• Advertisement

Една одисея на абсурдите в България-много дълга тема

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: Една одисея на абсурдите в България-много дълга тема

Мнениеот ysmivka » 10 Септември 2012, 12:36:06

А как се разбира, че снимката е правена в Б–я, бих казала, че любимата поза на българския полицай е с облегнати лакти върху колата и лека чупка в кръста.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 350
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 355 пъти

Мнениеот velingrad » 10 Септември 2012, 19:18:24

popwill написа:Я дообясни моля

Отговор в картинки- открий сам разликите:

Холандия

Швейцария

Германия
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
Mony60
Рейтинг: 4%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Lea » 11 Септември 2012, 09:05:28

Моята одисея (гореописания случаи) завърши успешно! Отидохме на място до НЗОК и обяснихме там, че първият подаден документ не е бил правилно попълнен. Тяхното обяснение беше, че много документи получавали, не можели да ги оправят всички- да вържат човека с осигуровките му (?!?) и това не бил първият случаи на такива неточности. В крайна сметка се разбрахме да попълнят втори документ, които да пратят на немската каса по служебен път. После се обяснихме на немската каса, че българската декларация първият път не ебила попълнена точно и да чакат втора и след известно време, немците преведоха парите.
Ах, и още нещо- като се оплакахме на гишето,че по телефона никoй не ни е обърнал внимание и даже ме насмотаха, докато се усетя какво става, от НЗОК бяха истински очудени как се е случило подобно нещо ;)
Аватар
Lea
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот jamiemirror » 15 Ноември 2012, 23:16:11

sneschi30 написа:Попадала съм и на голям процент некомпететни служители и "тук".Голям спор се завихри със служителката в общината, която трябваше да ме регистрира.Жената много настояваше да отида в службата за чужденци и да си извадя така нареченото "Freizugigkeitbescheinigung", накрая тя се отказа от спора, а аз така и не отидох да си извадя този лист.
Служителката в банката, която така и не ми изкара сметка, щото според нея съм нямала право, а според мен не си струваше усилията и аз се отказах.
Сега очаквам спор и с "Finanzamta",длъжна съм или не, да имам сметка в тукашна банка.
Едногодишна кореспонденция ми костваше сдобиването със Steuernummer.
За лекаря и зъболекаря няма да обяснявам, че е твърде дълго и лично, но и на тях ми се наложи да им обяснявам, как си познавам тялото и организма.
Така, че според мен ,човек, когато чукне на една бюрократична врата, трябва преди това доста да е прочел и поразпитал и да знае много добре защо чука на тази врата и как да не си тръгне с недовършена работа.
Че в България има много абсурди съм съгласна, но това не значи, че отивайки "някъде в чужбина", те няма да ни съпътстват.
В крайна сметка, просто не смятам, че любопитството и некомпететността могат да се причислят към тези абсурди.

Звучи точно като оня виц за човека, който се оплаквал че всички карат в насрещното платно... ;-)
jamiemirror
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот iniuta » 19 Декември 2012, 22:04:10

Прясна случка, преразказана от баща ми.

Бойлерът вкъщи спира да нагрява и баща ми звъни вчера сутринта в единствения в града оторизиран гаранционен сервиз на въпросната марка. Мадамата на телефона му говори на "ти" и казва, че майсторът ще дойде утре (т.е. днес) след 12ч. Баща ми учтиво пита за ориентировъчен час, защото все пак човекът си има ангажименти. Госпожата казва, че можело след 13ч.
Днес в 15ч. баща ми се обажда отново да попита. Мадамата започва да държи тон и казва, че нямала връзка с майстора, не било нейн проблем, не могла да даде негов телефон и нямала никаква представа кога ще дойде и дали въобще ще дойде. За да е пълен цирка завършва с: "Е, к'во пък, може и след Коледа" и затваря телефона най-безцеремонно.

Баща ми се обажда в магазина, от който е купен бойлера, в централата на фирмата-производител и на отговорника за сервизното обслужване за Южна България. Отговорникът също му затваря телефона, а от другите места обещават да се обадят до края на работния ден с някакво обяснение. Не се обажда никой от никъде. :-#

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението:
velingrad

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот velingrad » 19 Декември 2012, 22:57:18

Помните ли, жената, дето искаше да и се удържат "нещата" по банков път? Това го описах през месец май.
Е, ето имаме декември, та същата получава писмо от чакащи пари (ток, вода, телефон, ТВ), че ако не плати до едикоясидата- спукана и е работата. Добре, ама тя си е мислела (щото докÜмент в джоба), че всичко се плаща "автоматично"... Мислела си, след мнoгoто "цъкане" в банката. Само, че тея и онея, не се доразбрали, та нема никакви пАри. Онези (ток, вода ТВ и т.н.т.) "викат"- нищо не сме получаавали. ...банката "вика"- требва да са получавали! Нашата жена "вика": Е как да са получавали, като нищо не ми е удържано? Банката "вика", ми не са теглили! Онези (ток, вода ТВ и т.н.т.) "викат"- Ми не са ни направили там нещо си, та да вземаме пари! Нашта жена "вика": Ами за какво ми е този договор с вас? ...банката "вика": Мииииии... не е наша грешката!
И след като нашта жена, за 5-ти път прави "разходки" от онея до тея, взело, че и писнало и платила "на ръка". Сега очакваме, дали пък, след като е заявила, че "неще им банкирането", другият месец не вземат, че я "банкират", пък тя иде и си плати още веднъж на ръка :thumbleft:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот vessy72 » 19 Декември 2012, 23:37:13

Фирмата, в която работя организира Коледна кампания, предоставяйки храни на семейства в нужда. Част от съдържанието на пратката за семействата включва и детски играчки. Обърнахме се към една от най-големите вериги (гръцка) за доставка на играчките. Не знам дали можете да повярвате, но се оказа, че за да закупим играчки за "крупната" сума от 7000 лв. трябва да платим КЕШ!!! Иначе дори и с РИНГС (платежна система за банкови разплащания в реално време) не можем да освободим пратката с играчките!!! Счетоводството на доставчика не отпускало играчките, докато не видели парите в сметката си, от друга страна пък артикулите се променяли, 'щото магазините били "бъкани" с клиенти, които грабели от щандовете, пък не можело да се направи резервиране на играчки преди парите да са постъпили по сметките им!! Демек, омагьосан кръг! Не знам дали ми вЕрвате, ама днес започнахме с поръчката в 11:00 ч. преди обед, наложи се да теглим пари кеш (против правилата на фирмата ни!), да ходим да се разплащаме на място, където чаках 1.5 часа, за да "преброят" сбирщината от събрани играчки (заради разминаването м/у складовите наличности и "неразграбеното" от крайни клиенти от щандовете на магазините) и най-после в 20:45 ч. благополучно получих заветната фактура и бусът ни беше натоварен с незнайния списък от събрани играчки за определения бюджет... Утре ще видим какво точно сме купили! Без думи...
• “On ne voit bien qu'avec le cœur. L'essentiel est invisible pour les yeux.” Antoine de Saint-Exupéry
Не хранете форумните тролове
Истината за Антималигноцит
Аватар
vessy72
Роден писач
Роден писач

Снимки: 61
Статии: 2
Благодарил: 467 пъти
Благодарено: 329 пъти

Мнениеот iniuta » 14 Май 2013, 20:24:45

Пореден абсурден случай с НЗОК.
Моя близка си вади персонален код за достъп до електронното си здравно досие.
Преди 2 години е ходила на хирург със съмнения за апендицит. Хирургът не открива апендицит, а леко подут лимфен възел и дава напътствия как да се подходи. Дотук добре. Само че в електронното досие е записано, че хирургът е пратил с направление момичето на гинеколог, който от своя страна е извършил обстоен преглед, установил е запушване на маточните тръби и е назначил терапия. Момичето дори не е виждало очите на въпросния гинеколог, нито е получавало лично направление/съвет за гинеколог от хирурга.

Преди около година същото момиче отива при изтъкнат уж пулмолог, който диагностицира бронхит и назначава лечение. В досието й е обаче освен бронхита е записано, че същия този пулмолог ( !!!) е открил и камъни в жлъчката, че и лекарства предписал. Моята позната е посещавала пулмолога 3-4 пъти с направление по повод бронхита, но никога не й е споменавал за камъни в жлъчката. Но пък и камъните, и запушените тръби гордо си стоят в досието й....

Момичето съответно подало оплакване в Здравната каса, сега се чака отговор свише.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението (общо 2):
velingradvessy72
Рейтинг: 8%

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот daisy » 15 Май 2013, 00:09:44

иниута, то си е цял абсурд лекар да установи запушени тръби с преглед, че и да назначи лечение. Няма такова нещо. Нито първото е възможно, нито второто. Лечение на запушени тръби няма. Ако на някого му предлагат такова, значи искат да му вземат парите.
Иначе една приятелка ми каза, че нарочно й записвали детето в дневния белодробен диспансер, за да точат парички за него. А тя идея си нямала, открила случайно.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот velingrad » 16 Май 2013, 19:31:31

Прибира се моята героиня (дето все я споменавам), обратно в скъпата ни родина и решава, че все пак трябва да провери, дали аджеба са и удържали телефон, кабел и други такива, дето е подписала, че трябва да са по банков път. Оказва се, че "нема такова животно", тоест чакат я една камара неплатени сметки. Оп-паааа...
Отива тя в банката, та да пита
"Що бре хора пак сте се оак...?".
Там (в банката) обаче ново дваесе:
"Ми не сте донесли документи!"
"И какви документи не съм представила?"
"Ми трябва да донесете документи за Вашето ET"
"Ами аз нямам ET?!"
"Е как да нямате? Тук пише, че сте представител на фирма XXX!"
"Извинете, но аз нито някога съм имала, нито ще имам фирма!"
И тук и "избиват чивиите", и колкото и да не го може почва да крещи, че и на плач я избива. Изведнъж от някакво бюро (сега му викат офис) се подава млад мъж с костюмче и иска да разбере, къде е проблемът. Тя му обяснява (за хиляден път в последните 2 години), че иска най-после да си плаща по банков път.
И тук се развива нещо почти невероятно- те, тоест той банковият (явно главен нещо) служител я поканва в стаята си и... започва та телефонира със София... Щото видите ли, те от провинцията нямали възможност да оправят работата. За какво им е клон на банка, щом са с вързани ръце, не щем и да питаме. Между временно сметките са платени "ръкоръчно" и чакаме к'во ще рече София.

p.p. Сещам се как една съседка (някъде през 1980-десете) отишла в съвета да си плаща данък. В съвета рекли: "15 лева за прасе!" Тя казва: "Ама какво прасе? Аз нямам прасе." От съвета "викат": "Ми тука пише, че имате, значи ще платите." "Ама как да платя, като нямам?" "Докладвано е, че имате и ще платите!" И тя плаща...

p.p.2 между другото iniuta така и аз, не боледувал и не преглеждан от жив български лекар, се сдобих (1999 година) с личен лекар, които и досие ми "водил". Иди доказвай, че нямаш сестра...

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението (общо 2):
estiravessy72
Рейтинг: 8%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот vessy72 » 16 Май 2013, 21:11:13

velingrad написа:и чакаме к'во ще рече София

Вел, не ща да те отчайвам, 'ма да ти кажа, че няма какво да дочака от София твоята позната. Същия проблем, ама баш у София-та го има мой колега! Е, човекът, просто се е отказал да се разправя вече с банката след втората година постоянни разправии (клиент на банката е по принуда - там го задължават да има сметка, заради заплатата). Та тъй...
Една позната полу-американка - полу-българка преди 20-ина години в такива случи мъдро казваше "Welcome to Bulgaria!"
• “On ne voit bien qu'avec le cœur. L'essentiel est invisible pour les yeux.” Antoine de Saint-Exupéry
Не хранете форумните тролове
Истината за Антималигноцит
Аватар
vessy72
Роден писач
Роден писач

Снимки: 61
Статии: 2
Благодарил: 467 пъти
Благодарено: 329 пъти

Мнениеот morgensterne » 12 Ноември 2013, 12:40:35

Много са абсурдите в Родината,край нямат.Наложи ни се това лято да се приберем по никое време в България,преди официалната ваканция в Баден-Вюртемберг.За да се освободи дъщеря ми от уч.занятия тя помоли директора да и се
разреши да направи Schulleraustausch.Тоест тя да посещава занятия в България,в немската гимназия,където беше завършила 8 и 9 клас,преди да се преместим в Германия.Директорът тук се съгласи и тя написа официално писмо до
гимназията в България,като ги уведоми за намеренията си и поиска разрешение да посещава занятията там.Познайте
дали някой изобщо и отговори ..............................Ами-не.След повече от месец чакане тя помоли една приятелка
да отиде до дирекцията и да попита получили ли са писмото и има ли някакви пречки за Аустауша.Директорката
казала,че НЯМАЛИ ВРЕМЕ ДА СИ ОТВАРЯТ ЕЛ.ПОЩА И ДА ОТГОВАРЯТ,но нямало проблем дъщеря ми да дойде
и да посещава техните занятия.
В навечерието на заминаването дъщеря ми беше толкова развълнувана,че ще се срещне с приятелите си от немската
гимназия.Подготви подаръчета и изненади за всички,награби немско-швабски речници и книжки с вицове и младежки
жаргон-да се позабавляват в часовете по немски за сметка на швабите.
Отива тя в родната гимназия,всички съученици и се радват и я разпитват-еуфория.Идва часът по немски език.
Учителката не познава дъщеря ми,само е чувала от другите деца за нея.Тя влиза,застава до катедрата,дъщеря ми се приближава до нея за да и се представи.В момента,в който казва ,,Здравейте Госпожо,,госпожата без да изчака
каквото и да е отвръща ,,ОТГОВОРЪТ Е НЕ,,.

Няма даже въпрос..........Въпросът е увиснал във въздуха.........ОТГОВОРЪТ Е НЕ.
Другите деца почват да обясняват,,ама Госпожо,това е Зорито,дето учи в Германия,тя е дошла да ни види и да раз-
каже интересни неща,нека да остане,,.За учителката въпросът е приключен.Въпрос няма,но ОТГОВОРЪТ Е НЕ.
Представете си обидата,разочарованието,усещането че си изпъден и нямаш право дори да попиташ,да обясниш......
,,Повече няма да им стъпя там,,се зарече дъщеря ми и зачертна още една илюзия.

Потребители благодарили на автора morgensterne за мнението:
estira

morgensterne
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот max » 9 Март 2014, 23:18:25

Да кажа нещо прясно и аз. От тази зима. Прибирам се в България за празниците и нося една IP камера. Търся контакт със собствениците на един хотел в планина. Питам дали може да ми разрешат да поставя камерата там, за да мога да гледам онлайн гледка от българската природа. С други думи-подарявам им камерата като им обяснявам, че могат да сложат на живо картина на сайта на техния хотел, като реклама на мястото, за да привлекат повече гости на хотела, също така им давам идея-че могат да ползват камерата и за охрана. Имат интернет и си го ползват, да се прикачи камерата към техния интернет не ги вкарва в допълнителен разход. Едва ли някой ще се изненада от реакцията им "Ама как така, защо на нашия хотел, колко пари ще плащате за наем месечно, за да ви стои камерата тук..." Не стига, че им подарявам скъпа прескъпа IP камера с HD качество, не стига, че не им стига предприемчивостта да осъзнаят какви ползи могат да има те от нея, но се ослушват и за плащане на наем... :-& Отказах се, прибрах си камерата и сега стои вкъщи в България.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот onufriy » 10 Март 2014, 11:06:40

max написа:Да кажа нещо прясно и аз. От тази зима. Прибирам се в България за празниците и нося една IP камера. Търся контакт със собствениците на един хотел в планина. Питам дали може да ми разрешат да поставя камерата там, за да мога да гледам онлайн гледка от българската природа. С други думи-подарявам им камерата като им обяснявам, че могат да сложат на живо картина на сайта на техния хотел, като реклама на мястото, за да привлекат повече гости на хотела, също така им давам идея-че могат да ползват камерата и за охрана. Имат интернет и си го ползват, да се прикачи камерата към техния интернет не ги вкарва в допълнителен разход. Едва ли някой ще се изненада от реакцията им "Ама как така, защо на нашия хотел, колко пари ще плащате за наем месечно, за да ви стои камерата тук..." Не стига, че им подарявам скъпа прескъпа IP камера с HD качество, не стига, че не им стига предприемчивостта да осъзнаят какви ползи могат да има те от нея, но се ослушват и за плащане на наем... :-& Отказах се, прибрах си камерата и сега стои вкъщи в България.

Ай пробай да си я закачиш на некой баварски хотел, да видиш к'во ше ти кажат. Дори в България хората 'зеха да се усещат, че безплатните неща са най-скъпи.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 161 пъти
Благодарено: 260 пъти

Мнениеот ysmivka » 10 Март 2014, 11:59:00

onufriy написа:Ай пробай да си я закачиш на некой баварски хотел, да видиш к'во ше ти кажат.

onufriy-нчо, у наше село сме толкова изостанали, даже фейсбук не са прекарли, без да ми подскажеш не се сещам накъде биеш :) . Баварците реагират все по–добре на камерите, започват да се усещат откъде идва модата ;-). Очаквам да се научат и да си стоят по собствените хотели, в чужди да не си врат носа.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 350
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 355 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Приказвалник