• Advertisement

Спомени за 10.11.1989 г. и анализ на 25 години преход

За политиканите, че се препълни общия форум.

Re: Спомени за 10.11.1989 г. и анализ на 25 години преход

Мнениеот itzo » 7 Август 2017, 06:32:11

vl написа:...Не зная дали всеки е почерпен вечер, но дори и вечер изстъпления на пътя няма!...

Комшията ми в Патра се принуди да си вдигне бетонна ограда, защото живееше горкият на U образен завой срещу улицата, идваща от крайбрежните барове. Кажи- речи,всеки уикенд му влизал някой пиян драйвер в двора.
vl написа:...Колкото до параклисите, някои май ги бъркат с метаморфозите...

Метаморфози...? Имам предвид проскинитариите, които се виждат на всяка крачка. Някои от тях, да кажем един на двадесет наистина не са за убит при катастрофа. Ако гръцката полиция иска да озапти джигитите, чудя се къде изчезнаха(катаджиите, не джигитите) откакто Ципрас кара влака? И, да, в Гърция наистина има огромен напредък откъм безопасност на движението в последните години и особено откъм броя на убитите при ПТП. Дължи се обаче предимно на това, че на братята елини генерално им секнаха кинтите за мощни мотори, коли, бензин, къркане по баровете до сутринта(последното е направо очевадно даже за турист) и всички онези предпоставки, които пълнят черните статистики...
itzo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 156 пъти

Мнениеот vl » 7 Август 2017, 14:12:52

Какво означава съчетанието "И, да"?

Нашият хазаин в Неа Рода ни обясни, че макетите на църкви, които са съвсем малки, се наричат метаморфози. Той имаше такава в градината си, но добави, че ако видим подобна на пътя, означавало, че някой там е убит.

А параклисът е нещо голямо, в което можем да влезем и да се молим, да палим свещи. Е, не е голям колкото църква, а доста по-малък.

Не само при Ципрас не сме забелязвали полицаи. И преди него почти ги нямаше. Или се крият някъде и дебнат или разчитат на камери. Не търси причината в кризата им за успехите на пътя! Твърде наивно и ограничено е.... Разбирам, че искаш да защитаваш нашата безобразна ситуация, но не ти се получава......
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 339 пъти
Благодарено: 159 пъти

Мнениеот itzo » 7 Август 2017, 23:21:42

Означава точно това, което пише. Намери статистика за ПТП от последните години в ЕС и ще откриеш, че с най-голям спад в броя убити при произшествие са точно държавите, най- много засегнати от кризата. Съвпадение? Добра работа на законодателите? Не мисля.

П.С. Преди Ципрас от Кулата до Солун дебнеха поне 4-5 полицейски коли с радар в засада. Сега виждам, че даже станционарните камери са премахнати. А "Метаморфози" нищо не ми говори, може да е някаква местна диалектна дума. Наричат се προσκυνητάρια.

http://www.argolis.de/proskinitaria.htm
itzo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот vl » 8 Август 2017, 01:07:44

Аз пък не разбрах какво означава. За И ми е ясно, за ДА-също. Но комбинацията от двете???

Не желая да търся никаква статистика. Броят на убитите естествено е свързан с броя на населението, шофьорите, МПС.

Карал съм из цяла Европа и без колебания ще повторя, че карането е най-отвратително в Бг! Е, в Русия не съм карал.....Там може да е по-зле. Поне от публикуваните клипове с катастрофи можем да си помислим точно това.

Преди години един холандец, който работеше в Бг ми каза, че никъде не е виждал толкова глупави и невнимателни хора да карат коли!
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 9 Август 2017, 22:54:16

vl написа:Е, в Русия не съм карал.....Там може да е по-зле. Поне от публикуваните клипове с катастрофи можем да си помислим точно това.

Там по-добре, да се придвижва човек с каска и бронежилетка ;-). Ама много ще бие на очи. А иначе - наистина има такива клипове. Всеки има камера на колата, и записва. Но вероятността, да засечеш точно такова нещо - клони почти към нулата. Което съвсем не означава, че няма да има други изненади -)).
Това с камерите обаче, се използва и от полицията - и ако нарушиш нещо, те идват (и глобяват, те задържат и т.н.).
Но и където съм обикалял - не съм виждал лично катастрофи. И на пешеходна пътека - спират.
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 199 пъти
Благодарено: 359 пъти

Мнениеот vl » 9 Август 2017, 23:06:48

От джигитите няма да го спасят каската и бронежилетката.......Да ти извадя ли куп безумни руски катастрофи? Безумието при тях май надминава и българското.......И как да бъде? Алкохолизиран народ в пъти повече от българския! Че и "Крокодила" изобретили!
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот itzo » 10 Август 2017, 06:18:02

vl написа:...Не желая да търся никаква статистика. Броят на убитите естествено е свързан с броя на населението, шофьорите, МПС...

Зная, че не желаеш. Малко хора желаят да научат нещо, което противоречи на вижданията им.

http://www.uab.org/26-000-%D0%B6%D0%B5% ... %B3%D0%BE/

Според твоето виждане и тази статистика най- добрите закони са приети и най- добра работа на полицията е имало в Испания, Португалия, Ирландия, Гърция, Полша, Малта и Литва(една Дания се мота в групата, като онова изключение, което потвърждава правилото). Защото нали, те имат най- голям спад в броя убити при ПТП. А най- лошите закони и най-калпави полицаи са в Германия, Швеция, Норвегия, Финландия, Люксембург и Обединеното Кралство, щото пък при тях спад на броя убити при ПТП/почти/ не се наблюдава. Ама ти недей чети, че ще си докараш някой когнитивен дисонанс :)
itzo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bknf » 10 Август 2017, 06:32:51

vl написа:От джигитите няма да го спасят каската и бронежилетката.......Да ти извадя ли куп безумни руски катастрофи?

;-) Вероятността, да се окажеш срещу него, не е толкова голяма. По малките градчета и села няма голямо движение. Докато един път вечерта, един пиян - замерваше с празни бутилилки - тротоара-)(Петербург). От 5-ия етаж. Побоища, опити да те нападнат за кражба - са по-вероятни -)
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 199 пъти
Благодарено: 359 пъти

Мнениеот rikiking » 10 Август 2017, 06:37:37

itzo написа:
vl написа:...Не желая да търся никаква статистика. Броят на убитите естествено е свързан с броя на населението, шофьорите, МПС...

Зная, че не желаеш. Малко хора желаят да научат нещо, което противоречи на вижданията им.

http://www.uab.org/26-000-%D0%B6%D0%B5% ... %B3%D0%BE/

Според твоето виждане и тази статистика най- добрите закони са приети и най- добра работа на полицията е имало в Испания, Португалия, Ирландия, Гърция, Полша, Малта и Литва(една Дания се мота в групата, като онова изключение, което потвърждава правилото). Защото нали, те имат най- голям спад в броя убити при ПТП. А най- лошите закони и най-калпави полицаи са в Германия, Швеция, Норвегия, Финландия, Люксембург и Обединеното Кралство, щото пък при тях спад на броя убити при ПТП/почти/ не се наблюдава. Ама ти недей чети, че ще си докараш някой когнитивен дисонанс :)

Естествено, че са приели по-добри закони и полицейската работа е по-добра, след като и резултатите го показват . А когато фактите говорят, и ..... знаеш. :-k

Ирландската полиция от векове е смятана, за най-добрата в света. Дори е имало периоди в Щатите, когато са назначавали полицаи само от ирландски произход.Също така имам лични впечатления , че Португалската , Малтийската и Полската полиция пипат доста по-яко и адекватно от Немската или Шведската примерно.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението (общо 2):
noviavl
Рейтинг: 8%

Аватар
rikiking
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 289 пъти

Мнениеот itzo » 10 Август 2017, 07:39:40

rikiking написа:...Естествено, че са приели по-добри закони и полицейската работа е по-добра, след като и резултатите го показват . А когато фактите говорят...

Фактите говорят, че убитите намаляват там, където хората имат по- малко кинти да си карат колите. Що се правиш зорлем на угандиец в силиконова долина? България също я има в статистиката, само, че у нас много голям фактор е българската философия "гладен ще стоя, ама няма да се кача в рейса при простите хора" :laughing6:
itzo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот vl » 10 Август 2017, 11:17:21

И още....."Няма да допускам да ме изпреварват!" "А, ако все пак се случи, веднага ще дам газ, за да изпреваря този, който ме е изпреварил!" "Да ме изпреварват е унижение за мен!" "Когато изпреварвам е нормално насрещното МПС да влезе дори в канавката, за да ми направи път!" "Защо да спазвам предимство???-Това също е унижение за мен!" "Защо да се хабя да давам мигач? С мигач или без, все тая...." "Защо да чакам на червено, като няма КАТ и камери?"
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот itzo » 11 Август 2017, 12:32:00

Принципно даже не е необходимо да си в движение:

https://dariknews.bg/regioni/gabrovo/sy ... ka-2041980

Съседи се биха кой да паркира колата си на сянка
itzo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот vl » 5 Септември 2017, 00:36:22

Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот vl » 13 Септември 2017, 22:51:30

Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот schachmatter » 14 Септември 2017, 10:50:21

vl написа:http://www.faktor.bg/bg/articles/ot-redaktora/prezi-23-godini-pokazno-ubivat-nadya-dunkin-za-da-ne-progovori-za-zverstvata-v-slanchev-den

А днес още ни управляват наследниците на тези изверги ...
ci vi spacen, para bellum
schachmatter
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 85 пъти
Благодарено: 42 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Политика