• Advertisement

Спомени за 10.11.1989 г. и анализ на 25 години преход

За политиканите, че се препълни общия форум.

Re: то пък и то един възход ;)

Мнениеот vl » 14 Декември 2009, 02:41:05

bknf написа:Айде сега.. тия сравнения са малко измислени. Като че ли смисъла на живота се състои в това, дали Желев, Берон и Блага Димитрова са по-модно облечени. Голяма работа, че какво са направили, че да са? Фабрика ли са построили, завод ли са отворили.. За жилище може и да се е чакало, но над 95% от българите са в собствено жилище (още от онова време). Kъде го има това по света. Бензина без пари;) за един сауиди арабин може и да има.. няма безплатни неща на тоя свят. А за безплатните детски градини забрави ли, за безплатните столове в училищата - обяд и закуска, безплатния градски транспорт, безплатните спортни клубове и медицинско обслужване, безплатните почивни станции и така нататък.. Не са едно и две, нещата които правят едно общество такова каквото е. Но и не.. Hе може да се върне това време, нито пък съм за така субвенционирани услуги. Утре може да напиша нещо по-обстойно. И не мисля че строителството е било чак толкова сиво ;). Но сега пък има къде къде по-други проблеми..

Какви са тия глупости? Какъв бензин без пари? До 1977г. А93 беше 29ст. През есента на 1977г. стана 40ст., през 1980г. стана 80ст., а през някоя от следващите, не помня точно коя-1лев. Да не говорим пък за купоните за бензин през 1990г., че дори и през 1975г.-тогава от никоя бензиностанция не можехме да си купим бензин с левове, а само с бонове, които раздаваха по предприятията! За сравнение мога да кажа, че през 1979г. бензинът във ФРГ беше 1,05DM, а нормалната заплата-2000DM!
Какъв безплатен транспорт? Какви безплатни почивни станции? Такива неща имаше само за активните борци против фашизЪма и капитализЪма! Безплатни спортни клубове може и да е имало, не помня. Би трябвало да се запитаме безплатните неща кой всъщност ги е плащал? Не е имало и безплатни столове в училищата! Бяха със сравнително евтини купони, а какви буламачи предлагаха-не искам да си спомням! За детските градини мисля, че също бяха платени, но нека някой, който помни добре, да ни каже, може и да съм с грешка.
А тази тема не е за времето преди 10.11.1989г. и моля да се придържаме към това!
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 339 пъти
Благодарено: 159 пъти

14 декември 2009

Мнениеот bknf » 14 Декември 2009, 11:30:55

vl написа: Какви са тия глупости?

Кое глупост и кое не…Hе бързай с предположенията. За бензина без пари пишеше в твоя постинг по-горе. Аз само казах, че такова нещо - безплатен бензин - не е имало. Тоест, имало е, неофициално - всеки шофьор си е наливал и в частната кола, и бензина май се маркираше с нещо, като се правеха контроли от стопанска милиция и т.н.

vl написа: До 1977г. А93 беше 29ст. През есента на 1977г. стана 40ст., през 1980г. стана 80ст., а през някоя от следващите, не помня точно коя-1лев. Да не говорим пък за купоните за бензин през 1990г., че дори и през 1975г.-тогава от никоя бензиностанция не можехме да си купим бензин с левове, а само с бонове, които раздаваха по предприятията!

Pазбира се че не може да се сравнява паричната маса (на парите намиращи се в обращение) през 70, 80 и 90 година. И в германия преди заплатата е била 250 - 450 немски марки. Cамо че като се произвеждат повече стоки и услуги, се печатат и повече пари и т.н. Между другото, в щатите бензина също е бил (е) много евтин, ако има запознати може да споделят. Затова ги е имало и тия огромни американски автомобили, дето горят по 20 литра на 100 км. А тука е на тая цена заради скритите данъци - май 72 % от продажната цена на бензиностанцията.

vl написа: За сравнение мога да кажа, че през 1979г. бензинът във ФРГ беше 1,05DM, а нормалната заплата-2000DM!

Беше.. Tи по онова време във ФРГ-то ли си бил.. Oткъде тогава знаеш, как точно е било в НРБ.

vl написа: ...Живков и партийните му другари са с лъскави костюми, а хората по първите митинги са като гаврошовци…Желю Желев.. .cивота и бедност.

Tочно Желев разби българското селско стопанство с целта да се отворят пазарите за турските плодове и зеленчуци.. Та за това не му и трябва никакъв официален костюм.Които трябва си му е платил за тая дейност. Не знам дали помните, той тръгна от някакво си дружество, Екогласност.. която организация също изчезна в небитието. Ставаше дума за обгазяването на русе от румънска страна и че официалните власти не говореха по тоя повод. Оттам се почна, уж екология – а после се разруши цялата дотогава построена икономикa. Hо бавно, за 5 - 10 години.

vl написа: Какъв безплатен транспорт? Какви безплатни почивни станции? Не е имало и безплатни столове в училищата! Бяха със сравнително евтини купони, а какви буламачи предлагаха-не искам да си спомням!

Не е имало, имало е…Това ми прилича малко на оная игра, тука има тука нема.. и накрая ти вземат парите. Които ги е гледал знае как стават тия работи ;)

Не знам ти къде си ходил на училище и по кое време, може би в друга държава. Безплатни почивни станции имаше към предприятията, и работниците си ги ползваха. Явно не си запознат. Безплатен градски транспорт имаше за всички ученици и всички пенсионери, за БДЖ имаше намаления, който е пътувал също знае. Относно спорта.. и това не помниш, имаше много спортни зали - за борба, футбол, танци, абе всичко каквото си искаш. Даже даваха и безплатни обувки и анцузи, при борбата например. При бокса също беше така. Купоните за храна бяха безплатни, поне аз така си спомням. Става дума за обяд (първо, второ и трето)и закуска в паузата (9:30), и добро си беше качеството. Доста по-добро от макдоналдс например;-)

vl написа: Такива неща имаше само за активните борци против фашизЪма и капитализЪма!

И за тях е имало всякакви улеснения. Отделен е въпроса, какви са били тия измислени определения и кои са се ползвали от тия привилегии. Който е можел. Но това си е отделна тема – за недостатците на една такава система. Никoй не е казал, че държавното регулиране има само предимства. Но погледни Китай и Швеция например...

vl написа: Би трябвало да се запитаме безплатните неща кой всъщност ги е плащал?

Ами нали се питаме.. Ти до какъв отговор стигна, кой ги е плащал? Освен това, цената на всички тия услуги са фиктивни – можем да ги измерим или в тогавашните парични единици, или по световни (европейски) цени. Тогава картината е друга.

Между другото, една нация не се състои само от консумиране на разни продукти и услуги. Има и идейни ценности и стойности.

Също една друга разлика, която ми идва на ум - армията беше за отбрана/ защита на отечеството. Което създаваше и определен български боен дух и патриотизъм. Такова нещо също не е имало навсякъде по света, това някой които воюва по света за печалба едва ли би го разбрал.

vl написа: А тази тема не е за времето преди 10.11.1989г. и моля да се придържаме към това!

Да се придържаме към някаква си дата.. Cамо че, когато някои хора послъгват, са позабравили или пишат неща с които не са запознати.. Tрябва съответно да се коригира малко измислената информацийка ;-)
Последна промяна bknf на 14 Декември 2009, 11:49:15, променена общо 1 път
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 199 пъти
Благодарено: 359 пъти

Re: Спомени за 10.11.1989г. и анализ на 20 години преход

Мнениеот Mony60 » 14 Декември 2009, 11:48:40

vl написа:За детските градини мисля, че също бяха платени, но нека някой, който помни добре, да ни каже, може и да съм с грешка.

Да, vl, майка ми много добре помни, че средата на 60-те години е получавала 60лв. заплата( като служителка) и от тях е плащала 28лв. такса за детската градина. Понякога ме е оставала събота в къщи, за да си спести левчето!
Аз също не помня да сме ползвали безплатен обществен транспорт. Билетчето струваше 4 ст., после стана 5 ст., после 6 ст. и от там нататък не помня вече.
Не помня в училищния стол да сме яли безплатно. Може стотинки да е струвало, но и заплатите на родителите ни не бяха хилядарки.
Апроро безплатното медицинско обслужване, което е споменал bknf! Предписаните лекарства си ги купувахме от аптеката, а в Германия се плащаха 2 DM за рецептата, независимо колко струва медикамента. А за отношението на българските медици към пациента: на когото не му е позната обстановката, да прочете темата "Родилни мъки", пусната от Велинград. Тя важи не само за раждане и е позната на всекиго, който не човек на еди-кого си.
Що се отнася до цените на бензина в Германия, имам много добър спомен от периода 1988-89 год., когато средните заплати бяха наистина 2000 DM, а цената за литър бензин беше около 0,96 DM. И да доуточня, че тогава в Германия се работеше като през социализЪма, а се живееше като в капитализЪма.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 139 пъти
Благодарено: 169 пъти

Мнениеот bknf » 14 Декември 2009, 11:52:24

Аз пък безплатната карта за градския транспорт като ученик си я пазя още..Зависи от града разбира се.
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Спомени и анализ

Мнениеот bknf » 14 Декември 2009, 12:52:05

Имаше също така и един спpaвочник, „Oпознай родината за да я обикнеш” - със 100 туристически забележителности в цяла България. Нямаше никаква дрога в училишата, и можеше спокойно да си пуснеш детето да играе на улицата. И да, тогава се се гледали едни лица.. Cега да не би да е по различно. Тия лица дето ги гледаш по телевизията, разни музикални звезди и така нататък.. Да не би да имат някаква особена човешка ценност ;-)
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Re: Спомени и анализ

Мнениеот CHBG » 14 Декември 2009, 14:14:37

bknf написа: Нямаше никаква дрога в училишата, и можеше спокойно да си пуснеш детето да играе на улицата. И да, тогава се се гледали едни лица.. Cега да не би да е по различно. Тия лица дето ги гледаш по телевизията, разни музикални звезди и така нататък.. Да не би да имат някаква особена човешка ценност ;-)

Доколко едно време е можело да си пуснеш спокойно децата да си играят на улицата и доколко дрогата е била непозната, може да се спори. Защо ли? Ами защото на мнoгo престъпления просто не е била давана гласност така, както не е давана гласност за безобразията в казармите, социалните домове и лагерите за неудобните на режима. Освен това преди да започнеха да ни учат нещо в училище, нас ни учиха да се страхуваме (тази мисъл не е моя, но е много подходяща за времето, в което живяхме и от което още не можем да се освободим). Този страх на хората е почвата, върху която избуя не свобода, а слободия. А за "безплатните" придобивки, за които ти с такава носталгия си спомняш, плащаме сега с лихвите, защото "безплатен обяд" просто няма. А и този "безплатен обяд", ако беше толкова вкусен, никoй нямаше да въстане против него. От хубавото никoй не бяга, нали?
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 118 пъти

Re:

Мнениеот vl » 14 Декември 2009, 14:47:50

bknf написа:Аз пък безплатната карта за градския транспорт като ученик си я пазя още..Зависи от града разбира се.

Остава да ни кажеш кога и къде си бил ученик. В Русе безплатен транспорт за ученици и пенсионери нямаше! Имаше само за срочнослужещите, тоест тези които са в казармата! Предполагам, че и в останалите градове е било така. Различията настъпиха след 1990г. Тогава се появиха безплатни карти и такива с намаление. После пък ги махнаха. Не е истина, че почивните станции са били безплатни!!! Бяха на ниски цени с карти от профсъюзите. Но всички искат, не искат бяха изнудени за членуват там! Прибираха членския внос преди човек да е получил заплатата си! Така че на кого ги разправяш тия? Все още сме живи и помним добре! Не сме изкукали! Какъв патриотичен дълг изпълниха нашите войски в Чехословакия през 1968г.? През 1979г. живеехме в БГ, но ходихме във ФРГ, Холандия, Белгия и Франция с нашата кола-екскурзия чрез СБА. Наш приятел германец-месар получаваше 2000DM. Така че не задавай глупави и смешни въпроси!
И пак напомням, нека да правим анализ на събитията около и след 10.11.1989г. до наши дни. Затова създадох тази тема, а не за да затъваме в дезинформация отпреди 10.11.1989г.!
Ж.Желев е от клуба за гласност и демокрация, а П.Берон е от екогласност.Може да се спори дали Ж.Желев е унищожил с.стопанство. Селските партийни секретари и председатели на ТКЗС още през 1991г. започнаха да изкупуват трактори и комбайни на безценица. Някои от тях станаха председатели на новите кооперации. После ги докараха до фалит. Сега те обработват земя, като завличат собствениците-не им плащат рента. Така са научени още от онези години и се чудят как да заграбят земята.
Оставям другите да преценят колко процента истина има в това, което си написал! За буламачите от у-ще, от казармата и от университета почти бях забравил. Ти сега ми ги припомни.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 339 пъти
Благодарено: 159 пъти

Мнениеот bknf » 14 Декември 2009, 16:08:35

CHBG написа: Доколко едно време е можело да си пуснеш спокойно децата да си играят на улицата и доколко дрогата е била непозната, може да се спори. Защо ли?

Става дума за Пловдив, между 1985 – 1989. Можеха, понеже аз бях дете тогава и знам как беше. Говоря за моя град и това което съм видял. Дрога наистина нямаше. Ти къде си живял и за кое време говориш? Къде те е било страх и къде си купувал дрога..?

Ти съобщаваш за това че имало навсякъде дрога и че децата не си играели спокойно по улиците, а като доказателство казваш че

CHBG написа:защото на мнoгo престъпления просто не е била давана гласност така, както не е давана гласност за безобразията в казармите, социалните домове и лагерите за неудобните на режима.

Ти въобще бил ли си в казарма, кога и в кое поделение? За какви беобразия става дума ? Никога не съм казал че не е имало престъпления. Криминални типове е имало винаги на тоя свят.

CHBG написа:Освен това преди да започнеха да ни учат нещо в училище, нас ни учиха да се страхуваме (тази мисъл не е моя, но е много подходяща за времето, в което живяхме и от което още не можем да се освободим).

Това пък откъде го взе? Никoй никого, и никога не е учил да се страхува – точно обратното. Ако тая мисъл не е твоя – на кого е? Прилича ми на евтина пропаганда на някой си, платено му да разказва „колко лошо беше тогава“. Но не беше. (точно така)

CHBG написа:А за "безплатните" придобивки, за които ти с такава носталгия си спомняш, плащаме сега с лихвите, защото "безплатен обяд" просто няма. А и този "безплатен обяд", ако беше толкова вкусен, никoй нямаше да въстане против него. От хубавото никoй не бяга, нали?

Първо, кой сме тия ние? Второ, логическата ти връзка няма смисъл – поне аз не го виждам. Трето, това не е носталгия – просто такива бяха нещата. Не ми трябва нито безплатен обяд, нито безплатен бензин, нито нищо друго, безплатно. Всичко което искам мога да си го платя. Лично. Четвърто – никoй не е въставал срещу нищо, нещата се развиха така както се развиха. Отделния човек нито са го питали, нито нямаше голям избор. Квото и да избереше, все тая. От хубавото никoй не бяга, но ако ти предложат банан с предложението за цяла каса с банани, ще го вземеш. А че след това ще трябва да ги плащаш много години – това не ти се e казало в началото ;-) .

Пето - хората тогава и представа си нямаха, какво е на запад. Всичко изглеждаше хубаво, много по лъскаво и шарено от соц. действителността. Които са пътували.. това си бяха определени комунисти, които и са използвали това си положение после за лична изгода.
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Re: Re:

Мнениеот CHBG » 14 Декември 2009, 16:28:43

vl написа:
bknf написа:Аз пък безплатната карта за градския транспорт като ученик си я пазя още..Зависи от града разбира се.

Селските партийни секретари и председатели на ТКЗС още през 1991г. започнаха да изкупуват трактори и комбайни на безценица. Някои от тях станаха председатели на новите кооперации. После ги докараха до фалит. Сега те обработват земя, като завличат собствениците-не им плащат рента. Така са научени още от онези години и се чудят как да заграбят земята.

Абсолютно вярно!!! В селото на баща ми тези, които управляваха бившето ТКЗС, станаха членове на ликвидационната комисия. Аз познавам лично бившата главна счетоводителка на ТКЗС-то, която след 10.11.09 се пребоядиса набързо в синьо и по времето на ликвидацията разпределяше талоните за компенсaция за отчужден по времето на колективизацията селскостопански инвентар и добитък. Покойният ми баща, като наследник на дядо ми, беше и поверил срещу устна уговорка да ползува както тези талони, така и върнатата земя на дядо ми. С колко ни е завлякла тази жена, само тя си знае: Когато татко почина, за споменатите талони аз не видях нито стотинка, а земята се принудих да продам на безценица, защото ми омръзна в течение на 15 години да слушам, че годината била лоша, поради което не можело да ми се изплати никаква рента. А тя беше завладяла монополно положение като арендатор в селото.На времето тази земя и този инвентар, за които дядо ми е работил от тъмно до тъмно, са му взети със заплаха, че ако не влезе в ТКЗС, баща ми няма да получи право да следва.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот CHBG » 14 Декември 2009, 16:46:23

bknf написа:
CHBG написа: Доколко едно време е можело да си пуснеш спокойно децата да си играят на улицата и доколко дрогата е била непозната, може да се спори. Защо ли?

Става дума за Пловдив, между 1985 – 1989. Можеха, понеже аз бях дете тогава и знам как беше. Говоря за моя град и това което съм видял. Дрога наистина нямаше. Ти къде си живял и за кое време говориш? Къде те е било страх и къде си купувал дрога..?

Ти съобщаваш за това че имало навсякъде дрога и че децата не си играели спокойно по улиците, а като доказателство казваш че

CHBG написа:защото на мнoгo престъпления просто не е била давана гласност така, както не е давана гласност за безобразията в казармите, социалните домове и лагерите за неудобните на режима.

Ти въобще бил ли си в казарма, кога и в кое поделение? За какви беобразия става дума ? Никога не съм казал че не е имало престъпления. Криминални типове е имало винаги на тоя свят.

CHBG написа:Освен това преди да започнеха да ни учат нещо в училище, нас ни учиха да се страхуваме (тази мисъл не е моя, но е много подходяща за времето, в което живяхме и от което още не можем да се освободим).

Това пък откъде го взе? Никoй никого, и никога не е учил да се страхува – точно обратното. Ако тая мисъл не е твоя – на кого е? Прилича ми на евтина пропаганда на някой си, платено му да разказва „колко лошо беше тогава“. Но не беше. (точно така)

CHBG написа:А за "безплатните" придобивки, за които ти с такава носталгия си спомняш, плащаме сега с лихвите, защото "безплатен обяд" просто няма. А и този "безплатен обяд", ако беше толкова вкусен, никoй нямаше да въстане против него. От хубавото никoй не бяга, нали?

Първо, кой сме тия ние? Второ, логическата ти връзка няма смисъл – поне аз не го виждам. Трето, това не е носталгия – просто такива бяха нещата. Не ми трябва нито безплатен обяд, нито безплатен бензин, нито нищо друго, безплатно. Всичко което искам мога да си го платя. Лично. Четвърто – никoй не е въставал срещу нищо, нещата се развиха така както се развиха. Отделния човек нито са го питали, нито нямаше голям избор. Квото и да избереше, все тая. От хубавото никoй не бяга, но ако ти предложат банан с предложението за цяла каса с банани, ще го вземеш. А че след това ще трябва да ги плащаш много години – това не ти се e казало в началото ;-) .

Пето - хората тогава и представа си нямаха, какво е на запад. Всичко изглеждаше хубаво, много по лъскаво и шарено от соц. действителността. Които са пътували.. това си бяха определени комунисти, които и са използвали това си положение после за лична изгода.

Не аз, а ти водиш евтина пропаганда.
1) Мисълта за страха, която цитирах, е от филма "Карнавал", излъчен вчера по сателитния канал на БНТ. Филмът се казва "Карнавал", защото представя точно карнавалa, в който живяхме преди 10.11.09
2) За безобразията в казармата: Аз лично не съм била в казармата, защото съм жена, но мой много близък влезе в казармата здрав и читав, а излезе психически болен. Родителите му дълги години се опитваха да научат какво се е случило с него в казармата и едва след 10.11. устно им бе казано от пенсионирани военни, че върху него са били правени опити с дрога. Истината така и никога не излезе наяве.
3) На мен никoй нищо не ми е платил, за да водя евтина пропаганда. Всичко съм го изпитала на собствения си гръб. Затова и напуснах България.
4) Малкото социални придобивки, за които ти милееш, са били финансирани не с приходи от реално конкуретно производство, а с трупане на външни дългове. Единственото производство в България, което беше на относително добро технологично равнище, беше производството на оръжие. И ако ти не се чувстваш ограбен, аз се чувствам ограбена, защото съм лишена от възможността да живея и се трудя човешки в собствената си родина. Сега очаквам вече да ме наречеш и предател. За теб сигурно съм такава, но това въобще не ме интересува. Свободата е човешка достояние, тя не е за безгръбначни.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

реалните производства или съвcем друга система..

Мнениеот bknf » 14 Декември 2009, 17:44:34

Не съм го гледал а също така не съм чувал че го има. Но съм живял там лично. А карнавал.. е имало и в Бразилия ;) Всеки има правото да си прави каквито си иска филми. Не мисля че е нужно да се гледа всичко на тоя свят..

За пръв път чувам за някой които да е излязъл психическо болен от казармата – точно обратното. Питай мъжете които са служили в БНА, какво ще ти разкажат. Аз съм бил 2 години и вярно че имаше и трудни моменти – но като цяло спомените ми са положителни. Но зависи разбира се, от човека и от конкретната ситуация. A които си е бил и преди лабилен - и след това ще си остане, че даже може и да се засили.

CHBG написа: За безобразията в казармата …устно им бе казано от пенсионирани военни, че върху него са били правени опити с дрога

Това го оставям без коментар. Ако почне човек да се занимава с тоя въпрос.. може и да излезе на яве че в цяла българия се е гледало канабис. И кой ли знае, защо.. в името на науката, или в името на светлото бъдеще.. Но не на мен тия ;-)
CHBG написа: Единственото производство в България, което беше на относително добро технологично равнище, беше производството на оръжие.

Сложен въпрос, трябва време за разясняване. Някой друг път. И ако е било така, както казваш - интересно, защо ли....И oткъде ли са дошли лицензите и тия развити технологии за производство на оръжие.. ..толкова ли е нямало кадърни инженери и работливи хора в тая българия..;-)
CHBG написа: Сега очаквам вече да ме наречеш и предател.

Ами, не. Никога не те бих нарекла предателка. Според мен и твоето мнение си има своите причини и изходна точка, както и не смятам че моето мнение е правилно или единствено вярно.
CHBG написа: Малкото социални придобивки, за които ти милееш, са били финансирани не с приходи от реално конкуретно производство, а с трупане на външни дългове.

Не съвсем. Май до 10. ноември 1989 външния дълг на НРБ е бил към 3-4 милиарда usd, и се е използвал за покупка на машини и оборудване. Точната сума може да се провери.

А относно това че са "ни"учили да се страхуваме...;-) за децата имаше едно предаване - бързи, смели, сръчни. Не съм чувал да е имало бавни, страхливи и т.н..
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Важно допълнение

Мнениеот bknf » 14 Декември 2009, 18:03:58

Не съм казал и не мисля, че тая комунистическа система беше много хубава, идеална. Не, не беше. Hо имаше и положителни неща - а не само отрицателни, както някои сега разказват. Нo не можеш да изкараш всичко черно - имаше си различни нюанси ;-)
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот velingrad » 14 Декември 2009, 19:30:56

bknf,
щесе въздържа да коментирам останалите твърдения, но за казармата те моля да не се изказваш неподготвен, макар и да се смяташ за служил. Щом през 80-те си бил дете, е и ясно кога си служил, но понеже познавам служили през 90-те, ми е пределно ясно, какви са разликите. Нищо "патриотично" или "мъжко" нямаше в това да си войник! Мога с дни, дори със седмици да разказвам, какви "мъже" влизаха и излизаха от родната БНА. А че някои нЕиздържаха психически, както и физически, е повече истина- даже трагична (в отделни случаи) истина. При всички положения, не бе чест а по скоро гавра.
Ти си имаш своето мнение и зная, че никой неможе да те разубеди, но да пишеш от името на всички служили е малко или много прекалено.

п.п. все пак допълнение: хероин и трева нямаше така свободно, но даже и през ум не ти минава, колко морфин се крадеше от болниците.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот bknf » 14 Декември 2009, 20:21:12

Не разбира се, говоря само и изключително от мое име, за хората които познавам. Служил съм 92 - 94, десантния полк в Пловдив. Аз пък мисля че с времето отрицателното изчезва и остава положителното. И аз още един път повтарям.. всеки си има друга реалност, никога не бих натрапвал моето мнение като правилно..
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

финансирене и дългосрочни инвестиции

Мнениеот bknf » 15 Декември 2009, 16:55:58

Добре ти ако си министър няма ли да им отпуснеш на децата по един обяд? Па да дори и платен да е. Или ще купиш военна фрегата. Или частен хотел на бахамските острови. Кое е по-важно за държавата като цяло?

Направило ли ти е впечатление, че тука такова нещо няма. Учениците ядат каквото намерят, седят гладни или купуват квото има (ако няма никой в къши). Бе не е лесен въпроса.

А ако някъде дават безплатни кюфтета на корем с бира, че и нещо русо за десерт.. и ти не би отказал :)
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

ПредишнаСледваща

Назад към Политика