• Advertisement

Документи за сключване на брак в Германия

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Документи за сключване на брак в Германия

Мнениеот plamena_gen4eva » 4 Юни 2013, 22:41:20

Здравейте! С моя приятел искаме да се оженим в Германия. Може ли някой да ми каже каква е разликата между Ehefähigkeitszeugnis и Ledigkeits- bzw. Familienstandsbescheinigung? Защото от това, ето прочетох до сега, това е само един документ от България, в който пише, че нямаме друг брак и че ще се женим двамата. И защо ни искат Einkommensnachweis? Благодаря предварително за отговора.
plamena_gen4eva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Радост » 14 Юни 2013, 18:19:43

Аз незнам по тази тема ли да пиша,тъй като другите са с доста старички мнения..Та извинявам се на модератора :bonbon:
В момента и ние си вадим документи за сключване на брак,тук.И двамата сме българи.
Оплетена история,много нерви и пари но ..от всичко ,което разбрах,главното е ,че документите не трябва да се превеждат в България,защото тук не признават превода и трябва да се превеждат на ново,което си е разход.
Документите на нас ни ги извади на моя мъж майка му - чрез познати,молбички тук там и широки усмивки.Инъче-да,трябва си пълномощно .
Този документ Ehefähigkeitszeugnis и на нас ни го искат . И ние така и не разбрахме какъв е точно и що ни е след като вече имаме документи ,че не сме женени-от общината .
Също да добавя,че в различните райони явно искат различни документи ,така че е най -добре да се отиде както ние направихме- в кметството и да се попита какво ще трябва от България.
На нашите документи ще им сложат само апостил и ще ни ги пратят и тук ще ги преведем,както ни казаха хора със скорошен опит-при "заклет преводач" :)
Това знам,дано съм помогнала .
Радост
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 10 пъти

Re: Документи за сватбари;)

Мнениеот Nikincetto » 13 Февруари 2014, 22:02:12

Здравейте! Тъй като не съм в БГ, как да направя тук пълномощно на български и да ми го завери нотариус???В БГ няма да го зачетат ако е на немски, а тук- кой ще си сложи печата под нещо ,което не разбира?! Искам да го пратя на майка ми ,за да ми извади тя нужните документи. Ако някой знае за нотариус българин , или да знае български в Бремен, Олденбург или наоколо, нека да сподели. :-k Извинявам се,ако постът ми е глупав , но изобщо не съм наясно със ситуацията ](*,)
Nikincetto
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rusenec » 13 Февруари 2014, 22:43:22

1.Направи си пълномощното на немски , при нотариус в Германия.
2.На това пълномощно се взема апостил от Landsgericht (редактирано от ******),и така се изпраща в БГ
3.Предварително се информирай какви документи ще ти искат от България ( аз имах големи проблеми в Общ. Русе)
4.Най - добре , иди лично .
5.Viel Glück
Животът не е поемал към нас задължение да осъществява мечтите ни. Трябва да вземем каквото ни предлага и да сме благодарни, защото и по-лошо би могло да бъде
Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот boyko123 » 14 Февруари 2014, 00:29:16

Nikincetto, българските посолства и консулства би трябвало да предлагат нотариална заверка на пълномощно на български език. Поне в Холандия има такава услуга, предполагам че и в Германия. Може да звъннеш в най-близкото ти консулство и да питаш. Но от опит (макар и не за сватба) мога да кажа, че уреждането на пълномощно през консулството, както и вадене на документи в България с пълномощно, е ходене по мъките. Така че съм съгласен с rusenec, ако можеш най-добре прескочи за няколко дни и оправи нещата - може да се окаже и по-бързо, и по-евтино. Особено ако разбереш предварително какво всъщност трябва да извадиш.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 684 пъти

Мнениеот juramann » 14 Февруари 2014, 08:07:16

Аз също съм правил пълномощно, но преводача ми каза да го направя на български, защото след тов трябва да плащам за превод. Така направих, нотариуса го завери и след това с и взех апостил и го дадох на преводача да го преведе печатите на нотариуса и завери. Всичко е много лесно и безпроблемно. Докуемнтите, които се вземат от България, трябва обаче да са съшо с апостил и да са преведени в Германия, защото българските преводи не ги признават.
Ето и координатите на преводача, които ползвах аз и съм доволен. http://www.stefanov-uebersetzungen.de
Аватар
juramann
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот Nikincetto » 16 Февруари 2014, 13:27:37

Благодаря на всички за отговорите. Искаше ни се да стане по-бързо всичко, но май ще е най-добре лично да си оправя всичко в БГ. Сега няма да мога да ида ( не мога да отсъствам) , но лятото ще свърша всичко. И без това трябва и диплома да взимам , тъй като само лично се давала. Малко ще позабавим нещата, но живи и здрави, време има :)
Nikincetto
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Елица » 14 Април 2015, 15:37:25

Здравейте,

Аз съм българка и искам да се омъжа за приятеля ми, който е германец, в Германия. Имам адресна регистрация в Мюнхен и имам нужда от два документа за сключване на брак: акт за раждане и удостоверение за семейно положение, и двете с апостил; превод на двете в Германия.
До тук добре, но се оказва, че в България за да получа удостоверението за семейно положение искат данни на приятеля ми.
Цитирам тук майка ми, която пък си е записала дословно казаното от служителка в общината:
данните(на моя приятел германец), които им трябват са "документ в който да се съдържа: 1. пол ,2.име, 3. дата на раждане, 4. гражданство,5. семейно положение - с апостил. Показаха ми, на др.хора - те са представили Адресна регистрация - с превод на български и акт за раждане на мъжът (многоезичен) който е германец."

В цялата работа не разбирам защо на тях им трябват негови данни? Предполагам, че имат сертификати за работа с лични данни и прочие, но все пак не бих желала да им давам данни, които не им трябват.
Това ни принуждава сега да се занимаваме да му вадим на него документи, после легализации и прочие.

Дали и на някой друг са искали данните на половинката? Стандартна процедура ли е това?

Предполагам, че ако искаме да легализираме брака си в България, тогава трябва да покажа някъде негови данни... което е ок, в последствие.

Благодаря за помоща.
Елица
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 14 Април 2015, 22:43:24

Цитирам тук майка ми, която пък си е записала дословно казаното от служителка в общината

А това в кое населено място става?

защото тука пише следното
http://www.varna.bg/bg/articles/237/%D0 ... D0%B5.html

УСЛУГА № 39010
Издаване на удостоверение за семейно положение

Необходими документи:
1.Заявление по образец
2.Лична карта
3.Нотариално заверено пълномощно, ако лицето се представлява от пълномощник
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 273 пъти
Благодарено: 406 пъти

Мнениеот estira » 14 Април 2015, 23:17:01

Елица написа:В цялата работа не разбирам защо на тях им трябват негови данни?

Защото неговите данни се вписват в документa, който ще ти издадат в България. Демек дават ти разрешение да се омъжиш за него и само за него. Нали при нас са забранени многоженството и еднополовите бракове, че затова. Съвсем стандартна процедура си е, от време предиевропейско и съюзово. И ние минахме оттам преди около годинa.

Нали знаеш от къде да вземеш Апостил? Regierung von Oberbayern - те пък са много готини, дават печат само в петък и само до обяд :mrgreen:
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
Елица
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот onufriy » 15 Април 2015, 08:43:34

estira написа:Нали знаеш от къде да вземеш Апостил? Regierung von Oberbayern - те пък са много готини, дават печат само в петък и само до обяд :mrgreen:

Аз го пратѝх по пощата, после документо се върнá с апостил и сметка...

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението (общо 2):
Елицаestira
Рейтинг: 8%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 161 пъти
Благодарено: 260 пъти

Мнениеот Елица » 16 Април 2015, 11:13:57

Сега ме питат от общината дали ми трябва удостоверение за семейно положение или удостоверение за сключване на брак с чужденец.... нямам идея кое би трябвало да е. А вие?
Елица
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 16 Април 2015, 11:35:52

Аз бих взел и двата документа.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 259 пъти

Мнениеот boyko123 » 16 Април 2015, 11:43:44

Аз мисля (но не съм сигурен), че ако бракът ще се сключва в Германия е необходимо удостоверение за семейно положение. Поне в Холандия е така. Целта е властите за да видят че не си женен / омъжена за някой друг. Удостоверение за брак с чужденец е необходимо на българските власти когато се сключва брак в България между български гражданин и чужденец.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 684 пъти

Мнениеот estira » 16 Април 2015, 12:13:53

Елица написа:Сега ме питат от общината дали ми трябва удостоверение за семейно положение или удостоверение за сключване на брак с чужденец.... нямам идея кое би трябвало да е. А вие?

Удостоверение за сключване на брак с чужденец, разбира се!
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи