• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот raza68 » 27 Май 2018, 10:10:06

Имам още един въпрос - относно Haushaltnahe. В една квартира живеят двама човека. И двамата са вписани в договора за наем. Относно частта Betriebskosten oт годишната изравнителна фактура. И двамата човека ли могат да си впишат пълната сума или по равно половината. Но годишната фактура е издадена на името само на единия, ако това има значение също. Как се е правилно да се постъпи.
raza68
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 27 Май 2018, 11:46:33

Haushaltsnahe Ausgaben се виждат на годишния отчет, който ви дава собственикът на къщата. Това са разходите за чистене на сняг, почистване на комини, поддържане на двора - градинки и пр. Там се казват точно така: Hausreinigung, Schneebeseitigung, Gartenpflege.
Сметката е проста. Сумата е за цялото жилище. Ако въпросните живеят в една стая на жилището, измерват квадратурата на стаята, обръщат я в проценти от цялата площ на жилището. Пресмятат колко Евро се падат процентуално на тяхната стая и делят на две, ако подават отделно (не семейство) данъчните си декларации. На практика: ако жилището е 100 квадратни метра, а те живеят на 25 квадратни метра, могат да сложат в декларацията си 25% делени на две. Или 12,5% на човек. Ако сумата за жилището е 250 Евро, 25% са 62,50 за тяхната стая. Делено на две = 31,25 или конкретно 32 Евро. Така че не се сваля много, но все е нещо.
----
Можете, обаче! - да си свалите от данъците ГО на семейната кола (която не се използва от човек на свободна професия). Така законодателят поощрява данъчно задължените граждани да сключват застраховките ГО за частните си коли. Или ако сте платили за 2017 година ГО 300 Евро, нанасяте цялата сума 300 Евро. На формулярите направо едва ли ще намерите точното място, затова винаги препоръчвам да се ползва софтуер за попълване, където има не само кутийка за сумата, а и пояснение какво къде се нанася.
----
Щом двамата живеят в една квартира е още по-лесно. Делят сумата на две и всеки си нанася половината. Те могат да си нанесат - всеки цялата сума, но е вече лъжа. А с лъжите в данъчните декларации трябва да се внимава много, защото данъчните декларации се пазят дълго време, със сигурност 12 години и към наказателната отговорност, при 8 - 14% лихви за заема (смята се Darlehen), сумите растат много бързо. Затова – само коректно! И честно.
----
Няма значение кой е писан титуляр в договора. Важни са разходите – кой и за какво ги е платил. Нищо не е страшно, щом като има логично обяснение за финанцамта.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
raza68
Рейтинг: 4%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 259 пъти

Мнениеот raza68 » 27 Май 2018, 12:06:01

Както винаги сте Stojan - изчерпателен, за което Ви благодаря. При мен, тази година, става въпрос за много малък данък и не си струва да ползвам данъчен съветник или програма. Определено съм сигурна - математически - че няма да доплащам и за това си правя усилията - сама да попълвам. Но, просто нямам необходимата информация и знания, все пак счетоводството си е наука. Но от друга страна - имам един страх - нещо не точно да не направя - та после да се обяснявам с Финанцамта. БЛАГОДАРЯ ВИ.
raza68
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 27 Май 2018, 12:43:45

За данъчен съветник – в случая определено не си струва. Но подаването на декларация не е толкова за да не се доплаща, а повече за да се получи нещо обратно – нещо - което е собственост на данъчно задължения. Затова си струва да се купи една програма за 25 – 30 Евро. Дори сумата, която се очаква от финанцамта да е колкото за един ресторант! Ами ако се появят някои други неща, които данъчно задълженият не знае и сумата стане повече!!
Накрая - програмите са именно за хора-неспециалисти.

raza68

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот raza68 » 27 Май 2018, 14:09:40

От тези изброени позиции в Небенкостена, влизат само - Hausmeister, Müllabfur i Strassenreinigung. Правилно ли е?
raza68
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 27 Май 2018, 16:11:39

Да. Само хаусмайстер и Straßenreinigung. Без Müllabfuhr. Може да вземете и Niederschlagswasser. Опитайте, няма да е голяма грешка.

raza68

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот raza68 » 27 Май 2018, 16:21:09

Четох, че Abfallmanagement e по параграф 35 а. Разграничава ли се управление на боклука от извозване на боклука?
raza68
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот yordanov63 » 12 Юни 2018, 08:17:56

Здравейте,
съпругата ми си е подала декларация (по-точно счетоводителката) още в края на 2017 г., но все още няма никакъв отоговор от финанцамта. Питала счетоводителката и тя и казала да чака. Въпроса ми е колко време се чака за отговор от финанцамт?
yordanov63
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот onufriy » 12 Юни 2018, 10:48:58

yordanov63 написа:Здравейте,
съпругата ми си е подала декларация (по-точно счетоводителката) още в края на 2017 г., но все още няма никакъв отоговор от финанцамта. Питала счетоводителката и тя и казала да чака. Въпроса ми е колко време се чака за отговор от финанцамт?

Много е относително. Случвало ми се е да чакам до следващата година, тая година вече мина... Зависи колко е натоварен конкретния служител в данъчното.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 161 пъти
Благодарено: 260 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 12 Юни 2018, 18:42:02

По какъв начин си изпратихте декларацията? Ако е по електронен и имате потвърждение всичко е наред. Но ако нямате потвърждение може да не е получена.
yordanov63 написа:Здравейте,
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 427 пъти
Благодарено: 298 пъти

Мнениеот pitcologne » 5 Септември 2018, 11:58:12

Някой може ли да ми помогне с “ Удостоверение, издавано за ЕС/ЕИП от чуждестранния данъчен орган за целите на данъчната декларация” : https://www.formulare-bfinv.de/printout/034300_08.pdf

За пояснение: мой приятел работи от няколко години в Германия, жена му в БГ. Не са разведени. Та, той иска да се възползва от сплитинг тарифа. Удостоверението трябва да се завери от НАП. Но идея си нямаме как да го попълним. Колегата не желая НАП да има информация за неговите доходинв Германия. Както разбирам от документа, трябва да се попълнят данните само на жена му, тъй като той няма доходи и постоянно местожителство в БГ или греша?
pitcologne
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 82 пъти

Предишна

Назад към Работа, данъци и осигуровки