• Advertisement

Кога полицията има право да влиза в частен дом?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Кога полицията има право да влиза в частен дом?

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 6 Септември 2017, 14:41:04

При какви обстоятелства има право полиция и пожарна да влизат в къщата на човек? При мен се случи да влезнат посред нощ заради протекла тръба в съседа отдолу, като са звънели все пак хората много дълго, но не съм ги чула. Разбиха ми бравата, при отключена врата. Цялото преживяване беше много неприятно, защото ми искаха документи разпитваха ме и тн. и искам да знам в какви ситуации е позволено на полицията да влиза в къщата ми. Също така разглеждаха мои вещи, като не са ровили вътре в шкафове, поне не съм ги видяла, те бяха сто човека, но ми разглеждаха витамините за бременност и разни вещи, които са ми по полички, рафтчета и тн. Наистина ли е легално всичко това? Сега в друг форум ми казаха, че полицията имала право да влезне даже и ако имаш препълнена пощенска кутия, с оправданието, че се "притесняват за теб". Никога през живота ми не ми е влизала полиция вкъщи, още съм травмирана, защото се държаха и доста арогантно и неприятно за мен. Не знаех, че полицията има такива огромни правомощия в Германия, чак по къщите да ходи да разпитва разглежда и тн, уж заради потекла вода в 2 am. Те си тръгнаха накрая, но се чудя как да се предпазя вбъдеще от такива посещения...
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 92 пъти
Благодарено: 71 пъти

Re: Кога полицията има право да влиза в частен дом?

Мнениеот schachmatter » 6 Септември 2017, 15:00:59

И какво точно сега ще предприемеш? И как мислиш да се "предпазиш" от посещение на полиция? #-o :mrgreen:
Естествено, че имат правомощия - точно полиция и пожарна. Кой да има повече правомощия от тях??

Случай от преди 10 години. Един тунизиец си запали кошчето с цигара в стаята му в студенското общежитие, панирал се и избягал като хлопнал вратата по дире си. Пожарната разцепи неговата и други две-три врати без да пита никой с брадва, за да предоврати развитие на пожара и повече щети.

Радвай се, че имат такива правомощия.
Последна промяна schachmatter на 6 Септември 2017, 15:16:27, променена общо 3 пъти
schachmatter
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 88 пъти
Благодарено: 45 пъти

Мнениеот pitcologne » 6 Септември 2017, 15:02:06

С добър адвокат може и далеч да стигнеш.

§ 31 Polizeigesetz
Betreten und Durchsuchung von Wohnungen
Трябва се види какви са казусите и съответните коментари в литературата. Тълкуванията на параграфа са важни.

Потребители благодарили на автора pitcologne за мнението:
бонджорно'принчипеса
Рейтинг: 4%

pitcologne
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 77 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 6 Септември 2017, 15:26:59

schachmatter написа:И какво точно сега ще предприемеш? И как мислиш да се "предпазиш" от посещение на полиция? #-o :mrgreen:
Естествено, че имат правомощия - точно полиция и пожарна. Кой да има повече правомощия от тях??

Случай от преди 10 години. Един тунизиец си запали кошчето с цигара в стаята му в студенското общежитие, панирал се и избягал като хлопнал вратата по дире си. Пожарната разцепи неговата и други две-три врати без да пита никой с брадва, за да предоврати развитие на пожара и повече щети.

Радвай се, че имат такива правомощия.

Ух, да, всяко нещо има плюсове и минуси, тоест вечният дебат за сигурност вс лична свобода и частна неприкосновеност. на мен хич не ми е приятно това, което се случи, да не говорим, че след като се увериха, че при мен няма наводнение, започнаха да ме разпитват в собствената ми къща. Просто се изненадвам, че това е позволено. А за препълнената пощенска кутия вярно ли е? може ли при всеки повод да "изразяват загриженост" и да ми влизат вкъщи да ме проверяват...

Също така възможно ли е да ме обвинят в нещо, аз в някакъв момент се изнервих доста и не се държах особено учтиво, но все пак беше в отговор на тяхното надменно поведение. не съм употребявала обидни думи, но се позаяждах. Не знаех, че някой има право да ти влиза вкъщи без съдебна заповед или нещо такова. Буквално съм изумена, то тогава за какво е частно жилище, ако държавата може да си влиза ей така...
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 6 Септември 2017, 15:32:01

pitcologne написа:С добър адвокат може и далеч да стигнеш.

§ 31 Polizeigesetz
Трябва се види какви са казусите и съответните коментари в литературата. Тълкуванията на параграфа са важни.

а към какъв тип адвокат да се обърна? аз честно казано се чудя много, на мен по-скоро ми беше изключително неприятно поведението им, а не толкова факта, че са влезнали. В крайна сметка под предлог за безопасност, си влезнаха и почнаха да разпитват, проверяват, изобщо не бяха загрижени дали съм добре или зле, а каква съм що съм.

доколкото разбирам, заради водата, която е потекла при съседа, те са сметнали, че животът на обитателя на апартамента може да е в опасност, но доколко това е оправдано? тоест, в какви случаи може да се сметне това? то на мен ми звучи, че те във всяка ситуация могат да си решат, че някой е "в опасност" и да му нахълтат... и като се установи , че съм жива и зрава, защо останаха да ме тормозят и занимават ... не знам, много нелогично и лудо ми звучи, аз наистина досега съм била в полицията единствено като жертва на дребни обири и загубени лични документи.Никога не съм си мислила, че може така да ми влизат .
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот ivo75 » 6 Септември 2017, 15:50:06

бонджорно'принчипеса написа:
pitcologne написа:С добър адвокат може и далеч да стигнеш.

§ 31 Polizeigesetz

а към какъв тип адвокат да се обърна? аз честно казано се чудя много, на мен по-скоро ми беше изключително неприятно поведението им, а не толкова факта, че са влезнали. В крайна сметка под предлог за безопасност, си влезнаха и почнаха да разпитват, проверяват, изобщо не бяха загрижени дали съм добре или зле, а каква съм що съм.

доколкото разбирам, заради водата, която е потекла при съседа, те са сметнали, че животът на обитателя на апартамента може да е в опасност, но доколко това е оправдано? тоест, в какви случаи може да се сметне това? то на мен ми звучи, че те във всяка ситуация могат да си решат, че някой е "в опасност" и да му нахълтат... и като се установи , че съм жива и зрава, защо останаха да ме тормозят и занимават ... не знам, много нелогично и лудо ми звучи, аз наистина досега съм била в полицията единствено като жертва на дребни обири и загубени лични документи.Никога не съм си мислила, че може така да ми влизат .

Предполагам(нямам подобен опит), че е било меко казано неприятно, да те събуди полиция по този странен начин и подобен повод. Това, което трябва и можеш да направиш е да се обърнеш към адвокат.
Иначе тук може да си дискутираме до безкрай, без конкретен резултат.

П.П. Strafrecht
Последна промяна ivo75 на 6 Септември 2017, 15:54:07, променена общо 1 път
Аватар
ivo75
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 146 пъти

Мнениеот bknf » 6 Септември 2017, 15:53:23

доколкото разбирам, заради водата, която е потекла при съседа, те са сметнали, че животът на обитателя на апартамента може да е в опасност, но доколко..

"Die Polizei kann eine Wohnung gegen den Willen des Inhabers nur betreten, wenn dies zum Schutz eines einzelnen oder des Gemeinwesens gegen dringende Gefahren für die öffentliche Sicherheit oder Ordnung erforderlich ist. Während der Nachtzeit ist das Betreten nur zur Abwehr einer gemeinen Gefahr oder einer Lebensgefahr oder schweren Gesundheitsgefahr für einzelne Personen zulässig".
https://dejure.org/gesetze/PolG/31.html

Както и
http://www.refrago.de/Wohnungsdurchsuch ... ge247.html
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 201 пъти
Благодарено: 361 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 6 Септември 2017, 15:59:00

да, току що го прочетох това, нали пит го постна, но наистина ми звучи много общо, тоест не мога да разбера кога е оправдано такова предположение, и кога не? То по всяко време, ако им скимне, могат да предположат, че "някой е зле". Течаща вода по какъв начин е предпоставка, че някой е зле?

Ще се обърна към такъв адвокат, да видим. Това, което ме подразни доста е, че жената полицайка в някакъв момент ме и заплаши даже, че щяла да се обърне към закрила на детето или каквото е там, не знам въз основа на какво точно. Аз съм бременна в 7ми месец. Но това най-вече ме мотивира да потърся адвокат.
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот schachmatter » 6 Септември 2017, 16:02:34

Значи аз ако съм адвокат, ще ти кажа да, нямали са право, държали са се надменно и са те събудили и тършували из вещите. Непременно да съдим полицията. След това естествено ще загубим в съда, но ти си ми платила някоя и друга стотачка и аз съм доволен от това.
Забрави случалито сe и пий една студена вода и се радвай, че нищо уличаващо не са намерили и се успокой от стреса. Туко-така полиция не влиза по домовете, особено в Германия където и съм им "извити ръце" по дефиниция.
Че си им се ребчила, няма нищо страшно. Те са свикнали.

Потребители благодарили на автора schachmatter за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

schachmatter
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 6 Септември 2017, 16:05:28

да, то няма какво да намерят, аз, както писах, съм бременна и съм забранила и захар и бял хляб да се внасят вкъщи, камо ли за нещо нелегално...тоест, то и легално няма какво да намерят :)))
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот schachmatter » 6 Септември 2017, 16:06:39

бонджорно'принчипеса написа:да, то няма какво да намерят, аз, както писах, съм бременна и съм забранила и захар и бял хляб да се внасят вкъщи, камо ли за нещо нелегално...тоест, то и легално няма какво да намерят :)))

може това дето дефакто са търсили да не е в твоето жилище. Радвай се и за това. Не ти е работа даже да разбираш конкретния повод на посещението.
schachmatter
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 6 Септември 2017, 16:13:12

ама те не могат да влезнат така да търсят нещо без съдебна заповед? те могат да влезнат единствено ако си помислят, че аз съм зле, и предполагам това им е било причината, но тогава как имат право да търсят???? просто няма логика в това, което пишеш...то тогава каква е разликата между комунизъм и това ако по всяко време може да ти нахълтва някой ей така? но добре, ще си питам адвокат поне да си изясня ситуацията и да разбера дали наистина е легално такова нещо...
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот gencho » 6 Септември 2017, 16:15:03

бонджорно'принчипеса написа:да, току що го прочетох това, нали пит го постна, но наистина ми звучи много общо, тоест не мога да разбера кога е оправдано такова предположение, и кога не? То по всяко време, ако им скимне, могат да предположат, че "някой е зле". Течаща вода по какъв начин е предпоставка, че някой е зле?

Ще се обърна към такъв адвокат, да видим. Това, което ме подразни доста е, че жената полицайка в някакъв момент ме и заплаши даже, че щяла да се обърне към закрила на детето или каквото е там, не знам въз основа на какво точно. Аз съм бременна в 7ми месец. Но това най-вече ме мотивира да потърся адвокат.

Ами някой може да е зле, ако е се намира в вана от която водата прелива и е стигнала до съседа.
gencho
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 6 Септември 2017, 17:25:38

да, разбира се. но ми се струва все пак свободна интерпретация. как да е. В моя апартамент изобщо нямаше следи от наводнение.
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот itzo » 6 Септември 2017, 17:43:14

бонджорно'принчипеса написа:... предполагам това им е било причината...

§ 31 PolG(8) Dem Wohnungsinhaber oder seinem Vertreter sind der Grund der Durchsuchung und die gegen sie zulässigen Rechtsbehelfe unverzüglich bekanntzugeben.

Не попита ли какво става, все пак?
itzo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 162 пъти

Следваща

Назад към Документи