• Advertisement

ДАНЪЦИ

Форумът, който касае всеки!

Re: ДАНЪЦИ

Мнениеот heavenwalker » 13 Декември 2015, 12:25:22

Здравейте на всички. Наскоро попаднах на форума и го намирам наистина полезен за всичко хора, които живеят в чужбина и не са наясно с тънкостите било то на данъчната, образователната или пенсионната система. Тъй като и аз се причислявам към тези хора реших да попитам няколко въпроса отностно годишното връщане на данъци. Бях прочела някъде, че е възможно да ти върнат част от разходите, които си направил по преместване в друго жилище. Знаете ли дали това е вярно и ако да имате ли инфромация какви документи са необходими?
И още един въпрос - имате ли информация какво друго биха ти върнали от данъците като например финансовото подпомагане на роднини?

Предварително ви благодаря за отговорите :)
heavenwalker
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 14 Декември 2015, 10:54:33

Знаете ли дали това е вярно и ако да имате ли информация какви документи са необходими?

Вярно е. Вярно е, макар да е зависимо от 5-6 условия, но по принцип човек като се мести изпълнява едно или няколко от тях едновременно. Примерно да е по-близо до работата си. Документите са сметката от фирмата и към нея може да се добавят бакшишите за носачите в разумен размер - 10-20 евро на човек. Последното зависи от отделните финансови служби, но по принцип ги признават.
За финансовото подпомагане на роднини е писано вече във форума.
"Годишното връщане на данъци" си го определяте вие кога да бъде. Когато си подадете данъчната декларация - тогава. По принцип след 31.05. на следващата година. Когато решите, че сте готови с декларацията, ако не сте задължени да я подавате по други причини в определен срок - един от двамата на свободна професия (Gewerbetreibender), примерно.
Купете си софтуера WISO или с Елстер. И опитвайте да нанасяте. С всяко нанасяне проверявайте как ви се "развива" сумата. Един клик е. И е голям спорт.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 233 пъти

Мнениеот petia384@gmail.com » 17 Юни 2016, 12:18:30

Здравейте на всички,
от скоро съм във форума и го намирам изключително полезен за хората, пребиваващи в страната и опитващи се да разберат тънкостите на Германската било образователна, пенсионна или данъчна система. Във връзка с това имам въпрос свързан с подпомагането на баща ми в България и връщането на данъци в последствие.Знам, че има доста изписано по темата, но тъй като всичко постове са доста стари реших и аз да попитам, надявайки се че някой ще даде изчерпателен отговор на въпроса.
Тъй като от скоро работя на пълно работно време и имам възможност да изпращам пари към България, дали има възможност да ми обясните точно какви документи трябва да имам, за да може догодина да си въвърна част от парите, които пращам на баща ми? Баща ми в момента е работещ, но заплатата му не е голяма, заради което и се налага самото подпомагане. Какви документи аз трябва да осигуря от Германия и съответно какво той трябва да ми набави от България?

Благодаря Ви за отговора предварително!!
petia384@gmail.com
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот estira » 27 Ноември 2016, 23:40:46

petia384@gmail.com написа:Във връзка с това имам въпрос свързан с подпомагането на баща ми в България и връщането на данъци в последствие.Знам, че има доста изписано по темата, но тъй като всичко постове са доста стари реших и аз да попитам, надявайки се че някой ще даде изчерпателен отговор на въпроса.

Мммм, точно по тази тема няма много изписано :)

трябват ти:

- тази декларация, попълнена от теб и подпечатана от общината по местоживеене в България

https://www.lfst-rlp.de/uploads/tx_ofdp ... sch_03.pdf

- всички банкови или paypal извлечения, които доказват плащанията

още по темата тук:
http://www.steuernetz.de/aav_steuernetz ... le=steuern
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 698 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот p-vlad » 26 Февруари 2017, 20:50:35

Мммм, точно по тази тема няма много изписано :)

трябват ти:

- тази декларация, попълнена от теб и подпечатана от общината по местоживеене в България

https://www.lfst-rlp.de/uploads/tx_ofdp ... sch_03.pdf

- всички банкови или paypal извлечения, които доказват плащанията

още по темата тук:
http://www.steuernetz.de/aav_steuernetz ... le=steuern

Декларацията е малко странна. Трябва ли да е попълнена на български и немски едновременно или трябва да е на български, а после преведена с печат на преводача или легализация на документа? Едва ли лелките в общината знаят грам немски и данните на български и немски може да не съответстват.

Благодаря
Аватар
p-vlad
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот estira » 3 Март 2017, 11:45:36

Аз попълвам данните в графата и на двата езика :)
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 698 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот Артемис » 1 Юли 2017, 08:31:59

Знам ,че въпросът ми не е за тук ,за което се извинявам ,но не искам да пускам нова тема :)
Колко е годишния данък ,ако си закупиш и регистрираш на твое име втори автомобил?
Ако за първия плащаш да кажем 200€ ,за втория какво следва по -скъпо ли става?
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 2 Юли 2017, 10:52:27

Няма значение колко автомобила имаш. Данъкът (Kfz-Steuer) се определя от параметрите на колата (двигател: обем на цилиндър, замърсителна класа и т.н.). Но можеш да спестиш при застраховката (Kfz-Versicherung). Говори със застрaхователя си или използвай онлайн портали като verivox , Check24 за намиране на изгодни предложения.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Писач без спирка
Писач без спирка

Статии: 1
Благодарил: 127 пъти
Благодарено: 1117 пъти

Мнениеот Артемис » 10 Август 2017, 22:26:36

Срам не срам ,ще си задам въпросчето пак тук :)

След като си смених колата ,ми пратиха писмо в което е описано колко данък съм платила за стария автомобил и колко пари ще ми бъдат върнати.После още едно писмо с данъка за новата кола.Изтеглиха си парите за новия данък ,но от предишния нищо не ми е върнато. :(
Правила съм и друг път смяна на колата и преди първо ми върнаха парите по сметката и после си удържаха новата сума.
Сега ,какво мога да направя в случая след като ми дължат те :-k
Възможно ли е да се забави толкова много връщането ...да ги отписвам ли тези парички около 150€ са?
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 11 Август 2017, 15:34:10

Артемис написа:Възможно ли е да се забави толкова много връщането

Седмица-две е нормално
Артемис написа:...да ги отписвам ли тези парички около 150€ са?

Отписване в никой случай! Те са си твои и те ще ти ги върнат. Най-добре е да ги питаш по телефона ( горе вдясно на писмото им винаги има телефон за връзка) кога ще ги получиш обратно?
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 140 пъти
Благодарено: 169 пъти

Мнениеот Артемис » 11 Август 2017, 15:55:30

То мина повече от месец почети два....
Значи мога да звъня да ги питам ,това не знаех дали мога да ги питам или примерно трябва с писмо ...и изобщо как се действа когато те дължат :)
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rikiking » 11 Август 2017, 17:23:52

Винаги са ми връщали данъка до две седмици при отписване на коли,а аз го правя много често като дърпам навън :mrgreen:

Най-добре се обади, а ако се направят пак на абдали, задължително пращаш писмо пощата с нахвайз , в което най-любезно ги молиш да си ти върнат париците. Ще ти отговорят в едномесечен срок със сигурност , защото са задължени да го направят, а най-вероятно ще си видиш преди това сто и петдесетте евро по личната сметка.
Можеш да ги уползотвориш по твой избор в най-близкото заведение или за по - богоугодни цели , но все ще е по-добре отколкото да ги даруваш на финанцамта. :happy1:
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 174 пъти
Благодарено: 303 пъти

Предишна

Назад към Работа, данъци и осигуровки