• Advertisement

Въпроси за Studienkolleg

Напред, науката е слънце!

Въпроси за Studienkolleg

Мнениеот slim2008 » 26 Май 2018, 14:28:23

Здравейте, искам да кандидатствам в Германия, но тъй като немският ми не е на достатъчно високо ниво, ще трябва да изкарам Studienkolleg. Имам обаче някои въпроси, касаещи най-вече самото кандидатстване и поради тази причина пиша тук за съдействие.

За момента съм се ориентирал най-вече към Хале (може и Лайпциг). Разгледах сайта на университета, но все още не ми става ясно дали отговарям на изискванията, за да кандидатствам. Пишеше, че е нужно минимум ниво B1. От училище имам 278 часа немски, а имам и още 260 часа от курс в ИЧС и изкарано ниво B1. Ще ми бъде ли това достатъчно, за да ме приемат?

Също така прочетох, че за Studienkolleg в Хале крайният срок за кандидатстване за зимния семестър е до 30 юни. Дали за това време ще успея да подготвя всички документи и от университета ще успеят да ги обработят? Освен това не успях да разбера какви други документи освен дипломата ми за средно образование ще са ми необходими. Трябва ли и мотивационно писмо? Може би някой, който вече е кандидатствал или е по-запознат, ще ми отговори.

На следващо място искам да попитам откога започва зимният семестър в Studienkolleg в Хале, но информация и за други места също ще ми бъде от полза, така че да мога отсега да са направя планове.

Най-накрая искам да знам дали като гражданин на ЕС имам право да запиша Studienkolleg? Доколкото съм разбрал Studienkolleg не е задължителен за граждани на ЕС, но ако искат могат да го запишат. Все пак би било добре ако някой може да потвърди.

Извинявам се за дългия пост, но мисля, че е по-добре да знам със сигурност как стоят нещата, отколкото нещо да се обърка.

Благодаря предварително!
slim2008
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Въпроси за Studienkolleg

Мнениеот zlateto » 26 Май 2018, 16:01:24

Форумно правило 7: Потребителите са длъжни да разгледат наличните теми преди да публикуват!

:arrow: Помогнете ми, кажете ми повече за Studienkolleg

:arrow: Относно Подготвителната година в университетите !?!
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1172 пъти

Мнениеот bknf » 26 Май 2018, 22:12:19

slim2008 написа:искам да знам дали като гражданин на ЕС имам право да запиша Studienkolleg? Доколкото съм разбрал Studienkolleg не е задължителен за граждани на ЕС, но ако искат могат да го запишат. Все пак би било добре ако някой може да потвърди.

Това тука е от FH Мюнстер. Сигурно и за Лайпциг е същото. Но най-добре е да питаш директно по мейла.
Успех! ;-)
Bulgarien: Mit dem Diploma za sredno obrazovanie von 12-jährigen Gymnasien oder Spezialgymnasien ist der direkte Hochschulzugang möglich. Bei Sekundarschulabschlusszeugnissen nach 11 Schuljahren bis 2002 ist der Nachweis über zwei erfolgreiche Studienjahre in gleicher oder benachbarter Fachrichtung zu erbringen. Bei Abschluss eines 12- jährigen Spezialgymnasiums mit Profil Deutsch sind Sie automatisch von der Sprachprüfung befreit.

https://www.fh-münster.de/studium/studienbewerbung/hinweise-laender.php
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 273 пъти
Благодарено: 406 пъти

Мнениеот zlateto » 27 Май 2018, 08:01:46

Studienkolleg Leipzig

:arrow: Кандидатстване и изисквания:

- езиков сертификат (B1- Zertifikat Deutsch (ZD) / Zertifikat Deutsch als Fremdsprache (ZDaF) / Test Deutsch als Fremdsprache-Niveaustufe 3 (TDN3) / Europäisches Sprachenzertifikat / Sprachintensivkurs für Anfänger (Niveau A1 bis B1) von interDaF e. V. am Herder- Institut der Universität Leipzig) съответно удостоверение за 500 часа немски език от Sprachinstitut (напр. Goethe-Institut Bulgarien).;

- кандидатства се през uni-assist: избираш специалността, която искаш да следваш след подготвителната година и попълваш формуляра. При попълването ще видиш въпрос: Искате ли преди следването да завършите Studienkolleg? Отбелязваш ДА и твоето заявление се обработва за Studienkolleg.;

- срокове: зимен семестър: 07.04. - 15.06 / летен семестър: 15.11. – 15.12.;

- aко кандидатстваш за специалност с ограничен брой места (zulassungsbeschränkter Studiengang), дипломата ти за средно oбразование не трябва да е под 2,5 (= 4,50);

- тъй като желаещите са доста още при приемния тест (Aufnahmetest) се прави подбор кой да бъде допуснат на него;

- ако не си сред щастливците, имаш следните опции:

(1) кандидатстваш повторно;

(2) започваш следванe в родината, изкарваш успешно няколко семестъра и може да получиш достъп до немско уни (проверяваш в ANABIN дали е възможно за твоята страна съответно специалност);

(3) Т.нар. Externe Feststellungsprüfung (FSP): то е за хора с много добри познания, които се готвят сами и след това се явяват на изпитa. Изпитът по немски във всички курсове отговаря на съдържанието на DSH-тo. Условието е да имаш валидно Vorzulassung zum Fachstudium durch ein Akademisches Auslandsamt.

Наред с въпроса за Studienkolleg във формуляра те питат дали искаш да бъдеш допуснат до FSP. С ДА можеш да отбележеш само едното: Studienkolleg или FSP !!!;

(4) намираш частен колеж с държавно признати дипломи/свидетелства;

(5) отказваш се от идеята за 1 година колеж и търсиш курс/-ове в Гермaния или в България, който/-ито да те подготви/-ят за DSH/TestDaF или други езикови сертификати, които се признават за прием в уни;

____________________________________________________________________________________________________________

Studienkolleg Halle

Ситуацията е горе-долу идентична. Кандидатства се през uni-assist. До 30.06 трябва да подадеш за участие в приемния тест (тест немски + тест T-, W-, M-, G- Kurse, в зависимост от специалността, която си избрал).

Ще се проведе на: 28.08.2018. Тук ще публикуват часа и мястото.

:arrow: Примерен тест Deutsch: http://wcms.itz.uni-halle.de/download.p ... em=2883364

:arrow: Примерен тест T- (technische, mathematische und naturwissenschaftliche Studiengänge) und W- (wirtschafts- und sozialwissenschaftliche Studiengänge) Kurse: http://wcms.itz.uni-halle.de/download.p ... em=2883365

:arrow: Примерен тест M- Kurse (medizinische, biologische, land- und forstwirtschaftliche Studiengänge): http://wcms.itz.uni-halle.de/download.p ... em=3045554

:arrow: От зимния семестър 2018/19 тест Englisch (Niveau B1) за G- Kurse (geisteswissenschaftliche, sprachliche und künstlerische Studiengänge): http://wcms.itz.uni-halle.de/download.p ... em=3128379

Като гледам унитo предлага подготвителни курсове, в случай, че се откажеш от колежа или не получиш място:

:arrow: Studienvorbereitende Intensivkurse Deutsch A1 - C1 + TestDaF/ telc C1 Hochschule
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1172 пъти

Назад към Образование