• Advertisement

Работа в Германия

Форумът, който касае всеки!

Re: Работа в Германия

Мнениеот didkap84 » 2 Ноември 2015, 21:07:07

Каква преспектива за работа в германия има в логистичния бранш, ако не знаеш добре немски а ангииския е на добро ниво.
Безплатни обяви oт http://obiavi1.com/;Гледай любимата си телевизия от http://onlaintv.ovo.bg;Новият сайт за обяви в Германия -http://kleinanzeigen-at.de/
didkap84
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bknf » 2 Ноември 2015, 21:58:58

didkap84 написа:Каква преспектива за работа в германия има в логистичния бранш, ако не знаеш добре немски, а ангийския е на добро ниво.

Трябва да питаш съответните фирми. Mоже да се окаже, че немците не обичат да общуват на английски. Oсвен ако не им се налага. В твоя случай, може и да не е чак толкова наложително - и поради тая причина, да намерят друг човек.
А може и да имаш късмет - и да те вземат.
bknf
Майстор на перото
Майстор на перото

Снимки: 0
Благодарил: 201 пъти
Благодарено: 361 пъти

Мнениеот ingen » 22 Февруари 2016, 18:37:16

Здравейте съфорумци!
Ето че дойде момена, в който и аз да пиша. Най-напред благодаря за изключително полезния форум! Чета ви от известно време, всъщност откакто се зароди идеята ми да търся работа в Германия. Немския език не мога да кажа, че го владея т.к съм го учила на курсове от нулата за период от 2 год. Смятам че имам прилично ниво -Б2, но това може би съвсем не е достатъчно. С английския също съм добре, зная и руски език. По образование съм стоителен инженер, дипломата я преведох и легализирах чрез преводаческа фирма в България. Опита ми е около 6 год. липсват ми години стаж, поради причини които на всички са известни – криза и тежка безработица в промишлените сектори.. и т.н. Други документи като сертификати от изкарани специални курсове, както и за езиците не съм превеждала. Какво още е нужно да приготвя предварително като документи? Като начало предполагам, че ще са доста скептични към моята диплома и знания, но това не ме плаши. Важно е да спомена, че съм на 35год., възрастовата дискриминация съществува така или иначе, дали и в Герамния е така? След месец ще пътувам до Дортмунд, имам ли шанс да намеря работа там по специалността?
Искам да споделя, че тяхните gmx.net ми блокират ИП адреса :-(,не че е болка за умиране има и други, но вие какъв e-mail използвахте за кандидатстване?
Очаквам вашите съвети и коментари, и благодаря предварително!
ingen
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот max » 22 Февруари 2016, 21:11:34

Почвай да пускаш молби за работа, заедно с преведените си дипломи. Частните фирми признават българските дипломи. Аз бях на gmx поща, не е хубаво да изпращаш от българска. Професията ти е търсена, имаш шансове да те вземат. Има я възрастовата бариера и в Германия, но тя съвсем не е 35 г. На 35 г. ще те вземат охотно на работа. Мен ме назначиха чак когато бях на 39 и тази възраст не беше пречка. Когато се явявах по интервюта също вече бях на 35, а имаха интерес.

Потребители благодарили на автора max за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот ingen » 24 Февруари 2016, 22:07:28

Благодаря ви mag, това което казвате е доста обнадеждаващо. Разбира се ще опитам късмета си и ще кандидатствам, регистрирах си и "немски" е-мейл. Как ви се струва да потърся и посредник, например агенция за подбор на персонал, така сякаш ще се увеличат малко шансовете. :-)
ingen
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот svetoslav1234 » 27 Май 2016, 18:26:50

Здравейте, казвам се Светослав от София. Имам намерение да замина в Германия. Завършил съм магистратура работа с хора с увреждания, треньор по лека атлетика. Имам ниво А2 немски език, английски. Ако някой който желае да ми помогне нека да пише .
svetoslav1234
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот 44556677 » 17 Септември 2017, 16:06:16

Здравейте!
Бих искал да използвам темата за няколко мои въпроси.
В момента работя в една компания и съм с едномесечен изпитателен трудов договор, който не мога да прекратя от моя страна (това беше сюрприз, който разбрах от мой познат, на който изпратих по мейл снимки на договора, след като бях го подписал, защото немският ми е на елементарно ниво). Имам около 10 дни до приключването му и след това ще ми предложат нов трудов договор. Мисля, че също ще ме цакат с рестрикция да не мога да напускам през тази една година. Това е некоректно, защото не са ми плащали нито моето образование, нито каквото и да е обучение. Дошъл съм готов специалист от България с необходимото образование и стаж по специалността. Виждам, че имат проблем с намирането на квалифициран персонал, но това е некоректно.
Проблемът е, че аз се колебая дали да приема нов трудов договор, защото не съм съгласен с някои неща в работният процес, а и с някои немски колеги. Ако не подпиша нов трудов договор, намерението ми е веднага да се прибера в България.
Въпросите ми са:
1. Трябва ли да уведомя, че не желая да подписвам нов трудов договор след изтичането на сегашния едномесечен изпитателен трудов договор?
2. Имам квартира и адресна регистрация от общината. Кога и как мога да прекратя адресната регистрация?
3. Получих и национален идентификационен номер с писмо по пощата. Трябва ли да прекратявам и него?
4. Разбрах, че имало някакъв данък за телевизия. Къде се плаща? Кога и как мога да го прекратя? Мога ли да го платя евентуално от България с банков превод.
Благодаря предварително за всяко мнение.
44556677
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти

Мнениеот meloD » 17 Септември 2017, 17:50:34

1 - зависи какаво пише в настоящия ти договор. След изтичане на 1 месец автоматично ли продължаваш или автоматично приключваш ?

2 - мисля 7 до 10 дена преди напускане на страната можеш да се отпишеш. Пак оттам където си се регистрирал (за град Мюнхен е Kreisverwaltungsreferat)

3 - не. Той си остава завинаги твой. Това е свързано с осигуровките и пенсионирането

4 - ако не си получил известие за плащане, недей да търсиш как да плащаш тази такса. (Иначе може и по интернет мисля). Отписването е автоматично с дерегистрацията за адрес.

Потребители благодарили на автора meloD за мнението:
44556677

Аватар
meloD
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот 44556677 » 17 Септември 2017, 20:00:01

@meloD
Благодаря много за отговора. Понеже и моят приятел не е много сигурен в своите знания по немски ще си позволя да публикувам тази част от трудовият договор, която предполагам е свързана с наускане/прекратяване на трудовият договор. Текстът е конвертиран от снимки към word-файл, като съм изтрил точните дати, длъжност и месторабота. Нямам към кой друг да се обърна и се надявам за съдействие.

"1 Beginn des Anstellungsverhältnisses
1.1. Der Arbeitnehmer wird auf eigenen Wunsch befristet vom ......2017 - .....2017 als ............... in .............. auf unbestimmte Zeit eingestellt. Die einzelnen zum Aufgabenbereich gehörenden Tätigkeiten ergeben sich aus der als Anlage beigefügten und zum Vertrag gehörenden Stellenbeschreibung.
1.2. Die Firma behält sich vor, dem Arbeitnehmer innerhalb des Unternehmens eine andere, seiner Vorbildung und seinen Fähigkeiten entsprechende gleichwertige Tätigkeit zu übertragen. Der Vorbehalt erstreckt sich auch auf eine Beschäftigung in einem anderen Betrieb, an einem anderen Ort oder bei einer Tochtergesellschaft der Firma. Soweit nicht dringende betriebliche Gründe entgegenstehen, wird die Firma hierbei eine Ankündigungsfrist beachten, die der vertraglichen Kündigungsfrist des Arbeitnehmers entspricht. Eine Anpassung der Vergütung ist nur bei der Übertragung einer höherwertigen Tätigkeit vorzunehmen.
§ 2 Probezeit/Kündigung/Beendigung
1.1. Vor Dienstantritt ist die ordentliche Kündigung des Arbeitsverhältnisses für beide Seiten ausgeschlossen. Das Recht zur außerordentlichen Kündigung bleibt unberührt.
1.2. Die Vereinbarung einer Probezeit entfällt.
1.3. Nach Ablauf der Probezeit ist eine Kündigung für beide Parteien nur unter Einhaltung der gesetzlichen Kündigungsfristen gemäß § 622 BGB zulässig. Verlängert sich die Kündigungsfrist für die Firma aus tariflichen oder gesetzlichen Gründen, gilt diese .Verlängerung auch für den Arbeitnehmer.
1.4. Jede Kündigung bedarf zu ihrer Wirksamkeit der Schriftform. Die elektronische Form ist ausgeschlossen.
1.3. Das Arbeitsverhältnis endet, ohne dass es einer Kündigung bedarf, mit Ablauf des Monats, in dem der Arbeitnehmer das für ihn maßgebliche Regelrentenalter der gesetzlichen Rentenversicherung erreicht.
§ 3 Arbeitszeit
1.1. Die regelmäßige Arbeitszeit beträgt 40 Stunden wöchentlich, täglich 8 Stunden im Schichtbetrieb. Die tägliche Stundeneinteilung von Montag bis Freitag erfolgt nach Vereinbarung mit der Betriebsleitung
1.2. Die Arbeitszeit verteilt sich grundsätzlich auf die Wochentage Montag bis Freitag. Ihre Lage richtet sich nach den betrieblichen Erfordernissen. Die Firma behält sich vor, Verteilung und Lage der Arbeitszeit nach billigem Ermessen naher zu bestimmen und auch nachträglich abweichend zu regeln.
1.3. Der Arbeitnehmer verpflichtet sich, aus dringenden betrieblichem Gründen in gesetzlich zulässigem Umfang auch Nacht-, Samstags-, Sonn- und Feiertagsarbeit sowie vorübergehend Mehr- und Überarbeit zu leisten.
1.4. Die Firma ist berechtigt, Kurzarbeit einseitig einzuführen, soweit dies aus betrieblichen Gründen erforderlich ist und die Voraussetzungen für die Gewährung von Kurzarbeitergeld vorliegen. Dabei ist eine Ankündigungszeit von zwei Wochen einzuhalten. Für die Dauer der Kurzarbeit mindert sich die Vergütung im Verhältnis der ausgefallenen Arbeitszeit."
44556677
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот meloD » 17 Септември 2017, 20:39:45

В точка 1.1 след "in....." дата ли е записано или името на фирмата ?
Ако е името на фирмата мисля че след края на месеца няма друга формалност между двете страни и нищо не трябва да правиш. Ако е името на фирмата , питай директно шефа си утре какво смята да прави след 10дена защото договорът ти изтича и ти трябва да знаеш какво да правиш. (Ако нещо се овърта и не ти отговаря директно, виж по-долу за предизвестието)

Ако е друга дата:
Мисля че имаш задължение писмено да уведомиш работидателя че ще напускаш.

Имаш право да дадеш предизвестие и датата на напускането трябва да е не по-рано от 4 седмици преди 15-то число на месеца. (Или 4 седмици преди края на месеца)

Това е от закона споменат в точка 1.3

!! Не съм адвокат и не се занимавам с тази наука. Това е само лично мнение/прочит

44556677

Аватар
meloD
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот 44556677 » 17 Септември 2017, 21:46:18

@meloD
След "in" е написано името на градчето, в което се намира компанията. В такъв случай да разбирам, че ако реша в последният работен ден от трудовият договор мога да им кажа "чао" и потеглям за България?
Почти сигурно е (ако не стане някакъв професионален гаф от моя страна), че ще ми предложат едногодишен трудов договор. Проблемът е, че преди мен е имало друг българин, който е напуснал, защото си е намерил по-добре заплатена работа. И сега се притеснявам, че ще ми натресат едногодишен трудов договор, като няма да мога да напусна през това време ако реша. Една година е много време и много неща могат да случат и не считам, че е редно да ме ограничават. Това ще го кажа в прав текст на английски. Но не знам добре немски и предният път се доверих на шефа ми, а се оказаха други неща в договора и в други документи. Единственото хубаво нещо беше, че в договора неочаквано за мен са написали по-високо часово заплащане :) На финалното интервю ми обещаха 3 месеца изпитателен срок и след това постоянен трудов договор. А след това, когато трябваше да подписвам си приказвахме сладки приказки с шефа и ме уверяваше, че документите са формалност. Съдействаха ми и за квартира и т.н. Но горчилката си остана в мен и не мога да им имам доверие.
44556677
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот meloD » 17 Септември 2017, 22:26:38

Еми уж да. Но в първата точка има "befristet" и "auf unbestimmte Zeit" което си противоречи. Не може хем да си с договор за ограничено време хем безсрочен договр (предполагам може и някой като е пренаписвал договорът да е допуснал фактическа грешка. Но щом имаш датите и befristet според мен няма какво да искат повече от теб след последния ден от този период.

44556677

Аватар
meloD
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rikiking » 18 Септември 2017, 08:18:05

44556677 написа: И сега се притеснявам, че ще ми натресат едногодишен трудов договор, като няма да мога да напусна през това време ако реша.

Защо да не можеш да напуснеш ? Би следвало да има клауза в договора , която да урежда прекратяването след подаване на писмено предизвестие - обикновено 30 дена, но може и по-малко. Не си роб все пак, че като си подписал едногодишен договор примерно, да не можеш да напуснеш.

Освен това може да напуснеш и по здравословни причини /може да си извадиш медицинско и от България /, семейни приини, психическо неразположение и т.н.

Аз примерно миналата година бях на двугодишен договор при една от големите немски компании,които имат юридически много изпипани договори. Но и което не ми попречи да напусна за 15 дена, при дължимо предизвестие от 30 дена ,записано в договора. Просто им платих половин заплата неустойка за другите 15 дена и започнах щастливо на часа работа в новата организация.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 181 пъти
Благодарено: 314 пъти

Мнениеот 44556677 » 21 Септември 2017, 18:56:16

Извинявам се, че отново Ви занимавам с мен. Окончателно реших да не подписвам нов договор. В по-горните мои постове съм представил по-подробно нещата. Едномесечният изпитателен трудов договор е от 01.09.2017 - 30.09.2017. Последният ми работен ден е петък 29.09.2017.
Благодарен съм за мненията на meloD.
От два дни ми мрънкат да се записвам на някакви събирания на "колектива" в различни заведения през октомври, но аз им отказвам. Ясно ми е, че ме проверяват какви са ми намеренията за оставане във фирмата.

Какво смятам да направя:
В понеделник ще заявя на ръководителя си, че няма да подписвам нов договор и се връщам в България, като изтече сегашният едномесечен изпитателен. Мисля да послушам meloD и да не подам заявление за напускане на работа. И тук малко се колебая, ако е необходимо заявление (не владея немски) има ли някаква готова форма за попълване. Евентуално да разпечатам в два екземпляра и ако можете да ме посъветвате къде да намеря такива услуги (принтер, ксерокс) в събота. В малко градче съм.
44556677
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот meloD » 21 Септември 2017, 20:29:41

Max Mustermann #замени с твоето име и адрес
Musterstraße 10
10969 Berlin

Musterfirma # замени с името и адреса на фирмата
XY
Musterstraße 69
10963 Berlin

Kündigung des Arbeitsverhältnisses

Sehr geehrte Frau Schmidt #замени с името на шефа ти,

hiermit kündige ich das mit Ihnen bestehende Arbeitsverhältnis ordentlich und fristgerecht zum nächstmöglichen Zeitpunkt. Dies ist nach meiner Berechnung der тука датата на последния ден 29.09
Bitte bestätigen Sie mir den Erhalt dieser Kündigung und das Beendigungsdatum schriftlich.

(Ich bitte Sie, mir ein qualifiziertes berufsförderndes Arbeitszeugnis auszustellen.)

Für die Zusammenarbeit bedanke ich mich recht herzlich.

Mit freundlichen Grüßen
Max Mustermann

44556677

Аватар
meloD
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща