• Advertisement

Документи за сключване на брак в Германия

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Документи за сключване на брак в Германия

Мнениеот juramann » 17 Април 2015, 15:32:39

Удостоверение за сключване на брак с чужденец няма. Правилното име е "У-е за сключване на брак в чужбина"!!!
Аватар
juramann
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот zooid » 11 Септември 2015, 14:11:41

Здравейте,

имам малък проблем. Не знам дали ще можете да ми помогнете, но все пак ще попитам.

Февруари месец се преместихме с приятелката ми в Папенбург, Германия. Аз започнах работа тук като консултант. Съответно се регистрирахме в Ратхауса. В средата на Март разбрахме, че приятелката ми е бременна. Тук трябва да спомена, че не говорим немски. (работата ми не го изисква главно е на английски)
Разбрах, че може да излязат пречки след като се роди бебето от това че не сме женени. И затова май месец се върнахме до България за някои документи. Но чак в края ни казаха че точно за Германия ще ми трябва някакъв документ т.н. Образец 5. Който образец трябва да се преведе и да му се постави апостил. Но нямахме повече време в България, отпуската ми свърши.

Така останахме със следните документи:
Многоезични актове за раждане (приети в Германия и България)
Удостоверение за гражданско състояние (или както там се казва документа, който удостоверява че сме неженен/неомъжена) (за съжаление нямаше време и този документ да се преведе на немски и да се сложи апостил).

Върнахме се в Германия с ясната идея, че няма да можем да сключим брак в Ратхауса в Папенбург. А вместо това ще отидем в най-близкото консулство. Да ама НЕ, свързах се с Консулството на България във Франкфурт (чрез имейл). Те много любезно ми отговориха, че те не отговарят за бундесланде Долна Саксония (Niedersachsen), където се намираме, и че трябва да се свържем с Посолството в Берлин. Изпратих имейл до Посолството, но явно както всяка българска администрация те са там само за паричките, никой не ми отговори. А и ходенето до Берлин е невъзможно поради напредналата бременност на приятелката ми и не може да се пътува.

Днес, ходихме до ратхауса, да попитаме за документи, те горките бъкел Английски не знаят. Искат да отидем там с преводач, който говори български и немски.
Както и да е, искам да попитам дали документите, които имаме ще ни свършат работа. Намерих оторизиран преводач https://www.europa-translate.de/bg/bulgarski-prevodi-i-legalizacii.html, който евентуално ще преведе и легализира документите които имаме.

Благодаря предварително.
[b]НЯМА ТАКАВА ДЪРЖАВА![/b]
zooid
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bknf » 11 Септември 2015, 14:26:32

Не виждам проблем, да сключите брак и след раждането.

https://www.rund-ums-baby.de/forenarchi ... _78559.htm

http://www.urbia.de/archiv/forum/th-261 ... eburt.html

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
zooid
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 273 пъти
Благодарено: 406 пъти

Мнениеот juramann » 11 Септември 2015, 15:37:05

Пречка да сключите гражданския брак е, че Ви липсва правилното удостоверение. Удостоверение за семейно положение не Ви върши работа. Така че, брак в Германия няма да можете да сключите.
Посолството не е длъжно да отговаря на запитвания по имейл, но ако отидете с преведени медицински и свидетели, можете да сключите там брака.
Относно преводача препоръчвам този, който не работи с импулсни телефони, каквито са на избраното от Вас бюро. Цените му също са добри. www.stefanov-uebersetzungen.de
Ако преди раждането не успеете да сключите брака в Берлин, вървете в Jugendamt да припознаете детето, защото след това е по-трудно.
Аватар
juramann
Тукашен
Тукашен

Мнениеот zooid » 11 Септември 2015, 16:43:00

Благодаря за бързите отговори.

juramann, благодаря за линка, намира се в Дортмунд, което е горе долу същото разстояние от Папенбург както е Хамбург и Дюселдорф.
За брак в Ратхауса не ми трябва медицинско, защо трябва да превеждам медицинското пред посолството, това не го разбирам? Те трябва да знаят и немски и български.
Jugendamt, да, мисля че някой ми беше казал, че след раждането трябва да отида в Ратхауса за да припозная детето.

Всъщност след като посолството или която и да е институция е посочила email адрес в сайта си, е длъжна да отговаря на запитвания пратени там. Да не говорим, че посолството като цяло е длъжно да помага по всякакъв начин на българските граждани намиращи се на територията на съответната държава. Дори да осигурява жилище, и убежище. Но както и да е една от причините да напусна България беше малоумните служители в администрациите.

Много благодаря за информацията bknf, това е добра новина, че не е проблем да сключим брак след раждането. В такъв случай когато можем да пътуваме към Берлин ще го направим. И ще се обадя по телефона предварително.

Някой може ли да даде информация относно майчинските, дали е по-добре да кандидатствам аз за тях или приятелката ми?
[b]НЯМА ТАКАВА ДЪРЖАВА![/b]
zooid
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти

Мнениеот juramann » 11 Септември 2015, 17:22:37

zooid написа:Благодаря за бързите отговори.

juramann, благодаря за линка, намира се в Дортмунд, което е горе долу същото разстояние от Папенбург както е Хамбург и Дюселдорф.
За брак в Ратхауса не ми трябва медицинско, защо трябва да превеждам медицинското пред посолството, това не го разбирам? Те трябва да знаят и немски и български.

Папенбуг, Дортмунд или Хамбург е все едно - разстоянието не е от значение, защото не е нужно да се явяваш на място.
Посолството не трябва да зная немски и не може да приеме документ на немски, защото официалният език за България е български. Затова ти е нужен превод и без него няма да можеш да сключиш брак.
Аватар
juramann
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dinapd » 18 Ноември 2015, 14:42:52

Здравейте! С партньора ми искаме да сключим брак в България, той е немски гражданин. Ходих до гражданското в Бг и от там ми казаха, че той трябва да си изкара Еhefähigkeitszeugnis. Обясниха ми тук, че за да изкара той документа там /де/, аз трябва да изпратя удостоверение от тук, че не съм женена. До тук добре, само, че и той предварително беше питал в ДЕ, какви документи ще трябват ако искаме да се оженим там и му изброиха няколко неща. Сега, като питал за брак в БГ му казали, че нямало значение къде ще се женим трябват пак същите документи, което ми се струва ъбсурдно. Как може там да искат оригиналния ми акт за раждане, както и да децата при положение, че аз съм тук /бг/. Искат същия Еhefähigkeitszeugnis, които за да ми бъде издаден с БГ, трябва да получа документ от ДЕ, че той не е женен. Направо голяма схема, моля някой с опит да помогне.
dinapd
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Wonder-Woman » 24 Септември 2016, 18:38:18

Здравейте. Моля не ми изтривайте въпрпоса, защото не е на кирилица. Нямам възможност да го променя.
Следното: Трябва да си оправя по възможно наи бързия начин документите за сключване на граждански брак, но ми се струва доста сложно. Ходих си до България за да си оправя всичко, но нищо не можах да свърша, защото още първия ден ме върнаха обратно, защото нямах този документ които искат от годеникът ми че не е омъжен. Това е сега първият ми въпрос: След като получа този документ какво трябва го направя: да го преведа е ясно,или може би не трябва да се преведа не знам, но искам да попитам дали пропускам нещо :) След като дам този документ на правилното място ми се издава на мен един. Какво трябва да направя с него ? Моля ви за помощ никои никъде нищо не ми казва. В България са за жалост много неучтиви и кисели изобщо не ми съдежстваха. Благодаря предварително :( :( :(
Последна промяна boyko123 на 25 Септември 2016, 14:02:26, променена общо 1 път
Причина: Кирилица
Wonder-Woman
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот boyko123 » 25 Септември 2016, 14:03:59

В Заедно се пише на кирилица. Винаги има начин, в краен случай горе в дясно има "преводач".
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 684 пъти

Мнениеот pitcologne » 11 Ноември 2016, 00:01:10

Здравейте, и на мен ми предстои брак с чужденка :) в Германия. Тоест и двамата сме Еу чужденци, но по същество сега. Аз имам Bg-Geburtsurkunde, което ще го преведа чрез преводач тук в Германия. Трябва ли да има апостил на оригинала и чак тогава да го давам за превеждане? Документът Ehefähigkeitszeugnis трябва да се издаде от общината в БГ? Възможно ли е примерно майка ми да го изиска и да ми го прати тук? Моята годеница е родена тук, но все още има чуждо eu-гражданство. Благодаря предварително!
pitcologne
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 82 пъти

Мнениеот ScheissMann » 11 Ноември 2016, 12:30:58

- удостоверение за семейно положение, издадено от общината по постоянен адрес в Република България.Да, от България се взима . Най добре майка ти да попита там във вашата община в България ,дали може тя лично да го вземи .Нали знаеш , някъде минава номера някъде не минава номера :) А за "удостоверение за раждане " най добре се свържи с общината , там където смятате да сключвате брака и попитай .Успех ;-)
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот pitcologne » 11 Ноември 2016, 22:34:37

Мерси за информацията. А знаеш ли дали трябва да имат апостил бг-документите? Легализирането тук не е проблем, имам доверен човек за малко пари :) . Само този апостил ме притеснява.
pitcologne
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 82 пъти

Мнениеот ScheissMann » 11 Ноември 2016, 23:26:31

http://www.verband-binationaler.de/der- ... utschland/ Абе няма да минеш без Апостил :) като в Швейцария е :mrgreen: Geburtsurkunde versehen mit einer Apostille
Ledigkeitsbescheinigung, nicht älter als sechs Monate, versehen mit einer Apostille und
für Geschiedene ein Scheidungsurteil mit einem rechtsgültigen Stempel der letzten Ehe und einer Apostille
für Verwitwete eine Todesurkunde der früheren Ehefrau/des früheren Ehemannes versehen mit einer Apostille
Nachweis bezüglich Staatszugehörigkeit: Eine Kopie des Passes genügt.
Wohnsitzbescheinigung, nicht älter als sechs Monate, mit einer Apostille
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот gossip_ » 8 Октомври 2018, 13:19:30

Здравейте с един много тъп въпрос. Въпросният документ Ehefaehigkeitszeugnis в 2 варианта ли трябва да се извади ( един за мен че съм неомъжена и искам да се омъжа за.., и един за приятелят ми че е неженен и че иска да се ожени за.. )
gossip_
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 8 Октомври 2018, 16:32:17

Защо не се разходите до Дания - и да се върнете женени? ЕС-граждани сте!
https://www.smarter.com/de/web?o=761459 ... 3%A4nemark
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 259 пъти

Предишна

Назад към Документи