• Advertisement

Спазен ли е срока или пропуснат

Форумът, който касае всеки!

Спазен ли е срока или пропуснат

Мнениеот rula » 4 Юли 2018, 10:29:49

Здравейте.
Има ли аналог в немското законодателство на Чл. 62. […] (2) ГПК „ Срокът не се смята за пропуснат, когато изпращането на молбата е станало по пощата. ….“
или: Ако по пощата е подаден документ преди фиксиран срок, същия се смята ли се за подаден в срок. (Срок 31 март, пощенско клеймо 14 март, получено на 10 април. Спазен ли е срока или е пропуснат в германия?)
rula
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 38 пъти
Благодарено: 9 пъти

Re: Спазен ли е срока или пропуснат

Мнениеот schachmatter » 4 Юли 2018, 12:23:19

Според мен и скромните ми познания по право в случая срока 31.03 не е спазен. Съобщението или пратката не е била до този срок при получателя.
schachmatter
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 109 пъти
Благодарено: 50 пъти

Мнениеот onufriy » 4 Юли 2018, 14:13:57

Обикновено службите си пишат, кое считат за дата на подаване: дата на пускане на плика (щемпел) или дата на пускане в тяхната пощенска кутия. Доколкото си спомням, май беше второто, още един от абсурдите на изпращане на документи, заедно с доказателствената сила на факса, непризнаването на електронен подпис и прочие...

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
rula
Рейтинг: 4%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 260 пъти

Мнениеот rula » 8 Юли 2018, 11:23:24

onufriy написа:Обикновено службите си пишат, кое считат за дата на подаване: дата на пускане на плика (щемпел) или дата на пускане в тяхната пощенска кутия. Доколкото си спомням, май беше второто, още един от абсурдите на изпращане на документи, заедно с доказателствената сила на факса, непризнаването на електронен подпис и прочие...

Благодаря,
Да така изглежда, но не допускам, че немското законодателство е оставило онзи плужек чиновника да развява коня както си иска, като футболен съдия, а и по този въпрос все някой Рихтер е отсякъл.
Мисля че Германия не е Абсурдигистан.
В провинция България дата на пускане на плика (пощенското клеймо) е доказателство за спазен срок пред данъчни, съд и други администрации.
rula
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот itzo » 8 Юли 2018, 13:55:26

rula написа:Здравейте.
Има ли аналог в немското законодателство на Чл. 62. […] (2) ГПК „ Срокът не се смята за пропуснат, когато изпращането на молбата е станало по пощата. ….“
или: Ако по пощата е подаден документ преди фиксиран срок, същия се смята ли се за подаден в срок. (Срок 31 март, пощенско клеймо 14 март, получено на 10 април. Спазен ли е срока или е пропуснат в германия?)

Verwaltungszustellungsgesetz (VwZG)
§ 4 Zustellung durch die Post mittels Einschreiben

(1) Ein Dokument kann durch die Post mittels Einschreiben durch Übergabe oder mittels Einschreiben mit Rückschein zugestellt werden.
(2) Zum Nachweis der Zustellung genügt der Rückschein. Im Übrigen gilt das Dokument am dritten Tag nach der Aufgabe zur Post als zugestellt, es sei denn, dass es nicht oder zu einem späteren Zeitpunkt zugegangen ist. Im Zweifel hat die Behörde den Zugang und dessen Zeitpunkt nachzuweisen. Der Tag der Aufgabe zur Post ist in den Akten zu vermerken.

Писмото беше ли препоръчано? Впрочем май все тая.
Real stupidity beats artificial intelligence every time

Потребители благодарили на автора itzo за мнението:
rula

itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 196 пъти

Мнениеот andrian99 » 8 Юли 2018, 16:04:58

rula написа:
onufriy написа:но не допускам, че немското законодателство е оставило онзи плужек чиновника да развява коня както си иска,.

Не живееш достатъчно дълго в Германия.

Точно той е, дето си го развява... ! Der Beamte с главно Ч.

Ти с пощенски гълъб или с пощенски охлюв го пусна писмото, че пътува един месец?

Затова аз и най-безобидното писмо го пускам препоръчано, нищо, че всеки път ми струва пет евро.

Случвало ми се е да чуя отговор при наличие на обратна разписка с подпис, че "такова нещо не е пристигало при тях". =;
И го няма.

Потребители благодарили на автора andrian99 за мнението:
rula

andrian99
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот onufriy » 10 Юли 2018, 06:45:17

andrian99 написа:
rula написа:
onufriy написа:но не допускам, че немското законодателство е оставило онзи плужек чиновника да развява коня както си иска,.

Не живееш достатъчно дълго в Германия.

Точно той е, дето си го развява... ! Der Beamte с главно Ч.

Нещо се е объркала йерархията на цитатите, аз такова нещо не съм казал. За съжаление, наистина немското законодателство оставя чиновника не просто да си го развява, ами да го навира където намери за добре. За щастие, обаче, голяма част от чиновниците са разбран народ (не ме разбирайте погрешно, има я и другата крайност) и имаш добър шанс да се обадиш по телефона и да се разберете като хора. Ако се обадиш и се държиш човешки де...

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
rula

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 260 пъти

Мнениеот rula » 11 Юли 2018, 10:25:03

andrian99 написа:Ти с пощенски гълъб или с пощенски охлюв го пусна писмото, че пътува един месец?

не с Български пощи от България, и е нормално да пътува седмица, най-много две до Германия.
А с пощенски гълъб ще е по-бързо, лети с 70-80 до 120 км.в час, без ограничение на скороста, без митници, тапи и други, така че за три дни ще достави писмото.
ясно е, че в Германия датата на изпращане е без значение, а получаването е неизвестно в времето. Въпрос на късмет да спазиш срока!
rula
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот itzo » 11 Юли 2018, 10:43:45

БГ-DE единственият (сравнително) сигурен начин е с куриер. Обикновено писмо ми се е бавило месец, а препоръчано- почти два месеца :)
Real stupidity beats artificial intelligence every time
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 196 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки