• Advertisement

Кола от Швейцария

Добре дошли на всички посетители от Швейцария

Re: Кола от Швейцария

Мнениеот daisymm » 21 Октомври 2014, 15:49:43

Stojan написа:Трябвало е да кажете - не знам немски, защото тук по презумпция се знае немски. Или греша? Щеше някой да го преведе. Или още по-добре - да го преразкаже. Което и сега може да стане.
И с Гугъл става, проверих. Разбираемо е.
Stojan, ти ме върна в 2005 г. Къде ТУК се предполага, че пишещите по подразбиране използват немски, приятелю? Тогава (2005-2006) е било така, но лично аз се надявам форумът да излезе най-после от тази рамка, макар че все още около 80% от мненията се отнасят за Германия. Форумът обаче отдавна е zaedno.eu, а не zaedno.de #-o и лично на мен ми се иска да става все по-шарен (особено откъм качествена информация).

А сега по темата ...

anibani написа:Благодаря за линка, който има от предишен пост. От него се постарах да разбера използвайки Гугъл транслейт, тъй като не владея немски (ако владеех нямаше да съм толкова затруднена), предоставената информация, и заради това практически съвети ще са ми от по-голяма полза.
Ето някои особености при експорт на автомобил от Швейцария за България, познаването на които би спестило време, нерви и пари. Почти цялата процедура по износа на автомобила (експортна регистрация, временни номера, застраховка) се извършва в пътната дирекция, наречена Motorfahrzeugkontrolle (MFK) или Verkehrsamt, на съответния кантон. Такси за регистрация, пътен данък, застраховка и т.н. се запащат на място.

Евротабела
това е сертификат, който удостоверява, че колата е произведена по съответните евронорми и може да се допусне директно за употреба в Европейския съюз. Ако този сертификат липсва е необходимо преди регистрация в България да се премине през Технотест. Ориентировъчни цени: 200 ... 500 лв.

Сертификат за движение на стоките EUR.1
това е документ, който удостоверява произхода на стоката. Получава се на границата от митническите власти на Швейцария. Цената му е около 20-50 €. Наличието на сертификат EUR.1 освобождава автомобила от плащане на мито в България.
Важно: в сертификата задължително трябва да са ясно посочени данните, които специфицират автомобила: VIN и т.н.

Експортна регистрация
за получаването й са необходими: оригиналът на последния регистрационен талон на автомобила (при употребявани автомобили); удостоверение за техническа пригодност на автомобила за експорт; международен паспорт (лична карта) и шофьорска книжка

Удостоверение за техническа пригодност на автомобила за експорт (Betriebssicherheitsbestätigung für Fahrzeugexport )
издава се от т. нар. Selbstabnahme berechtigte Prüfstation/Garage. То се изисква при следните случаи: МПС с дефекти от пътни произшествия; МПС с регидтрирани дефекти по време на последния технически преглед; МПС регистрирани преди повече от 10 г. и последен технически преглед преди повече от 2 г. Цена: ~ ??? CHF.
Внимание: ако последния технически преглед е бил преди повече от 4 г., не може да се получи регистрация за експорт, дори и да бъде издадено Удостоверение за техническа пригодност

Регистрационен талон за експорт
има максимална валидност от 35 дни. Издава се за месец, а ако бъде издаден през последните 5 дни на месеца, важи за целия следващ месец. Цена: ~ 100 CHF.

Регистрационни номера за експорт
получават се заедно с талона за експорт и са валидни, докато е валиден и талон аза експорт. След изтичане на тяхната валидност не се връщат никъде и могат при определени условия да се използват от същия собственик при експорт и на друго МПС, з акоето се прави нов талон нова застраховка. Цена: ~ 100 CHF.

Застраховка "Гражданска отговорност"
може да се сключи при всеки застраховател в Швейцария. Застрахователната премия има три различни цени. От 1-во до 15-то число на месеца е по-скъпа; от 16-то число до края на месеца е по-евтина; 25-то/26-то число до края на другия месец (обща валидност от 35 дни) струва най-скъпо. Към нея се издава и "Зелената карта".
Примерни цени: 120 CHF / 60 CHF / 140 CHF за съответните периоди.

Автомобилния данък
изчислява се според общото тегло на автомобила по дните на валидност на експортната регистрация, а на страниците на кантоните има данъчни калкулатори. Ориентировъчна цена за леки автомобили: ~15 €. При тежкотоварните данъка се формира по друг начин.

ДДС в България
заплаща на българската граница в зависимост от цената по договора за покупко-продажба. Ако договорът липсва или цената в него е подозрително ниска, митничарите могат да определят нова. Оформянето на митническите документи обикновено се оставя да бъде направено от посреднически фирми. Таксата е около 100 лв.
Внимание: има вероятност при влизане в Австрия на границата да изискват да се плати ДДС или част от него под формата на депозит. Необходимо е да се изиска и запази документа, който удостоверява това, за да не се плаща два пъти ДДС. Ако е взет депозит, той се получава обратно, след като колата бъде регистрирана в България.

Тест за индивидуално одобрение
прави се в Технотест, ако автомобилът не притежава Евротабела (обяснено е по-горе)

Екотакса, регистрация в КАТ, данъчна регистрация в общината
мисля, че тук нещата са ясни като процедура и разходи.

Успех :thumbleft:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 581 пъти

Мнениеот anibani » 21 Октомври 2014, 18:56:18

Много Ви благодаря за отговора, ще ми бъде от голяма полза.
Радвам се, че все още се намират свестни хора, и разбиращи идеята на форумите.
Ще пиша какви съм ги свършила.
anibani
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот bobby911 » 22 Октомври 2014, 09:44:34

здравейте,видях,че сте ползвали услугите на една фирма за превоз на автомобили от Ст.Загора,пишете ми доволна ли сте,искам и аз да ги ползвам още днес (22.10.2014),оставям си и тел.,ще ви бъда благодарен за мнение. 0898601838
bobby911
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 22 Октомври 2014, 10:28:56

anibani написа:Много Ви благодаря за отговора, ще ми бъде от голяма полза.
Радвам се, че все още се намират свестни хора, и разбиращи идеята на форумите.
Ще пиша какви съм ги свършила.

Моля, моля! Правя го точно по тази причина, а именно че информацията трябва да бъде общодостъпна и безплатна. Правя го и с надеждата, че ще да убедя още някой в смисъла от това. Иначе тази област ми е хоби и мненията, които пиша не са на база личен опит (както го правя и в много други случаи), а са резултат от непрофесионален интерес и натрупана с времето информация, която решавам в даден момент, че трябва да синтезирам и предоставя за използване. Коства ми известно време, но когато човек иска да направи нещо, намира време и средства. Когато не иска - намира оправдание :-"

Основният източни, които използвах, за да придам форма на мнението си по-горе е статията Export von Fahrzeugen, както и сайта Информационен митнически портал. Естествено и неофициална информация от лични контакти ;-)

Ще се радвам да прочета какви си ги свършила след време. Chao!

bobby911 написа:здравейте,видях,че сте ползвали услугите на една фирма за превоз на автомобили от Ст.Загора,пишете ми доволна ли сте,искам и аз да ги ползвам още днес (22.10.2014),оставям си и тел.,ще ви бъда благодарен за мнение. 0898601838

Ако това е до мен - не съм внасял автомобил и не съм използвал услугите на фирми за тази цел.
Последна промяна daisymm на 22 Октомври 2014, 11:20:14, променена общо 2 пъти
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bobby911 » 22 Октомври 2014, 10:42:27

Не,имах предвид писаното от потребителя anibani,видях,че е имала предложение за вкарване на автомобил от една фирма за такива услиги и искам и аз да я ползвам:-).Благодаря
bobby911
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 22 Октомври 2014, 11:00:02

bobby911 написа:Не,имах предвид писаното от потребителя anibani,видях,че е имала предложение за вкарване на автомобил от една фирма за такива услиги и искам и аз да я ползвам:-).Благодаря

Аха, ами в такъв случай не би ли било по-добре, ако бяхте пуснали питането си направо в другата тема Докарване на кола от Германия (нали за нея става въпрос?). Или става въпрос все пак за докарване на кола от Швейцария? Както и да е, ако преценят, модераторите ще го преместят.

Аз пък искам да ви помоля още веднъж да споделите след време своя личен опит, ако има някакво развитие по случая.

Успех :thumbleft:
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bobby911 » 22 Октомври 2014, 12:40:22

Непременно ще го направя,за да са информирани и други.
bobby911
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот anibani » 31 Октомври 2014, 10:53:01

Ето ме отново.
За съжаление, няма да съм полезна с информация за закупуването на автомобил от Швейцария, тъй като не се стигна до там.
Като цяло си направих прекрасна разходка през Австрия, Германия и Швейцария.
Разочарована съм доста, защото германеца чиято кола исках да купя ме изигра доста неприятно. С няколко думи, приятелката ми която живее там контактува с продавача доста пъти, в събота когато пристигнах ни уговори среща за следващия ден в 2ч, и в неделя както си пиех кафе по обяд, чакайки уречения час, човека се обади да каже че я е продал току що.
При все, че беше наясно, че идвам от доста далеч и имаме уговорка, тази му постъпка доста ме изуми. Но какво да се прави, такъв ми бил късмета.
В понеделник ходих до автокъщите в Швейцария, където бях набелязала няколко автомобила. Там вече напълно се убедих, че кола трябва да купуваш само от частно лице! Цените бяха невероятно високи, а колите в безкрайно лошо състояние. Ще вметна все пак, че със същия късмет, колата която исках да видя там - видях, но също беше вече продадена.
И все пак, както споменах в началото, поне си направих хубава обиколка. Хапнах ребра на Centimeter във Виена, минах през всевъзможни чудни селца в Германия докато стигна до Валдшуд, пих бира в центъра на Цюрих, чисто по нашенски си купих прах за пране и всякакви вкусотии от Германия.
Въпреки всичко не съм се отказала, и чакам нови обяви. :)

Потребители благодарили на автора anibani за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

anibani
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот anibani » 31 Октомври 2014, 11:57:46

bobby911 написа:здравейте,видях,че сте ползвали услугите на една фирма за превоз на автомобили от Ст.Загора,пишете ми доволна ли сте,искам и аз да ги ползвам още днес (22.10.2014),оставям си и тел.,ще ви бъда благодарен за мнение. 0898601838

Здравейте, не съм ползвала услугите, исках да се осведомя за възможностите и цените за докарване с автовоз. И тъй като реших все пак на ход да я карам на сам, като най-сигурен вариант,че ще си докарам това което съм купила, и не съм се свързвала с фирмата.
anibani
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bachev » 18 Октомври 2017, 12:47:45

Здравейте,
някой има ли актуална информация относно дължимите ДДС и мито за внос на кола от Швейцария? В интернет намирам различни становища.
Някъде пише, че митото е 10%, на други места, че се определя според мощноста, или пък, че зависи от годината. Освобождава ли сертификат EUR1 от мито? Има ли варианти/ нови спогодби на ЕС за избягване на двойното данъчно облагане?

Предварително благодаря.
Bachev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nikolaicm » 9 Април 2018, 19:07:43

Здравейте,аз също съм нов във форума,но и аз като много други нямам възможност пък и език не знам за да отида до Швейцария за кола.За това ще помоля тук ако някой знае фирма която се занимава с внос на коли от там да сподели.Благодаря предварително.
nikolaicm
Нов потребител
Нов потребител

Предишна

Назад към Общ форум