• Advertisement

Здравни осигуровки на пенсионер по болест (Какво е Е106?)

Кой каза "Наздраве"? :-)

Здравни осигуровки на пенсионер по болест (Какво е Е106?)

Мнениеот mmem » 16 Април 2018, 12:53:54

Здравейте, имам едно много спешно питане. Баща ми е пенсионер по болест 1 група, заболяването е "Карцином на ларингса" или с други думи рак на гърлото. В момента цялото ни семейство е в Германия, майка ми работи и е осигурена , днес ходихме в АОК, за да направим "Familienversicherung", за да може и баща ми да бъде осигурен, защото намерихме една клиника, която имплантира протеза за говорене, и баща ми ще може да говори нормално като всички нас ако успеем да оправим документите за осигуровки.

Та да дойдем на въпроса, служителят на АОК ми поиска документ Е106, който трябва баща ми да поиска от здравната каса в България, но не ни е ясно какво точно значи това, дали след получаване на този документ той трябва да се откаже от пенсията си по болест? Знам, че е нужен документ S1 в Германия, за да може лицето да е осигурено само в една държава в ЕС, но странно защо този човек ми поиска Е106!?!

Ще се радвам ако има компетентни по темата да ми отговорят, защото това е наистина голям шанс баща ми да се завърне към нормалния си живот, защото с микрофона, който дават в България на заболелите от тази болест наистина е много трудно да си пълноценен.
mmem
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Здравни осигуровки на пенсионер по болест (Какво е Е106?)

Мнениеот rikiking » 16 Април 2018, 13:07:32

Формуляр Е 106 е старото название на S 1 и по същество са еквивалентни. E 106 както и S 1 регламентира правото на медицинско обслужване при дългосрочно пребиваване на български здравноосигурени граждани в Европейски съюз и Европейското икономическо пространство.

В България все още издават Е 106 , но в AOK ще признаят и S 1. За по-сигурно се обади и ги питай. Успех.

Чети тук :

http://elvada.com/site/index.php?option ... d=15&lang=

и тук :

https://europa.eu/youreurope/citizens/w ... dex_bg.htm

Формуляра можеш да изтеглиш оттук :

https://www.nhif.bg/get_file?uuid=9eb0b ... 58e257a94b
Последна промяна rikiking на 16 Април 2018, 13:20:02, променена общо 1 път
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 422 пъти

Re: Здравни осигуровки на пенсионер по болест (Какво е Е106?)

Мнениеот mmem » 16 Април 2018, 13:19:38

Много благодаря rikiking , това беше достатъчно да разбера за какво става въпрос, защото в намерената информация от мен пишеше, че Е106 е само за командировани лица и не беше упоменато, че това важи и за пенсионери. Благодаря още веднъж за бързият отговор, трябва да стягаме куфарите за България, защото нямаме упълномощено лице за подаване на заявлението.
mmem
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Назад към Здраве