• Advertisement

Допълнително осигуряване на старини

Форумът, който касае всеки!

Re: Допълнително осигуряване на старини

Мнениеот alek_v » 12 Август 2015, 13:12:44

Моля да ме извините ако споделеното от мен не е точно за тази тема.
.
Имах спестовен влог в евро в Обединена Българска Банка. Преди няколко дни отидох да изтегля това което е останало.Оказа се , че от миналата година /2014/ банката е въвела такси върху спестовните влогове. Еврото което съм имал е покрило таксите за определен период и когато е свършило са ми закрили сметката. Показаха ми къде е залепен листа с информацията относно таксите. Показаха ми и другия лист с новите такси които влизат в сила от следващият месец.
.Мой приятел сподели,че има такъв проблем в една друга банка. Но там вместо да закрият сметката се е натрупало задължение и сега трябва да го покрие.

Успех на всички
Аватар
alek_v
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот Valentin1 » 28 Април 2017, 21:33:23

Kaто изключим първата страница в другите 2 малко сте се отплеснали кой къде е живял и къде иска да се пенсионира. Както и да е
Дайте съвет къде да внасяме по малко пари на месец за пенсиониране. Аз работя на около 2000 чисти, жена ми на около 1400. Тенденцията е да се увеличават Аз съм на 52г, жена ми на 49. Разбрах че ристе не е за мен, след като изчетох трите страници. От шпаркасата ме натискат за разни фондове, обаче не съм достатъчно на ти с немския за да разбера всичко. Така че кажете някаква форма на спестяване, по добра от спестовния влог в шпаркасата

Потребители благодарили на автора Valentin1 за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Valentin1 » 16 Май 2017, 12:48:06

Стига бе, това не може да бъде, трябва да имам 10 мнения за да попитам някой нещо, и какви да бъдат тези мнения, да викам иху в 10 теми дали ще се зачете
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 16 Май 2017, 12:56:13

Ами питай тук - какъв е проблемът ?
Аватар
olga
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Благодарил: 208 пъти
Благодарено: 171 пъти

Мнениеот novia » 17 Май 2017, 01:47:59

Valentin1 написа: Така че кажете някаква форма на спестяване, по добра от спестовния влог в шпаркасата

А за недвижим имот не се ли замисли? .
Аватар
novia
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 136 пъти
Благодарено: 12 пъти

Мнениеот Valentin1 » 17 Май 2017, 10:06:13

novia написа:
Valentin1 написа: Така че кажете някаква форма на спестяване, по добра от спестовния влог в шпаркасата

А за недвижим имот не се ли замисли? .

Ами питах, но този форум се посещава рядко и съответно вероятността да получиш отговор е малка. Това което предлагаш недвижим имот е добре, но трябва да се извадят доста пари които за съжаление ми липсват. Затова искам съвет как с по 100-150 евро на месец спестени да си направя допълнително осигуряване за старини. Прочетох постовете на стоян който предлага акции, но по какъв начин се купуват, в бг задължително минаваш през посредник. Гледал съм във веривокс има опция да си купиш от някой фонд директно. Немския ми не е на такова ниво че да разбирам всичко и това ме притеснява. Затова питам какъв е реда- някой който е купувал или се осигурява по някакъв друг начин да сподели- направих това, след това друго, след това трето
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 17 Май 2017, 15:16:14

Toва нещо, дето го търсиш, не съществува.
Със сто евро на месец да станеш богат.
И при все, че в момента банките предлагат отрицателна лихва.
Die Lebensversicherung вече също е out.
Аватар
olga
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 208 пъти
Благодарено: 171 пъти

Мнениеот rikiking » 17 Май 2017, 15:27:29

В шпаркасата да си държиш парите, в общи линии си е все едно че ги държиш в чекмеджето в къщи.Даже вторият вариант е за предпочитане в много отношения , а и чекмеджето месечни такси по влоговете не събира :)

И рисковете са подобни.Утре ако направиш някоя катастрофа неволно или някой за нещо реши да те засъди, пфандунга върху сметката ти е в кърпа вързан. Първият срещнат герихтсфолциер може да си прави с парите ти в шпаркасата в общи линии каквото си иска и както си поиска.

Като алтернатива - international bank accounts and structured investment portfolio :mrgreen:
Абсолютно удобно,законно и сигурно.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 151 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот Valentin1 » 18 Май 2017, 11:16:43

Никой никъде не е казал че очаквам със 100 евро да стана богат. Просто търся съвет как да инвестирам/ само как звучи/ 100 евро на месец така че след 10 години да са станали 110. Това е моето питане. Съществуват няколко продукта- недвижима собственост- голяма и тежка инвестиция с оглед на бъдеща продажба. Акции- несигурност, според статия в инвестор.бг за един ден най богатите са загубили 35 милиарда $, които не се знае кога ще се възстановят. Животозастраховка- плащане всеки месец на определена сума до определена дата. Плюсове- получаваш фиксирана сума + % който е изкарало застрахователното дружество. Минус- плащаш повече отколкото ще получиш- такси за управление на сумите.
Всъщност винаги плащаш повече, но при акциите съществува вероятност да поскъпнат, докато при застраховката поскъпването е от 2-3 процента годишно. На провинциал начисляваха около 2,4% за миналата година. За сметка на това ренесанс имат по 25% горница
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Svetul4o » 18 Май 2017, 19:43:52

Инвестиционни монети от сребро и злато.
Svetul4o
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 20 пъти
Благодарено: 49 пъти

Мнениеот onufriy » 19 Май 2017, 14:09:21

Svetul4o написа:Инвестиционни монети от сребро и злато.

Аз бих казал същото. Както и да тръгне конюнктурата с това се ще си купите хляб и ще си платите наема...
onufriy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 128 пъти
Благодарено: 217 пъти

Мнениеот rikiking » 20 Май 2017, 09:19:18

onufriy написа:

Аз бих казал същото. Както и да тръгне конюнктурата с това се ще си купите хляб и ще си платите наема...

Също добро решение, но принципно за 10 до 20% от портфолиото. Крюгеррандове му е майката, а и старите двайсетачета хелветски и френски франкове и марки най-малкото си пазят стойността като материал.

Останалите 80 % от портфолиото, обаче най-добре в долари и на скалата. :mrgreen:

Изображение
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Златен писач
Златен писач

Мнениеот onufriy » 20 Май 2017, 11:22:32

rikiking написа:
onufriy написа:

Също добро решение, но принципно за 10 до 20% от портфолиото. Крюгеррандове му е майката, а и старите двайсетачета хелветски и френски франкове и марки най-малкото си пазят стойността като материал.

Останалите 80 % от портфолиото, обаче най-добре в долари и на скалата. :mrgreen:

Изображение

Е какво портфолио със сто евро на месец? Тук не става въпрос за спекулация с цел печалба, а въпрос как да предпази малко пари от обезценяване. Ценните метали изглеждат най-малко уязвими от турболенциите по пазарите. Макар че като се замисля - както се опитват да забранят парите в брой, следващата логична стъпка би била забрана на търговията с ценните метали. Да ни предпазват от престъпността и тероризма, де. Щото ИС петрола серещу кюлчета злато сигур го продава...
onufriy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 128 пъти
Благодарено: 217 пъти

Мнениеот rikiking » 20 Май 2017, 12:50:59

onufriy написа: както се опитват да забранят парите в брой, следващата логична стъпка би била забрана на търговията с ценните метали. Да ни предпазват от престъпността и тероризма, де. Щото ИС петрола серещу кюлчета злато сигур го продава...

НЕма да стане скоро тая - дори и в Германия и Швеция , които са с най-големи рестрикции спрямо разплащанията в брой, всеки нормален човек дипли по някоя пачка,някой и бая повече,че да знае че пари за черни дни има...

В почти всички останали държави по света, та включително и ЕС се плаща яко в брой, чейнч бюра на всеки ъгъл и те в брой работят, някакви касови бележки по магазините хвърчат,коя истинска,коя полу-..... :mrgreen:

Германия може и да иска да си натрапва регулациите навсякъде,ама нещо забуксуваха напоследък мераците им,че ако много почнат пак да придирят може да има още някой -екзит като Брекзита , обявен малко след като баба ти поиска да си натика гагата в каналните офшори на Бети.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Valentin1 » 20 Май 2017, 23:32:13

Под допълнително осигуряване аз разбирам влагане пари във фонд- някой прави ли такова нещо в германия. Може би би дал съвет. Например хенкел е тръгнал преди една година от 101,55, в момента е 123, 77. Това са почти 23% нагоре. Като изключим фондовете ренесанс не се сещам някой да е направил такова нещо
Същото е положението с даймлер преди една година 55, сега са на 67,87. Но това са неща които искат някакво следене, регистрации познаване на законите. Затова питам дали някой би ме насочил към някой фонд/ човек / фирма която се занимава с тази работа. Аз не искам 20% за година, съгласен съм на 10-15
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки