• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Софтуер за попълване на данъчната декларация

Мнениеот ppetrov » 26 Януари 2007, 09:53:41

Някой има ли опит с такива програми? Мисля тази година сам да се оправям с данъчната декларация (досега ползвах Steuerberater...).

Предишни години съм виждал по супермаркетите да продават такива софтуерни пакети, сега е може би все още рано за тях и затова ги няма. Предполагам, че е удачно да се ползват актуални версии, т.к. правилата понякога се променят. Някой може ли да препоръча такава програма? Може би има и online версии, и какво ли не...

Аз попаднах на това тук: ElsterFormular 2006/2007 - изглежда добро.
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 4 пъти

Re: Софтуер за попълване на данъчната декларация

Мнениеот vihreniagencho » 26 Януари 2007, 12:51:39

ppetrov написа: Може би има и online версии, и какво ли не...

http://www.steuerfuchs.de/home.php - на мен поне този сайт ми помогна да се ориентирам. Удобното е, че ако не искаш да плащаш можеш само да го ползваш за консултации.
vihreniagencho
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Попълване на данъчна декларация за 2006

Мнениеот biberona » 2 Април 2007, 23:25:12

Доста четох и ми се иска някой да потвърди нещата, които разбрах и смятам да попълвам. Това са констатации-въпроси :)

1. Доходите от лихви на спестовните влогове са необлагаеми до границата от 1421 евро т.е. Anlage KAP не е нужно да се попълва, а само да се зачеркне в поле 34 второто квадратче.
2. От прочетеното във форума следва, че при издръжка на родители се попълва, както досега декларация от тях и легализиран документ на доходите им. От следв. година ще е друга процедурата, ще има спец. формуляри.

Ще се радвам на помощ. Също ако имате и вие въпроси може аз да съм ви полезен.
Аватар
biberona
Тукашен
Тукашен

Снимки: 0
Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот bgmot » 9 Май 2007, 01:02:48

За съжаление не мога да помогна с отговори по темата, тъй като за първа година ще подавам данъчна декларация, а и немският ми все още е доста зле (особено що се касае терминологията в данъчните формуляри)

Затова пък имам много въпроси :(
Ще се радвам, ако някой може да ми помогне за някои от тях.

Ситуацията при мен е следната - работя по трудов договр в Германия и искам да подам възможно най-проста декларация (без допълнителни врътки като покупки, които могат да се издвадят от данъка и пр.)
На сайта на Финанцамта, има 100-на формуляра, от които ми се струва, че трябва да попълня следните два :
- ESt 1 A 2006 - Einkommensteuererklärung 2006 (Mantelbogen) für unbeschränkt steuerpflichtige Personen
- Anlage N 2006 - für Einkünfte aus nichtselbständiger Arbeit

(от следния сайт: https://www.formulare-bfinv.de/ffw/content.do)

Основно въпросите ми са два :
1. Достатъчно ли е да попълня само тези формуляри или са необходими и други (при най-проста декларация за приходи по трудов договор)
2. Вярно ли е, че крайният срок а подаване е 31. май и ако да, каква е глобата, ако не бъде спазен?

Благодаря предварително за каквато и да е информация!
Аватар
bgmot
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот mileng » 9 Май 2007, 13:37:43

Защо не идете при счетоводител след като изпитвате големи трудности. Аз така правя вече две години. Счетоводителите по принцип са с точна тарифа на база "annual income", но става и с пазарляк. Тая година му казах, че ми се струва скъпо това което ми изкаше и след пазарлък се договорхме на цена от около 70 % от това което пишеше в тарифите им. Не е много скъпо, а и най-важното счетоводителя поема кореспонденцията с Финанзамт-а, т.е. ако имате документите за връхстане на пари и ония изкат още неща той ви представлява. Това е според мен перфектния ваирант за човек който не е добре с Немския.
Аватар
mileng
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mottor » 9 Май 2007, 17:30:18

1. Сигурно е достатъчно, ама като не знае човек, или отива на Steuerberater (което в твоя случай е безсмислено, тъй като ще ти върнат по малко отколкото ще му платиш на него), или си купува една програмка, като например тази (€19,80):
Steuer-Spar-Erklärung 2007 als Download
(Можеш да си я свалиш, да я тестваш и ако ти хареса, чак тогава да я платиш)

2. Ако нямаш други доходи освен заплатата, може и въобще нищо да не подаваш, само че и нищо няма да ти върнат :)
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот nona » 9 Май 2007, 18:51:23

Има много неща за вращане, я се разрови из форума,а и иди на бератер...ще останеш доволно изненадан!
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот nona » 9 Май 2007, 18:54:27

И в тази вразка мога да изброя някой , за които сега се сещам...моля да ме допьлните:
преводи на дипломи, такси за разрешителни за престой и за работа, дрехи ,обувки и т.н. за работа, издражка на жена ти и децата ти , майка ти и баба ти в БГ, устройства в кабинета ти ...уреди за работа, лаптоп и стационарен ПЦ, командировки, курсове, книги, учебници,кацеларски материали, бензин за пьтя до работа.
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот aleks » 30 Май 2007, 12:44:15

nona написа: ...издражка на жена ти и децата ти , ... стационарен ПЦ, бензин за пьтя до работа.

Някой може ли да ми каже в кои формуляти се попълват горните неща? Има ли вероятност да ми признаят разходите по шофъорската книжка?

Нещо което много ме интересува е дали, ако отида на Бератер/ка ще получа копие от Ерклерунг-а.
Аватар
aleks
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот Mr.Bombastic » 30 Май 2007, 13:33:01

aleks написа:Някой може ли да ми каже в кои формуляти се попълват горните неща? Има ли вероятност да ми признаят разходите по шофъорската книжка?

не, на мен не ми ги признаха. Говорил съм п отемата със стойер бератер

aleks написа:Нещо което много ме интересува е дали, ако отида на Бератер/ка ще получа копие от Ерклерунг-а.

Ако го поискаш, да.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 419 пъти
Благодарено: 298 пъти

Мнениеот poslednivesti » 30 Май 2007, 13:55:06

Подадох данъ4на декларация в две провинции и от двете ми върнаха Lohnsteuer, какво бихте ме посъветвали(става въпрос за 350 €) ? Да си трая ли или да им ги връ6там преди да са ме потърсили? 6те бъда благодарен ако някой наистина има представа, а не само да изказва предположения
И на света е БЪЛГАРИЯ само една...

заедно против корупцията и ...педофилията
Аватар
poslednivesti
Роден писач
Роден писач

Мнениеот perekli » 30 Май 2007, 15:35:13

а дадоха ли ти и от двете провинции Steuernummer?
как си го направил като имаш само един еTIN номер или в преходния период само една Lohnsteuerkarte или си платил във всяка една провинция по 350 € Lohnsteuer :-)
Аватар
perekli
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот perekli » 30 Май 2007, 15:38:21

наясно съм, но дай малко инфо, за да разбера дали е тяхна грешка или си ги подвел, което може да стане наказуемо (глоба) - евентуално
Аватар
perekli
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот poslednivesti » 30 Май 2007, 16:59:31

Такааа разбира се, 4е съм ги подвел макар и не уми6лено с един и съ6ти еТИН и на двете места. Просто до април живях в едната провинция и си подадох дан дкл. в средата на 02., те доста се замотаха върнаха ми отна4ало само некви 20 € аз писах възражения и т.н. и ни6то 2 мес . В на4алото на маи жена ми разбрала от някаква нейна колежка, 4е връ6тали пари за раб. дрехи, пътни до раб.място мед. разходи и т.н. и ние подадохме дан. в новата провинция. Тук хората се нуждаеха само от една седмица и ми върнаха парите и не6те6 ли седмица по късно най накрая ми върнаха са6тата сума и от първото дан.
И на света е БЪЛГАРИЯ само една...

заедно против корупцията и ...педофилията
Аватар
poslednivesti
Роден писач
Роден писач

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 31 Май 2007, 08:31:14

aleks написа:
nona написа: ...издражка на жена ти и децата ти , ... стационарен ПЦ, бензин за пьтя до работа.

Някой може ли да ми каже в кои формуляти се попълват горните неща? Има ли вероятност да ми признаят разходите по шофъорската книжка?

Нещо което много ме интересува е дали, ако отида на Бератер/ка ще получа копие от Ерклерунг-а.

Аз си изпросих документ от фирмата, че книжката ми трябва служебно и ми признаха разходите. Сега си пиша разходи дори интернета вкъщи :roll:
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 6 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки