• Advertisement

Една нощ в Париж

За посетителите ни от Франция ;)

Една нощ в Париж

Мнениеот kristiyana_lyubenova » 3 Септември 2013, 15:27:49

Здравейте българи, живеещи в Париж!
Аз съм Кристияна Любенова и съм на 20 години, студентка по право в Софийския университет. През септември ще посетя приятелка в Шотландия, но на отиване имам 15 часа престой в Париж. Винаги съм искала да разгледам този забележителен град, но никога досега не съм имала тази възможност. Когато видях разписанието за полета, веднага ми се прокрадна надеждата, че може би най-сетне ще зърна Айфеловата кула. За съжаление ще пътувам сама, а освен това няма възможност да се придвижа с такси от летището.
Бих искала да попитам запознатите, дали 15 часа са твърде малко за малкото ми пътешествие в града, дали има метро до летище Шарл дьо Гол и най-вече, дали бих могла сама (и леко неориентирана :mrgreen: ) да стигна донякъде и да се върна до летището успешно.
Освен това много бих се радвала, ако някои от вас, българи, който има повече свободно време и добро настроение би ме придружил до някои забележителности на Париж... Каквото мога да предложа аз, е почерпка с едно кафе и сладкиш :-"
Пътуването ми е на 17 септември.
Ще чакам отговори :) Може да се свържете с мен и по e-mail: kristiyana_lyubenova@abv.bg или facebook: Kristiyana Lyubenova
kristiyana_lyubenova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Re: Една нощ в Париж

Мнениеот boyko123 » 3 Септември 2013, 23:02:06

Ехее, Кристияна, 15 часа в Париж са си жива екскурзия :). Особено ако багажа ти пътува директно за Шотландия и няма да се разправяш с него в Париж, времето е съвсем достатъчно. Компания не мога да предложа, но от опит (миналогодишен) за пътуването мога да кажа следното. От летището до града има крайградско влакче RER (произнася се нещо като "еруер"). Макар че в централен Париж RER-a е под земята, то е различно от метрото. От Шарл дьо Гол се хваща RER B и ако слезеш на спирка "St Michel - Notre Dame" си на Нотр Дам, по-център на Париж от това здраве му кажи :). Пътува се около половин час и влакчетата са на често. Обратно може пак с RER, само че има две особености - някои от влакчетата отиват до летището (B3), останалите (В5) - на друго място. Така че трябва да се следи таблото на спирката от която тръгваш. Освен това на летището има 2 спирки, трябва да подбереш правилната в зависимост от терминала.
Алтернативата е да хванеш директния автобус Roissybus, от летището до Операта (пак е на пъпа на Париж) и/или обратно. Но е доста по-дълго пътуването, около час, в пиковите часове може да стигне до час и половина. Задръстванията си ги бива... От друга страна ако пътуваш късно (след 22ч да речем), според мен този автобус е за предпочитане, защото северните предградия на Париж не са особено приятни и сигурни, а RER-a минава през тях.
Ето тук има информация на английски за транспорта от и до летището:
http://www.ratp.fr/en/ratp/r_61839/roissy-charles-de-gaulle-airport/
и карта на RER-а
http://www.aparisguide.com/maps/rer.htm
За билет според мен е най-добре да си вземеш Paris Visite карта за 1 ден за 5-те зони, това включва транспорта от и до летището, както и целия останал обществен транспорт в Париж. Купува се или от гишето на спирката на RER-a или от автоматите за билети пак там. Приемат се банкноти от 5 и 10 евро и монети, хубаво е да имаш дребни. Ето информация за билетите:
http://www.ratp.fr/en/ratp/r_61634/paris-visite/
Където се продават билети за градския транспорт има и безплатни карти на транспорта - RER, метро и автобус. С карта, четене и питане спокойно ще стигнеш докъдето искаш и ще се върнеш обратно :).
Ако мога да ти бъда полезен с по-конкретна информация, казвай.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 4):
kristiyana_lyubenovaestiraGabinovavelingrad
Рейтинг: 17%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 740 пъти
Благодарено: 681 пъти

Мнениеот kristiyana_lyubenova » 6 Септември 2013, 13:53:03

Много благодаря за изчерпателната информация! Ще бъде полезна :) ;p
kristiyana_lyubenova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот Dachko » 30 Юли 2016, 19:51:38

https://m.facebook.com/dachko.dimitrov.1?ref=bookmarks пиши ми във фб отскоро живея в париж и с радост ще ти бъда полезен ако има с какво
Dachko
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот contraintuitive » 1 Август 2016, 16:30:32

Dachko написа:https://m.facebook.com/dachko.dimitrov.1?ref=bookmarks пиши ми във фб отскоро живея в париж и с радост ще ти бъда полезен ако има с какво

Хаха след 3 години дори и шефът на руската мафия едва ли би могъл да бъде полезен на девойката...
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 120 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 1 Август 2016, 19:57:12

Dachko написа:https://m.facebook.com/dachko.dimitrov.1?ref=bookmarks пиши ми във фб отскоро живея в париж и с радост ще ти бъда полезен ако има с какво

Дачко, наистина изпусна момичетос кажи речи 3 години. Но пък се радвам, че възроди една стара тема за Париж. :thumbleft:
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 28
Благодарил: 352 пъти
Благодарено: 273 пъти

Мнениеот Dachko » 3 Август 2016, 22:00:45

Izobshto ne sum poglednal datata… :D temata mi izleze nai otgore
Dachko