• Advertisement

Старт в Холандия ?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Старт в Холандия ?

Мнениеот Theunnamed » 23 Септември 2015, 20:10:52

Здравейте,
Реших да пусна темата тук,тъй като другите подфоруми са по-конкретно категоризирани,та да започна с това което ме интересува и дано да има повече мнения ...
Наскоро реших да започна живот в Холандия и най-накрая да се махна от Бг,имам познати в чужбина,но са или в Германия или Англия,т.е нямам много информация за Холандия,а определено предпочитам нея като държава.
От познат на познат и от четене в интернет разбрах.че най-голям е проблема с намирането на читава кквартира на сносна цена ? Това вярно ли е ?
Другото,което ме интересува най-вече е,възможно ли е българин със средно образование на 23 год. с Toefl да си намери читава и добре платена работа в Холандия ? Холандски грам не знам,имам документ за френски (DELF) и Toefl ... Мисълта ми е,че не искам да си за*ба всичко в Бг,да ида в Холандия и 2-3 месеца да се въртя за работа,ясно ми е че ще мине определено време докато се намери нещо,но все пак ... Да допълня,че идеята е постоянен живот,а не за няколко години.
Общо взето ме интересува всичко което може да ми помогне и даде някви насоки,отделил съм едни 6-7к Е за начало принципно,за устройване,квартири и т.н.
Малко хаотично съм нахвърлил нещата ся като прочетох целият пост,та предварително благодаря за споделените мнения,наистина ще са ми от полза,защото искам ново начало,а информацията която имам е прекалено малка.
Като градове съм се насочил най-вече към Грьонинген и Хага,но и мнения за други ще са ми полезни.

П.П Всякакви сайтове между другото за работа и за квартири също ще са ми от полза ...
She was only a whiskey maker, but he loved her still ...
Аватар
Theunnamed
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Старт в Холандия ?

Мнениеот boyko123 » 23 Септември 2015, 22:40:30

Здравей и добре дошъл във форума! Преместих темата в "Новобранец", тъй като става дума за първоначално устройване.

Сега на въпросите. Най-трудно според мен е да прескочиш "дяволския кръг" - нямам работа (доход) и не ми дават квартира; като нямам квартира няма как да си търся работа. Преди беше още по-дяволски, защото без адресна регистрация не даваха тукашно "ЕГН" (т.е. BSN, Burger service nummer), без което не може да се започне работа. Сега този проблем се решава с регистрация като "non-resident", писано е из форума по въпроса.

Дали може да се намери добре платена работа със средно образование - може. Без холандски е много по-трудно, отколкото със, но познавам хора, които дойдоха и се справят доста добре. Надявам се някои от тях да пишат ;). Доколко е важен езика зависи и от професията ти. Може да се наложи известно време да работиш под нивото ти, докато докараш езика поне донякъде.

Сайтове за работа и квартири има из форума; ако те интересува нещо по-специфично, питай. Апропо, с добър френски и английски обмислял ли си Белгия като вариант?
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
Theunnamed
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 684 пъти

Мнениеот Theunnamed » 24 Септември 2015, 06:56:56

Белгия съм я мислил,но не ми харесва.Ако ставаше въпрос за няколко години работа,да,но за постоянен живот съм избрал Холандия.
Мнения за езиците ще са ми от голяма полза,главно има ли проблем ако първите 1-2 години не мога да говоря на холандски,а само на английски ...
За квартирата - надявам се този проблем да го реша ако се намери нещо за 600-700 Е на месец,та да мога да предплатя за няколко месеца напред и да се почне обикаляне за работа,Не съм максималист,със сиигурност и холандски ще науча,въпроса е докато го науча там да имам работа,с която поне разходите за квартира и храна и т.н да покривам.
За регистрацията в общината бях чел из форума,сега ще се разровя за сайтове за квартири и работа да разгледам как стоят нещата. ;-)
Аватар
Theunnamed
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот naselo » 24 Септември 2015, 08:24:14

Без холандски няма да те вземат на работа на 9 от 10 места, на които иначе би започнал. Това може да не е проблем, може и да е. Холандци са ми казвали да си приговиш над 5000 е като за начало, това го имаш.
В коя професия си добър?
Виж International Job Fair Expatica за 4 октомври, може да има нещо полезно.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот belev75 » 28 Септември 2015, 22:09:00

Theunnamed, здравей и от мен. Добре дошъл в форума.Ще се опитам и аз да ти бъда малко полезен,доколкото мога ,защото и аз съм от скоро тук,но поне ще споделя това с което съм срещнал трудност в началото. И аз като теб говорех само ангийски,но ангийския е нещото което ще ти помогне много в началото. Не знам каква работа търсиш като за начало,но ако нямаш против да се поизцапаш малко те съветвам да предпримеш стъпката съм Холандия в началото на пролетта,тогва е много по лесно да не намери работа(предимно земеделска) но ще ти помогне много да прескочиш този "дяволския кръг" за който boyko 123 писа. По мое мнение това е човека който най много би ти помогнал със съвети. За този "дяволския кръг" , дори и с предплащане за месеци напред, ако нямаш работа нито едно бюро което се занимва с отдаване на квартири,не би ти дало квартира. Изпитах го на свой гръб, предлагах да предплатя наема за 6 месеца напред,но никой не се съгласи. Защото те съветвам да започнеш своето начинание напролет, има много агенции за трудова заетост който по това време търсят нови работници и спокойно с ангийски ще си намериш работа. Повечето от тях имат или собствени квартири или хостели за работниците си, за който се плаща седмично по около 70-80 евро,който се удържат от заплатата ти. Повечето агенции плащато по 9,16 евро на час,което е мимимума в Холандия от средата на 2015.Ако до тогава нямаш още BSN номер,те ще ти съдействат за ваденето му.След няколко месеца работа на полето или в някоя оранжерия ще имаш доходи с които споконо ще може да си потърсиш самостоятелна квартира а и някоя работа която ти подхожда повече:) Относно градовете за който писа,по мое мнение ,ако не говориш турски, не пробвай в Хага. За холандския, в почти всеки средно голям град има училища за чужденци , където може да се запишеш. Съветвам те да го направиш,защото ангийския ще ти помогне за работата и за откриването на банкова сметка ,но в община или даначно няма да ти помогне много, не че не говорят анг., не искат и се правят че не го говорят. Успех!

Потребители благодарили на автора belev75 за мнението (общо 2):
Theunnamedboyko123
Рейтинг: 8%

belev75
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 12 пъти

Мнениеот Theunnamed » 30 Септември 2015, 17:37:49

Аз пък мислех,че намирането на работа е проблем,смятах че ако предплатя за половин година няма да има проблем ...
Ти как постъпи ? Отиде в Холандия и директно към фирмите за работа или фирма от Бг ? Питам толкова много тъпи въпроси защото ако предприема стъпката местене,нямам много познати в Холандия и съм на босо горе-долу.За това ми е интересно кой какви стъпки е предприел при местенето си от Бг в Холандия ...
За езика принципно гледам,че някакво начално ниво може да се научи и в Бг.
Аватар
Theunnamed
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот belev75 » 30 Септември 2015, 21:32:24

Аз исмах късмет и имах познат тук ,който ми намери работа преди да дойда.Ако си нямаш против да пробваш в началото нещо в селското стопанство ,може да опитам да помогна напролет. Ако не ти е проблем да пратиш CV на ангийски на е-майла ми ще го дам в бюрото, за което работя.
belev75
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 12 пъти

Мнениеот Theunnamed » 1 Октомври 2015, 11:47:12

belev75 написа:Аз исмах късмет и имах познат тук ,който ми намери работа преди да дойда.Ако си нямаш против да пробваш в началото нещо в селското стопанство ,може да опитам да помогна напролет. Ако не ти е проблем да пратиш CV на ангийски на е-майла ми ще го дам в бюрото, за което работя.

Благодаря за предложението,но при мен проблема е че по-рано от догодина края на лятото няма как да стане поради лични причини,ще събирам още мнения и ще видим дали няма да изскочи някой познат да бутне рамо само при установяването. ;-)
Аватар
Theunnamed
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 4 Октомври 2015, 23:06:03

Хм, според мен щом имаш известно време, постарай се да понаучиш поне малко холандски. Човек може да се оправи и само с английски, но ако можеш да разбираш да речем къде какво пише става доста по-лесно. Освен това и за работа е предимство - дори и да не можеш да работиш на холандски, фактът че разбираш туй-онуй те поставя в по-добро положение от много други чуждестранни кандидати. А и холандците се радват като разберат че си понаучил еизка още в къщи.

Идеалният вариант е да си намериш работа още от България. Из форума има връзки към сайтове за работа, може да кандидастваш. Също така може да намериш фирми в твоя бранш и да изпратиш отворено писмо за кандидатстване - в Холандия е прието. Шансът не е голям, но ако не опиташ съвсем няма да стане :). Без или с малко холандски основният шанс е да си намериш или специализирана работа (ИТ, някои инженерни специалности, академична позиция, международни организации и пр.) или такава където наемат чужденци "на парче" (оранжерии, строителство). Във втория случай ти трябва фирма (посредническо бюро) както каза belev75. Понякога обаче условията за работа са наистина лоши - зависи от фирмата.

Ако дойдеш да търсиш работа на място, квартирата е основен проблем. Общо взето може да наемеш нещо от частно лице или да наемеш мебелирано жилище от някоя корпорация, което обаче е скъпо. Основния начин за наемане в Холандия - необзаведено жилище от жилищна корпорация - става трудно, когато нямаш работа (т.е. постоянен доход) тук.

Алтернативата е да си студент и да си потърсиш студентска квартира или общежитие :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот katerinas » 5 Октомври 2015, 13:19:19

"Ако дойдеш да търсиш работа на място, квартирата е основен проблем. "

Не живея в Холандия,но имам много добър приятел,който живее там от година.Тоест ще се опитам да преразкажа онези неща,които той ми е споделял . Най-важното е да имаш работа!Моя приятел има познати в Холандия,които го приютиха в началото-за негов късмет.Той си намери работа в строителството,чрез фирма.До колкото разбрах тази фирма е нещо от рода на цайт фирмите в Германия.Жилището го намери сравнително бързо (за по-малко от месец) понеже прибегна до брокерски услуги (Макелар май беше на холандски?).Не знам към кой град си се ориентирал,но в интернет може да разгледаш цените за квартирите в различните градове.В общи линии при моя приятел се получиха сравнително бързо и лесно нещата,но той хвърли доста пари за целта.
Аз лично споделям мнението на другите,най-добре е да търсиш работа от България.А ако намериш сезонна си е предимство,защото ще можеш да понаучиш поне малко холандски.
Когато аз реших да се преместя в Германия,заминах с посредническа фирма и заплатата ми беше 900 евро :mrgreen: :mrgreen: Но имах възможността да уча езика и да събирам пари!
Успех в начинанието!

Потребители благодарили на автора katerinas за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

katerinas
Нов потребител
Нов потребител

Снимки: 4
Благодарил: 1 път
Благодарено: 3 пъти

Българи в Амстердам

Мнениеот Kris_kriska@abv.bg » 17 Януари 2016, 23:21:45

Здравейте,нова съм тук и все още много не мога да се ориентирам.
Накратко да разкажа.С мъжа ми и синът ми( на 3 год), мислим да живеем в Холандия Амстердам.Сега той е там и работи нелегално,да посъбере малко пари.Той е живял преди години там и знае горе-долу езика.Аз изобщо,знам само малко английски.
Интересува ме всичко свързано с дългосрочното ни пребиваване там.
1.Най-важно е как да намерим квартира без предишни диходи в страната?Можели с български или по друг начин?
2.След като имаме квартира и се регистрираме в общината какво трябва да направим?Най-важно за нас е всичко свързано с детето да е както трябва.
3.Чета,че училището им започва от 4 години,дали детето трябва да има някъква езикова подготовка и какви документи от България ще ми трябват.

Извинявам се за многото въпроси,а може би и доста тъпи,но няма на кого да разчитам в Амстердам да ми обяснява къде да ида и какво да направя,за това разчитасм на Вас.
Благодаря!
Kris_kriska@abv.bg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот boyko123 » 18 Януари 2016, 12:18:13

Здравейте,

Като начало преместих питането в тази тема, тук има и други подобни въпроси и отговори. Изобщо прегледайте холандския форум, не е толкова голям, особено последните постове в интересните за вас теми:
viewforum.php?f=246

Както сте забелязали, квартирата вероятно ще е основния проблем. Специално в Амстердам е проблем дори и с холандски доходи. При кандидастване е важен не само миналия доход, но дори повече тежи трудовия договор - колкото по-продължителен, толкова по-добре. Във вашия случай имате предимство, че мъжът е вече на място и знае донякъде езика, така че може да разпитва за квартира и сред колеги и познати. Иначе връзки към сайтове има и тук. Често може дас е намери квартира като "поднаемател" - т.е. от някой, който има договор за наем, а на свой ред дава квартирата на вас. На ръба на закона е, но става като временен вариант, стига да може да се направи адресна регистрация. Аз лично бих препоръчал на мъжа да мине на легална работа колкото е възможно по-скоро, ще помогне при търсенето на квартира. С "много пари от България" може да се наеме нещо в "свободния сектор", но наемите там са от 1200 евро нагоре обикновено.

Училището в Холандия наистина започва обикновено на 4 год., но е задължително от 5 год., т.е. "първа група" може да се пропусне. Родителите сами трябва да запишат детето си в избрано от тях училище; повечето училища обаче имат ограничения за региона (квартала) откъдето записват деца. И трябва да се намери училище, което да вземе дете без холандски. Много училища имат специални групи за такива деца. Алтернативата е първо да понаучи холандски (напр. в детска градина, с учител и пр.) и да започне на 5г. Като цяло децата бързо се оправят с езика, виждал съм го много пъти. Но е важно отрано да потърсите училище; като пак опираме първо до адресната регистрация. За документите е писано доста в съответните теми.

В Амстердам животът "на английски" не е проблем, но колкото повече английски, толкова по-добре. За работа обаче е по-добре да се знае и холандски, макар че има професии, където може и без него.
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот pisanio6 » 22 Април 2016, 09:37:56

Здравейте на всички нова съм в форума и искам да попитам може ли да се търси работа от България .Искам да замина да работя в Холандия .Има ли някакви шансове или там на място е по добре ? Мога ли да си намеря работа в оранжерия ?
pisanio6
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 22 Април 2016, 13:25:34

По въпроса за оранжериите не знам много, но според мен повечето оранжерии (и изобщо ферми), които ползват (чуждестранни) работници не ги наемат директно, а чрез фирма-посредник (поне основната маса). Т.е. трябва или да намериш такава фирма от България (за тях е писано и добро и лошо, повечето лошо), или някой който вече работи в определена оранжерия да те препоръча. Шансът ако просто дойдеш тук и тръгнеш по оранжериите според мен е малък.
boyko123
Златен писач
Златен писач

Старт в Холадия

Мнениеот ivanzlatev93 » 29 Април 2016, 10:00:07

Здравейте съфорумци!
В началото на септември или средата,с приятелката ми ще тръгнем към Холандия.Аз съм на 23 г. тя е на 24 г.Тя ще учи и по възможност ще работи,а аз само ще работя.Бих искал малко информация.Лесно ли е намирането на квартира(по възможност само ние двамата да сме наематели).Университът е в Лайден.Разбирасе работа,нивото ми на английски е добро,имам добри познания в барманството(не знам колко заведения има,посещават ли се),отскоро съм и професионален шофьор.Никога не съм се оплаквал от работа и колко е тежка,стига да си струват парите за положения от мен труд.
Имам желание да тръгнем с колата ми от тук.Но всичко зависи следните неща:Колко време мога да карам колата с БГ номера,колко струва регистрация с НЛ номера,какви са данъците(Сааб 9-5 2.2 обем на двигателя 120 к.с. 2002г. пройзводство)има ли паркоместа като тук да се заплаща за цял месец.Благодаря предварително,ако имате информация за други неща,ще се радвам да ги прочета! :)
ivanzlatev93
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Новобранец