• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот Gabinova » 29 Май 2015, 22:25:04

Да, да. Прочетох текста. Благодаря . Възникна ми обаче въпроса, до колко години от идването на детето от чужбина (в нашия случай от Бг в Герм.), може да се приложи това изключение? След ваканцията ще си направим термин, че възникнаха разни въпроси, по проекто декларацията ни, но до тогава... ще питам вас ...
Естира, :mrgreen: за големия ми син е, 11 клас. Сега има 3 по дойч, но догодина е матурата му и се бори момчето за поне 2. И затова ходи на хилфето. Големичък е, :) kinderbetreuung няма да мине, но поне другото изключение за чужденец може да се пробваме.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот Valentin1 » 14 Февруари 2016, 19:56:16

Здравейте всички, нов съм, току що се регистрирах, живея в Нетфен, близо до Зиген НРВ
Настана време да се подава данъчна декларация, Миналата година ходих при бератор, но тази година мисля сам да се справя някак си. Четох че има няколко програми, разбрах също че може да се подаде дан. декларация и по интернет. От друга страна четох че има някой облекчения примерно като това ако съм изпращал пари на семейството си в Бг, които определено помагали за връщането на по големи суми в Германия. Някой някаква информация ще даде ли относно софтуер, документи и други такива неща

Гледам че няма писали по тези теми наскоро, дано гласът ми не е глас в пустиня :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот rusenec » 15 Февруари 2016, 23:46:22

Иди пак при щойербератер , за да не те боли глава. Не си прави излишен стрес.
Животът не е поемал към нас задължение да осъществява мечтите ни. Трябва да вземем каквото ни предлага и да сме благодарни, защото и по-лошо би могло да бъде
Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот little.mischief » 21 Февруари 2016, 11:40:16

Valentin1 написа:Здравейте всички, нов съм, току що се регистрирах, живея в Нетфен, близо до Зиген НРВ
Настана време да се подава данъчна декларация, Миналата година ходих при бератор, но тази година мисля сам да се справя някак си. Четох че има няколко програми, разбрах също че може да се подаде дан. декларация и по интернет. От друга страна четох че има някой облекчения примерно като това ако съм изпращал пари на семейството си в Бг, които определено помагали за връщането на по големи суми в Германия. Някой някаква информация ще даде ли относно софтуер, документи и други такива неща

Гледам че няма писали по тези теми наскоро, дано гласът ми не е глас в пустиня :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Привет, Валентин!
Миналата година аз ползвах софтуер, който купих от Алди или Лидл мисля за 5 евро, но за жалост той се ползва само еднократно, след това го изхвърлих, защото повече не ми върши работа. Тази година подавам декларацията си през сайта Смарт Щойер, който е с най-висока потребителска оценка : https://www.smartsteuer.de/online/steuerjahr-waehlen/
Таксата е 15 евро и ти я аббухват от контото, едва когато данъчната ти декларация бъде изпратена на ФинанцАмта. Разцъкай сайта и се запознай, доста е улеснена цялата процедура.
little.mischief
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Valentin1 » 26 Февруари 2016, 19:13:39

Благодаря за отговора и да питам още нещо- мярна ми се накъде информация че ако изпращам пари на жена ми в Бг имало някакви облекчения. Вярно ли е това и къде може да се види.
И какъв е финта сега с Бг номерата на колите, последно може ли да ги караме или не- един познат каза че имало разпореждане на МВР/немското/ всеки който е с немски адрес да има немски номер, е да де но това противоречало на законите на ЕС. И без проблем тези актове падали в съда. Според него /и не само/ по скоро било на късмет на какъв полицай ще случиш
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Danyyy » 13 Март 2016, 22:04:28

Здравейте! Важна тема за всички,които живеят в Германия.Какво ме интересува конкретно?Живея в района на Хайделберг.Няколко години ползвам услугите на данъчен съветник( St.Ber.)и определено не съм доволен от това.Търся някой ,който може конкретно да ми помага.
Danyyy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bube_na4o » 27 Март 2016, 20:52:08

Здравейте, бих искал да ми дадете една информация !!!
Аз и съпругата ми работим в Германия.За 2014 година аз и съпругата ми получихме 1065 евро от данъчната декларация (Steuererklärung) ,като тя започна работа от март 2014,а аз - октомври 2014. Съответно тя е имала 9 месеца,а аз 3 месеца.
Нейната работна заплата е била 1470 бруто,а нето 1050.Моята работна заплата е била 850 бруто,а 650 нето.
Сега попълнихме за изминалата (2015) година отново данъчна декларация (Steuererklärung) и трябва да получим 750 евро,при положение че мойта работна заплата се увеличи с още 100-150( т.е. 750-800 евро нето ).
Може ли някой да ми даде полезна информация относно това,ЗАЩО ще получим по-малка сума от предходната година?
Ще ви бъда много благодарен за вашето съдействие !!!
---
Махнах другото копие на същия въпрос, за да не се разпиляват отговорите. Бойко
bube_na4o
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти

Мнениеот bknf » 27 Март 2016, 21:01:31

bube_na4o написа:ЗАЩО ще получим по-малка сума от предходната година?

Материята не е лесна за обясняване с 2 думи. Има много различни вариации. Най-добре, купи си една такава книга за 10 евро. http://www.amazon.de/Konz-Das-Arbeitsbu ... 0AMQXEAV4N

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
bube_na4o
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 255 пъти
Благодарено: 395 пъти

Мнениеот ysmivka » 27 Март 2016, 21:22:53

bube_na4o написа:Може ли някой да ми даде полезна информация относно това,ЗАЩО ще получим по-малка сума от предходната година?

През първата година като новодошли сте имали повече разходи, затова са ви върнали по-голяма сума. Това е само предположение.
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
bube_na4o

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 350
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 354 пъти

Мнениеот boyko123 » 28 Март 2016, 00:12:34

Още едно предположение от мен, макар да не познавам в детайли немската данъчна система. Когато човек работи непълна година се случва накрая да попадня в по-ниска данъчна ставка, отколкото тази, която работодателят е имал предвид когато е удържал месечния данък. Да речем, на база месечния ви доход ви удуржат 15% данък, което би било правилно ако работите цяла година на тази заплата; но ако сте работили по-малко, годишната сума може да попадне в "нулевата" зона.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 684 пъти

Мнениеот Stojan » 28 Март 2016, 12:54:35

Какъв вид Veranlagung сте избрали? Еinzelveranlagung или Zusammenveranlagung? Разликата при вас би могла да бъде около 250 Евро във ваша полза. (приемам, че съпругата е имала доход 18.000 €, а вие 10.000 €)
Иначе въпросът ви е много сложно зададен за да му бъде отговорено просто. Компонентите са много и самото подаване на декларацията още нищо не казва - че е подадена/попълнена правилно.
Например - всички видове застраховки се свалят, вкл. ГО на семейния автомобил. По принцип, ако ползвате колата за ходене на работа, това влиза в Entfernungspauschale, но финансовите служби са великодушни в случая и то за да си спестят смятане, и допускат (ако това е случаят) двойно отчитане. Тези разходи нанесохте ли ги?
Не казвате нищо за Urlaubsgeld/Weihnachtsgeld - може да не получавате, но ако получавате или поне единият от вас - това е доход.
Съвет - купете си един данъчен софтуер за съответната година и попълвайте, като в хода на попълването задавате въпросите си. Тогава пò ще може да се отговори.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
bube_na4o

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 258 пъти

Мнениеот Петър Йорданов » 21 Април 2016, 10:58:59

Здравейте! Аз съм нов във форума. Булката ме натиска да подавам декларация за връщане на данъци,тъй като съм работил в Германия миналата година пет месеца и половина. Но при условие,че съм осигуряван на минимална заплата и съм работил само при един работодател има ли смисъл да се пробвам. И дали трябва да подавам данъчна декларация. Благодаря! Даже не съм сигурен дали трябваше да използвам този прозорец"Отговори".
Петър Йорданов
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 21 Април 2016, 14:59:18

Много просто е. Опитай с някакъв софтуер. Попълни. И ако излезе, че имаш да получаваш - подай. Самият софтуер, ако решиш да го купиш, се сваля от данъците, но в годината на купуването.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 258 пъти

Мнениеот estira » 22 Април 2016, 21:39:56

Петър Йорданов написа:Но при условие,че съм осигуряван на минимална заплата и съм работил само при един работодател има ли смисъл да се пробвам.

Аз на твое място бих подала. Заслужава си, особено като си работил толкова малко, защото влизаш в необлагаемия минимум. Надявам се, да успееш сам и да не ти се налага да ходиш по Lohnsteuerhilfeverein-и.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот aynur3 » 23 Юни 2016, 21:25:16

Здравейте, приятели! Имам нужда от съвет,извинявам се,че пиша в тази тема,но незнаех къде да пиша.проблемът ми е ,че направих запитване до шуфа за статуса ми.получих от тях писмо и изненадата ми беше голяма ,като прочетох в писмото,че два пъти под различни номера съм била вписан в регистъра на длъжниците затова че не съм предоставил публично финансовото си състояние,доколкото можах да разбера-ето това пише
-Aus öffentlichen Verzeichnissen stammt die Information,dass der genannte Verbraucher seine Vermögensverhältnisse nicht offengelegt hat.Am 14.10.2015 wurde unter der Nummer xxxxxxxxx eine ensprechende Eintragungsanordnung in das Schuldnerverzeicnis erlassen.-и пак на 11.04.2015 но под друг номер. Не знам какво да направя,към кого да се обърна...от никъде нищо не съм получавал..някой сблъсквал ли се е с такова нещо...
aynur3
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки