• Advertisement

Детски надбавки - Kindergeld

Форум за семейните българи.

Re: Детски надбавки - Kindergeld

Мнениеот teri_jo » 23 Февруари 2011, 17:50:52

Здравейте,благодарности за темата,съпругът ми ще регистрира малка фирма в DE.След като започне да се осигурява съответно ще подадем докуменнти за детски.Имаме 3 деца,с нас ще бъде мъничкото което скоро ще е на 2г.,другите са големи
1Мога ли предварително да взема док Е411 от бЪЛГАРИЯ попълнен
2Бихте ле ми казали до каква възраст се изплащат детските
3.Правилно ли съм разбрала че може да се изплащат и ако детето е в Б-я
teri_jo
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот didaba » 24 Февруари 2011, 11:22:20

Детски надбавки се получават от месеца на регистрацията ви тук в ДЕ , естествено и детето трябва да е регистрирано тук.От подаването на документите до изплащането на детските минават от 2 до 3 месеца, но ги изплащат и за минало време, т.е. от месеца на регистрация.Незнам как стои въпроса за детски за деца , които са в БГ, мисля ,че трябва да се откажете от детските в БГ и да се попълни този въпросния формуляр , където се упоменава , че не получавате детски от БГ.А до колко години изплащат детски още не знам.Надявам се да съм била полезна!Успех!

Потребители благодарили на автора didaba за мнението:
daisymm
Рейтинг: 5%

Аватар
didaba
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот eli1 » 24 Февруари 2011, 18:10:36

Точно така вече има промяна, не е като преди, да получаваш детски без значение къде е детето.С идването ви в Германия задължително адреснорегистрирайте и децата.Получавате детски от момента на регистрацията.Разбира се процедурата е тромава аз чаках 4-5 месеца докато ме одобрят и получих детските от датата на която е регистриран сина ми.Мисля че няма да ви дадат детски ако детето не е в Германия, на мен ми искаха бележка и от училището. :)
eli1
Нов потребител
Нов потребител

Главоблъсканици относно детските в Германия

Мнениеот varnalor » 27 Февруари 2011, 15:22:30

Искам да споделя моите неволи относно правото да получаваме детски добавки в Германия,ще съм благодарна ако някой е имал същите проблеми или е наясно с конкретните неща от немското законодателдтво да сподели.
От 4 месеца съм със съпруга си в Мюнхен от месец и половина работя на трудов договор,като си плащам всички осигуровки и данъци.Подадох нужните документи до Familienkasse (редактирано от Daisymm) и преди няколко дена получих отговор ,че не мога да получавам детски,докато децата не са в Германия.Имаме две деца и те са все още в Бг,при майка ми.В писмото пишеше,че може да се подадат документи от името на майка ми,тъй като децата пребивават в момента в нейното домакинство.От тук започват и главоблъсканиците,как да подам документи от името на майка ми,след като тя,въобще не е регистрирана в Германия,не е ли редно след като аз и съпругът ми работим тук,независимо ,че децата още не са при нас,да получаваме детските от немската страна?До колкото съм запозната,не смея да твърдя ,че съм на 100% наясно с всичко,като граждани на страна членка на ЕС имаме право да получаваме тези социални придобивки в страната в която работим и живеем?!
Ако някой има конкретен линк към закона и разпоредбите отнасящи се за правото на чужденци да получават детски в Германия ,ще съм благодарна да го постне.
Пролетно настроение на всички и Честита Баба Марта в аванс!
varnalor
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот velingrad » 27 Февруари 2011, 16:12:35

Излишна отделна Тема, затова "превръзвам". А сега, попрочетете, какво е писано преди вас.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Администратор
Администратор

Снимки: 392
Публикации в блог: 27
Благодарил: 652 пъти
Благодарено: 857 пъти

Мнениеот varnalor » 27 Февруари 2011, 17:40:18

Благодаря за препратката,velingrad !Тази тема я бях чела преди да си пусна документите към Фамилеинкасе-то,но ето че явно има нещо ново,което се спомена в два поста по-нагоре,че явно не може да се получават детски за деца ,които не са анмелднати в Германия и живеят в Бг?!
А и варианта да се изплащат детски от германската страна на баба в Бг ,не го срещнах,а ето че на мен едва ли не ми го предлагат,за което аз мисля ,че е несериозно,но...Та за това пуснах темата,извинявам се че не беше на правилното място.
varnalor
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 27 Февруари 2011, 17:44:26

Не, правилно и нЕправилно, а практично. Когато някому се наложи, да търси инфо, по-добре всичкото да е на едно място или?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Администратор
Администратор

Снимки: 392
Публикации в блог: 27
Благодарил: 652 пъти
Благодарено: 857 пъти

Мнениеот divel » 27 Февруари 2011, 19:26:39

didaba написа:Незнам как стои въпроса за детски за деца , които са в БГ, мисля ,че трябва да се откажете от детските в БГ и да се попълни този въпросния формуляр , където се упоменава , че не получавате детски от БГ.

В амта, където се подават документи за детски даже дадоха формуляр на български език да се попълни. Ставаше въпрос за деца в БГ, трябваше да имат печат от училището в БГ, че детето в действителност учи там. И мисля, че трябва да са се отказали от детските в БГ.
Аватар
divel
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот andro74 » 8 Март 2011, 23:35:04

Здравейте, в темата съм, поради простата причина, че и аз се главоблъскам покрай документи за получаване на детски. Върнаха ми писмо с прикрепени допълнителни формуляри, включителни и Е411. Сега му се чудя, аз ли трябва да ходя в БГ за заверка или те служебно ще го препратят ...И дали ако трябва аз да го правя, може да го свърше някой друг от мое име без да има пълномощно за това??? Но смятам да изчета темата изчерпателно, включително и препратките публикувани тук. Ако все пак някой е наясно, ще се радвам на отговор. Иначе утре ще звъня в Кемптен, да чуя и тяхната "версия" ;-) .
Всъщност поводът да пиша тук е съвсем друг. Многократно в темата прочетох, че отказват изплащането на детски за деца, пребиваващи в БГ. Не съм наясно със законите, тепърва започвам да ги чета, но мой колега, разведен, чиято дъщеря живее в БГ при майка си, получава детски тук. Естествено след предоставяне на множество документи доказващи това положение.Разбира се, получава сумата на детските от които е приспадната равностойността получавана в България. А както знаете , тя е трагично малка ... Надявам се тази информация да е полезна на родители в подобно положение, а ако някой смята, че е необходимо, мога да го помоля (колегата де) да погледна писмото с което го уведомяват за одобрението. Би трябвало да е упоменат параграф по който му ги отпускат.
andro74
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот oblak » 31 Март 2011, 11:18:15

Здравейте и от мен. Да споделя и аз моя опит с получаването на детски надбавки в Германия.И специално за Stella.
Аз също живея в района на Дрезден.Със съпруга ми сме регистрирани в Германия от 02.2009.Аз работя от тогава а той до
преди месец беше безработен.Регистрира се като безработен в Arbeitsamt 02.2010. Детето регистрирахме при нас през 06.2010 .До тогава то беше в БГ.Още преди да се установим в Германия не взимах детски в Бг-поради висок доход.
И така логично през 07.2010 съпругът ми подаде молба за детски за целия период на нашето пребиваване тук.От FAmilienkasse казаха че няма значение кой ще подаде молбата-аз или той.Бях приложила акта за раждане док. за регистрация на детето от Кметството и док. от Социално Осигуряване Бг че за детето не са получавани детски за съответния период. И зачакахме....Три месеца. Дойде отговора-детето получава детски от момента на регистрация.За периода назад -чакайте още...След още месец-детето получава детски от 02.2010. Мотива-от тогава съпруга е регистриран като търсещ работа...Малко се впрегнах тогава и подадох нова молба - от мое име и написах сигурно най-дългото писмо в живота си. След една седмица получих отговор че детето ще получи детски за целия период.Значи може.Може би важното беше че и двамата сме били регистрирани в Германия и аз работя от тогава.Това от мен.Извинявам се че не слагам запетайки но не мога да ги намеря на клавиатурата..А ми стана хубаво че има и други българи около мен...

Потребители благодарили на автора oblak за мнението:
daisymm

oblak
Нов потребител
Нов потребител

Детски надбавки - Kindergeld

Мнениеот forelle » 3 Май 2011, 20:31:04

Здравейте,
Днес за първи път посетих форума и съм много впечатлена. Предстои преместване на семейството ми в Германия и сега подготвям всички необходими документи. Така попаднах тук. Прочетох два пъти всички мнения в темата, но не ми стана ясно следното: формулярите 411 и 401 в коя българска институция трябва да бъде подпечатани /заверени/ и на коя точно страница.
На формуляр 411 - на стр. 2 удостоверение ли? А формуляр 401 - на 3-та страница ли? Някъде във форума прочетох, че формуляр 401 не е необходим. Актуална ли е тази информация!?
Мога ли предварително в България да бъдат подписани и подпечатани в съответната институция и след това подадени в Германия?
Благодаря предварително на отговора ви.
forelle
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kremi_81 » 4 Май 2011, 11:09:45

Здравейте!!!
Имаме две деца!!! От една година със съпруга ми работим в Германия!!! От месец юли 2010 година се отказахме да получаваме детските надбавки в България!!! И от тогава сме подали документите в Германия!!! През месец Октомври 2010 година изпратихме запитване до съответната институция в Германия и до този момент нямаме нито отговор на запитването, нито някакво решение за получаване на парите!!! От някой сънародници разбрах, че за да получаваш семейни надбавки децата трябва да са регистрирани и те в Германия. Други казват, че ако децата живеят в България, ще ни изплащат 50 % от парите за двете деца!!! Вече нзнаем на кого да вярваме!!! Моля и вас за мнение!!!
1. Има ли нещо вярно в това, че само ако децата са регистрирани в Германия, тогава имаме право на детски добавки?
2. Нужно ли е според вас да подаваме ново запитване?
Благодаря ви предварително!!!
Желая ви лек и спорен ден!!! :flower:

kremi_81
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mottor » 4 Май 2011, 16:13:20

1. Не. След 01.01.2007 нещата се промениха.
2. Не знам за какво запитване става въпрос. Ей тук има един телефон. Може да се обадите и да питате каквото ви интересува. Трябва да им кажете че става въпрос за деца които живеят в чужбина, защото формуляра е друг

Това което поискаха от мен беше:
1. Заявлението (Формуляр KG51)
2. Удостоверение от работодателя къде съм работил последните години (Формуляр KG54)
3. Удостоверение от агенцията за социално подпомагане в България за получаваните детски в последните години. (Подавате молба и чакате точно??? 14 дена защото било за чужбина :) )
4. Предполагам че ще ви искат и дубликат от акта за раждане на детето.
Най добре е да се обадите на телефона и те ще ви обяснят всичко и ще ви пратят необходимите формуляри. Казаха ми да не си превеждам документите, защото си имали преводач там. Казвам какво са ми искали, защото при мен се проточи 5 месеца да си разменяме формуляри , които се оказаха не тези които трябва. Обаче си заслужава :). При мен ги получих 100%, но не бях взимал детски в България за него.

Поздрави
Загубен в нощта. (Загубеняк)

Потребители благодарили на автора Mottor за мнението:
daisymm

Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 12 пъти

Мнениеот forelle » 4 Май 2011, 18:28:25

Здравейте пак.
Благодаря за отговора, не все още не ми стана ясно формулярите Е411 и Е401 необходими ли са и къде във формуляра трябва да бъдат подпечатани и заверени от нашите социални служби.
Моля някой ако има опит да ми отговори.
Търсих и Формуляр KG54, но не го откривам.

И още един въпрос свързан с удостоверението за раждане на детето - достатъчно ли е да бъде преведено от заклет преводач или е необходимо да бъде легализирано? Съгласно последния коментар не е било необходимо да бъде преведен, но предполагам това е единичен случай.

Благодаря предварително на всички за отговора.
Поздрави
forelle
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mottor » 4 Май 2011, 23:06:47

За да получавате детски тук, трябва тук да живеете и да работите (поне единия). Това означава поне 2(или 3) месеца след като се преместите. Така че оставете на някой едно пълномощно с което да може да извади документа от социалното подпомагане. Колкото за акта за раждане, така или иначе ще ви трябва дубликат. И не забравяйте имунизационния паспорт (или удостоверение) на детето (Няма да ви трябва за детските, ама за личния лекар със сигурност :) ). Колкото за формулярите, ако всички сте тук е друг формуляр, освен това ще ви ги пратят или може да ги попълните online, разпечатате и изпратите. Колкото до Е411 и Е401 нямам и понятие. Ако ви ги изпратят, ще ги попълните, пратите към България и после ще ги подадете. Детските за това време няма да ги загубите. Изплащат и със задна дата.
Загубен в нощта. (Загубеняк)

Потребители благодарили на автора Mottor за мнението:
estira

Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 12 пъти

ПредишнаСледваща

• Advertisement

Назад към Семейство