<

• Advertisement

Детски надбавки по време на Elternzeit в България?

Добре дошъл във форумите на Германия. Тук можеш да зададеш всички въпроси, които те вълнуват.

Детски надбавки по време на Elternzeit в България?

Мнениеот nadq_9117 » 17 Декември 2017, 13:53:38

Здравейте,
ситуацията в която се намираме е специфична. От юни 2015 до септември 2017 аз и семейството ми живяхме в Германия (Baden-Württemberg). Там получавах детски за двете ни деца, като второто се роди през април тази година (2017), а синът ни е на 5 години. В момента съм в Elternzeit до септември 2018. От октомври 2017 се върнахме отново в България, защото искаме децата ни да учат и да израстнат в родината си, като не съм прекъсвала Elternzeit-a. Явно от Landratsamt са уведомили Familienkasse, че сме напуснали, и ми спряха детските. Първият път, когато се обадих във Familienkasse да попитам за детските, ми казаха да им изпратя документите (Bescheid) за Elternzeit и съответно Elterngeld. Изпратих ги, и пак нищо. Обадих се и отново попитах за детските, и тогава ми обясниха, че няма значение дали съм в Elternzeit, щом не съм в Германия, и че няма да получавам повече детски, освен ако не се върнем отново да живеем в Германия (или поне да сме регистрирани, че живеем там). Така ли е? Имат ли право да ми спират детските, когато съм в Elternzeit, за това че не съм в Германия?
Относно Elterngeld нещата също са много сложни. Заедно с детските ми спряха и Elterngeld. Попатах ги, защо, и те ми обясниха, че са ми изпратили документи (Unterlagen) на адреса в Германия и чакат обратен отговор от мен (да попълна формулярите, които са ми изпратили) и тогава ще продължат ми плащат. Помолих ги да ми ги изпратят на адрес в България и те са ги изпратили на 16 ноември. След като така и не ги получих, отново се свързах с тях и разбрах, че на 06 декември писмото отново е било върнато при тях, незнайно поради каква причина- и от пощата не могат да ми кажат защо. На 06 декември писмото с документите отново е изпратено към България и сега отново го чакам. Яд ни е, че за тези хора E-mail не съществува. Това не е нормално в 21-ви век.
Моля ако някой знае да ми отговори, най вече за детските! Благодаря!
nadq_9117
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Назад към Германия