• Advertisement

Седянка-та

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: Седянка-та

Мнениеот zlateto » 15 Ноември 2017, 09:52:37

Започват Коледните пости

От 15 ноември започват 40-дневните Коледни или Рождественски пости, които символизират страданията на Дева Мария в последните 40 дни, преди да роди Спасителя. Постът завършва на 24 декември - Бъдни вечер.

Постите са своеобразно пречистване на духа и тялото. През това време не се ядат храни от животински произход - месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал. Олио и вино може да се употребяват - без сряда и петък. Освен с храненето, трябва да се пречисти и душата на човек от лоши мисли и чувства.

На Никулден - 6 декември, е позволено да се яде риба и да се пие вино. Изключение се прави за деца, бременни жени, за болни и възрастни хора, на които са разрешени мляко и млечни продукти по време на поста.

Според духовници не е толкова важно да се спазва стриктно физическият пост, а човек трябва с делата си да покаже, че искрено се е разкаял за волните и неволните грехове, и да потърси опрощение.

От началото на Коледните пости до празника Въведение Богородично, който се отбелязва на 21 ноември, са забранени венчавките.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Писач без спирка
Писач без спирка

Статии: 1
Благодарил: 131 пъти
Благодарено: 1154 пъти

Мнениеот zlateto » 4 Януари 2018, 13:25:01

Жители на Северозапада организират подписка за отделяне на Видин, Враца и Монтана от България. Те твърдят, че искат да се присъединят към Румъния. :mrgreen:
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот ysmivka » 5 Януари 2018, 21:56:14

Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 350
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 354 пъти

Мнениеот onufriy » 5 Януари 2018, 22:41:24

Те тука за впечатленията на един турчин за Желязната църква:
Хасан Ефраимов написа:Знам че на мнозина няма да се харесат думите ми, ама като не мога да си мълча. Новините от тази вечер накараха да изплуват спомените за срама. Дано всичко е минало.
Беше преди 7-8 години. Не помня точно колко. Ходихме до Истанбул с моите приятели – Танчето и Данчо. Може би те помнят и по-добре. След като обиколихме Света София, Синята джамия, ред други забележителности и разбира се си купихме сладолед от онези, които дрънчат с едни чанове, дойде време да се насочим и към българската църква „Свети Стефан“. Даньо беше купил някакъв червен фес с пискюл на сина си Виктор и той, тогава още малък, беше всеобща атракция из града. Рядко се случваше някой да мине покрай него и да не го щипне по бузките. Виктор, естествено, не правеше проблем от това, а нагъваше сладоледа си, размахвайки пискюла на феса си. Нямаше терористи и живи бомби все още и из града беше спокойно. Вървеше ни този ден. Намерих даже място къде да паркирам, досущ до портите на църквата. Е, малко се качих и на тротоара, ама там е Истанбул. Спираш дето можеш. А на Златния рог, просто не се замисляш. Паркирал съм и на място гъз на гъз.
Настроението ми този ден бе до там.
Знаете ли? Имаше само една неокосена градина из целия Истанбул и това беше двора на българската църква. Гюрлюците бяха навред. Преглътнах и продължих, макар че не можех да си обясня, как е възможно това. Точно тогаз на Виктор му се допика. Даньо се ядоса че баш в двора на църквата му се допикало на нашия и му се скара.
– Ми, дете... – обърнах се и аз към Данчо – Я, не се карай!
Хванах Виктор за ръка и го заведох до тоалетната, която се намира вляво от желязната порта на двора.
Беше малък ужас. Имах чувството че съм влязъл в тоалетната на някоя автогара в България и то по времето на комунизма. Сега не ги знам какви са, просто защото не пътувам с автобус. Казанчетата бяха изтърбушени и не работеха. Вода естествено, нямаше. Няма да ви кажа на какво ухаеше вътре. За тоалетна хартия дори няма да споменавам – такава липсваше.
Замълчах отново, но дяволът напираше в мен.
– Свещи няма ли да си купите, господине? – обърна се възмутена бабичка, застанала на входа на църквата към мен.
– Аз не съм християнин, идвам като турист – отвърнах неучтиво.
– А, така ли? – примири се бабичката.
Но Танчето и Данчо изхарчиха около 50 лв. За свещи, за икони, за броеници и за какви ли не още джунджурии. Нямаше разлика с Капалъ чарши. Всъщност, имаше – никой от българските туристи не се пазареше, а плащаше толкова, колкото му кажат. Бяха стотици. Едва ли има българин, който да отиде до Истанбул и да не види българската църква. А, може и да има. Не споря. Освен българи имаше и японци, китайци, германци... Имаше всякакви, защото българската църква е сред забележителностите на Истанбул. Не знам дали тези, които са съставяли справочника са видели тоалетните и двора.
Влязохме в църквата. Моите приятели се кръстиха дълго и се молиха. Аз през това време разглеждах. Не се моля на никой Бог. Не искам и прошка. Просто не нарушавам повелите му.
Имаше и кутия за дарения.
– Господине, дарихте ли на нашата бедна църква? – подсети ме някакъв на двора. Явно изпълняваше функцията да подсеща забравилите да дарят, вместо да окоси двора и да изчисти тоалетните.
Че като го емнах.
– Не ви ли е срам да посрещате хора в този двор? Идват от цял свят. Какви са тези кенефи? Къде ви е тоалетната хартия?
– Докторе, недей – опитваше се да ме успокои Данчо през цялото време.
– Какво недей? – не спирах и аз – Това тук е лицето на България, изложено пред туристи от целия свят. Къде ви е косата? Дай ми една коса, ще окося навсякъде.
Оказа се че коса нямат. Иначе, щях да се съблека гол до кръста и да окося целия двор.
Още дълго виках и крещях. Като излязохме навън и се разпсувах. В двора не посмях.
Та... 1000 туристи на ден, като всеки от тях оставя поне по 20 лв. на входа. Сметките правете вие. Наистина, колкото повече взима човек, толкова по-малко дава. Тези отци там са милионери и то няма и за месец, но пари за ремонт на църквата си не заделят. Утре, когато Хекимян излъчва на живо, гледайте отците милионери. Гарантирам че отново ще нададат рев до бога. А също и патриотите, ревящи по площадите, но не заделили и лев за своята църква и оставили Ердоган да я ремонтира. Нали Ердоган е лош и яде живи хора. Псувате го по цял ден. Ама като стане въпрос за пари... Всъщност, и Борисов дал някой лев. Дано парите му стигнат поне за тоалетна хартия и да пуснат водата. Скоро ще ида да проверя лично и този път снимките ще кача във Фейсбук.

https://www.facebook.com/hasan.efraimov ... 2452607484

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
Mr.Bombastic
Рейтинг: 4%

onufriy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 253 пъти

Мнениеот ysmivka » 6 Януари 2018, 11:58:45

Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот zlateto » 17 Януари 2018, 08:53:06

Мерките за ограничаване на автомобилния трафик на Столичната община в дни, в които въздухът в града е силно замърсен, включват спиране от движение на автомобили според номерата им - един ден за коли с четни, а друг - с нечетни номера, както и частична или пълна забрана за паркиране в синята зона и зелен билет от един лев за целия градски транспорт.

Предвижда се новите мерки спрямо автомобилите да бъдат прилагани, ако в два последователни дни две от станциите в София са отчели нива на фини прахови частици четири пъти над нормата. Така на практика мерките няма да са превантивни, а ще се случат едва на третия ден с високи нива на вредни емисии. Ако въобще се стигне до прилагането им, тъй като замърсяванията на въздуха в София най-често са характерно пикови и краткосрочни.

Очаква се да бъдат гласувани от общинския съвет на 25 януари.

Капитал
Аватар
zlateto
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Митака ФУ » 17 Януари 2018, 10:39:48

Ееее Злате, най-после Софето ще бъде с чист въздух! :mrgreen:

Който от вас смята, че това ще помогне- крачка напред... Ммммм , по-добре да си вдигне ръката? =;
Аватар
Митака ФУ
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 1
Благодарил: 107 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот Митака ФУ » 17 Януари 2018, 13:37:50

За Златето!

Виж кво става по света ;-) ! От 9:30 min. се показват и българите, станали жертва на шибания капитализъм... В Софето е малко по дебилски и червено-капиталстки-мутро business :mrgreen:

Аватар
Митака ФУ
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 1
Благодарил: 107 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот ysmivka » 18 Януари 2018, 15:19:39

Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот zvezdatamimi » 14 Февруари 2018, 18:53:27

Малко офтопик, ето един хубав сайт за хороскопи https://www.khoroskop.com/
zvezdatamimi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот ysmivka » 26 Март 2018, 11:28:16

Те скандират "Свобода за политическите затворници" и "Пучдемон е нашият президент".

https://www.dnevnik.bg/sviat/2018/03/25 ... dkrepa_na/
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот ysmivka » 1 Май 2018, 15:01:16

Западните ценности, на които се кланяте =P~ .
https://btvnovinite.bg/bulgaria/ek-shte ... anite.html
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Предишна

Назад към Приказвалник