• Advertisement

Моля за съвет!

Напред, науката е слънце!

Re: Моля за съвет!

Мнениеот rotenheim » 27 Октомври 2017, 17:53:08

bknf написа:
rotenheim написа:Ще бъде откровен с тях и ще ги помоля предварително, преди да е сигурно, да не установяват контакт със сегашния ми работодател, пък ще видя как ще го приемат.

Или за по-сигурно, няма да даваш име и адрес на фирмата - а само дейността. Какво си правил там.

Това го обмислях, но е много странно в СВ да опиша само дейност...т.е това е малко като не знания за писане на СВ.
Сърдечно ти благодаря за съвета!

Lanti написа:Пишеш накрая на писмото нещо като :

Da ich mich derzeit in einem ungekündigten Arbeitsverhältnis befinde, bitte ich höflich darum, meine Bewerbung vertraulich zu behandeln.
Хората все пак са сравнително тактични. В България не знам дали има такава практика, но можеш да поискаш междинна оценка от фирмата в БГ за теб, за работата ти - Zwischenzeugnis и него да приложиш като препоръка. Както и такива от още по-предишни работодатели - ако имаш такива.

Страхотно предложение. Благодаря и на теб! Ако искам преждевременно такава препоръка, най-вероятно ще си търся нова работа :)!

Стискайте ми палци, много искам да се случат нещата. Знам, че ще е трудно, но искам да опитам
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Lanti » 27 Октомври 2017, 18:30:24

Хмм...странни са понякога нещатата...няма нищо лошо в това, ако си дълго време в една фирма да искаш междинна характеристика и оценка...но явно в България по друг начин виждат нещата.
Пиши в СВто фирмата и длъжността, задачите и областа на заетост напр. в писмото - малко увити в повече думи и с какво напр. си се отличил в тази работа. Не ми се е случвало някой да се обади на стар работодател, а вече съм търсила нова работа, докато работя на старото място - максимум да потърсят в Интернет фирмата и да видят има ли я, как е представена и т.н.
Аватар
Lanti
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот rotenheim » 27 Октомври 2017, 19:54:36

За жалост, тук, в БГ, положението е масово такова. Тъй като си харесвам работата и не мога да остана без работа, то затова страх лозе пази.
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 30 Октомври 2017, 21:35:25

rotenheim написа:Тъй като си харесвам работата и не мога да остана без работа..

Можеш да напишеш нещо такова:

Da ich mich in einem ungekündigten Arbeitsverhältnis befinde, habe ich im Lebenslauf nur den Zeitraum, die Position und die Tätigkeit genannt - nicht aber den Namen der Firma. Im persönlichen Gespräch werde ich Ihnen gerne die notwendige Information geben.

Което означава на български: Тъй като се намирам в "неуволнена позиция", назовах в CV -то само времето, позицията и дейността - без името на фирмата. В разговора, който ще проведем, ще ви дам необходимата информация.

После вече, когато си там и разговаряш с някой/ подписал договора, може да им съобщиш.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 249 пъти
Благодарено: 391 пъти

Мнениеот rotenheim » 22 Декември 2017, 00:14:53

Здравейте, имам нужда от подкрепа отново!
Одобрен съм за Ausbildung, след проведен телефонен разговор.
Естествено, не може да се мине и без трудности. завършил съм езикова гимназия, отделно имам сертификат за Б2 от езикова школа, но ми искат такъв от Гьоте институт, което силно ме затруднява, защото началната дата на обучението е 01.04.2017 г., и не знам какво да правя.
И друго, не съм водил разговор за точната сума на заплащането, стана ясно, че нараства с всяка година, дали е уместно да ги попитам? Страхувам се да не си помислят, че парите са ми единствената цел.
Благодаря много!
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот itzo » 22 Декември 2017, 00:53:11

rotenheim написа:...но ми искат такъв от Гьоте институт, което силно ме затруднява, защото началната дата на обучението е 01.04.2017 г., и не знам какво да правя...

https://www.goethe.de/ins/bg/bg/spr/prf/gzb2.html

Има изпит през феруари.
Real stupidity beats artificial intelligence every time
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 196 пъти

Мнениеот amatama » 22 Декември 2017, 22:08:50

не ти рябва Германия казвам ти го като на себе си... много бездънен фенек е.... ;-)
amatama
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 38 пъти
Благодарено: 32 пъти

Мнениеот Lanti » 23 Декември 2017, 00:44:26

Естествено, че трябва да се говори за заплащането! Никой не живее на фотосинтеза.
В различните браншове и професии, които се учат също варира доста. А и в крайна сметка ще трябва да живееш някак от тези пари?? Вероятно няма да можеш да договаряш кой знае колко, но трябва да знаеш какви финанси те очакват. Може да попиташ за бонуси като напр. карта за градски транспорт или ваучер 44 евро за зареждане на кола, ако имаш такава, макар че бих препоръчала да караш без кола ако може.

TestDAF ли искат? Може да попиташ за възстановяване на разходи като напр. местене или таксата за изпита.
Аватар
Lanti
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bknf » 23 Декември 2017, 00:45:39

rotenheim написа: Одобрен съм за Ausbildung, след проведен телефонен разговор.. завършил съм езикова гимназия, отделно имам сертификат за Б2 от езикова школа, но
1) ми искат такъв от Гьоте институт, което силно ме затруднява, защото началната дата на обучението е 01.04.2017 г., и не знам какво да правя?

Кой ти иска от Гьоте институт сертификат (от тая фирма, която са те одобрили?) - и защо? Обясни му/и, че няма да стигне времето, да изкараш и такъв сертификат, както и проучи - за кой е важно, точно това. Приказвай с него/ с нея, и разбери подробностите.

Можеш да си вземеш 1 продукт (от скайп), за 4-5 евро - да говориш безплатно по немските телефони. Щом го знаеш езика - не си губи времето с гьотевски сертификати. Сигурен съм, че може да ги убедиш - да не го искат. Че времето е пари и т.н., а ти немския го знаеш.

2) не съм водил разговор за точната сума на заплащането, стана ясно, че нараства с всяка година, дали е уместно да ги попитам?

Грешка ;-) , но е поправима. Винаги трябва да уточниш въпроса за парите - както и какви разходи те поемат, пътните и т.н. В коя област e тая фирма, към която си се насочил?

3) страхувам се да не си помислят, че парите са ми единствената цел

Hищо подобно. Ти не си отишъл там да си губиш времето - твойто и тяхното. Винаги си имай едно наум, че другата страна ще те прецени - дали можеш да се "продаваш" добре - или не можеш. Ако можеш, за тях ще си ценен кадър.
Ако не можеш - ще те използват (няма да ти плащат достатъчно). Има много да се разкаже по тоя въпрос..

,
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 249 пъти
Благодарено: 391 пъти

Мнениеот rotenheim » 8 Януари 2018, 21:50:24

за много години !!! бъдете здрави, усмихнати и благословени!!!
благодаря ви много за помощта, на всеки ПООТДЕЛНО!!
днес са ми писали от Германия, че ми пращат договорите за ausbildung. имам един много важен въпрос....някой от вас знае ли дали тези 3 години AUSBILDUNG ЩЕ СЕ СЧИТАТ ЗА ТРУДОВ СТАЖ, ТАМ И ТУК, в бг? Това по рода си "нормална" работа ли е или 3 години, които не се зачитат въобще?
Понякога си мисля, че тия шваби са много омотани...честно. Разказах ви, че ми искат ниво Б1 от Гьоте институт. Докато ме изчакват с отговора и нямат никаква яснота в ситуацията, вече са ми пратили тези договори. Не знам дали това им е от първа важност?! Хем съм с езикова гимназия, хем съм им представил за Б2 от езикова сертифицирана школа, но не и не.... от Гьоте да е и все на тяхната си тъпчат да е от там :)))))). Мисля да го изясня въпроса с немския и тогава да ги подписвам екземплярите и изпращам .
Благодаря ви предварително!
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 9 Януари 2018, 10:29:04

rotenheim написа:за много години !!! бъдете здрави, усмихнати и благословени!!!
благодаря ви много за помощта, на всеки ПООТДЕЛНО!!
Горе на всяко мнение има едно бутонче с формата на вдигнат палец. Тук за това го ползваме :mrgreen:
днес са ми писали от Германия, че ми пращат договорите за ausbildung. имам един много важен въпрос....някой от вас знае ли дали тези 3 години AUSBILDUNG ЩЕ СЕ СЧИТАТ ЗА ТРУДОВ СТАЖ, ТАМ И ТУК, в бг? Това по рода си "нормална" работа ли е или 3 години, които не се зачитат въобще?
Понякога си мисля, че тия шваби са много омотани...честно. Разказах ви, че ми искат ниво Б1 от Гьоте институт. Докато ме изчакват с отговора и нямат никаква яснота в ситуацията, вече са ми пратили тези договори. Не знам дали това им е от първа важност?! Хем съм с езикова гимназия, хем съм им представил за Б2 от езикова сертифицирана школа, но не и не.... от Гьоте да е и все на тяхната си тъпчат да е от там :)))))). Мисля да го изясня въпроса с немския и тогава да ги подписвам екземплярите и изпращам .
Благодаря ви предварително!

В Германия за трудов стаж се признава: гимназия/средно училище (след 16г.), казарма, Ausbildung, висше образование, майчинство. Този стаж не определя големината на пенсията, а правота на предсрочно пенсиониране (40 или 45 година стаж).
onufriy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 260 пъти

Мнениеот rotenheim » 10 Януари 2018, 20:05:31

благодаря за отговора!
оффф, хора, не спират да искат и да мрънкат за тоя сертификат от Гьоте институт, днес получих емайл, че ще е по-добре да е Б2, а не Б1, то дано утре да не стане С1........Шансът ми да покрия нивото не е голям. Завършил съм езикова гимназия през 2003 г. Не го поддържам интензивно. Трябва някаква подготовка все пак. Имам около 2 седмици. Май ще го отлагам за септември :(
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Lanti » 10 Януари 2018, 21:00:37

Имаше преди курсове за подготовка към теста в самия Гьоте институт...вкл. Crash Kurs. Обади се и питай? Иначе....намираш примерни тестове и тях решаваш до скъсване.
Аватар
Lanti
Тукашен
Тукашен

Мнениеот rotenheim » 21 Февруари 2018, 21:34:31

Здравейте, да ви уведомя за развитието при мен. Успях да положа с много добър резултат ниво В2 към Гьоте-институт, София. Нямах никакво време за подготовка и просто се явих, въпреки че съм завършил преди 15 г. В края на месец март, 2018 г. заминавам. Стискайте ми палци! Благодаря на всички за подкрепата. Да ви попитам нещо - дали в автобусите има тоалетни /които да се ползват по малка нужда/, че 26 ч. път малко ми се струват лудост, ще се побъркам в тоя рейс толкова време. Избрах наземния транспорт, тъй като със самолет не мога да взема багаж.
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Митака ФУ » 21 Февруари 2018, 23:15:02

Автобусите спират през няколко часа на различни бензиностанции, където се ходи до тоалетна! Не се притеснявай :mrgreen:
Аватар
Митака ФУ
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 1
Благодарил: 107 пъти
Благодарено: 46 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Образование