• Advertisement

Откъде минавате с автомобил към Родината

Обяви за пътуване с автомобил, продажба на самолетни билети и т.н.

Re: От къде минавате с автомобил към Родината

Мнениеот Румен1 » 30 Юли 2014, 19:01:07

Stojan написа:В заключение: Така Унгария се минава за 3 часа и без винета, а по автобана за 4 и половина+винета.
Неписан закон е, че унгарската полиция си затваря очите ако някой кара 105 км/ч, при разрешени 90 на междуградски път. Изпробвано многократно.

Това не го вярвам, за 3 часа Унгария без автобан
Румен1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 31 Юли 2014, 07:40:25

Така е. Сега като ги пресметнах пак - излизат три и половина до магазина Теско в Кишкунхалаш и после още половин до Томпа. Чист път 4 часа.
Предимствата:
1. Човек може да си купи връзка сушени чушки от жените, които продават по пътя в селцата, червен пипер, мед или darált paprika, домашна. Според времето на деня. Ако е нощем - няма.
2. През нощта човек е буквално сам на пътя.
3. Не се плаща винета.
4. Теско 24/7 - хранителни стоки за в България. Теско има и около автобана, но трябва да се слиза и да се губи време. Там се почива много добре и безопасно. Паркингът е пазен. Човек може да си докупи нещо, ако е забравил да си го вземе от Германия.
5. Няма задръствания като на автобана.
6. Няма полиция. Едиствено петък вечер и събота вечер до към 2 - 3 часа сутринта има полицаи и то не малко - заради младежите от селските дискотеки. Не са ме спирали никога.
---
И накрая е въпрос на предпочитание. Автобани има навсякъде.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 233 пъти

Мнениеот daisymm » 31 Юли 2014, 09:11:21

Румен1 написа:
Stojan написа:В заключение: Така Унгария се минава за 3 часа и без винета, а по автобана за 4 и половина+винета.
Неписан закон е, че унгарската полиция си затваря очите ако някой кара 105 км/ч, при разрешени 90 на междуградски път. Изпробвано многократно.

Това не го вярвам, за 3 часа Унгария без автобан

Аз също съм пътувал няколко пъти по описания от Stojan маршрут и бих казал, че Унгария може да бъде премината за 3 (три) часа без магистрала, но при едновременно изпълнение на следните условия:
  • шофиране през пролетно/летния сезон при липса на мъгла
  • шофиране късно вечерта и през нощта
  • шофирани при неспазване ограниченията на скоростта, т.е. със 60-70 км/ч през градовете/селата и 110-120 км/ч извънградско. Просто се закачаш за някой местен, зад когото да караш (има в изобилие такива, които карат в нарушение)

Иначе 4 часа при спазване на ограниченията са реалистични.

Ако все пак карате по магистралата, не хранете "винетния картел" от будките на границата, като плащате 30%-40% повече за винетка. Купете си винетка от унгарска бензиностанция и платете с дебитна/кредитна карта. Няколко евро повече за "винетния картел" може би не си струва да се коментират, но аз държа да го спомена, защото става въпрос за принципи.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1393 пъти
Благодарено: 580 пъти

Мнениеот Stojan » 31 Юли 2014, 10:50:34

Поначало винети се купуват най-добре с дебитна карта и само на бензиностанция в определени страни, особеност тези: Чехия, Словакия, Унгария.
Едно изключение прави банката в Словакия на границата с Чехия. Ако е отворена. И въобще ако я има още.
В Чехия и Словакия е важно да има човек винета на границата на излизане, а може да си я купи и някъде по средата на пътя.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Румен1 » 31 Юли 2014, 12:45:39

Айде Стояне, станаха вече 4 часа.
Интересно, Комарно-Томпа via Michelin по този маршрут ми го дава 5,22 часа, а иначе са 244км.
Румен1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 31 Юли 2014, 14:11:40

Румен1 написа:Айде Стояне, станаха вече 4 часа.
Интересно, Комарно-Томпа via Michelin по този маршрут ми го дава 5,22 часа, а иначе са 244км.

Кой ти прави сметките - Google или навигацията? На мен Google по същия маршрут ми дава 3 ч. 37 мин.

Провери си настройките. Да не би да си махнал магистралите? При изчисляване на маршрута трябва да се махнат само платените пътища, защото има участъци от магистралите, за които не се иска винетка. Ако махнеш магистрали и палатени пътища, тогава отиваш на > 4 ч.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Stojan » 31 Юли 2014, 14:34:05

Добре де. И 6 часа да са - който не минава от там какво го интересува!?
Аз минавам само от там. Заради спокойствието и заради точно отдалечеността от автобана, заради хубостта на Унгария. Заради контакта от време на време с хората, заради това, че на много места може да се спре на закуска, вечеря и то не на автобан, не с автобанска храна, не с автобанска атмосфера и такива цени. И не на съвсем последно място заради винетата, макар и да не е чак толкова важно - повече заради спорта да не плати човек винета. Нощно време се кара на практика сам. Навсякъде може да се спре за почивка. Унгария не е опасна страна.
А който не вярва, още повече сега - след като се коригирах, нека опита сам или да предложи друг маршрут.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот daisymm » 31 Юли 2014, 15:13:51

Stojan написа:Ако мога да избирам дали през Чехия и Словакия или Германия и Австрия - избирам винаги Чехия и Словакия. ...

А карал ли си през Словакия без да купуваш винетка, т.е. извън магистралата? За 100 км. ми се струва, че шофирането по първокласен път, вместо по магистрала, не е кой знае каква драма...
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Stojan » 31 Юли 2014, 15:46:59

Не съм карал, защото май не си струва. Но съм карал по магистралата без винета, идвайки от Комарно-Комаром. Спирах на няколко бензиностанции, най-малко на 3-4. Нямаха винети, освен някакви по-скъпи, май месечни. И така и не купих. Накрая на Словакия, на автобана, казах на граничния полицай, че е нямало. Той не отговори нищо и аз минах в Чехия.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот maimun_69 » 4 Август 2014, 10:31:16

Здравейте!
Малко се изненадвам че съм провокирал тази интересна тема :)
Да споделя колко ми излезе пътуването, и от къде не бих минал втори път(защото това ми беше първи :) ).Общо около 315 евро - месечна винета Унгария 22Евро и месечна БГ - 25лв.Среден разход 8.1л/100км бензин.Тъй като пътувах с навигацията на телефона, и я бях разбутал малко, съответно и километража навъртя повече - 1400км Schwerin - Варна.Прекара ме през Hof, Pasau, там ферибот, някакви тесни пътчета...Изобщо гадост.Оказа се че съм задал най-кратък маршрут, а не най-бърз или оптимизиран (не знам каква е разликата м/у последните 2).До Калафат всичко беше ОК!След това настана адът - до Александрия имах чувството че карам през едно от най-дългите села.Ей този участък повече няма да повторя.
И имам един въпрос, свързан с прибирането.Какво количество ракийка мога да си взема с мен?Някой каза че има ограничения, и проверки, особено на Унгарската граница.Някъде четох за 10л концентрат, но не съм сигурен.Дайте някакво инфо, или съвет.Колата ми е с немска регистрация, ако това е от значение.
Поздрави от гореща България :sunny: :occasion5:
maimun_69
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот TCH » 4 Август 2014, 11:41:27

Отностно ракията. Като се пътува със самолет знам, че е литър концентрат на човек. Това важи за Германия, но не би трябвало да има разлики и в другите страни на ЕУ.
Пътуването с кола не знам дали променя нещо в горепосоченото
TCH
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 15 пъти

Мнениеот Stojan » 4 Август 2014, 14:39:27

Ако пътувате само през страни на ЕС - количеството е 10 литра ракия, независимо дали директно със самолет или по шосе с кола. Единственото условие е ракията да е била обложена* с акциз в България. Последното не знам как може да се докаже, ако е домашна, но който се интересува - знае.
Голям проблем ще имате ако решите да минавате Калотина - Унгария. И на двете граници количеството от 10 литра ще е незаконно - на сръбската и унгарската. На унгарската, идвайки от Румъния няма да имате никакви проблеми. Освен (*).
Stojan
Роден писач
Роден писач

Re: Откъде минавате с автомобил към Родината

Мнениеот vivendi » 12 Декември 2014, 14:00:31

Здравейте,
прочетох цялата тема по въпроса за патуването към България и събрах много ценна информация. Имам запитване към
по-опитните които пътуват по-често през Унгария - Сърбия порока България.Понеже планирам патуване с кола за първи път интересува ме освен Зелена Карта на колата какви други документи искат? Интересува ме и от каде е по-рационално да се мине (От Унгарска страна към Сърбия) имайки в предвид че имам един багажник с багаж (колата е седан), куфар и чанта на задните седалки (багажа не е нещо забранено дрехи и подараци общо взето). Също приемам мения и за маршрута през Румъния ако е по одачен.

Благодаря Ви предварително!
vivendi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти

Мнениеот Stojan » 12 Декември 2014, 18:51:50

То няма много места за минаване от Унгария в Сърбия - главно тези три пункта:
1. Tompa-Келебиjа (шосе)
2. Röszke-Хоргош (автобан)
3. Hercegszántó-Бачки брег (шосе) - малко вероятно е да минеш от там

Със сърбите нямаш работа. Те питат "дàли имате неща да предjавите". Казваш нямам. Ако те питат къде отиваш, казваш България и толкова. Най-много да отвориш багажника и да опипат багажа отвън. А може и да минеш без преглед, което в същност е същото както и с преглед, защото последният е повече от формален.
Зелената карта не трябвала, но ти си я носѝ. Без зелена карта си НИКОЙ! Те не я искат на границата, но ако стане нещо първо за нея питат.
Важно: Гледай кога са официални празници в Германия и ако е празник, същия или предния ден е бил: избери TOMPA (1), защото там пътуват хора само за Войводина, а през Röszke - всички сърби, македонци, българи, гърци и пр. В Томпа се минава много по-бързо, защото не стават големи натрупвания. Най-малкото там е обозрима опашката. Най-големите натрупвания по границите са от полунощ след последния работен ден до към сутринта.
Хубава навигация е голямо предимство.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 2):
vivendirula
Рейтинг: 8%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот ndandanov » 10 Януари 2017, 02:27:54

Здравейте и честита Нова Година,

Благодаря Ви за полезната тема!

Скоро ми предстои пътуване до София от Дармщат.
Планът за момента е да тръгнем на 21.01 (събота) рано сутринта. Вечерта, в неделя и вечерта срещу понеделник да сме в Линц, Австрия.

От Линц поемаме понеделник (23.01) сутрин към София. Планирахме преспиване в Сърбия, може би Белград (с намерение и да посетим музея на Никола Тесла, ако остане време) и във вторник (23.01) сутрин да тръгнем към София.

Всякакви препоръки относно маршрута ще са от полза!

Предимно относно:
- очаквани задръствания в немските и австрийските автомагистрали, също и дали си струва да се мине по пътища от републиканската мрежа
- в Унгария дали при подобни зимни условия може да се кара по първокласни пътища или е много по-безопасно и удобно по магистралите
- кой граничен КПП между Унгария и Сърбия е за предпочитане в понеделник вечерта
- кои газстанции (пропан-бутан) са за предпочитане по маршрута (евентуално ако някой е пътувал скоро и знае по-актуални цени)
- какъв навигационен софтуер за Android устройство ще препоръчате, особено с оглед на задръстванията по немските магистрали? Например Google Maps, Sygic, Waze и прочие;
- всякакви други съвети относно шофирането по маршрута.

Благодаря Ви предварително!

Поздрави,
Николай
ndandanov
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Пътуване