• Advertisement

Скандинавски финанси и валути - (идват ли) аномалии?!

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Скандинавски финанси и валути - (идват ли) аномалии?!

Мнениеот hardanger » 19 Декември 2008, 00:19:31

Опитах се да проследя логиката на промяна на скандинавските валути, но се чувствам като на разходка в блато!
Норвежките "мазни" фондове също не са ми ясни - най-вече доколко са оцелели след "бизнеса" си с хартийки/кредити с американски мирис.
Може би логиката на Европа е "блатото", но пък се чува, че норвежката и шведската крона няма да се измъкнат така леко, както се случи да паднат.
Има опити за извинение на промяната на норвежката валута с новогодишното отърваване от екзотични вложения като NOK и SEK, но толкова лошо съотношение от 10 крони за евро (Норвегия) прави лошо впечатление. Шведите също разясняват действията си, но ефектът се отлага във времето.
Дали разните крони ще загубят от стойността си в пъти или ще се размине без катастрофи? Нямам предвид българския ни опит с лева, нито скорошните исландски проблеми - говорим за други икономики и общества.
20 NOK/28SEK - 1 EURO ??
Намирам потенциалните отговори от там намиращи се и не само от тях за интересни, затова питам. Дано не нарушавам насоката или правилата на форума.
Весела баба зима и повече сняг! (аз съм в Бг - тук за сняг се молим)
hardanger
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Скандинавски финанси и валути - (идват ли) аномалии?!

Мнениеот hardanger » 19 Декември 2008, 20:07:17

Който е замесен с Норвегия и с пари - честито, самолетът пада, сега да видим дали ще избухне! Трябва да прочета и за Шведия, но нямам време...
hardanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 19 Декември 2008, 20:09:56

Здравей,
Аз много не те разбрах и ще се радвам ако разясниш като за невежи. Какво става в момента?
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 28
Благодарил: 352 пъти
Благодарено: 273 пъти

Мнениеот hardanger » 19 Декември 2008, 23:50:11

Mr.Bombastic написа:Здравей,
Аз много не те разбрах и ще се радвам ако разясниш като за невежи. Какво става в момента?

И аз това питам, надявайки се да срещна по-осведомен. Понеже не знам кой какво пише и чете тук, писах съвсем неангажиращо, общо.
Точно какво става - аз не знам. Във всички случаи стагнацията започва да идва до съзнанието на норвежците, за техен късмет икономиката им си е в ред.
Норвегия е една особена страна, нетипична за Европа. По това прилича на Бг. Може би просто е с малко население. техните пари бяха високо оценени от миналия ноември. Сега обаче да имат силна валута май не е на мода, и финансистите им се опитват да приземят техния самолет в блатото на еврото. Извинявам се, че пиша така идиотски отвлечено и с метафори, но не съм така информиран, че да пиша стегнато и конкретно.
За момента, който момент е от днес вечерта до неизвестно кога - може би януари, може февруари, кроната се задържа на курс около 10 за едно евро, което е с над 20% отслабване.
Аз бих искал да живея в Дания или някъде там, и затова следя какво става там и как става - за да знам какво мога да очаквам.
Швеция ми е по-непозната, там всичко е по-голямо и сложно. Те са по-набъркани в кашата с "хартийките" - това са документи, удостоверяващи други документи за действието на трети документи, определящи някакво икономическо събитие. Норвегия се спаси от това, но просто е твърде зависима бананоподобна (нефтена е) република и май се е наложило да се избере между непредвидимо "туп" и едно режисирано "тряс", малко по-контролируемо. Само хипотези..
Лично аз се интересувам в резюме как върви икономиката на Швеция, Дания донякъде, и на Норвегия, как - валутите им, и съответствието между реалната икономическа ситуация и котировките.
Сега не мога да пиша повече.
hardanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 25 Декември 2008, 13:00:51

За Норвегия четох някъде, че са натрупали резерв от 250 млрд. долара за времето от когато започнаха добив на петрол. Затова са започнали да прокарват инфраструктура из цялата страна и поляците масово ходят да работят по изграждането на пътища. Сътресения в момента преживяват всички, като за това не е необходимо да си участвал в търговията с американските хартийки - страшното в случая е загубата на доверие в банките. Не става въпрос, че вложителите ще тръгнат да си теглят парите от банките, както в Бг преди години, а че банките не са надежден гарант по сделките и така много инвестиции се отлагат или отменят.
Тук, в Швеция кроната се обезцени с около 20% към еврото, като на две от банките акциите поевтиняват драстично, но причината е във силното им присъствие в прибалтийските страни - над 50% от пазара там. Икономиката иначе е стабилна, в анкети в пресата хората заявяват, че вярват в шведската икономика и не се страхуват, няма паника, цените не са се увеличили с 20%, което би се случило ако лева се обезцени така към еврото. В пресата пишеше, че страната може да подпомогне една от прибалтийските (май Естония) с голяма сума.
Единствено лошо е, че тъй като икономиката е силно експортно ориентирана, вследствие на кризата намалява износът, а оттам и работата, и много работни места изчезват, като очакванията са за 100 000 безработни вповече за следващите две години :-s
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 148 пъти
Благодарено: 251 пъти

Мнениеот hardanger » 27 Декември 2008, 11:50:03

В Бг ако левът поскъпне, цените се вдигат, а ако случайно падне спрямо еврото, цените се вдигат, разбира се.
Поляците в Норвегия правят кораби и строят сгради. Може би строят социална инфраструктура - спорни зали, болници, и подобни.
Кроните май поевтиняват с толкова, колкото еврото поскъпва спрямо целия свят.
hardanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nordreamer » 5 Януари 2009, 14:12:22

Е някак си ми се вижда нормално като се вдига еврото кроната да пада,заедно с валутите на останалия свят, тъй като няма фиксирана връзка между евро и норвежка крона, мммм?
А за какво падане на левът спрямо еврото говорим като сме във валутен борд и курса от няколко години е фиксиран на 1.955?
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот bromma » 5 Януари 2009, 18:33:32

Наистина левът е фиксиран; hardanger образно казва какво се случва в Бг при подобни ситуации.
А паундът падна към еврото по същите причини както и кроните, и освен това според мене:
еврото е на път да стане главна алтернативна световна валута.
зад еврото стоят десетина мощни икономики.
американската финансова криза засегна първо и най-силно британците.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 148 пъти
Благодарено: 251 пъти

Мнениеот nordreamer » 19 Януари 2009, 23:38:26

Вчера се загледах във Финансавизен, там бяха публикували като по поръчка мнения на двама специалисти от DnB NOR, та те викат долара няма да се задържи дълго на тия ненормално високи нива и очакват норвежката крона, да бъде доста по-стабилна в сравнение с останалите валути. През лятото според тях долара ще се котира на 6.4 NOK, а еврото на 8.6 NOK; догодина по това време 5,5 NOK за долар и 8,2 NOK за евро респективно.
В същото време прогнозират настоящата година да бъде една от най-лошите за бизнеса напоследък, като се очаква около 120 000 работни места да станат излишни или нерентабилни в частния сектор, което като процент от населението е двойно повече спрямо сегашното ниво. :-k
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот lazar_lulchev » 4 Март 2009, 22:37:02

Не съм много в час с икономите и валутите съответно . Но знам със сигурност,че датската крона е с фиксиран курс за еврото което ще рече 7.4 за 1 евро.Не съм сигрурен дали е фиксирана но очевидно е ,че тя не се промения миналата година курсър беше същия , тази година не се е променил или ако се е променил то не повече с 0.1 от курса на датската крона срямо еврото.Сигурен съм в това защото точно преди 3 седмици ходих да сменям евро с крони и курса който ми даде банката беше 7.2 ДКК за 1 евро.
До колкото за долъра като валутна еденица и дали това,че еврото ще се превърне в основна световна валутна еденица малко се съмнявам.Долърат не след дълго ще изчезне от екраните и ще се замени от друга валутна еденица Алор или нещо подобно . Поне така съм чувал заради създаването на Северния Съюз.Незнам дали знаете за това но САЩ подписаха тристранен договор с Канада и Мексико.
Смятам,че следващите няколко години ще бъдат много интересни :) Не само от икономическа гледна точка ;)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот vesel55 » 26 Юли 2016, 12:15:30

Предстои ми да идвам за кратко в Норвегия. Имам въпрос мога ли да плащам в Евро навсякъде или задължително е в местната валута..поне в началото докато си обменя. Благодаря
vesel55
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Общ форум