• Advertisement

Книжка от БГ!

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Книжка от БГ!

Мнениеот Nikore » 14 Април 2017, 00:45:37

Здравейте имам следния въпрос :
В Германия съм от 2014.края на 2015 изкарах книжка в БГ. Въпроса ми е валидна ли е в Германия защото може казаха че след повече от 6 месеца в Германия трябва да извадя книжка в DE
Nikore
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 4 пъти

Re: Книжка от БГ!

Мнениеот rikiking » 14 Април 2017, 08:47:51

Ако е В категория, никакъв проблем, отиваш в цуласунгщелето, попълваш едно заявление, плащаш таксата на банкомата, една мила кака ти чопли книжката две-три минути, да види дали не е фалшива и ако я хареса,след три-четири седмици си получаваш немската книжка.

Обаче ако имаш С категория и нагоре, какъвто беше моят случай, се налага да представиш медицински свидетелства, че си годен от общопрактикуващ лекар и очен специалист. Прегледите са сериозни и действително се извършват,не като подпечатването на бланката в България. Докторът ми взе четири епруветки кръв, прави ми пълна кръвна картина, урина, бактериална посявка,холестерол,белтъци,дупчи ми ухото за диабет, прави ми ехограф на сърцето и дробовете, кръвно,ЕКГ итн...все едно че кандидатствам за НАСА, не за подновяване на шофьорска книжка. Два прегледа и чак като излязоха всички резултати от изследванията и установи, че са нормални ми издаде медицинското. Очният преглед е 45 минути, минаваш на десетина апарата за пряко, периферно , нощно зрение, астигматизъм, далтонизъм, святкат ти в очите , натискаш бутони итн. Струва около 80 Евро.

Като се сдобих с медицинските, след един месец получих и картичка да ида да си взема и немската професионална шофьорска книжка, барабар с включени и новите подкатегории, които не бяха отразени в българската :mrgreen:
Последна промяна rikiking на 14 Април 2017, 09:27:51, променена общо 1 път
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 211 пъти
Благодарено: 397 пъти

Мнениеот zlateto » 14 Април 2017, 09:22:20

rikiking написа:След шест месеца регистриран престой, трябва да я смениш с немска.
:-k

Дори да преместите обичайното си пребиваване във Федерална република Германия, Вашата чуждестранна шофьорска книжка по принцип Ви дава право да управлявате МПС тук до изтичане на валидността й. Ако срокът на Вашата шофьорска книжка скоро ще изтече или тя вече не е валидна, след подаване на молба Вие получавате германска шофьорска книжка от съответната категория. И без особен повод по всяко време Вие може да „смените“ Вашата валидна шофьорска книжка с немска шофьорска книжка.

http://www.sofia.diplo.de/contentblob/3 ... chland.pdf

@Nikore, преди да отвориш нова тема защо не си направи труда да използваш търсачката ?!?

:arrow: Признаване на бг шофьорска книжка в Германия. Помогнете, моля ви .
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Писач без спирка
Писач без спирка

Статии: 1
Благодарил: 129 пъти
Благодарено: 1138 пъти

Мнениеот rikiking » 14 Април 2017, 09:25:54

zlateto - в случая си абсолютно права. Е , моята изтичаше и така или иначе трябваше да я сменя.... :mrgreen:

Шестте месеца важат само за книжки извън EU.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 211 пъти
Благодарено: 397 пъти

Мнениеот bknf » 14 Април 2017, 11:42:56

края на 2015 изкарах книжка в БГ. Въпроса ми е валидна ли е в Германия защото може казаха че след повече от 6 месеца в Германия трябва да извадя книжка в DE

Да валидна е - и няма никаква необходимост да я сменяш за немска такава.
Тоест на въпроса трябва ли - не, не трябва.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
schachmatter

bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 231 пъти
Благодарено: 375 пъти

Мнениеот Nikore » 14 Април 2017, 12:21:56

Ето това всъщност ме накара да се замисля дали да го правя. Знам че са по общо европейски стандарт но има специфичен закон тук в DE. В интерес на истината не съм чул пострадал конкретно от това но съм длъжен да попитам дали някой не е запознат по добре. Напротив гледах всички стари постове но казуса е различен. За ученици и студенти това не важи. Тоест те могат да го извадят в БГ.
Nikore
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Nikore » 14 Април 2017, 12:22:52

Потребители благодарили на автора Nikore за мнението:
Velina_Zlateva

Nikore
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 14 Април 2017, 12:24:09

Bknf, за Wohnsitzprinzip bei der Erteilung eines EU-Führerscheins да си чувал ?

Grundsätzlich ist es möglich, dass der Führerschein in einem EU-Mitgliedsstaat erworben wird und anschließend in Deutschland genutzt wird. Hierfür müssen allerdings einige Voraussetzungen erfüllt sein, damit ein solcher Führerschein auch rechtsgültig ist. In erster Linie kommt hier die sogenannte 185-Tage-Frist zur Geltung.

Im Kern sagt die Regelung aus, dass ein Führerschein nur dann im Ausland gemacht werden darf, wenn sich die jeweilige Person im EU-Ausland bei den Behörden angemeldet hat und anschließend nachweisen kann, dass 185 Tage ohne Unterbrechungen im jeweiligen Land gewohnt und gelebt wurde. Der Führerschein kann mit einer Ausnahmeregelung aber schon während der 185-Tage-Frist erworben und offiziell genutzt werden. Sollte der Wohnsitz allerdings während der Zeit aufgehoben werden, so darf der Staat die Fahrerlaubnis wegen unrichtiger Angaben und Täuschung zurücknehmen. Die Person muss also glaubwürdig nachweisen, dass 185 Tage im EU-Ausland verbracht werden. Sind diese Tage verstrichen, so hat die Fahrerlaubnis auch in Deutschland seine Gültigkeit.

http://www.nie-wieder-mpu.de/aktuelle-urteile/

Aко пребиваваш повече от 185 дни (= oбичайно пребиваване) в дадена страна на ЕС, то шофьорската ти книжка трябва да е издадена от нея. Cъответно трябва да караш курсовете тaм. Това не важи за хората, които са дошли в ДЕ и са имали вече книжки или са студенти.

При издаване на българско свидетелство за управление на МПС ce попълва декларация, че обичайното пребиваване не е в друга държава-членка на Европейския съюз, и че не притежава друго валидно свидетелство, издадено от държава-членка на Европейския съюз.

Другото е в графа Führerschein-Tourismus ...
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Nikore » 14 Април 2017, 12:40:32

Писал съм в много групи и навсякъде противоречиви мнения. Би трябвало да не е проблем след като по лична карта имам постоянно местожителство България имам личен живот и семейство в БГ......Wohnsitz Всъщност не е ли временно местожителство?
Nikore
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 14 Април 2017, 12:58:29

Дефиниция за ordentlicher Wohnsitz, което е предпоставка за издаване и признаване на шофьорска книжка = мястото, на което човек обичайно пребивава поради лични или служебни причини, тоест живее най-малко 185 дена в годината там !
Аватар
zlateto
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Nikore » 14 Април 2017, 13:18:58

Значи не е валидна в Германия?!
Nikore
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 14 Април 2017, 13:29:25

При над 6 месеца би следвало да ти е издадена от Германия. Не знам защо в БГ не са направили проверка или ти въобще не си споменал, че обичайното ти пребиваване не е там.

Es ist allerdings grundsätzlich Aufgabe des Ausstellermitgliedstaats zu prüfen, ob die im Unionsrecht aufgestellten Mindestvoraussetzungen, namentlich diejenigen hinsichtlich des Wohnsitzes und der Fahreignung, erfüllt sind. Haben die Behörden eines Mitgliedstaats einen Führerschein ausgestellt, sind die anderen Mitgliedstaaten nicht befugt, die Beachtung der unionsrechtlichen Ausstellungsvoraussetzungen in eigener Kompetenz nachzuprüfen. Der Besitz eines von einem Mitgliedstaat ausgestellten Führerscheins ist als Beweis dafür anzusehen, dass sein Inhaber am Tag der Ausstellung die dafür maßgeblichen Voraussetzungen erfüllt hat. Die deutschen Behörden sind aber befugt, den Anschein, der von einem im Führerschein eingetragenen ausländischen Wohnsitz begründet wird, zu widerlegen, wobei Ermittlungen ins Blaue hinein gegen den unionsrechtlichen Anerkennungsgrundsatz verstoßen. Bei begründeten Zweifeln dürfen jedoch konkrete Informationen aktiv bei den zuständigen ausländischen Behörden eingeholt werden. Von der Unbestreitbarkeit eines Verstoßes gegen das Wohnsitzprinzip ist dann auszugehen, wenn dieser so wahrscheinlich ist, dass kein vernünftiger, die Lebensverhältnisse klar überschauender Mensch noch Zweifel hat.

http://www.fachanwalt-strafrecht-muench ... s-21-stvg/

Ausnahmen von der Pflicht zur gegenseitigen Anerkennung der Führerscheine bzw. Fahrerlaubnisse in der Europäischen Union:

● Erwerb unter Verstoß gegen das Wohnsitzprinzip
● Erwerb während einer laufenden Sperrfrist bzw. während eines /Fahrverbots
● Eignungsmängel, die nach Erwerb der EU-Fahrerlaubnis entstanden sind

http://www.verkehrslexikon.de/Module/EU ... Schein.php
Аватар
zlateto
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Nikore » 14 Април 2017, 14:16:29

Подписаха само декларация че нямам друга шофьорска книжка. Нищо друго не са изисквали. Имам адресна регистрация на лични документи по БГ законите това е достатъчно условие. Има несъответствие и незнам за пострадал с невалидна книжка. Най вероятно ако има такива полицията ги кара да си сменят книжка с немска. Затова искам да чуя др мнения.....
Nikore
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 14 Април 2017, 19:08:48

Злате, тука става въпрос за нещо друго. Туй c тия 185 дена е за това създадено, ако немци решат да си вадят книжка например в Полша (или в България). Има да речем - много минус точки (карал пиян и т.н.) и трябва да си върне немската книжка. А той отива в Полша, и си вади нова - полска.

Ето примерно, тука подробно
http://www.mpu-kosten.org/eu-fuehrersch ... umzugehen/
http://www.ra-hartmann.de/der-eu-fuehre ... rtner.html

А на него като българин, никой не може да му забрани - да си изкара книжката в България.
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 231 пъти
Благодарено: 375 пъти

Мнениеот zlateto » 14 Април 2017, 20:39:08

Ми в грешка си. Обичайното пребиваване (най-малко 185 дни на година в дадена страна на ЕС) е определящо. Целта на общоевропейската директива е точно да се спре изпитния туризъм за евтини СУМПС. ;-)
Аватар
zlateto
Писач без спирка
Писач без спирка

Следваща

Назад към Документи