• Advertisement

Раждане в Германия

Форум за семейните българи.

Re: Раждане в Германия

Мнениеот estira » 13 Май 2015, 21:58:18

daisy написа:Според нея е най-добре да излезеш в 45-дневния болничен преди раждане и тогава да се местиш в Германия.

Преди това болнични могат да бъдат издавани и от Германия.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот mimiss » 15 Май 2015, 16:06:26

Благодаря на всички за отговорите...
mimiss
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот estira » 15 Май 2015, 21:35:43

Gabinova написа:В Германия няма еднократна помощ за раждане на дете, още повече , че и Джобцентър да я дава, такава има само в Бг.

Напротив, има. Само че в Бг я получава всеки срещу акт за раждане.
В Германия може и преди това само с Mutterpass, и е само за семейства с минимални/недостатъчни приходи.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот peperytka » 18 Октомври 2015, 22:15:41

ЗДР относно Betreuungsgeld случайно някой да знае за необходимите документи при подаване. Ще бъда много благодарна понеже никъде не намерих списък с документите които се искат. Ще подавам документи а детето ми е на две години и мисля да си го гледам до три. Да поясня само че до сега съм взимала майчинство от БГ и от скоро съм в Германия. Благодаря предварително
peperytka
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот olga » 18 Октомври 2015, 22:59:19

peperytka написа:ЗДР относно Betreuungsgeld случайно някой да знае за необходимите документи при подаване. Ще бъда много благодарна понеже никъде не намерих списък с документите които се искат. Ще подавам документи а детето ми е на две години и мисля да си го гледам до три. Да поясня само че до сега съм взимала майчинство от БГ и от скоро съм в Германия. Благодаря предварително

Betreuungsgeld wurde abgeschafft.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот zlateto » 18 Октомври 2015, 23:07:42

Всяка провинция сама ще решава дали да продължи спрените на 21.07.2015 Betreuungsgeld.

В Bayern например смятат да продължат изплащането им с малки промени:

1. Трябва да стe живели в Bayern най-малко година

2. Преди да ви одобрят, детето трябва да е преминало предвиденото Früherkennungsuntersuchung

3. Bayerisches Landesbetreuungsgeld

Ще гласуват закона преди Коледа, затова на родителите в Bayern се налага да изчакат c подаването на молбата.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1183 пъти

Мнениеот Лорита Костова » 29 Април 2016, 15:32:00

Здравейте,имам няколко въпроса ако някой е на ясно моля да ми обясни.Живея в Германия от май 2015 с моя сапруг. Бременна съм в 9 месец . Чакаме бебо да се появи всеки момент.Аз излезнах в майчинство . Работих до края на 7 месец и половина . Та вапросите ми са след като родя във самата болница ще ми дадът ли формуляри за попълване на детски и майчинство ако не каде да отида да ги взема да ги подам. И дали ми се полага някаква еднократна помощ . В България има за всяко едно дете еднократна помощ . Мъжа ми работи на минимална заплата . Аз също бях на минимална. Консултирах се с адвокат но за направата на тях ми иска пари който в момента немога да си ги позволя.За това реших сама да си свърша работата.Моля ако някой знае каде и какви документи трябват да пише . :) Благодаря
Лорита Костова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 29 Април 2016, 15:41:14

Лорита Костова написа:Здравейте,имам няколко въпроса ако някой е на ясно моля да ми обясни.Живея в Германия от май 2015 с моя сапруг. Бременна съм в 9 месец . Чакаме бебо да се появи всеки момент.Аз излезнах в майчинство . Работих до края на 7 месец и половина . Та вапросите ми са след като родя във самата болница ще ми дадът ли формуляри за попълване на детски и майчинство ако не каде да отида да ги взема да ги подам. И дали ми се полага някаква еднократна помощ . В България има за всяко едно дете еднократна помощ . Мъжа ми работи на минимална заплата . Аз също бях на минимална. Консултирах се с адвокат но за направата на тях ми иска пари който в момента немога да си ги позволя.За това реших сама да си свърша работата.Моля ако някой знае каде и какви документи трябват да пише . :) Благодаря

Господи, адвокат!
Нищо няма да ти дадат. Ти трябва сама да си попълниш документите за майчинство и детски, не е вуду!
Пускаш Elterngeld и провинцията, в която живеете в Google и четеш.
После Kindergeld и града, в който живеете и пак четеш.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 162 пъти
Благодарено: 271 пъти

Мнениеот daisymm2 » 29 Април 2016, 15:50:41

onufriy написа:
Лорита Костова написа:Здравейте,имам няколко въпроса ако някой е на ясно моля да ми обясни.Живея в Германия от май 2015 с моя сапруг. Бременна съм в 9 месец . Чакаме бебо да се появи всеки момент.Аз излезнах в майчинство . Работих до края на 7 месец и половина . Та вапросите ми са след като родя във самата болница ще ми дадът ли формуляри за попълване на детски и майчинство ако не каде да отида да ги взема да ги подам. И дали ми се полага някаква еднократна помощ . В България има за всяко едно дете еднократна помощ . Мъжа ми работи на минимална заплата . Аз също бях на минимална. Консултирах се с адвокат но за направата на тях ми иска пари който в момента немога да си ги позволя.За това реших сама да си свърша работата.Моля ако някой знае каде и какви документи трябват да пише . :) Благодаря

Господи, адвокат!
Нищо няма да ти дадат. Ти трябва сама да си попълниш документите за майчинство и детски, не е вуду!
Пускаш Elterngeld и провинцията, в която живеете в Google и четеш.
После Kindergeld и града, в който живеете и пак четеш.

По принцип си прав (макар че може би в момента си седнал). Само дето този отговор едва ли кореспондира на нуждата на Лорита Костова. Ако нещата бяха толкова прости (а те реално не са сложни), тогава да закриваме форума и един бот само да връща отговори "търси в google" :mrgreen:
Аватар
daisymm2
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 145 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот daisy » 30 Април 2016, 00:49:59

Здравей, Лорита!
Единственото, което ми бяха дали в клиниката, бяха документи за регистрация на бебето. После ги пратиха по пощата, а аз си получих акта за раждане у дома направо.
За детските и майчинството мисля, че трябва да отидеш до общината и там да видиш точно в коя стая и какви документи ще ти искат. За попълването, ако не се справиш нещо, питай тук! Как си с немския?
Не се занимавай с адвокат! Не е нужно. Ако толкова се затрудняваш, има българи, които ще ти ги попълнят за много по-малко пари.
Значи трябва да подадеш за Kindergeld и Elterngeld. За майчинството не знам как е, получавала съм от друго място. Питай пак в общината! За Betreuungsgeld може и по-късно да подадеш. Тези пари се полагат най-рано от 12-ия месец на детето.
Еднократна помощ за раждане на дете няма.
Тъй като детето ти е български гражданин, когато му издадете акт за раждане в България, можеш да подадеш документи за еднократната помощ там. Мисля, че беше 250 лв. за първо дете и 600 лв. за второ.

Успех и не се притеснявай да питаш!

Съфорумци, моля ви, не реагирайте остро на въпроси! Хората питат, защото не знаят и имат нужда от помощ. Сигурно съм и аз особено чувствителна на тема бременни и деца, но нека все пак да се придържаме към добрия тон! Ако въпросите ви се струват глупави или ненужни, просто не се изказвайте! Благодаря ви за разбирането!
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението (общо 2):
daisymm2boyko123
Рейтинг: 8%

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот zlateto » 30 Април 2016, 07:31:03

Деси, Betreuungsgeld са спрени от юли 2015. Засега само Бавария смята да продължи да ги изплаща. Очаква се законът да бъде гласуван през лятото. SPD се противят, затова има и забавяне с въвеждането, което беше планувано за началото на годината. ;-)
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1183 пъти

Мнениеот prodavaime » 11 Август 2016, 11:01:53

Здравейте искам да попитам мислим да имигрираме в Германия. Имам няколко въпроса.
1.Когато започна работа в Германия на договор и съм осигуряван мога ли аз да взимам детските ( с жена ми нямаме брак мислим там да сключим)?
2. Жена ми е бременна с второто ни дете ще се ражда през декември 2016г. как е по добре аз да съм вече поне месец на трудов договор там и тя да роди там или дори и да съм на трудов договор там е по добре да роди в България.
3. Ако детето се роди в Германия какви позитиви и негативи ще имаме?
4. След започване на работа адресна регистрация и нанасяне в апартамент примерно 3 стаен след раждането на детето ставаме 4-члена ще трябва ли да сменим апартамента с по голям.
5. Жена ми принципно в България сега си взима майчинство 340лв 45 дни преди раждането ще излезе в болничен след което тези 340 ги спират и започва да взима 420лв болничен + 50% от 340 са 170 или общо ще взима 590лв болничен + майчинство от 1 дете това ще продължи до навършване на 1-вото дете 2години. Също така си плаща осигуровки здравни по 14.4лв на месец защото освен че е работила на трудов договор е земеделски производител и там сама се осигурява.
6.Това че се осигурява в България като земеделски( осигурява се защото е по европейски проект Млад Фермер по който и остават още 2 години и половина да свърши) и зима майчинство ще и попречи ли да се регистрира в Германия с адресна регистрация. И ако и попречи това да се регистрира какъв е варианта аз и двете деца да сме регистрирани а тя да живее при нас и да гледа децата а аз да работя да взимам детските там а тя да зима майчинство в България тъй като няма как да взима майчинство в Германия.
7. И какво трябва да направим за да взимам аз детски в Германия и да сме там всичките. Проблема е при жена ми защото е по проект от които няма как да спре да се осигурява и поради този факт дали ще може да се регистрира с нас в Германия. Ако може да ми дадете и някакъв скайп или вайбър защото времето ни е малко да го измислим.
Принципно аз мисля да работя 1-вата година като driver докато понауча немски след това ще си търся работа като машинен инженер защото това съм завършил с магистърска степен в България а и с отличен успех. Там професията ми знам че е много търсена и добре заплатена.

Много благодаря за отговорите.
prodavaime
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 11 Август 2016, 13:42:06

prodavaime написа:Здравейте искам да попитам мислим да имигрираме в Германия. Имам няколко въпроса.
1.Когато започна работа в Германия на договор и съм осигуряван мога ли аз да взимам детските ( с жена ми нямаме брак мислим там да сключим)?

може. ако взимате и в България, ще ти приспадат българските от общата сума.
2. Жена ми е бременна с второто ни дете ще се ражда през декември 2016г. как е по добре аз да съм вече поне месец на трудов договор там и тя да роди там или дори и да съм на трудов договор там е по добре да роди в България.

Важното е тя да бъде здравноосигурена в Германия, пък другот е въпрос на вкус.
3. Ако детето се роди в Германия какви позитиви и негативи ще имаме?

Про
По-лесно подаване на документи за детски.
Немско здравеопазване (мое си мнение).
Контра
Деца на едни и същи родители в Германия трябва да имат еднакви фамилии.
Вадене на акт за раждане в общината на майката - преводи, заверки, разкарване.
Вадене на пасаван/паспорт(трае 6-8 месеца) на детето в консулство/посолство, за да може да пътува.
4. След започване на работа адресна регистрация и нанасяне в апартамент примерно 3 стаен след раждането на детето ставаме 4-члена ще трябва ли да сменим апартамента с по голям.

По принцип не. Дори и немодателят ви да има нещо против, не може да ви изгони току така.
5. Жена ми принципно в България сега си взима майчинство 340лв 45 дни преди раждането ще излезе в болничен след което тези 340 ги спират и започва да взима 420лв болничен + 50% от 340 са 170 или общо ще взима 590лв болничен + майчинство от 1 дете това ще продължи до навършване на 1-вото дете 2години. Също така си плаща осигуровки здравни по 14.4лв на месец защото освен че е работила на трудов договор е земеделски производител и там сама се осигурява.
6.Това че се осигурява в България като земеделски( осигурява се защото е по европейски проект Млад Фермер по който и остават още 2 години и половина да свърши) и зима майчинство ще и попречи ли да се регистрира в Германия с адресна регистрация. И ако и попречи това да се регистрира какъв е варианта аз и двете деца да сме регистрирани а тя да живее при нас и да гледа децата а аз да работя да взимам детските там а тя да зима майчинство в България тъй като няма как да взима майчинство в Германия.
по мое мнение, не. Що да не може да се регистрира в Германия?
7. И какво трябва да направим за да взимам аз детски в Германия и да сме там всичките. Проблема е при жена ми защото е по проект от които няма как да спре да се осигурява и поради този факт дали ще може да се регистрира с нас в Германия.

Да се регистрирате тук. Тя пак може да си се осигурява където си иска.
Ако може да ми дадете и някакъв скайп или вайбър защото времето ни е малко да го измислим.

Не може. Такива като тебе се появяват на всеки две седмици тука. Не си правят труда да прочетат темите, а директно след като получат помощ, си бият камшиците. Въпросите са ти дискутирани 1001 пъти, прегледай форума.
Принципно аз мисля да работя 1-вата година като driver докато понауча немски след това ще си търся работа като машинен инженер защото това съм завършил с магистърска степен в България а и с отличен успех. Там професията ми знам че е много търсена и добре заплатена.

Много благодаря за отговорите.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 162 пъти
Благодарено: 271 пъти

Мнениеот prodavaime » 11 Август 2016, 14:52:12

Прегледах четох и все още не мога да си отговоря на въпросите. Не съм ги задал само тук. Задал съм ги на поне 10 места. И сега от няколко места различни отговори.

Отговори ли сте ми защо да не може да се регистрира в Германия. Значи жена ми се осигурява като земеделски производител на 4 часа и беше докато работеше на 4 часа в еконт. Сега плащаме само здравни осигуровки от ЗП които както написах 14.4лв на месец. Как да си направи адресна регистрация в Германия като в България е по европейски проект от които свършва след 2 години и половина. Това ми е въпросът. Защото ако не може да си направи адресна регистрация както ще си направя аз няма да можем и на децата да направим защото ще имам аз адресна и ще работя а ще кажат децата кои ги гледа аз няма как да кажа жена ми защото и тя няма адресна регистрация. Най вероятно ще трябва аз да си направя а те да идват 3 месеца там и след това да се връщат в БГ но незнам след 3 месечен престой колко трябва да са извън Германия за да дойдат пак. Ясно е че детските като нямаме брак ще може тя да се откаже в България и да ги взимам аз в Германия а тя да си зима майчинските в БГ.

Очаквам отговори с цел да разбера за какво иде реч а не за това какво и как не съм прочел ако имаше нещо което да ми помогне нямаше да си играя да пиша половин час просто ей така защото ми се пише да си губя времето. Конкретно ако може някой да ми отговори ще съм благодарен.
prodavaime
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот auriol » 4 Юни 2018, 15:39:47

Здравейте,

в момента получавам майчинство в Германия. Възможно ли е да работя в България в същото време и ще ме "надушат" ли по някакъв начин?
Моля за мнения и съвети.

Благодаря
auriol
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 3 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Семейство