• Advertisement

Внимание - немските зъболекари

Кой каза "Наздраве"? :-)

Re: Внимание - немските зъболекари

Мнениеот max » 28 Септември 2012, 22:58:01

Чистенето на зъбен камък в Германия не е ала бала. На мен ми чистиха общо 40 минути, на два пъти по 20 минути, направо се измъчих, голямо чистене беше, голямо нещо.
Иначе за пореден път се изложиха немските зъболекари, при които бях. След като ми казаха, че счупеният зъб с падналата корона не става вече за нищо и трябва да се вади, хвърлиха коронката в кошчето може би за да не търся други варианти и да плащам за нова и за мост или имплантант..., и за капак не ми дадоха рентгеновата снимка на корена, се изхитрих да попитам български зъболекари дали зъбът може да се направи, и пратих снимка. Попитах един-каза че ако коренът е в ред няма проблем да се изгради като коренът се използва за щифтодържател. Попитах втори български зъболекар, отново същия отговор "няма никакъв проблем да се направи този зъб, изобщо не трябва да се вади, даже ако коронката е в добро състояние можем да я използваме". Така че решението е взето, отивам и си искам рентгеновата снимка от немската зъболекарка и я нося на българския зъболекар, където ще си го направя. А тази немска зъболекарка е затворена страница. Ако сте в Бремен не ходете при д-р Марен Деблон в квартал Хухтинг. :-&
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот plamenpetrov88 » 23 Ноември 2012, 20:54:24

imadlen написа:Някой може ли да препоръча зъболекар във Вюрцбург???

http://www.zahnarztpraxis-dr-haas.de/

При този зъболекар съм от две години вече. Не съм ходил при други, според мен е добър, може би и за това не съм търсил друг, незнам, лично мнение.

А аз професионалното почистване на зъбите цената в момента е 75,04 евро, а обикновенното почистване на зъбния камък е безплатно, но мисля че е леко повърхностно. Професионалното почистване на зъбния камък го препоръчват зъболекарите веднъж годишно, защото в противен случай се повишавала вероятността от заболяване Парадонтоза. Професионалното почистване на зъбния камък е доста неприятен процес, бъркат ти чак под венеца, за да изкачистят зъбния камък и наслояванията от храна, които, цитирам "...Дори и електрическите четки за зъби не успяват да премахнат..." мисля че 60 минутния ад и 75 евро си струват до толкова до колкото, естествено болката няма кой да ни я спести, поне се надява човек Парадонтозата да го пощади.
plamenpetrov88
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 13 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот asenbg » 1 Февруари 2013, 09:08:07

темата съм я чел, но вчера имах инфо от първа ръка - Германци. Момче и момиче, момчето било на зъболекър и се прибират и коментират кое и как. Кратко:

1. Влиза зъболекъря -НЕМЕЦ , гледа рентгеновата снимка и казва че е възпалено.. момчето отсича че снимката е от 2011... тогава този поглежда датата..
2. Пита го къде го боли - долна челюст,дясно.. Доктора гледа долна челюст, ляво....
3. Не ползва ръкавици
4. На въпрос възпалено ли е? - доктора: "не е възпалено" .. момчето "боли ме, възпалено ли е?" ...доктор:"малко е възпалено"..
5. Следва въпрос от доктора "кога ще оперираме" .. момчето казва че предпочита да изчака още 2-3 дни на Ибупрофен с надеждата че може да мине..
6.. в точка 5 момчето лъже... идеята му е да си намери нов стоматолог и да почне прегледа от нулата :D

"Der Typ ist unheimlich!"

Внимавайте с немските лекари,фармацевти и стоматолози..
asenbg

Мнениеот Patchev » 1 Февруари 2013, 22:19:46

Асене, това, което пишете не е ново. Имам познати, които също са патили от немски зъболекари. Аз лично гледам да не им ползвам услугите, даже и ако се плащат от касата, просто един неинформиран избор може да ми коства нещо от челюстта, която е чувствителна зона. Мъдреца си го извадих Декември при един от най-добрите специалисти в България и платих сигурно 30% от това, което бих платил в Германия!
Patchev
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 27 пъти

Мнениеот VesselinAtamian » 7 Март 2013, 12:10:09

Моят опит до момента от зъболекари - връщам се тъкмо от профилактичен преглед. Наложи се, че нали веднъж годишно трябва да си взимам печати за т.нар. Bonusheft. Та, човекът може и да е добър професионалист, в интернет има добри отзиви, само че от един обикновен преглед тръгна да ми насрочва час за PZR, а аз това не го и искам, понеже не мога да си го платя със студентската заплата. Както и да е, след моят категоричен отказ си тръгнах. Сега трябва да търся друг зъболекар да ми изчисти зъбния камък. Жалко, защото клиниката ми хареса, а и самите работещи вътре са готини. Обаче виждат пациентите само като начин за доене + точене на касата.

Съвет към новобранците, понеже стандартите за здрави и чисти зъби в България и Германия са различни, трябва да сте много твърди и категорични, ако НЕ искате дадена услуга. В Германия битува отдавна мълчаливото съгласие, така че всяка несъпротива за тях означава съгласие. Изобщо да не ви пука, директно ги отрязвате, иначе ще плащате страшни пари!
VesselinAtamian
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот VesselinAtamian » 7 Март 2013, 18:51:51

PZR струва около 60-80 Евро, зависи от усложненията. На мен ми поискаха днес 200 Евро. Не мисля, че има смисъл да си говорим повече. Жалко, че ни имат за паднали от Марс. Е, този номер може да мине за пред други, но не и при мен.

И ще отида да потърся второ мнение на зъболекар, може да си помисля за Uni Klinikum-a в Хамбург.
VesselinAtamian
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот Franken » 8 Март 2013, 10:46:34

Това, което в България се нарича "почистване на зъбен камък" в Германия се нарича "Zahnsteinentfernung" и няма нищо общо с "професионалното почистване" (PZR). То, освен отстраняването на зъбния камък, включва и почистването на всеки зъб поотделно със струя от вода и прах под високо налягане (или както тук му казват Hochdruckreiniger) след което следва полиране на зъбите, които на края се "запечатват" с флуорен лак. Цялата церемония продължава средно около половин час (в зависимост от броя на наличните зъби) и струва от 50 евро нагоре - в зависимост от праксиса и статуса на пациента. Нормалната здравна каса не го плаща, само приватната. Но си мисля, че е добре да се прави 1 до 2 пъти в годината.
Franken
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 48 пъти
Благодарено: 104 пъти

Мнениеот velingrad » 8 Март 2013, 18:04:51

Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот daisymm » 9 Март 2013, 10:49:00

Franken написа:Това, което в България се нарича "почистване на зъбен камък" в Германия се нарича "Zahnsteinentfernung" и няма нищо общо с "професионалното почистване" (PZR). То, освен отстраняването на зъбния камък, включва и почистването на всеки зъб поотделно със струя от вода и прах под високо налягане (или както тук му казват Hochdruckreiniger) след което следва полиране на зъбите, които на края се "запечатват" с флуорен лак. Цялата церемония продължава средно около половин час (в зависимост от броя на наличните зъби) и струва от 50 евро нагоре - в зависимост от праксиса и статуса на пациента. Нормалната здравна каса не го плаща, само приватната. Но си мисля, че е добре да се прави 1 до 2 пъти в годината.

Разликата между двата вида почистване е точно описано. При т.нар. професионално почистване се премахва зъбния камък в дълбочина (под венеца) и се навлиза в местата, където венците са отлепени от зъбите и има задържане на храна (в резултат на което следва гниене, бактериални инфекции, пародонтоза и т.н.). Процедурата е по-болезнена от обикновеното почистване на зъбен камък.

Моята държавна здравна каса за 2013 г. ми възстанови 40 EUR (Zuschuss zur professionellen Zahnreinigung) от общо 65 EUR, които платих за професионално почистване при зъболекаря в моето село. Този бонус се получава еднократно за 2013 г. Преди това не съм правил подобно почистване. Бих казал, че съм доволен от резултата.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 580 пъти

Мнениеот max » 24 Март 2013, 11:00:12

Правиха ми 2 пломби тук и всичко си беше наред. На втората, понеже беше жив зъб, ми забиха упойка, и не боля. Всичко безплатно. В България 15-20 лева за упойка, въпреки че си осигурен...
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daniii » 28 Април 2013, 21:51:54

Здравейте,
намерих моята зъболекарка от втория път и съм много доволна.
Първият зъболекар при когото ходих не считаше за нужно да обяснява " Това ще се направи, толкова ще струва". При него нямаше безплатно "Ние не работим с такива материали". 3 пъти водих детето с болки - отиваме, той пломбира, пломбата пада за дни и пак отиваме. Накрая му наредих просто да извади зъба /зъбчето и млечно и му е време/ Явно не съм била много любезна, той чак се стресна.
Сегашната ми зъболекарка е съвсем различна - прегледа ме и ми обясни всичко подробно. Нейният начин на изразяване е "Аз бих направила това, бих постъпила така, това може безплатно, за това трябва да платите ..." Лечението ми е напълно безплатно - включително и професионално почистване на зъбния камък /не самоцелно, а като необходима част от цялостното ми лечение/.
Пожелавам на всички успех в търсенето.

Поздрави от Алпите
Дойдох, видях, победата е само въпрос на време
Аватар
daniii
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот daisymm » 28 Април 2013, 22:17:24

daniii написа:Здравейте,
намерих моята зъболекарка от втория път и съм много доволна...

Здравей daniii, kак се получи от втория път да попаднеш на точния стоматолог. Предполагам, че изборът не се е свеждал единствено до споментите двама ... Или е било въпрос на късмет?

Аз и семейството ми до този момент сме използвали услугите на трима стоматолози. Последните двама работят в обща практика. И на двете места отидохме след препоръки от познати.

Доста впечатления мога да споделя, но в момента ще се огранича единствено до обобщението: при нас всички те са работили повърхностно, точно толкова, колкото да "замажат" проблема, т.е. лекуват те, но не те излекуват. Не сме плащали до този момент нищо за процедури като пломби с фотополимер, почистване на зъбен камък (но не т.нар. "професионално"), вадене на млечни зъби. Въпреки това ме дразни факта, че след примерно година се налага да се сменя сложената от тях пломба, въпреки че отново е безплатно. И не е проблема в загубата на време или дискомфорта.Просто при всяка подмяна на пломбата се дълбае все по-дълбоко в зъба и се ускорява процеса на неговото унищожаване.

Ей такива проблеми при срещите ни със съвременната медицина ...

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 580 пъти

Мнениеот daniii » 29 Април 2013, 00:03:16

Здравей ******,

в наше село изборът не е голям. Първият го избрах, защото е специалист - имплантиране, чейнета всякакви, брекети. При него плащах пломбите на дъщерята /ученичка/. Пломбите на малкия /временни пломби, защото зъба "така и така скоро ще падне"?? / и ваденето бяха безплатни. Втората я избрах по препоръка на колежка - чист късмет. От скоро се лекувам /около 2 месеца/ и не знам до колко ще са трайни пломбите. Просто исках да споделя, че и тук има съвестни лекари и добри специалисти. Търсене му е майката.
Пожелавам успех.
Дойдох, видях, победата е само въпрос на време
Аватар
daniii
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот max » 17 Юли 2013, 19:51:38

При трета зъболекарка в Германия вече ходя, първия път преди 5 месеца как да е нямах забележки, справи се. Но сега при дъвчене ми се счупи зъб и част от пломба от мъдрец. Дори не усетих нищо. Отивам, зъболекарката го погледна и каза "ако е кариес го правя, ако е пулпит ще се вади, искаш ли упойка?". Казвам "Преди упойката вижте първо рентгеновата снимка, която ми правихте преди 5 месеца дали зъбът не е бил вече кореново лекуван и без нерв, защото си спомням, че три от четирите ми мъдреца са били пулпити с извадени нерви, а само един е жив, и ако този е от тези с извадените нерви няма да боли, и не трябва упойка". Чак тогава тя погледна снимката и каза "Да, този зъб няма нерв, той е бил лекуван, жив е срещуположния, но този не е". Така че го пломбира за нула време без да има болка и без упойка. Спестих си излишна упойка, а тя толкова непрофесионално да не провери първо какъв е зъба по снимката, а направо да иска да слага упойка. Ужас [-X Отделен въпрос е, че и тя не прави пулпити на мъдреци, а ги вади. Ако българската ми зъболекарка в България правеше същото, сега тези мъдреци нямаше да са в устата ми, напълно направени и пломбирани с извадени нерви и обработени канали. Може, но си спестяват труда, защото е трудно да бъркат толкова назад. Досега не съм чул за немски зъболекар, който да прави пулпити на мъдреци. Имам мъдреци с лекувани пулпити и умъртвени от повече от 10 години и не ми създават никакви проблеми. Само този единият се счупи, но бързо, безплатно и безболезнено беше наново пломбиран. Така че мъдреците могат и трябва да се лекуват кореново и всеки, който казва че "трябва да се вади ако е пулпит" е мързелив и безотговорен зъболекар!
max
Златен писач
Златен писач

Re: Българси (и при това добри) зъболекари в D

Мнениеот atanas1912 » 20 Юли 2013, 01:56:21

Franken написа:Дуисбург - Димитър и Невена Добреви, Freidrich-Wilchelm-Str. 80

Франкфурт/Майн - Минчо и Рада Банковски, Westendplatz 29

Bad Windsheim - Рашо и Светла Кацаров

Хамбург - Ангелика Чакмакова, Bramfelder Str. 26

Dormagen 41542 - Людмил и Валтрауд Манчеви, Johannesstr. 12

Има и други български зъболекари в Германия, но за тях не мога да гарантирам, докато с горните спокойно можеш да се разбереш и които няма да ти направят нищо повече извън това, което е необходимо

Офенбах/Майн - Гергана Кънчева, Luisenstrasse 70
atanas1912
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Здраве