• Advertisement

Моля за съвет!

Напред, науката е слънце!

Моля за съвет!

Мнениеот rotenheim » 25 Октомври 2017, 17:40:12

Здравейте,
реших да кандидатствам в Германия за Ausbildung от 01.04.2018. Живея в България. Всички документи са ми готови, но имам едно опасение, което малко ме притеснява, и за което очаквам вашите предположения и мнения. Искат ми CV, в което съм посочил, че работя. Смятате ли, че биха звъннали на сегашния ми работодател, за да получат някаква информация или не е практика това. Ако не стане в Германия, поне за момента искам да си остана на сегашното работно място, а ако се обадят това ще се разтълкува, че не искам да съм в сегашната си фирма. Моля за съвет, разбирате, вероятно, ситуацията ми. Благодаря!
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Моля за съвет!

Мнениеот bknf » 25 Октомври 2017, 18:37:47

Каква е вероятността от немската фирма да проверят информацията? Това едва ли някой може да го каже. Зависи..
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 273 пъти
Благодарено: 406 пъти

Мнениеот rotenheim » 25 Октомври 2017, 19:17:50

Чувал съм, че проверяват референции на минали работодатели...ама то, като се замисля е голяма гадост всеки, който иска да си смени работата, му звънят на работодателя...даже звучи адски некоректно....ама то с тези немски практики, затова питам и се интересувам
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 25 Октомври 2017, 20:14:12

rotenheim написа:ама то, като се замисля е голяма гадост всеки, който иска да си смени работата, му звънят на работодателя...даже звучи адски некоректно...

Ако се стигне до съд (немски), и там работодателя докаже, че служителя е дал невярна информация - то това е повод за (напълно законно) уволнение. Все едно договорът, който е бил подписван в началото - е невалиден.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот rotenheim » 25 Октомври 2017, 20:56:33

а може ли немския работодател да бъде съден заради това, че е не е спазил конфиденциалност и е станал за повод на уволнението на наякого
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 26 Октомври 2017, 07:40:39

може ли немския работодател да бъде съден заради това, че е не е спазил конфиденциалност и е станал за повод на уволнението на някого?

Много замотано стана-)
А почва работа в немска фирма Н, преди това обаче работи в българска фирма Б.
От Б бива уволнен, защото Н се е обадил на Б и му е съобщил, че А иска да работи при него?
Но тогава все още няма трудови отношения между А и Н. Няма и уволнение (от Н към А).
Да бъде осъден Н, да плати обезщетение на А, щото Б го бил уволнил - няма как да стане.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот olga » 26 Октомври 2017, 08:04:07

Какъв точно ти е проблемът, момче ?

Може би проблемът ти е в това, че никак не си наясно с немската действителност.
Последна промяна olga на 26 Октомври 2017, 08:29:41, променена общо 1 път
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот olga » 26 Октомври 2017, 08:21:18

.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот rikiking » 26 Октомври 2017, 09:37:58

rotenheim написа:Здравейте,
реших да кандидатствам в Германия за Ausbildung от 01.04.2018. Живея в България. Всички документи са ми готови, но имам едно опасение, което малко ме притеснява, и за което очаквам вашите предположения и мнения. Искат ми CV, в което съм посочил, че работя. Смятате ли, че биха звъннали на сегашния ми работодател, за да получат някаква информация или не е практика това. Ако не стане в Германия, поне за момента искам да си остана на сегашното работно място, а ако се обадят това ще се разтълкува, че не искам да съм в сегашната си фирма. Моля за съвет, разбирате, вероятно, ситуацията ми. Благодаря!

Прати си CV - то и не лъжи с дати и имена на работодатели , защото най-чество сверяват със публичните данни от здравноосигурителната каса, кой те е осигурявал и така хващат кой ти е работодателя и колко време си работила за него.

Просто ги помоли в прав текст в писмото, че ги молиш за конфиденциалност и не си съгласна да не се обаждат на сегашния ти работодател. Със сигурност няма да го направят , защото това би било дори злоупотреба с личните данни, които си им предоставила и предупредила да не разгласяват.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот onufriy » 26 Октомври 2017, 15:54:20

rikiking написа:
rotenheim написа:Здравейте,

Прати си CV - то и не лъжи с дати и имена на работодатели , защото най-чество сверяват със публичните данни от здравноосигурителната каса, кой те е осигурявал и така хващат кой ти е работодателя и колко време си работила за него.

Просто ги помоли в прав текст в писмото, че ги молиш за конфиденциалност и не си съгласна да не се обаждат на сегашния ти работодател. Със сигурност няма да го направят , защото това би било дори злоупотреба с личните данни, които си им предоставила и предупредила да не разгласяват.

Не мисля, че въобще биха тръгнали да звънят. Поне аз досега никога не съм чувал...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 161 пъти
Благодарено: 260 пъти

Мнениеот itzo » 26 Октомври 2017, 16:14:35

onufriy написа:Не мисля, че въобще биха тръгнали да звънят. Поне аз досега никога не съм чувал...

Аз съм виждал. Вързан поп- мирно село така, че съветът е добър, ако човекът чак толкова много държи настоящият му работодател да остане в неведение.
Real stupidity beats artificial intelligence every time
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 211 пъти

Мнениеот rotenheim » 26 Октомври 2017, 19:58:48

Благодаря ви за помощта и съветите. Имам поглед какво се случва с хората, които си търсят друга работа. Приема им се избора като право, след това стават луди и биват накарвани да напускат преждевременно. Затова се обърнах към Вас с това запитване. Ще бъде откровен с тях и ще ги помоля предварително, преди да е сигурно, да не установяват контакт със сегашния ми работодател, пък ще видя как ще го приемат.
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 27 Октомври 2017, 07:41:42

rotenheim написа:Ще бъде откровен с тях и ще ги помоля предварително, преди да е сигурно, да не установяват контакт със сегашния ми работодател, пък ще видя как ще го приемат.

И веднага ще им привлечеш вниманието ;-)

Cпоред мен едва ли ще се свържат, все пак кандидатстваш за Ausbildungsplatz. Изискванията се свеждат до Realschulabschluss / Mittlere Reife / (Fach-)Abitur + евентуално премината практика в съответната област.

Насочи вниманието си към мотивационното писмо (Anschreiben), в което трябва да ги убедиш защо си подходящ за мястото.

Успех!
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1172 пъти

Мнениеот Lanti » 27 Октомври 2017, 10:26:37

Пишеш накрая на писмото нещо като :

Da ich mich derzeit in einem ungekündigten Arbeitsverhältnis befinde, bitte ich höflich darum, meine Bewerbung vertraulich zu behandeln.
Хората все пак са сравнително тактични. В България не знам дали има такава практика, но можеш да поискаш междинна оценка от фирмата в БГ за теб, за работата ти - Zwischenzeugnis и него да приложиш като препоръка. Както и такива от още по-предишни работодатели - ако имаш такива.
Аватар
Lanti
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот bknf » 27 Октомври 2017, 17:38:55

rotenheim написа:Ще бъде откровен с тях и ще ги помоля предварително, преди да е сигурно, да не установяват контакт със сегашния ми работодател, пък ще видя как ще го приемат.

Или за по-сигурно, няма да даваш (първоначално) име и адрес на фирмата - а само дейността. Какво си правил там.
bknf
Професионалист
Професионалист

Следваща

Назад към Образование