• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот freshi » 16 Март 2017, 00:04:07

itzo написа:
freshi написа:- Бихте ли ми казали кое е удостоверението/документа, което трябва да заява от НАП в България...

Все същият

https://redaktion.lohnsteuer-kompakt.de ... h_2014.pdf

Здравей itzo,
ако разбирам правилно трябва да изискам от териториалното управление на НАП в България да ми издадат следня
https://redaktion.lohnsteuer-kompakt.de ... h_2014.pdf
документ и след това аз да го внеса в месният Finanzamt в Германия. Това ли е ?

Благодаря!
freshi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот itzo » 16 Март 2017, 00:09:34

Колкото и странно да звучи, НАП може да ти поиска служебна бележка от българския работодател за доходите. Чувам от хора ходили за Bescheinigung тази година, че напоследък имало такава практика.
Real stupidity beats artificial intelligence every time
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 195 пъти

Мнениеот freshi » 16 Март 2017, 00:16:22

itzo написа:Колкото и странно да звучи, НАП може да ти поиска служебна бележка от българския работодател за доходите. Чувам от хора ходили за Bescheinigung тази година, че напоследък имало такава практика.

В моя случай нямам бълграски работодател. Работодателя ми беше немски. Не съм сигурен, че съм се изразил добре затова повтарям. Извини ме за повторението.

Ако този формуляр трябва да се внесе в централата на НАП в София, може ли да се направи това от опълномощено от мен лице? Имаш ли идея, колко време трябва на НАП за да издадат отговор, че нямам доходи в родината и не работя там?

Благодаря ти!
freshi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот itzo » 16 Март 2017, 08:25:10

Аха. Е, аз бях в същото положение, когато го правих това и просто ми вписаха нулеви доходи за периода. Имаше някакъв срок между подаването и получаването на удостоверението, предполагам става и с пълномощник, но понеже инфото ми е отпреди няколко години не е лошо да се обадиш в НАП и да попиташ.
Real stupidity beats artificial intelligence every time

Потребители благодарили на автора itzo за мнението:
freshi
Рейтинг: 4%

itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 195 пъти

Мнениеот freshi » 16 Март 2017, 08:38:42

itzo написа:Аха. Е, аз бях в същото положение, когато го правих това и просто ми вписаха нулеви доходи за периода. Имаше някакъв срок между подаването и получаването на удостоверението, предполагам става и с пълномощник, но понеже инфото ми е отпреди няколко години не е лошо да се обадиш в НАП и да попиташ.

Много благодаря :)
Ще пиша за резултата може да е полезно за форумците.
Ето още един линк към НАП и така наречените немски формуляри ;-) както ги наричат в НАП.

http://nra.bg/search?searchText=%D0%BD% ... %80%D0%B8#

Инетересното е че във Finanzamt-a казват, че трябва просто подписан и подпечатан документ от НАП, за доходи в БГ без да изискват конкретна бланка, въпреки че споменатия Bescheinigung EU / EWR точно това показва.
В допълнение стана ясно, че месните клонове на НАП издават вече този документ, но незнят всички служителите на клоновете за това ;-)
Предполагам не се изисква да бъде заверяван този документ в МвНР и / или да му се поставя апостил :scratch:
freshi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот martin_sz » 22 Март 2017, 18:33:07

Здравейте,

имам сходно питане като от постовете преди този относно Bescheinigung EU/EWR

Какво въздействите оказва въпросния документ върху данъчната декларация и по-специално за това колко от данъците могат да ти върнат?

Ситуацията е следната:
за 2016-а имам 1 месец доходи в Германия (област Бавария) от трудов договор.
Следва Abmeldung и връщане в България.
От февруари имам доходи в България от трудов договор и повече от 183 дена пребиваване в България.
Подадох си Steuererklärung-а и получих отговор от Finanzamt-а да им ипратя въпросния Bescheinigung EU/EWR.

Та как действа този документ? Какви граници на доходите трябва да имам за ДЕ и БГ за да получа данъците от ДЕ обратно.
martin_sz
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот freshi » 22 Март 2017, 21:22:58

Здравейте,
във връзка с предходните ми постове имам следните въпроси:

- Някой имал ли е подобен случай или знае ли за нещо подобно на описаното по-долу от мен?

От Finanzamt изискват за целя период на 2016 година доходи от всякакъв характер, но най - вече такива от лихви по сметки в БГ. В НАП ми казват че не се издава такива удостоврения или друг вид документи удостоверяващи това. Вече не мога да разбера какво трябва да набавя, като документ и дали банкова референция от банка в БГ ще свърши работа пред Finanzamt. За Bescheinigung EU/EWR вобще и не ми споменаха във Finanzamt независимо, че попитах каква форма трябва да им предоставя искания от тях Steuerbescheid.
Аз съм бил в Германия 6 месеца за цялата 2016 година, според регистрацията ми тук.

- Трябва ли да се обложат допълнително с разликата в данъчната тежест между БГ и DE, доходи от лихви по сметки, ако те са били вече обложени вече веднъж или не?

Блгодаря Ви много за отговорите.
freshi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ivailoiti@abv.bg » 24 Март 2017, 09:13:13

Здравейте!
Аз си закупих "WISO steuer Sparbuch 2017" през интернет, но още не съм я разучил.
На пръв поглед не е сложна програма за ориентиране.
Дано съм полезен.
ivailoiti@abv.bg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот svetlap » 24 Март 2017, 11:06:53

Ние даже подадохме вече с WISO, с много малко немски, с гугъл преводач, и предварително изчитане на теми и коментари по темата. Доста неща попълнихме, на място ни върнаха само за сумата от детската градина без храна, и не признавали курса по немски, ако е английски може. Сега чакаме писмо да видим дали и какво ще искат още. Излезе не малка сума за връщане. Мисля, че се справихме доста добре и без ферайн и бератер. Просто минах през всяко едно нещо в програмата превеждайки го грубо с преводача и ако нещо не е ясно търся по форумите какво влиза в него. Но да загубих един цял уикенд :)
svetlap
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот svetlap » 19 Април 2017, 19:43:24

Днес получихме писмо, че скоро ще преведат парите. И за всички, които съветваха да ползваме бератер, защото сме нови и не знаем немски да кажа, че сумата от 2700Е далеч се различава от сами нищо не можете да направите и няма да ви върнат нищо :)

Потребители благодарили на автора svetlap за мнението:
novia

svetlap
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот raza68 » 25 Май 2018, 08:46:37

Здравейте,
Имам въпрос относно попълването на данъчна декларация, в частта за признаване на разходи за медикаменти от аптека, очила и доплащане за зъболечение. Те са от Andere außergewöhliche Belastungen - графа 67.
Първият въпрос - имам квитанции от аптеката, на стойност 50 евро. Тази сума е образувана от 1. Няколко доплащания от 5 евро за медикаменти, на обща стойност - 10 евро и 2. приват рецепти - на стойност - 30 евро. Цялата сума ли е позволено да се впише....като zuzahlungen zu Rezepten - под такова наименование, предполагам.
Вторият въпрос - имам и фактура от Zahnpraxis за зъболечение - 120 евро и фактура за направа на очила- 60 евро. Тях - също ли мога да ги впиша...
Като крайна сума е - 230 евро - медикаменти, зъби и очила. Така ама, полето за описване е много малко и не ми е ясно - как да обобщя или да запиша - zuzahlungen zu Rezepten, Brille, Zahnpraxis - 230 евро.
Моля за съвет.
raza68
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти

Мнениеот Stojan » 25 Май 2018, 09:25:10

Тази тема "Данъчна декларация" започва със "Софтуер за попълване на данъчна декларация". Ако попълваше със софтуер, щеше да имаш неограничен брой редове за разходите във вид на таблица, като във формуляра на самата декларация щеше да се нанесе само крайната сума, а таблицата щеше да се отпечата като всички останали приложения. Затова ти си нанеси крайната сума на този ред, там.
Мога да те успокоя веднага – че каквото и да нанесеш, няма да се вземе пред вид, тоест няма да ти се намали облагаемата маса с тези разходи, защото със 100, 200, 500 Евро не си достигнал die Zumutbarkeitsgrenze. Същата зависи действително от доходите, но и за по-ниски доходи е достатъчно висока. Обикновено е между 2 и 6 хиляди, което означава, че всички "такива" разходи трябва да се правят в една и съща година: лазер на очите, протетика, очила за 1000 - 1.500 Евро.... за да се натрупа сума над тази граница. Малките суми не играят роля. Има действително един процес, който още не е решен и затова финансовите служби съветват все пак данъчно задължените да си пишат разходите, макар и доста под Zumutbarkeitsgrenze-то, защото не се знаело какво ще реши съдът, но то е като трай коньо.
За аптеките - ходи само в една аптека, защото на края на годината могат да ти дадат справка за доплащанията от техния компютър. То може и от 5-6 аптеки, но не си струва ходенето за по 5 – 10 Евро.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
raza68

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 258 пъти

Мнениеот raza68 » 25 Май 2018, 10:24:37

Благодаря за отговора Ви. но бих дала пример за миналата година. Тогава, отново имах фактура от зъболекар, на стойност - 150 евро. И беше призната. Но, тогава не знаех, че се признават и доплащанията за медикаменти. Та, затова сега ми се оформиха 3 позиции, Ще ги пиша като сума общо и ще се опитам да сместя текста. Така или иначе - имам фактурите и квитанциите - при поискване от тяхна страна - винаги мога да ги пратя. А пък - каквото решат. Още веднъж - БЛАГОДАРЯ.
raza68
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 25 Май 2018, 22:40:14

Тези 150 Евро са били признати. Как иначе? Но това не е същото като свалени от облагаемата маса, защото в закона е казано ясно, че разходите за здраве: медикаменти, протетика, очила, лазер, помощни средства за ходене патерици, бастуни, проходилки, еластични чорапи, медицинско бельо и пр. се признават от определена сума нагоре, която пък зависи от доходите на данъчно задължения, от това дали е женен, дали има деца и колко. Законът не казва от колко доход нагоре. И ако попълвахте с данъчна програма, щяхте да прочетете, че се признават, но не се вземат пред вид и колко още ви остават до вашето лично Zumutbarkeitsgrenze, от което нагоре ще се признават.
Което пък означава, че сте си мислили, че сте си намалили облагаемата маса със 150 Евро, а то в същност не било въобще така.
---
Das Finanzamt erkennt die Krankheitskosten als außergewöhnliche Belastung erst ab einem bestimmten Betrag an. Bleiben die Kosten unter dieser Grenze, sind keine Steuervergünstigungen möglich. Die zumutbare Eigenbelastung ist davon abhängig, wie hoch die Einkünfte des Steuerpflichtigen sind, ob er verheiratet ist und wieviel Kinder er hat.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
raza68

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 258 пъти

Мнениеот raza68 » 27 Май 2018, 10:01:30

Благодаря Ви, Stojan. Да, прав сте. Признали са ми ги, но са написали отдолу, че съм под границата за признаване. Аз видях, че сумата 150 присъства, но не съм обърнала внимание, че не я приспадат от данъчната основа. Дори се чудих на zumutbare Belastungen.
raza68
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки