорите и сметките - та резултатът е чакане точно един месец и три дена след като съм сключил договор с един от големите провайдери в Германия през Чек 24. Иначе са ме таксували коректно досега , не е имало надписвания , то не че и аз го ползвам повече от месец-два в годината...

Mr.Bombastic написа:В Германия не получавам нужното професионално развитие - тотално не съм съгласен - просто за хубавите позиции конкуренцията е убийствена, в Щатите ще е още по-брутално, вервайте ми. Така че ако не си успял, не е защото си българин. Липсвали са ти качества. А и не забравяй, че вероятно и с право при еднакви качества ще дадат позицията на местния профи.

Конкуренцията за хубавите места е убийствена навсякъде. За добра експатска позиция в моя бранш в Африка или Югоизточна Азия, понякога има между 300 и 500 кандидати от цял свят . Що се отнася до възможностите - оказа се, че липсваха точно на немските ми началници и това лъсна след като успях да спечеля място през две позиции нагоре в централата в Швейцария на същата група и след година отново се върнах в Германия в съвсем друга роля, но не искам да отклонявам темата с лични преживявания, като натриване на луничави носове итн. Понеже съм директен и открит човек, все още изпитвам изключително неприятно чувство като се сетя за ежедневните апаратни игри и подмолни номера, които се въртят на най-различни нива в някои много известни немски водещи компании и групи.

Работил съм и за американци и за французи и за англичани, за нигерийци, за араби и за юарци и съм съгласен че всички лицемерят и то по начин отговарящ на културните им особености и манталитета им. Което обаче с нищо не дава предимство на немците пред останалите, напротив.Прави ми впечатление, че излязат ли от собствената си държава са едни от сравнително слабо конкурентноспособните кадри и рядко биват наемани на водещи позиции извън Германия. Докато англичаните, американците, китайците и индийците са навсякъде...Че и французите даже...
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот ivo75 » 8 Януари 2018, 12:00:50

baconsutan написа:....
Иво75, аз бих живял и в Люцерн и в Берн, но "швейцарския просперитет" не е за всеки. Много висок стандарт и доста затворени хора. В Италия например харесвам Бергамо и Торино.
Случая с интернета е следния: Подавам заявка за включване и чакам почти месец. Понеже качеството е отвратително решавам да се преместя на друг - същата работа. А да не говорим за мобилния интернет. "Водафон" ми скъсаха нервите, най - редовно ми теглеха суми, понеже уж допълнително ми били пуснали байтове. Това са лъжи, а не написаното от мен. Обаче няма с кого да се разправяш. Който не ми вярва да прегледа немските форуми.
В България не е нужно да си мутра, за да ползваш хубавия интернет за бизнес начинания. Работиш онлайн и печелиш.
Няма перфектна страна, но някои държави се стремят да ускорят своето развитие на базата на инвестиции в приоритетни отрасли....

baconsutan, това че личният ти опит е негативен, не е повод за генерални умозаключения. Даже, и когато и на още някой му се е наложило да чака дори повече от месец за новата си къща, пак не е основание да напишеш в Германия се чака 1 месец, в България ми го пускат за два дена. Ако беше се оплакал от скорост, връзка и т.н., да така е има много по развити по отношение на интернет мрежа държави от Германия. Сигурно и България е една от по-развитите, нямам директни впечатления от последните години. Не съмнявам, че в София или другите градове ситуацията е такава, каквото я описваш, но за да генерализирам, като теб бих проверил, за колко време, какъв точно интернет ще имам да речем в Долно Уйно. И дори да ми прекарат оптичен кабел за два дена, какво от това?

Всеки има свои си представи и желания, къде и как иска да живее, аз само бих добавил, че освен желания са необходими и възможности за реализацията им. И, че когато не си този, който печели конкурси за място в конкуренцията на 300-500 кандидата си налягаш парцалите там, където си или търсиш друго място, където е възможно да се реализираш според твоите възможности. И то няма да зависи от това, колко бърз е интернета и дали немските университети са загубили челните си позиции(които, както уточни админът, никога не са заемали) в класациите на престижните учебни заведения. И няма да бъде повлияно от факта, че няколко абсолвента на немски университети са предпочели на баницата мекото и на работа лекото, и са се прибрали в БГ, където са завършили "престижна гимназия", вместо да се реализират на глобалния пазар на труда според възможностите си.

И като пускаш тема "Накъде след Германия?" се опитай и сам да отговориш накъде и защо(но комплексно, не само там дават повече мангизи), игнорирайки или поне не генерализирайки личния си негативен опит. Иначе, ако е само да си споделим мнението за немците и държавата им има достатъчно теми....
Последна промяна ivo75 на 8 Януари 2018, 12:28:47, променена общо 2 пъти

Потребители благодарили на автора ivo75 за мнението (общо 2):
bknfnovia

Аватар
ivo75
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот zlateto » 8 Януари 2018, 12:14:59

Съгласна съм с Иво. Само не разбрах – авторът живее от години в Германия и сега е на кръстопът или си пита профилактично 8-[
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
novia

Аватар
zlateto
Писач без спирка
Писач без спирка

Статии: 1
Благодарил: 131 пъти
Благодарено: 1153 пъти

Мнениеот rikiking » 8 Януари 2018, 14:01:55

zlateto написа:Съгласна съм с Иво. Само не разбрах – авторът живее от години в Германия и сега е на кръстопът или си пита профилактично 8-[

Аз пА съм бил женен три години за немкиня и то Геферманка. Ха да ви видя сега!!! :laughing6: :laughing6: :laughing6:

И това, което ме накара на млади години два пъти да си събирам куфарите и да се прибирам в България, беше именно тежкия културeн шок, който преживях когато родителите ѝ се опитаха да си налагат пуританските виждания относно ред и дисциплина и да си продават протестантските мурафети ежедневно. Българите и немците сме доста различни като житейски мироглед, светоусещане, ценностна система и традиции и това също до голяма степен предопределя желанието на някои сънародници, след като са изпълнили икономическите си цели, да бягат от земите на Крал Лудвиг и Бисмарк като подгонени от стадо вампири без да се обръщат назад.

Е, аз успях и в D да си създам нелош личен комфорт c течение на годините. Повечето сънародници също свикват и остават в Германия с цената на доста себеотрицание и лични компромиси, в името на някакви пари, спокойствие, по-сигурен живот, създаден дом или семейство. Или просто защото в България съвсем пък не става ... :-k
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението:
novia

Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот baconsutan » 8 Януари 2018, 20:45:17

ivo75 написа:
baconsutan, това че личният ти опит е негативен, не е повод за генерални умозаключения. Даже, и когато и на още някой му се е наложило да чака дори повече от месец за новата си къща, пак не е основание да напишеш в Германия се чака 1 месец, в България ми го пускат за два дена. Ако беше се оплакал от скорост, връзка и т.н., да така е има много по развити по отношение на интернет мрежа държави от Германия. Сигурно и България е една от по-развитите, нямам директни впечатления от последните години. Не съмнявам, че в София или другите градове ситуацията е такава, каквото я описваш, но за да генерализирам, като теб бих проверил, за колко време, какъв точно интернет ще имам да речем в Долно Уйно. И дори да ми прекарат оптичен кабел за два дена, какво от това?

Всеки има свои си представи и желания, къде и как иска да живее, аз само бих добавил, че освен желания са необходими и възможности за реализацията им. И, че когато не си този, който печели конкурси за място в конкуренцията на 300-500 кандидата си налягаш парцалите там, където си или търсиш друго място, където е възможно да се реализираш според твоите възможности. И то няма да зависи от това, колко бърз е интернета и дали немските университети са загубили челните си позиции(които, както уточни админът, никога не са заемали) в класациите на престижните учебни заведения. И няма да бъде повлияно от факта, че няколко абсолвента на немски университети са предпочели на баницата мекото и на работа лекото, и са се прибрали в БГ, където са завършили "престижна гимназия", вместо да се реализират на глобалния пазар на труда според възможностите си.

И като пускаш тема "Накъде след Германия?" се опитай и сам да отговориш накъде и защо(но комплексно, не само там дават повече мангизи), игнорирайки или поне не генерализирайки личния си негативен опит. Иначе, ако е само да си споделим мнението за немците и държавата им има достатъчно теми....

Иво75, моят опит съм го споделил като пример за проблеми в Германия, които са накарали немалко хора да я сменят с друга страна. Въобще не съм генерализирал, а съм го подложил на дискусия, което на теб не ти харесва и те кара да ме наричаш с удовлетворение "комплексар". Защо, поради различното ми мнение от теб? Случаят с интернета също е пример, даден след разговор с хора, вещи в бранша. Те са се изнесли след Германия в Азия, Африка и Америка, където имат много по - добри условия на труд и значително по - добро възнаграждение. Колко хора са принудени да ползват в DE интернета на библиотеките, докато чакат доставчика си? Не е задължително човек да се върне в РБ, но конкретно за IT специалистите условията за работа в България са добри. А какво ще кажеш за хора като Рики, които немците са подценили, но са успели на конкурси в други държави? И те ли да си налягат парцалите до гроб в любимата ти Германия. Като ти чета постовете стигам до извода, че си станал по - немец от немците. И съвсем небългарин. Можеш да пуснеш тема със заглавие "Елате в Германия", защото ако я пусна може да ме оприличиш на циклофреник. Или да ме докладваш по немски.

zlateto написа:Съгласна съм с Иво. Само не разбрах – авторът живее от години в Германия и сега е на кръстопът или си пита профилактично 8-[

Въпреки, че съм написал защо съм пуснал тази тема и с какво тя би могла да е полезна на хора, решили да се напуснат Германия, допълнително ще задоволя любопитството на дамата: Авторът е живял в Германия и сега продължава да я посещава. Но понеже има сетива, достойнство и контакти с хора, мислещи като него, той осъзнава предимствата (и недостатъците) на другите алтернативни варианти, в които освен пари, може да получи по - човешко отношение, по - добри социални контакти, културно и научно развитие.
Не случайно заможните и интелигентни немци си пращат децата в чужбина, правят си бизнеса на други континенти, вместо в консервативна Германия.
baconsutan
Роден писач
Роден писач

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум