• Advertisement

Работа в Германия

Форумът, който касае всеки!

Re: Работа в Германия

Мнениеот Stojan » 10 Октомври 2014, 20:47:59

Много се съмнявам, че германец-работодател ще каже, че не иска българи. Или турци, или каквито и да са. Той знае законите и знае, че е и подсъдно (AGG) освен всичко.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 233 пъти

Мнениеот bknf » 10 Октомври 2014, 20:58:16

Позволявам се да се усъмня все пак, какви специални задачи би могло да има за бивш служител от армията?
Все пак не сме във военно време.
Германия е цивилно общество, не военизирано.
Както и българската армия, не е нещо подобно на френския легион.
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 201 пъти
Благодарено: 361 пъти

Мнениеот Krasi72 » 22 Октомври 2014, 07:54:54

Здравейте!
Да ви отговоря с днешна дата - вече започнах работа, с договор и всичко както си му е реда. :)

А ти пита ли ги, защо точно не искат българи? И каква е специалността все пак..? Може би е имало нещо във формулировката на твоята бевербунг?

Stojan написа:Много се съмнявам, че германец-работодател ще каже, че не иска българи. Или турци, или каквито и да са. Той знае законите и знае, че е и подсъдно (AGG) освен всичко.

Тук мога да посна и имейлите в които ми бе отговорено, буквално пишат така: " съжаляваме, но не наемаме българи и румънци, нищо лично , политика на фирмата". Същото ми бе отговорено и на още 2 срещи в прав текст /извиниха се , разбира се/, тук искам да отбележа, че кандидатствах на обяви /за шофьор/ в които конкретно беше упоменато, че се изисква елементарно ниво на немски, а аз имам 2 нива. За професията която аз упражнявам и съм с документи, дипломи и сертификати ще почакам докато науча много добър немски, защото знам колко е отговорна самата работа!Това което ме радва е, че работя само с немци, доста бързо напредвам покрай това. Между другото искам да кажа, че немците го правеха уважително, не се обиждах, но руснаците и турците ми отказваха много унизително и с явно пренебрежение към българите. Нищо лично, просто лично мнение! Да вметна, че се записах и тръгвам и на курсове! Благодаря на всички за подкрепата и участието!
Поздрави! :)

Потребители благодарили на автора Krasi72 за мнението (общо 3):
boyko123Stojandaisymm
Рейтинг: 13%

Аватар
Krasi72
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Mishle » 22 Октомври 2014, 22:41:36

Тук мога да посна и имейлите в които ми бе отговорено, буквално пишат така: " съжаляваме, но не наемаме българи и румънци, нищо лично , политика на фирмата"

Ако е така и го имаш писмено, ако ти се занимава да се допиташ до адвокат и ако не са минали два месеца от отказа, може да провериш шансовете си за една жалба за нарушение на споменатия вече "анти-дискриминационен" закон.

Националност обаче не е термин, който се съдържа в закона, нито като Nationalität, нито като Staatsangehörigkeit. Така че основния проблем ще дойде от тълкуванието на вложения в "българи и румънци" смисъл - дали по-скоро като националност или по-скоро като етнически произход. Тук се вижда на пръв поглед, че
Na­tio­na­lität als Grund für ei­ne be­nach­tei­li­gen­de Be­hand­lung
§ 1 AGG: Nein
Art.3 Abs.3 GG: Nein
§ 75 Abs.1 Be­trVG: Ja

§ 75 Grundsätze für die Behandlung der Betriebsangehörigen
(1) Arbeitgeber und Betriebsrat haben darüber zu wachen, dass alle im Betrieb tätigen Personen nach den Grundsätzen von Recht und Billigkeit behandelt werden, insbesondere, dass jede Benachteiligung von Personen aus Gründen ihrer Rasse oder wegen ihrer ethnischen Herkunft, ihrer Abstammung oder sonstigen Herkunft, ihrer Nationalität, ihrer Religion oder Weltanschauung, ihrer Behinderung, ihres Alters, ihrer politischen oder gewerkschaftlichen Betätigung oder Einstellung oder wegen ihres Geschlechts oder ihrer sexuellen Identität unterbleibt.

но ти не работиш в момента там, така че не виждам приложение на тоя параграф.

А на втори поглед
In vie­len Fällen wird aber ei­ne Be­nach­tei­li­gung, die je­mand auf­grund sei­ner Staats­an­gehörig­keit erfährt, zu­gleich frem­den­feind­li­che As­pek­te ha­ben und da­her un­ter das in § 1 AGG ent­hal­te­ne Ver­bot der Dis­kri­mi­nie­rung we­gen der eth­ni­schen Her­kunft fal­len.

А иначе тук четем за общо изказване от страна на работодател, без в следствие на това конкретен кандидат да е бил пренебрегнат:
Die öffentliche Äußerung eines Arbeitgebers, er werde keine Arbeitnehmer einer bestimmten ethnischen Herkunft oder Rasse einstellen, begründet eine unmittelbare Diskriminierung bei der Einstellung im Sinne des Art. 2 Abs. 2 Buchst. a der Richtlinie 2000/43/EG des Rates vom 29. Juni 2000 zur Anwendung des Gleichbehandlungsgrundsatzes ohne Unterschied der Rasse oder der ethnischen Herkunft...

но пък ти си бил реално отхвърлен.

Опитен адвокат, занимаващ се често с подобни случаи, ще ти каже веднага има ли смисъл да се захващаш.

Потребители благодарили на автора Mishle за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот naselo » 23 Октомври 2014, 08:44:50

Krasi72 написа:Тук мога да посна и имейлите в които ми бе отговорено, буквално пишат така: " съжаляваме, но не наемаме българи и румънци, нищо лично , политика на фирмата". Същото ми бе отговорено и на още 2 срещи в прав текст /извиниха се , разбира се/, тук искам да отбележа, че кандидатствах на обяви /за....

Покажи как са ти отказали, за да мога да давам пример на немци и не-немци, които се увличат в превъзнасянето на Германия и всичко немско по света. По принцип не съм против мнението им, но за ей такива неща се кълнат че не можело да има по никакъв начин.
Благодаря за споделянето!
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот Stojan » 23 Октомври 2014, 10:27:12

Аз също много искам да видя тези мейлове, защото съм единият от хората, които твърдят, че такова нещо няма как да има. Затова - давай насам. Твоето име можеш да го махнеш, но остави фирмите.
За руснаците и турците (германските турци, защото в Турция е друго) - ясно.
---
Нека ги видим, пък тогава на адвокат.
Предполагам, обаче, че дълго ще чакаме, а може и да не дочакаме мейловете изобщо. Днес е 23.10.2014.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Krasi72 » 23 Октомври 2014, 19:22:07

Е, сега не е нужно да захождате с такова недоверие и песимизъм.
Аз не нападам персонално никого, в крайна сметка аз също съм от хората които възхваляват всичко що е немско.
Направи ми впечатление, че с едната фирма имахме кореспонденция от 2-3 имейла, уточняващи детайли за работно време, смени и т.н Когато трябваше да ми откажат не ми написаха имейл а ми се обадиха по телефона, извиниха се, казаха, че не били разбрали, че съм българин и ми пожелаха успех. Пък и в крайна сметка не искам нито да осъждам някого, нито да ги заклеймявам като расисти. Според мен, Германия не е панацея! :)
Аватар
Krasi72
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 23 Октомври 2014, 19:39:19

Значи сега по телефона, а не по мейлове.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
Krasi72

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Krasi72 » 23 Октомври 2014, 19:45:01

:) Няма смисъл да продължаваме в този дух, нямам идея да злепоставям никого, нито пък да лъжа, просто споделих впечатление! Но си прав!
Аватар
Krasi72
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот naskosof » 25 Януари 2015, 15:58:14

Към Mishle / Мишле,

Здравей отново и за много години!
Имам интерес да се свържа с професионална HR агенция в Германия, която би ми съдействала с консултации и подобни услуги за успешно кандидатстване в DACH региона. Обръщам се директно към теб, защото досега си ми помагала с ценни съвети в тази област, а за съжаление нямам възможност / достъп за да ти изпратя л.с. във форума.

Ще ти бъда изключително благодарен, ако имаш някаква идея по въпроса, моят мейл е naskosof30@abv.bg

Поздрави!

Потребители благодарили на автора naskosof за мнението:
daisymm

naskosof
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот Mishle » 29 Януари 2015, 02:08:37

Здравей, Наско и за много години!
така на прима виста не мога да ти отговоря с конкретни имена, трябва да се потърси из гугъл. Мисля си обаче, че по-добрият вариант би бил да се свържеш с отделни фирми в отделните държави. Все пак предполагам имаш някакви предпочитания, а DACH е доста голям и комплексен. Защо търсиш фирма за целия регион?

И друго - има разлика между консултантска фирма и посредническа фирма(или такава за временна заетост). Честно казано, не се сещам някога тук да съм виждала тип "чисто консултантска фирма" за помощ и съвети за кандидастване за някоя държава, писане на биографии и тн формалности. За разлика от това, фирми за временна заетост под път и над път (но там кой каквото и да ми обяснява не мога да изкажа кой знае колко положително мнение (но това е друга тема:)).

От друга страна има фирми за т.н. Relocation Services, които предлагат често цял пакет от услуги за Expats/Impats (всякакви документи, вкл. изготвяне на "местен" договор за работа, подаване на визи, всякаква информация, детски градини, училища, езикови курсове, с кола те возят из града на огледи за жилища, преводи устни и писменни и тн.), но при вече намерено работно място. Най-често примерно при преместване на работик на компания Х от държава А в държава Б, без значение дали временно или постоянно, особено при по-големите специалисти, а и когато компанията е достатъчно щедра, защото цените са високи, но пък и момента на първоначалното приспособяване минава доста по-леко. Не знам обаче дали като отделен човек е възможно и какъв би бил пакета. От предната ми работа знам, че тарифите на фирмата, с която работехме, бяха от порядъка на 3-5000 евро на човек за 1-2 консултации по телефон, посрещане от летището, 1-2 вечери в хотел, няколко придружавания по институции и горе долу това. Естествено това е само пример, макар и реален :)

Потребители благодарили на автора Mishle за мнението (общо 2):
daisymmnaskosof
Рейтинг: 8%

Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот naskosof » 29 Януари 2015, 14:47:12

Mishle,

благодаря за изчерпателнения отговор. Релокейшън фирма не ми върши работа (засега), фирми за временна заетост също. Но ще се разтърся из мрежата за консултантски фирми, специализирани в конкретни индустрии и по различни държави.

Поздрави!
naskosof
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот mury » 27 Април 2015, 15:40:37

Здравейте,напълно нов съм във форума,от София съм и се казвам Тони.С жена ми имаме мерак да заминем за Германия след около година евентуално.На пролет ще ходим на гости на бившата жена на брат ми и племенника ми.Те ще живеят от другия месец в град Хале/родното и място,тя е немски гражданин/.Вероятно и ние ще отидем в същия град.Интересувам се от работа в автосервиз,това работя последните почти 10 г. в Бг и имам диплома от ПГТЕ "Хенри Форд " София.Въпроса ми е как седят нещата там с тази работа,мога ли да кандидатствам в по-голям сервиз,т.н. официални сервизи
? Немски почти не знам,но зимата ще се запиша на курс.Необходимо ли да търся работа предварително или не.Вероятно ще имаме възможност да поживеем там някой друг месец,докато намерим работа.

Жена ми е с висше образование-икономика на транспорта.Намира ли се работа за българи в тази сфера,транспортни фирми или нещо такова ?????
mury
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Ченгето83 » 4 Септември 2015, 13:28:27

Не знам дали пиша на правилното място,ако въпросът ми е за друг сектор нека бъде преместен там.Та накратко,предлагат ми работа в сферата на транспортните услуги в района на Мюнхен.Влязох в директен контакт с работодател и общо взето се разбрахме,въпреки че съм по средата на ниво Б1 по немски,та се наложи и малко английски.Казаха ми,че ми осигуряват квартира в едно близко градче до големия град-казва се Унтершлайсхайм.Заплата 1600 евро нето стартова,по-нататък според резултатите растяла.Обаче си мисля-това не е ли прекалено малко за този район на Германия? Докато съм сам в началото предполагам ще се оправям,но после като дръпна съпругата и детето ми дали ще стигат парите? Защото малката е още на 3 месеца и съпругата ми не може да започне работа поне още година и половина-две,докато не дойде време да запишем детето на ясла.В това градче как стоят нещата с ясли,градини?Гледам го през Гугъл Ърт и видях,че има Кауфланд,ама не мога да влезна на стрийт вю,за да го разузная подробно.Разбрахме се да се чуем с хората пак другата седмица и да им кажа окончателното си решение.
Ченгето83
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 37 пъти
Благодарено: 33 пъти

Мнениеот pinco » 4 Септември 2015, 15:15:49

Ченгето83 написа:Не знам дали пиша на правилното място,ако въпросът ми е за друг сектор нека бъде преместен там.Та накратко,предлагат ми работа в сферата на транспортните услуги в района на Мюнхен.Влязох в директен контакт с работодател и общо взето се разбрахме,въпреки че съм по средата на ниво Б1 по немски,та се наложи и малко английски.Казаха ми,че ми осигуряват квартира в едно близко градче до големия град-казва се Унтершлайсхайм.Заплата 1600 евро нето стартова,по-нататък според резултатите растяла.Обаче си мисля-това не е ли прекалено малко за този район на Германия? Докато съм сам в началото предполагам ще се оправям,но после като дръпна съпругата и детето ми дали ще стигат парите? Защото малката е още на 3 месеца и съпругата ми не може да започне работа поне още година и половина-две,докато не дойде време да запишем детето на ясла.В това градче как стоят нещата с ясли,градини?Гледам го през Гугъл Ърт и видях,че има Кауфланд,ама не мога да влезна на стрийт вю,за да го разузная подробно.Разбрахме се да се чуем с хората пак другата седмица и да им кажа окончателното си решение.

здравей,

незнам какво точно ще работиш, но 1600 евро нето като начало са си нещо нормално за по ниско квалифицирана работа. Да не се бъркаш със сумите нето и брутто. Има голяма разлика, тъй кат данъците, които ти се удържат са големи. Аз с дан. клас 5 плащам около 40 % от заплатата..... Дали ще ви стигат е относително, зависи колко ще плащаш за квартира, др.разоди, храна и пр., а Мюнхен е скъп град.
Относно Unterschleißheim, много приятно градче. Аз живея в друго градче около Мюнхени, от опит казвам, че в малките общини почти няма проблеми с местата в детските градини и ясли. Проучи веднага като пристигнеш и евентуално запиши детето на Вартелисте. http://www.unterschleissheim.de/familie ... euung.html
Градчетата около Мюнхен са всъщност като квартали на града, обаче в тях живота е много по спокоен и подреден, далеч от хаоса и много удобен са семейства с деца, горещо препоръчвам!
Струва си да опиташ, ела сам, огледай се, виж как се живее и после реши! Все пак най- важното : квартира, го имаш.
Успех!

Потребители благодарили на автора pinco за мнението (общо 2):
estiraЧенгето83
Рейтинг: 8%

pinco
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 65 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки