• Advertisement

Работа в Германия

Форумът, който касае всеки!

Re: Работа в Германия

Мнениеот daisymm » 6 Март 2014, 08:02:40

moni_03 написа:... Просто си обичам моята работа, на Германия се спрях може би заради прословутата дисциплина и ред.От работа не ме е страх,работя редовно на две места на пълни 8 часови смени.Последно това лято се разбих по този начин от работа. Искам да работя здраво и го умея,просто искам да си заслужава а не да се прибирам с празен поглед и джобове.

Здравей moni_03,

желанието ти да промениш нещо в живота си е похвално, особено ако е съчетано с трезва преценка на житейската ти ситуация и ясна представа за очакванията. Какво имам предвид?

• необходимо е да добиеш по-пълен поглед за живота и работата в Германия (или което и да е друго място, където си избрал). Дори и да имаш преки впечатления от чуждата страна, пак е добре да прочетеш и написаното от потребителите във ЗАЕДНО. Има мноооооого информация от първа ръка.
  • добре е формулираш за себе си няколко важни причини/цели, поради които предприемаш тази стъпка. В трудни моменти е добре да си ги припомняш и ако действително са били достатъчно основателни, ще намираш мотивация да продължиш напред.
  • специално за Германия - "прословутата дисциплина и ред" може и да те разочароват, защото те обикновено се случват под натиск. И още нещо - да имаш усещането, че живееш като в санаториум не винаги е само положително. В санаториум може да си направиш добра почивка за известно време, но не всеки иска да прекара живота си в подобно обкръжение.
  • специално за Германия - там няма как да се "разбиеш от работа". Има някои пречки пред възможността да работиш легално за двама работодатели, но не е невъзможно. Все пак Германия (по мое мнение) не е мястото, където да направиш "бързите големи пари". Около мен е пълно с познати, превърнали се в "трудови номади" точно поради тази причина - така и не осъзнават този факт и непрекъснато са в движение, търсейки поредната по-добра възможност (която така и не намират). Истината е по средата - при наличие на работа в Германия няма да се притесняваш как да покриеш ежедневните си нужди и дори ще ти остават пари, но няма и да забогатееш.
  • специално за Германия - отдели време да научиш езика на едно елементарно нивo, за да може да го използваш при ежедневната комуникация. Немците около мен, дори и да владеят чужд език го използват в общия случай с отвращение. В същото време, колкото и елементарно да говориш на немски, ще имат респект към теб. Две-три нива на езиков курс в България и малко практическо използване мисля, че са достатъчни за начало. А и за областта, в която търсиш работа не е нужно кой знае какво ниво на владеене на езика. Специфичните термини и жаргон ще ги научиш така или иначе за 2-3 седмици.

Ами успех и до нови срещи!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 3):
Scarlet Okaltcev.72neich
Рейтинг: 13%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1393 пъти
Благодарено: 580 пъти

Мнениеот moni_03 » 6 Март 2014, 11:35:06

Много благодаря за напътствията :) Големите и бързи пари,ми се струват някакъв мит богато преувеличен. Според мен,може би така ни се струва на нас ,бедните българи работещи на 12 часови смени /6 дни в седмицата за едни никакви пари, и попадайки на нормално работно време с някакво адекватно заплащане,на нас ни се струва манна небесна. Просто сме свикнали да ни подритват и дори да не уважават трудът ни.
Езика наистина мисля ,да го науча на елементарно комуникативно ниво ,колкото да мога да си върша работата за другото ще му мисля в движение. Лошото е,че не знам дали някой ще ме наеме след пробният период. Това означава да напусна постоянната си работа и ако не се случат нещата, ме чака дълга зима вкъщи която не мога да си позволя.

Какво ще кажете за фирмите посредници при работа?
moni_03
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот ljuba » 6 Март 2014, 13:37:49

Здравей moni_03, ще ти кажа как мъжът на най-добрата ми приятелка си намери работа тук като готвач.Преди една година решиха цялото им семейство да дойдат тук по същите причини-ниски заплати,съдиране от работа,с две деца,едва свързвт двата края...Започнахме търсене в интернет на обяви за готвачи в нашия град,написахме на всички,които имаше и ни изглеждаха що годе добри предложенията,прикачвахме и автобиография.Езика го владееше слабо,но поне голяма част от думите,които му трябват в кухнята ги беше научил-хранителни продукти,съдове,начини на приготвяне.Получи много откази,но и един отговор,че имат интерес.Ресторанта е един от трите най-добри и скъпи в града.Поканиха го на пробна работа за три дена,защото искаха разбира се да видят дали всичко,което пише в биографията му отговаря на истината,той съще е работил в едни от най-добрите ресторанти в София и има голям диапазон на умения.Цялата кореспонденция я водих аз,включително отидох с него на първия пробен ден.Вечерта,когато отидохме да го вземем,каза,че са го карали доста неща да направи и шефа го е гледал през цялото време и преди да си тръгнат го беше извикал и му беше предложил договор.Така той дойде след един месец и започна,а след още три си взе и семейството тук.Има много работа,разлика в това отношение казва,че почти няма с България,но разбира се с парите се оправят достатъчно добре при положение,че жена му не работи тук,а си гледа децата,докато в България и двамата работеха и тя си работеше по специалността,която е завършила в университета.В началото дори шефа му го пусна да изкара две нива по немски и започваше работа чак от следобяд.Езика е много важен,поне на едно начално ниво и всички неща в кухнята,защото в това отношение все още му е малко по-трудно.Това е конкретен случай,не мога да кажа,че става принципно така лесно,но поне с чиста съвест мога да се похваля,че вече почти една година им събира очите с уменията си и има неща,които вече шефа не дава никой друг да ги прави,освен него.Естествено всички са поразени от издръжливостта му и креативността,ама щото не са били в България :mrgreen:
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята

Потребители благодарили на автора ljuba за мнението (общо 8):
GabinovaestirashazaaEsmevelingradboyko123neichdaisymm
Рейтинг: 33%

Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот boyko123 » 6 Март 2014, 22:31:27

moni_03 написа: Иначе за Холандия не ми е идвало на ум,може би просто защото в ума ми веднага изникват цветя,земеделска работа.

Ами точно покрай цветята - и лалетата, и на Ван Гог слънчогледите - Холадния е известна туристическа дестинация, така че и за "вашего брата" се намират позиции. Конкретно в твоя случай мисля че една "добре подплатена" кандидатура би предизвикала интерес, а оттам нататък е Божа работа... "Подплатата" може да е CV с опита от съответните вериги, препоръките, сертификат за английски (ако имаш някакъв) и придружително писмо в стила в който пишеш тук защо искаш да работиш "там" :). Изстрел в тъмното е, но както казва и ljuba, ще ти откажат от много места, ама то стига да те харесат на едно.

Винаги съществува риска да не те оставят спед пробния период, или просто да намалее работата в един момент - браншът е и сезонен, и конюнктурен - не знам дали можеш да си уредиш по-дълга отпуска от сегашната работа (ако се стигне дотам, де :mrgreen: )

Иначе в Холандия изпитателния срок е един месец ;). А редът е по-малко от немския, обаче пак е нормална държава.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 746 пъти
Благодарено: 682 пъти

Мнениеот branks » 8 Юни 2014, 21:47:03

Няколко пъти попадам на обяви за работа където пише това - (450 Euro-Minijob) случайно да знаете какво ще рече?
branks
Тукашен
Тукашен

Снимки: 5
Благодарил: 23 пъти
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот zlateto » 9 Юни 2014, 08:46:43

Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Писач без спирка
Писач без спирка

Статии: 1
Благодарил: 128 пъти
Благодарено: 1120 пъти

Мнениеот moni_03 » 17 Юни 2014, 19:05:24

Такаааа, пътя го "оправихме" или поне ми е ясно вече ,че паспорт няма да ми трябва :mrgreen: Сега да кажа како ще търся в немско. Кандидатствах по обява, чухме се по телефона и се разбрахме ако имам сериозни намерения да си стегна едно сакче и да пътувам. Съгласна съм ,имам отпуска да ползвам тук в България ще си пусна 5 дни и с почините тъкмо ще станат.
Никога не съм работила в чужбина, нямам представа за какво става дума. Не отивам при познати /не обичам такива неща,сама си проправям път-просто няма кой да ми помогне/ Става дума за някакъв град Вюрцбург, ако разбира се не бъркам името. Ресторанта е гръцко-немски,собственика е грък /ето тук вече, не ми харесва/.Заплащането не е особенно атрактивно, но като за първи път, с език на минимално ниво...ще се започва от ниското няма как. Уговорката е да поработя няколко дни и ако и двете страни са доволни,ще ме назначат. Тук вече се притеснявам,защото ще се връщам до България да напусна и т.н. Дали ще ме изчакат, на какъв договор ще ме пуснат и т.н.Изобщо не знам какъв е реда,какви документи ще ми трябват и т.н.
moni_03
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 22 Юни 2014, 09:06:11

moni_03 написа:Такаааа, пътя го "оправихме" или поне ми е ясно вече ,че паспорт няма да ми трябва :mrgreen: Сега да кажа како ще търся в немско. Кандидатствах по обява, чухме се по телефона и се разбрахме ако имам сериозни намерения да си стегна едно сакче и да пътувам...

Междувременно се писа във форума за проблем с личните карти, издадени след 2007 г., но по старите образци (без надписа "Европейски съюз"). При липса на паспорт личната карта ще ти трябва в някакъв момент така или иначе. Погледни я от кой вид е и ако е от стария, намери време да се запознаеш с проблема и решението му, описани в темата Проблем с личната ми карта!

Успех :thumbleft:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот moni_03 » 22 Юни 2014, 11:00:56

Оххх,пак някой не си е свършил работата. Моята е вадена 2007 и е стар образец,късметлийка съм :mrgreen: Надявам се да мога да отида и да се върна без проблем,пък после ако се налага ще си пусна да извадя нова. Но защо да го правя,като моята е валидна още поне 2 -3 години?
moni_03
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mrross » 24 Юни 2014, 15:52:00

Здр, от две години живея и работя в Мюнхен в МакДоналдс, искам да се преместя в Регенсбург, моля за инфо-работа и жилища
mrross
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот Светла76 » 26 Август 2014, 23:15:07

Здравейте,още съм новобранка,но искам да папитам нещо.
Моля,накой да сподели мнение ако е ползвал услугите на фирмата WIR HELFEN 24.bg.Седалище в Бургас.За мен е ценно всако мнение,особенно ако някой пряко е работил с тях.Благодаря предварително
Светла76
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот celevra » 7 Октомври 2014, 13:55:10

Здравейте!Имам въпрос и за тази тема :) Тъй като тук в Бг съпругът ми е военен,много хора казват,че в Германия има някаква по-специална работа за него,след като е служител в армията,но незнаели точно каква.Така били чували.Някой тук знае ли дали има такова нещо?
celevra
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Krasi72 » 9 Октомври 2014, 15:42:24

Здравейте! Да цопна и аз в темата с питане. От август месец съм в Германия, като преди да пристигна кандидатствах по обяви, пращах имейли с всички документи, sv, дипломи и сертификати по специалността си. Разбира се имаше термини и след срещата любезно ми казваха, че не търсели българи, "нищо лично не било, просто политика на фирмата". И сега просто се чудя, тези хора не четат ли документите, не виждат ли, че съм българин, защо ме канят на срещи..... #-o Сега обикалям сърби, руснаци, турци за да си търся работа и те същото ми казват - не искаме българи.
Вие срещали ли сте подобен проблем?
Аватар
Krasi72
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот daisymm » 10 Октомври 2014, 16:51:55

celevra написа:Здравейте!Имам въпрос и за тази тема :) Тъй като тук в Бг съпругът ми е военен,много хора казват,че в Германия има някаква по-специална работа за него,след като е служител в армията,но незнаели точно каква.Така били чували.Някой тук знае ли дали има такова нещо?

Здравей celevra,

не съм сигурен какво точно имат предвид тези хора, но за да служи човек в немската армия (Bundeswehr), трябва да има е немски гражданин по смисъла на Grundgesetz §116.

Grundgesetz Artikel 116

(1) Deutscher im Sinne dieses Grundgesetzes ist vorbehaltlich anderweitiger gesetzlicher Regelung, wer die deutsche Staatsangehörigkeit besitzt oder als Flüchtling oder Vertriebener deutscher Volkszugehörigkeit oder als dessen Ehegatte oder Abkömmling in dem Gebiete des Deutschen Reiches nach dem Stande vom 31. Dezember 1937 Aufnahme gefunden hat.

(2) ...

Иначе и аз съм чувал за някакви оферти за участие в разни международни мисии като Streitkräfte, но мога да си представя къде ще бъдат назначенията на чужденците.

За да получите по-пълна информация за това какво може да работи един български гражданин към немската армия, най-добре е да започнете със страницата Bundeswehr-Ihre Karriere. Но си трябва немски език.
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bknf » 10 Октомври 2014, 18:05:46

много хора казват,че в Германия има някаква по-специална работа за него, след като е служител в армията,
но не знаели точно каква

А може ли да ги откриете тия хора, и да ги питате лично - какво точно са чули?
Той с каква специалност е - цивилна/ военна?

Немската армия, вярно че я има, но все пак това не е интернационален работодател.
Както някои други армии, работещи с "мисии" по цял свят.

не искаме българи. Вие срещали ли сте подобен проблем?
А ти пита ли ги, защо точно не искат българи? И каква е специалността все пак..? Може би е имало нещо във формулировката на твоята бевербунг?
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 201 пъти
Благодарено: 361 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки