• Advertisement

Внимание - немските зъболекари

Кой каза "Наздраве"? :-)

Re: Внимание - немските зъболекари

Мнениеот Sinn » 20 Февруари 2014, 14:19:11

И аз ще споделя много скромният си опит.
Миналата година бях лятото в Бг и там ми се получи проблем с една пломба. Отидох си при доверената зъболекарка, тя направи пломбата и ми каза, че евентуално след 4 години, евентуално нали, би могла да падне. Доволна, платила и сие, се прибирам в Германия. След две седмици, пломбата ми падна от само себе си, даже не разбрах как стана. :-s
Разбира се, се паникъосах- нямам проблем често със зъбите / да чукам на дърво/ и съответно никога не ми се беше налагало да търся зъболекар тук. Бях прочела тази тема и много притеснена, се разрових из нета за адрес наблизо на зъболекар. От няколко посочени, прочетох отзивите за тях, някои доста противоречиви. Избрах един зъболекар, тъй като само за него всичко беше тип топ написано, макар и доста малко на брой отзиви. Запазих си час, отидох и останах потресена от невероятно добрите резултати- бързо, професионално, качествено! =D> По- късно го препоръчвах и на други, които търсеха зъболекар, досега никой не се е оплакал. На мен самата пломба ми беше безплатна, към АОК съм. Болки не съм имала, както и проблеми след това. Беше ми обяснено всичко, което ще следва, даде ми и препоръки. Досега не съм изпълнила тази да откажа цигарите :mrgreen:
Мога да отговарям само за това, което съм казала/ написала, не за това, как някой го е разбрал ...

Потребители благодарили на автора Sinn за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
Sinn
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот basf » 23 Юли 2014, 20:30:23

Sinn, ти си късметлийка,аз миналата седмица отидох при зъболекар (немец) със страшни болки,не мога и да се храня.Той прегледа всички зъби,направи даже снимка и реши,че имам зъбен камък и проблема идва от него.Почисти зъбния камък,намаза с нещо въпросният зъб и каза ausprobieren.ОК,речено сторено,но резултат никакъв,след два дни отивам пак,пак преглеждаме,чудим се и т.н. И,накрая ме втрещи с думите-зъбите ти са здрави,нямаш кариеси,нямаш и проблеми...аз му казвам,"но аз имам болки,не мога да се храня",а той "съжалявам,нищо не мога да направя"... Нямам думи!
Аватар
basf
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 9 пъти

Мнениеот max » 23 Юли 2014, 20:57:28

Понякога може да имаш болки без това да означава развален зъб. Защо нападаш човека, след като не си сигурен от какво точно те боли? Мен от години ме боли един зъб от студено и сладко, не мога да се храня от същата страна поради това, два пъти съм ходил на различни зъболекари и съм казвал, че там ме боли, нищо не откриха. Няма кариес, няма дупка и е определено от пломба, която не е била добре изолирана от нерва, разбирай без подложка или без свястна подложка и предава студа и сладкото без да има повреда в зъба. Затова и те не могат да открият нищо патологично. Но дядо ми беше зъболекар и покрай него знам доста неща и сам откривам причините за проблеми на моите зъби.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот bknf » 23 Юли 2014, 22:17:02

прегледа всички зъби,направи даже снимка и реши,че имам зъбен камък и проблема идва от него

Е добре де, на снимката не може ли да се види нещо? Сигурно ще се обади някой специалист по въпроса..
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 273 пъти
Благодарено: 406 пъти

Мнениеот boyko123 » 24 Юли 2014, 08:39:55

@basf, една позната имаше подобен проблем и след дълго мислене и умуване решиха, че нощем стиска зъби силно (стрес и пр.) и това поражда болките. Дадоха ѝ някакъв гумен профил (направен по мярка) който да си слага нощем в устата и, за моя искрена изненада, имаше ефект. В твоя случай май трябва друг зъболекар, защото ти имаш болки и трябва да се намери някакво решение за тях. Според мен може да говориш и с личния ти лекар, след като зъболекарят е толкова категоричен че зъбите са здрави, а те болят - може да има и друга причина - не съм специалист, но съм чувал че понякога даже и синузит може да предизвика зъбни болки.

Успех!
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 684 пъти

Мнениеот basf » 29 Юли 2014, 21:10:24

Да бе ок,съгласна съм,че може да е нещо друго,не споря,макар,че съм убедена,че проблема е в пломбата,според мен,преди да бъде пломбиран зъбът не е почистен качествено и трябва да се отвори.Проблемът е,че докторът не направи нищо повече от това да прегледа зъбите,и да почисти зъбният камък (между другото останах изумена от начина по който го почисти,с методи от средновековието,които прилагаха преди 15 години в БГ).Предложих му да го отвори и да погледне,той не направи нищо,а накрая за капак изтърси,че нищо не можел да направи.Кой нормален лекар ще каже подобно нещо на пациент???
А що се отнася до снимката,аз я гледах,но нищо не се вижда,не знам зъболекарите какво виждат.Имам един малък кариес на един зъб от години който не ми прави никакви проблеми,но този кариес не се видя на снимката?! Чудна работа...
Аватар
basf
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Franken » 29 Юли 2014, 21:41:02

Никак не е добре - това го казвам съвсем отговорно - когато се касае за здравето (в това число и здравето на зъбите) да се иска мнение от хора, които не са от занаята - имам предвид зъболекарския. Когато пациентът не е съгласен с мнението на лекуващия го зъболекар просто го сменя и отива при друг - докато намери подходящия! Това, поне в Германия, не е никакъв проблем. Това, че сте погледнали снимката и "нищо не сте видяли" не значи, че "няма нищо". Има си хора за тази работа... Както и че "Имам един малък кариес на един зъб от години който не ми прави никакви проблеми". Веднъж започнал, кариесът не спира, докато не бъде излекуван, това, че за момента нямате проблеми не значи, че след време те няма да дойдат. Ако има кариес въобще...

Оставете това на зъболекарите. Вярно, всяко стадо си има черни овце, но това не е проблема - виж, в това отношение питането помага и бихте могли да намерите добър зъболекар. Не знам къде живеете, но ако разпитате познати, съседи или други хора те биха ви дали полезен съвет.

ПП. С учудване разбрах, че "средновековието" е било преди около 15 години.....
Franken
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 48 пъти
Благодарено: 104 пъти

Мнениеот basf » 29 Юли 2014, 22:47:49

Franken, Вие да не сте от гилдията,че го приемате толкова навътре? Тук сме за да си помагаме взаимно,не да се иронизираме,ако имате какво да кажете ок,но жлъчни коментари са абсолютно излишни и не помагат никому!!! А, и между другото,не съм искала мнение,а просто споделих какво ми се случи,така,че,моля,четете преди да коментирате...Благодаря
Аватар
basf
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Franken » 30 Юли 2014, 00:20:41

Е, щом моят коментар е "жлъчен" тогава няма какво повече да кажа. Само искам да добавя, че ако искаме да си купиме обувки или кола например, тогава форумът ще ни е от полза. Но когато става дума за здравето ни - един подобен форум може да ни обърка живота наопаки. Това го казвам от личен опит, а не от четене по форумите.....
Franken
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bknf » 30 Юли 2014, 10:45:15

франкен,
Никак не е добре - това го казвам съвсем отговорно - когато се касае за здравето (в това число и здравето на зъбите) да се иска мнение от хора, които не са от занаята.

Да, но в случая имаме работа с въпрос, който не е успешно решен от дадения зъболекар. Ясно е, че пациента няма тая възможност, сам да се излекува. Но и не е никак лесно да се намери точния човек. От друга страна съм напълно съгласен, че мнението на хора "незнаещи" и не от специалността, не може да бъде меродавно. Но пък може и да помогне като информация.

Когато пациентът не е съгласен с мнението на лекуващия го зъболекар просто го сменя и отива при друг - докато намери подходящия

И колко пъти трябва да обикаля и да търси, докато го намери тоя "подходящия"? И това малко ми прилича на играене в тотото. Ако имаш късмет в търсенето добре, ако не.. Не е ли по-добре да се обменя информацията преди да се стигне до това обикаляне - още повече когато става дума не за стоки за бита, а за здравето човешко?

Темата всъщност е за зъболекарите в Германия, но важи за целия свят.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Franken » 30 Юли 2014, 21:47:10

Не ми става съвсем ясно (въпреки, че темата няма нищо общо с "немските зъболекари") какъвто и колкото меродавен съвет ти се даде от Форума - как да го осъществиш? Отиваш и казваш на зъболекаря: искам да ми се направи това и това и той казва: да, веднага. Само дето не козирува....
Franken
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bknf » 30 Юли 2014, 21:59:27

Да, прав си. През интернет може да се намери поне малко информация, за съответния зъболекар. Все има пациенти които са били при него. Това ако не го познаваш. При спешен случай това няма значение разбира се. Отиваш някъде и караш на късмет и случайност. А ако не е спешен случая... ще ти напиша другия път конкретния случай с няколко зъболекарски кабинета.

Съвет от някой специален форум или даже специална литература не е лесно да се намери, тъй като е индивидуално. Освен това, всяка имунна система или организъм на съответния човек реагира по различен начин, както и начин на живот, психическа нагласа и т.н.. Обаче ако за един даден проблем има 4-5 решения, би могло така да се разгледат плюсовете и минусите на всяко едно от тях.

И според мен, немските зъболекари са общо взето на по-качествено ниво от други техни колеги по света.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Patchev » 30 Юли 2014, 22:15:08

Господа и дами,

Ето че и на мен ми се наложи да отида в Германия на зъболекар, понеже в България не сколасах. Ставаше дума за генерален преглед и 3 пломби. Да ви кажа, изключително доволен бях от крехкия професионализъм на хората в университетската клиника в Къолн. Не само че бяха безкрайно любезни и ми обясняваха всичко, но и работеха изключително внимателно- нещо, което понякога даже българските ми зъболекари не са го правили. За техниката, че беше последен писък на технологията е ясно. Така че за тези в Къолн- ходете в университетската клиника!!
Patchev
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 27 пъти

Мнениеот Stojan » 31 Юли 2014, 13:04:50

Заглавието е като = Vorsicht bissiger Hund.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 259 пъти

Мнениеот nikolayudov » 29 Октомври 2014, 10:32:57

Здравейте,

като зъболекар,работещ вече 1година в Германия прочетох темата,видях доста различни мнения и реших да кажа нещо краткичко по въпроса.Истината е че няма 100% гаранция за качеството в зависимост от това дали ще идете на зъболекар в някое забравено от Бога село,или в центъра на Мюнхен,Щутгарт или друг голям град(същото важи и за България).Единственото,което има значение са знанията и уменията на съответния колега,както и работната му етика.Качествената работа се заплаща и това трябва да е ясно за всеки,лошото е в случая че не винаги човек получава качество за парите си.Виждам доста позитивни неща,както и някои негативни,като цяло има доста разлики основно в организация,контакт с пациенти и донякъде оборудване(като цяло е на по-високо ниво).Кадърни колеги има както тук,така и в България(обратното също е вярно).Практиките,които работят на наистина най-високо ниво бих казал че като процент са едно и също число и в Германия,и в България-съответно цените им не са по джоба на средностатистическия българин/германец.Хубавото е в случая,че здравната каса поема голям набор от дейности,но ако пациентът иска нещо наистина качествено(като материал например)винаги се доплаща.В края на краищата не мога да ви дам катергоричен съвет от типа "Ходете/не ходете на зъболекар в Германия'',има си положителни и отрицателни страни(както и във финансов аспект естествено).

Потребители благодарили на автора nikolayudov за мнението (общо 3):
Frankenrusenecdaisymm
Рейтинг: 13%

nikolayudov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 5 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Здраве