• Advertisement

Старт в Холандия ?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Старт в Холандия ?

Мнениеот iwian » 17 Февруари 2018, 22:45:58

Здравейте, аз и семейството ми смятаме да се преместим в Холандия и имам няколко въпроса към вече живеещите там

Нямаме сключен брак, има ли смисъл да подписваме преди заминаването?

Имаме дете на 5г. и 6м. в момента, какви документи за училище да съберем от тук?
Ходил е само на децка градина, ако има значение

Вероятно няма да имаме работа и нямаме приятели в Холандия, но разполагаме със средства за старт.
Какви съвети ще дадете за намиране на квартира най вече, и за регистрацията в общината?

Относно езика, аз говоря сносен английски и лош немски, тя говори перфектни английски и немски и лош испански

Трудов опит имаме в търговията, предимно на средно управленско ниво. Аз имам в търговията и управлението на складово стопанство.
Какви съвети ще дадете при търсенето на работа?

Разбирам че въпросите ми са задавани многократно но сега започваме да събираме информация, ще се радвам и на линкове.
Благодаря на всички отговорили
iwian
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот juventus » 18 Февруари 2018, 12:02:34

Здравей Iwian,не искам да те разочаровам,но бих ти препоръчал да се насочиш към друга държава.Холандия е изключително скъпа държава и в нея живеят добре само холандците.В момента не мога да се сетя една стока ,която да е ефтина.Като почнеш храна,квартира(особенно ако е от свободния сектор) цигари,алкохол,дрехи,горива,здравеопазване.Имай на предвит, че здравната осихуровка в Холандия е задължителна и е минимум 100 евро на човек на месец(за деца до 18 години безплатно), като има 365 евро на година(собствен риск) Тоест представи си (недай се боже) да ти се наложи да бъдеш откаран с линейка,това струва като услуга между 700 и 1000 евро на компанията към, която си осигурен, и от тая цена 365 евро трябва да си извадиш кеш пара от джоба,освен всеки месец дежурните 100 евро на месец и другите ги покрива компанията.Ако искаш да следваш някакъв курс или нещо да учиш също Холандия е една от най-скъпите държави в Европа в тая насока.Данъчната им система е изключително сложна,плащат се много данъци и то в безумни размери.Единствените хора,които плащат минимум данъци или освободени от такива са тези с минималната заплата за страната,която към днесна дата е 1550 бруто-1450 нето или тези, които са на социялни помощи.Всичко друго с ,,голямата резачка,, Тука данъците са прогресивни, колкото повече печелиш толкова повече плащаш,можеш да стигнеш и до 53% данъци върху доходите.Транспорта в Холандия също е изключително скъп,за това сигурно знаеш, че тука масово хората се предвижват целогодишно с колелета.В момента има голяма криза за жилища и това е първия голям проблем с, който ще се сблъскаш.Защото освен, че няма свободни жилища, повечето наемодатели искат, черно на бяло да им представиш документ, че имаш доходи, а това ще ти е трудно,защото преди да започнеш да работиш трябва да имаш покрив над главата.И става един омагьосан кръг.Относно работата,трудно ще се докопаш до хубава такава.Холандците са си разпределили хубавата работа между тях и освен, ако не си е*ати кадъра забрави да работиш нещо друго освен ниско квалифициран труд.В момента тука има бум на строителството и ако си с две десни ръце и не те бърка тежки физически труд може бързо да си намериш работа там.Начална заплата 1800 нето.Както и в здравеопазването,но на най-ниско ниво.Болногледачи и тем подобни.Времето е гадно почти целогодишно.Дъжд,вятър,влага ужасна.Хубавото е, че холандците са точни хора.Като кажат нещо и си държат на думата до край.Макър и в даден момент това да е в негов ущърб.Заплатите се плащат винаги на време.Няма интриги като в България,никой не го интересува и не се занимава с личния ти живот нито те теб с техния .Културни възпитани,децата също са им много възпитани.Ако децата ти, бъдат в училище преднимно с холандчета според мен ще им е в голям плюс.Мисля, че документи да ги запишеш тука на училище от България няма да ти трябват.Както и да се сключвате брак с жена ти няма смисъл.Тука може да се регистрирате официялно в общината, че живеете на съпружески начела.И ако все пак мислиш, че Холандия е най-подходяшата държава за емиграция за вас.Уелкъм ту дъ джънгъл! :) Имай напредвит ,че ако ти липсва българското тука, българската общност в Холандия е изключително малка,смисъл читавата.Без да броим нашенските мангали и разни утайки с по 200 думи в речника.Така, че вольо не вольо ще трябва бързо да се сприятелиш с холандци или някакви други :) За работа според мен е най-подходящ така наречения ,,Ранстад,, тоест Ротердам,Хага,Утрехт,Амстердам.Бреда, Айдховен, тая част към Белгия също става.На горе към севера,Грьонинген,Фрисланд,Дренте(това са холандски области-провинции) умряла работа е там.Само блата,холандски селяндури с кломпи и вятър :) Гледай да научиш бързо холандски,защото с английски трудно ще почнеш работа където и да е.Като за начало,където и да се установиш запиши се като ,,търсещ работа,, във всички аудзен бюра.Има тема във форума за тях прочети я.Другия вариянт е да гледаш в нета за обяви и да си пускаш сивито и мотивационно писмо.Погрижи се сивито ти да е на холандски(правилен),холандски мейл за възка hotmail.nl примерно, както и това на жена ти.Иначе заминава в кофата. Това е,ако има друго питай.С питане до Цариград се стига :thumbleft:

Потребители благодарили на автора juventus за мнението (общо 3):
onufriynoviaМитака ФУ
Рейтинг: 13%

juventus
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 15 пъти

Мнениеот iniuta » 19 Февруари 2018, 11:45:24

@juventus

В Холандия, а и далеч не само там, високият стандарт е логично следствие от образование и квалификация. Няма как на хора, които правят елементарни правописни грешки на майчиния си език да им е еФтино ....

По темата с колелетата и градския транспорт, мне, не им е скъп, съвсем достъпен е, както и висшето образование, впрочем. Държавна политика е да водят здравословен начин на живот, да се движат и да не приличат на бъчви преди да навършат 30. Ганя Балкански тия неща не го вълнуват :) Освен това ЖП транспортът е доста добре развит, карти за намаления - бол. Има и служебни автомобили, ама за тях вече се връщаме по-горе, на образованието, нали ...
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот juventus » 19 Февруари 2018, 12:09:48

Мило момиче айде недей да ми обесняваш ,къде не е скъпо.Я си направи една справка за храна горива в Холандия и в съседна Германия.Живял съм на място в Холандия само с холандци точно на немската граница и масово ходиха в Германия да си пълнят колите с горива и хладилниците и багажниците с храна.Ама те сигурно всичките са били бедни и необразовани...Сега ако искаш да се направиш на баровка,да може и да минеш...пред хора ,които са виждали Холандия само на картата по география в 4-ти клас,или пред баба и дядо на село ;-) , но пред такива ,които вече са деситилетия там едва ли...Дори според холандско проучване Холандия е сред най-скъпите държави в Европа да притежаваш автомобил, а що се отнася за дизел най-скъпата.Ето ти линк, прочети образовай се малко https://www.ad.nl/binnenland/autorijden ... ~ad1e0f10/ Тая ,,държавна политика за здравословен начин на живот с карането на колело,, , я запази за по наивните :)

Потребители благодарили на автора juventus за мнението:
onufriy
Рейтинг: 4%

juventus
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 19 Февруари 2018, 12:24:44

Хахахахха, да се ОБРАЗОВАМ? Аз да се образовам ?!?!??! На това му се вика самочувствие, шапки долу :)
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ivo75 » 19 Февруари 2018, 12:33:35

А бре, 'ора, българе, оти така? Не можем ли да отговорим/помогнем на някого, без да му разясняваме, каква грешка ще направи от наша гледна точка и на база личен опит. И дали някой ден двама ще даваме акъл на трети, ей тъй паралелно, без да кръстосваме шпаги, на кой му е по-дълга, и на кой менте?

Нямам намерение да предизвиквам дискусия, ако някой може да помогне с практически съвети на семейството на iwian,
да го направи. Конкретни въпроси са зададени, искат да се преместят в Холандия, а не се чудят тепърва, къде е най-хубаво според еди кой си. Добре, че не са се включили обичайните заподозрени на тема- къде е най'-убаво.

П.П. А иначе, кой, къде пазарува едва ли има значение. Не сме ние българите най-големите тарикати, които се опитват да минат по-тънко. И французите, и швейцарците също, дори и поляци/чехи(за някои стоки) пазаруват в Германия, и к'во от това?
Последна промяна ivo75 на 19 Февруари 2018, 13:26:43, променена общо 1 път
baconsutan написа:....Завистта ражда злобата.
или обратното....
Аватар
ivo75
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 0
Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 182 пъти

Мнениеот juventus » 19 Февруари 2018, 13:25:50

Ами познавам достатъчно хора, които си завършиха висшето образувание в Холандия,след това искаха да останат.Хората наистина усилено всеки ден си търсеха работа тук,но най-големия проблем им беше, че бяха с перфектен английски и никакъв холандски.А и само на една гола диплома,тук вече никой работодател отдавна ,,не кълве,, Дори и на ниско квалифицирана рабора не можаха да устискат,защото там е много работа за малко пари принципно,и като си покрие месечните разходи накрая му останат 200 евро с, които нищо не можеш да си купиш в Холандия.И след няколко месеца си хванаха самолета и се прибраха в България. Хората държат на вече не само на перфектно говорим, а и такова владеене на писане на холандски език, както и много стаж за позицията за, която кандидастваш.Вече само в най-закъсалите сектори за работна ръка са навиват да плащат на някой за да го учат...Нека да дойдат и да опитат и след една година, нека да напишат тук как са.Дано да успеят. А ако става въпрос, кой колко голям тарикат е,то холандците са в пъти по големи тарикати от българите,както по пресметливост така и по скъперничеството, и за тях е доста важно къде пазаруват.Не случйно най-ефтиния супермаркет ,,Алди,, е посещаван от най-голям брой холандски домакинства.Както и мотото за израстване на холандската икономика на действащия към днешна дата холандски министър председател Марк Руте е ,,Snoeien om te groeien,,. Тоест буквално преведено на български: ,,Режете за да расте,, , а преносно ,,Затягайте коланите и минавайте на икономичен режим, за да сме добре след време,, :) Казвам ги тези неща ,зашото често на някои хора чуждата кокошка от страни им се струва патица...

onufriy

juventus
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 19 Февруари 2018, 17:19:02

След завършване на висшето образОвание, следват стажове, трупане на опит и прочие. Често са неплатени, което е проблем за голяма част от българските студенти, ама то това не важи само за Холандия, а за стажовете по принцип.

Не знам как смятате, че е възможно да се реализираш наистина добре и да не мизерстваш в държава, чийто език не говориш. Единствените ми приятели в Холандия с висок стандарт на живот, които не говореха езика в началото са програмисти и един финансов анализатор. Към днешна дата, всички говорят доста сносно. Може и да има други тесни специалисти, не отричам.

@ iwian - аз имам един въпрос, не е задължително да ми отговаряте разбира се. Защо Холандия? Защо след като твърдите, че знаете английски, не се ориентирате към англоговоряща държава?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот juventus » 19 Февруари 2018, 20:33:03

Незнам защо се набляга на крайностите или висок стандарт на живот или да мизерстваш...тука не иде реч за Америка или за България,където или си богат или си беден...Политиката и живота в държави като Холандия е точно обратното на тези норми...тука е силно изразена средната класа и силната социялна политика.Да си богат или беден тука е изключение не правило.Проблема на такива малки добре уредени пренаселени държави е друг.Недостиг на достатъчно работни места и жилища и те по правило се предлагат първо на гражданите на въпросната държава след това на кандидат емигрантите.Когато има някаква свободна работна позиция,хората си търсят първо кадри на местно ниво.Каквото и диплома да имаш+стаж, ако за същата позиция кандидаства холандец или холандски гражданин със същата диплома и стаж ти веднага отпадаш.Трябва да си кадър, който не могат да си намерят на местно ниво за да се класираш.Другия вариянт е работа,която местните не искат да работят.Браншовете в момента са два аз вече ги споменах.Другите браншове за ниско квалифициран труд се наемат само хлапаци на по 18-19-20 години,защото по закон на тях трябва да им плаща 5 евро на час на по възрастните 9,10.Разликата е двойна.Да не говорим, че сега където и да започнеш работа, почваш с 0 часов договор,което е най-гадното от цялата работа,където нито имаш гарантирани часове,нито имаш гаранция, че ще ти плати на края на месеца.Заработените часове се предават от работодатела в данъчните последния ден от месеца.Ако той каже ,че не си заработил нито един час тоя месец, върви реви и при арменския поп ако искаш...Ти оставяш тоя месец без пари.Подводните камъни са много,но е по лесно да сложиш ,,розовите очила,, и да режеш на едро и на високи стандарти...Единственето, което спасява много холандски граждани в Холандия да мизерстват е легализиране на най-бързо конвиртируемата стока в света, а именно наркотиците,безумно високите глоби за всякакви нарушения, високите данъци(които се взимат от добре изкарващите),стегната модернизирана държавна система от ,която никой не може да краде и всеки си плаща всичко с лихвите до последния цент, и ако видиш каква цифра на края на година влиза в държавната хазна трябва да се държиш за стола да не паднеш... и всичко това през новата година се раздава под формата на различни субсидии(подпомагане за наем,подпомагане за здравна осигуровка,големи детски надбавки,частични или пълни социялни помощи,намаления за развлечения басейни,фитнеси,библиотеки и т.н. и т.н. на холандските граждани ,които не изкарват добре.Както и сериозни инвестиции в технологии и съоражения, които доста улесняват бита на всички хора в Холандия,както и инвестиции в определни икономически отрасли за повече продуктивност.Особенно ако не е подпомагането за наем,половината холандци ще живеят в дървени бараки като в американските гета.Не случайно Холандия е в топ 5 сред най-добрите държави за живеене в света.Само където това далеч не означава, че е сред топ 5 държавите с най-висок стандарт на живот, нито сред топ 5 най-подходяща за емиграция.Границата е много тънка,но ако човек е поне малко природно интелигентен би разбрал точно за какво иде реч.

onufriy

juventus
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Митака ФУ » 19 Февруари 2018, 22:51:08

Не се връзвай на бате ти Иво, той иска да си запази статуквото на последна инстанция по всичко!

Това, което си написал е много добро, и който има акъл, ще може да се ориентира. В Берлин съм срещал доста нашенци, дошли без да са се подготвили предварително, по байганьовски, и изпаднали веднага на дъното! Чакащи някой да ги измъкне от дупката , и от благодарност да му откраднат чаршафите за легло... да разбият спестовната касичка на детето, и да му откраднат петте евро.... :-#
Бих насочил всеки, който владее английски и не е мързелив да работи и да научи нов език- Дания!

Бог да е с ВАС
Аватар
Митака ФУ
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 1
Благодарил: 107 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот onufriy » 20 Февруари 2018, 10:52:01

iniuta написа:Хахахахха, да се ОБРАЗОВАМ? Аз да се образовам ?!?!??! На това му се вика самочувствие, шапки долу :)
Дето викаше един колега “Ако не си чел Камю, си последният тъпанар. Ако не знаеш какво е ред на Коши, няма никакъв проблем.“ Това, че някой не знае къде се пише пълен член, не го прави по-малко компетентен инженер или лекар. Обратно, високата квалификация, не ти дава право да съдиш другите с по-ниска такава. Аз стажове не съм правил. Практиката, която напрвих като студент, си я платиха като попове. Обаче това не ме упълномощава да раздавам квалификации, за това че някой пита с правописни грешки, появява се на интервю с омачкан и евтин костюм или не знае как се чете референция от работодател.

Под "образовай се", аз разбирам, "задълбочи се в темата", сленг, нали разбираш... Не е необходима демонстрация, че имаш висок ценз, вярвам ти.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението (общо 2):
Митака ФУMony60
Рейтинг: 8%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 161 пъти
Благодарено: 260 пъти

Мнениеот juventus » 20 Февруари 2018, 12:33:28

Както и кандидат емигрантите за Холандия още от сега да започват да свикват с миризмата на лайна :) и по точно тази все едно съседите ти точно до теб гледат 20-тина крави :) Голяма част от нея идва от прословутите холандски канали,особенно лятото като стопли :) Смърди та се нетрае.Отвориш прозорците уж да си проветриш у вас,то вземе, че осмърдиш още повече :) Не е еври дей,но се случва и е доста неприятно,при положение, че живееш в големия град,а не на село. Както и от холандските ферми,колкото и далеко да са те от където живеете,тука нито имат планини,нито гори и въздуха трудно се филтрира по естествен начин и тая смрад просто си седи.Вчера ми се случи за първи път зимата да засмърди.Оставих прозореца в спалнята широко отворен,прибирам се ужас :) Обадих се да се оплача в общината,казаха, че ще ми се обадят.
juventus
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pepone » 22 Февруари 2018, 16:29:02

Аз не бих тръгнал на някъде без осигурена работа, освен ако не бягам от нещо, или поне бих го направил сам първоначално без семейството ми. Работа има на всякъде и ако ти се работи ще работиш. Наблюденията са ми че, при една ниско квалифицирана работа в бг и навън, шанса да си по добре материално осигурен е в чужбина. Това не означава, че ще си щастлив.

Да данъците и наемите са високи. Но има вариант да се избегнат 30% от данъка за първите 8 години. А за квартирите винаги има вариант за ипотека, което жилище в последствие може да пуснеш под наем.
pepone
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот Venci92 » 4 Юни 2018, 16:21:27

Здравейте. С приятелката ми искаме да се преместим за постоянно в Холандия.Имаме оферта да заминем съвсем скоро на следната работа.

Компанията предлага:
Сигурност, легалност, усъвършенстване, развитие и приятни условия на работа
Нормативен тип работа (заплащането зависи от количеството извършена работа по норматив), с възможност за средна печалба между 2000 и 3500 евро за 6 работни дни на седмица
Възможност за гъвкаво работно време след подписването на постоянния договор, описан по-долу
Коректност при заплащане за извършена работа, неограничена възможност за персонална консултация по служебни въпроси и проблеми, както и възможност за персонална финансова помощ

Процедура по назначаване:
Стандартен изпитателен срок – 1 месец
През първите 1-2 седмици се изучават особеностите на работата, с помощта на инструктор от Beson
След първия 1 месец се подписва договор за работа, който е валиден 1 година, считано от датата на подписването, и автоматично се подновява всяка година, при условие, че работникът е изпълнявал/а стриктно условията на компанията през изминалата работна година и компанията е оценила работата на служителя като задоволителна

Административни процедури:
По време на изпитателния срок, на работниците се предоставя адресна регистрация
След процедурата по адресна регистрация, работниците се назначават в собствена фирма
След процедурата по назначаване във фирма, работниците подписват едногодишен договор с компанията Beson

Разходи на работниците:
Наем за жилище на стойност между 400 и 500 евро на месец (на всеки работник се предоставя самостоятелна стая в къща или апартамент, както и право на ползване на общи части)
Такса за служебен автомобил на стойност до 500 евро на месец (таксата представлява лизинг за автомобила; средната цена на предоставените автомобили е между 2000 и 3000 евро; след изплащане на лизинга, автомобилът става лична собственост на работника)
Застраховка и пътна такса за служебния автомобил – 200 евро на месец
Еднократна такса за електронна навигация и карта на Амстердам – приблизително 200 евро
Гориво за служебен автомобил – между 100 и 200 евро на месец
Ежедневни разходи за храна, напитки и други разходи за лични нужди
Такса за личен счетоводител – 50 евро на месец

Данъци:

При печалба до 2000 евро на месец – приблизително 100 евро на година
При печалба до 3000 евро на месец – приблизително 800 евро на година

Цена на труда:
Писма и малки пратки – 12 евро на час
Колети – 0.9 евро на колет
Бонуси за качествено изпълнение

Важни пояснения и условия:
В рамките на изпитателния срок, компанията Beson може да поеме всички разходи, споменати по-горе в „Разходи на работниците“
След подписване на едногодишен договор на работника с Beson, той/тя се задължава да върне инвестираната в него сума по време на изпитателния срок (за „Разходи на работниците“) на месечни вноски на компанията
При положение, че работникът едностранно или по своя вина/желание прекъсне работа с Beson, той/тя се задължава да изплати на компанията остатъка от по-горе споменатата сума (за „Разходи на работниците“), инвестирана в него/нея по време на изпитателния срок, както и всички суми, които работникът е получил на заем от компанията след подписване на едногодишния договор
Компанията се задължава да предоставя на работника официален документ, тип „спецификация на разходите“, редовно, както и да дава актуална и вярна информация за кредитното и дебитното финансово състояние на работника

По самата обява ми се струва че става дума за нещо от рода на”селф емплой”? Някой познава ли фирмата? Работил ли е по подобна схема?Фирмата се казва Beson.
Venci92
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот Venci92 » 6 Юни 2018, 10:54:30

novia Системата не ми позволява да ти върна отговор на лично,защото съм нов член.Ако видиш това ми пусни на лично вайбър или фейс за да можем да комуникираме.Благодаря за отделеното време.
Venci92
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец