• Advertisement

Внимание - немските зъболекари

Кой каза "Наздраве"? :-)

Re: Внимание - немските зъболекари

Мнениеот ivo75 » 7 Януари 2018, 02:33:54

Lanti написа:Ограниченията в сумата, която допълнителните застраховки поема са различни според тарифите, застрахователя...Но излиза, че застраховката трябва да се сключи сега, преди преглед. Само че обикновено човек не знае какво точно му трябва - дали да вземе тарифа с мостове и импланти и коренови лечения и всичко друго възможно, или стига и по-малка тарифа.

Защото откакто му кажат на lchan че напр. има зъб за коронка или зъб за вадене и трябва после мост на негово място или имплант, допълнителната застраховка, ако е направена след прегледа, няма да покрива точно този конкретен проблем.
Застраховките често преди да плащат искат бланки с медицинската история от зъболекаря. Зъболекарят дава тази информация на трети страни като застрахователни компании естествено само след като пациентът го е освободил от лекарската тайна...или дава бланката на самия пациент, той да се разправя със застрахователната компания. И в тези бланки например има въпроси като на коя дата е препоръчано за първи път дадено лечение.

Аз сключих моята застраховка преди години онлайн. В документите, които получих по пощата трябваше уточня, дали имам мостове(липса зъб) или импланти. Тъй като първите две или три(не съм сигурен, зависи и от застрахователя) години поемат сравнително малко, не ги интересува, какво ти предстои. Мисля, че първата година беше до 300€, втората до 600€. Една сравнително нормална корона е поне 1000, които пациента трябва сам да си плати, така че отначало застраховката не ти помага особено, но си заслужва занапред.

И най-важното Бонус книжка. След първо посещение при немски зъболекар изискваш бонус книжка с печат, че си бил на профилактичен преглед и така всяка година. След 10 години редовна профилактика повечето здравни каси поемат повече от сумата за зъболечение. След получаване на Бонус книжката и при първо прибиране в България попълваш годините назад при българския си зъболекар.
"Принципът на солидарната демокрация- Путин е виновен до доказване на противното и въпреки това"
Аватар
ivo75
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 169 пъти

Мнениеот Lanti » 7 Януари 2018, 02:46:20

ivo75, работя като зъболекар в Германия и затова пиша по темата. Имала съм пациенти, при които застраховката ни е пращала формуляри за попълване - кога за конкретните зъби е установено, че са нужни коронки. При един от тези 4 зъба датата на преглед, при който е препоръчана коронка беше преди датата на сключване на застраховката и за този зъб конкретно нямаше бонус за пациента от допълнителната застраховка.

За композитни пломби не ги интересува толкова много, защото става дума за напр. 70 - 120 евро, но при коронки и мостове става дума за много повече пари.

Бонус книжка - "Und so funktioniert das Bonusheft
Nach der Rechtslage bekommt der Patient mit - regelmäßig geführtem - Bonusheft zum normalen Zuschuss seiner Krankenkasse einen Extra-Zuschuss (Bonus). Nur gelegentliches Kontrollieren reicht aber nicht. Erst wenn regelmäßige Untersuchungen beim Zahnarzt über einen Zeitraum von fünf Jahren lückenlos nachgewiesen werden, erhöht sich der Festzuschuss zum Zahnersatz, und zwar um 20 Prozent. Können diese Kontrolluntersuchungen sogar über einen Zeitraum von 10 Jahren nachgewiesen werden, wird der Zuschuss der Krankenkasse um insgesamt 30 Prozent erhöht."

http://www.kzbv.de/bonusheft.39.de.html

При поне 5 години редовни прегледи, всяка календарна! година поне 1 преглед на всички зъби - 20 % повече върху сумата, която касата така или иначе дава за мостове, коронки и протези.
При поне 10 години - 30 процента върху тази сума. Важно - не върху цялата сума, бонус процентите се смятат въз основа на сумата - Festzuschuss - която касата поема по принцип.
Аватар
Lanti
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот ivo75 » 7 Януари 2018, 03:02:02

Lanti написа:ivo75, работя като зъболекар в Германия и затова пиша по темата. Имала съм пациенти, при които застраховката ни е пращала формуляри за попълване - кога за конкретните зъби е установено, че са нужни коронки. При един от тези 4 зъба датата на преглед, при който е препоръчана коронка беше преди датата на сключване на застраховката и за този зъб конкретно нямаше бонус за пациента от допълнителната застраховка.

За композитни пломби не ги интересува толкова много, защото става дума за напр. 70 - 120 евро, но при коронки и мостове става дума за много повече пари.

Бонус книжка - "Und so funktioniert das Bonusheft
Nach der Rechtslage bekommt der Patient mit - regelmäßig geführtem - Bonusheft zum normalen Zuschuss seiner Krankenkasse einen Extra-Zuschuss (Bonus). Nur gelegentliches Kontrollieren reicht aber nicht. Erst wenn regelmäßige Untersuchungen beim Zahnarzt über einen Zeitraum von fünf Jahren lückenlos nachgewiesen werden, erhöht sich der Festzuschuss zum Zahnersatz, und zwar um 20 Prozent. Können diese Kontrolluntersuchungen sogar über einen Zeitraum von 10 Jahren nachgewiesen werden, wird der Zuschuss der Krankenkasse um insgesamt 30 Prozent erhöht."

http://www.kzbv.de/bonusheft.39.de.html

При поне 5 години редовни прегледи, всяка календарна! година поне 1 преглед на всички зъби - 20 % повече върху сумата, която касата така или иначе дава за мостове, коронки и протези.
При поне 10 години - 30 процента върху тази сума. Важно - не върху цялата сума, бонус процентите се смятат въз основа на сумата - Festzuschuss - която касата поема по принцип.

Споделям само личния си опит. Местил съм се няколко пъти и съм бил при различни зъболекари. Нито един от тях не ми е споделил да са го търсили от застрахователя, което не изключва факта да е станало и аз да не съм разбрал. Имал съм проблеми с някои кодове за осчетоводяване на определени дейности, но не и кога, какъв точно проблем със зъбния ми статус е бил установен. Като пример, правих два моста в България, разходите, за които бяха поети, както от здравната каса, така и от частното застраховане(за тях е важно здравната каса да признае разходите). Гаранцията на мост, според сегашната ми зъболекарка е две години и ако ми се наложи, здравната каса, а и оттам застрахователя ще ми поемат отново разходите. Разбира се предпочитам да не ми се налага.

Много точно определение за Бонус книжката, аз лично смятам, че е много полезна. И нанасянето на печатите от България за минал период не смятам, че е нередно, стига разбира се да си ходил на зъболекар в БГ всяка година.
"Принципът на солидарната демокрация- Путин е виновен до доказване на противното и въпреки това"
Аватар
ivo75
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Lanti » 7 Януари 2018, 03:07:00

Има заядливи застраховки и не чак-толкова заядливи :) ;-)

Бонус книжката може да се подпечата дори и по-късно, важно е прегледът да е вписан при зъболекаря...ако точно на деня човек е забравил самата книжка не е проблем, важното е прегледът да е направен.
Аватар
Lanti
Тукашен
Тукашен

Мнениеот ivo75 » 7 Януари 2018, 03:17:50

Lanti написа:Има заядливи застраховки и не чак-толкова заядливи :) ;-) ...

Със сигурност, но за мен, като пациент допълнителната застраховка си заслужава. Ще дам пример защо?

12х20=240€, 40€ получаваш обратно за професионално почистване, остават 200€.(това е всяка година).
Първата година, ако се наложи ти поемат до 300€, втората повече и т.н.
И разбира се, признат разход за данъчната декларация. Въобще без да съм застрахователен агент, смятам че допълнителната застр. за зъболечение си заслужава :)
Аватар
ivo75
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Lanti » 7 Януари 2018, 03:24:39

Заслужава си в наистина мнооого случаи, но не в абсолютно всички. И е умно да се сключва преди да се налагат много големи лечения и в колкото се може по-ранна възраст - някои тарифи имат добавка в цената за над 30 или над 35-годишни
Трябва тарифите да се сравняват и преценяват внимателно.
Аватар
Lanti
Тукашен
Тукашен

Мнениеот onufriy » 8 Януари 2018, 15:19:05

ivo75 написа:И разбира се, признат разход за данъчната декларация.
Нали го знаеш тоя виц за по принцип и де факто? По принцип се признават, но де факто само здравните застраховки стигат да се прескочи необлагаемия максимум. Та те така...

Zahlen Sie über 1.900 bzw. 2.800 Euro für die Kranken- und Pflegeversicherung, dann haben Sie die Höchstgrenze der Vorsorgeaufwendungen schon ausgereizt. Dann können Sie sich das Belege zusammensuchen sparen, denn weitere Versicherungsbeiträge können Sie nicht geltend machen.
onufriy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 252 пъти

Мнениеот ivo75 » 8 Януари 2018, 16:30:27

onufriy написа:
Нали го знаеш тоя виц за по принцип и де факто? По принцип се признават, но де факто само здравните застраховки стигат да се прескочи необлагаемия максимум. Та те така...

Zahlen Sie über 1.900 bzw. 2.800 Euro für die Kranken- und Pflegeversicherung, dann haben Sie die Höchstgrenze der Vorsorgeaufwendungen schon ausgereizt. Dann können Sie sich das Belege zusammensuchen sparen, denn weitere Versicherungsbeiträge können Sie nicht geltend machen.

Мда, явно си прав :mrgreen: , 200-250 € не ти помагат особено. Повече има смисъл, сметките за зъболечение да се впишат, като Außergewöhnliche Belastungen....Съчетани с подкрепа за болните бедни роднини, накрая със сигурност ще си заслужава ;-) .
Аватар
ivo75
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 8 Януари 2018, 16:47:53

ivo75 написа:
onufriy написа:

Мда, явно си прав :mrgreen: , 200-250 € не ти помагат особено. Повече има смисъл, сметките за зъболечение да се впишат, като Außergewöhnliche Belastungen....Съчетани с подкрепа за болните бедни роднини, накрая със сигурност ще си заслужава ;-) .

Not quite. Не може да се паушализира, че все пак е зависимо от доходите, ма да речем при семеен доход от около 58к, трябва да си прескочил разходи от 1.700, за да има някакъв ефект. 58к бруто за четиричленно семейство. Ей ти я сметката тука.
onufriy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот ivo75 » 8 Януари 2018, 17:48:00

Мда, пак си прав, не може да се паушализира, но затова и написах плюс разходите за подпомагане на роднините. Не би трябвало да е проблем да достигнеш 1700€ посочени, като пример.
Аватар
ivo75
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 8 Януари 2018, 18:07:03

ivo75 написа:Мда, пак си прав, не може да се паушализира, но затова и написах плюс разходите за подпомагане на роднините. Не би трябвало да е прпблем да достигнеш 1700€ посочени, като пример.

Ok, дано шефът не ни изгони за СПАМ: подкрепа на роднини минава трудно: много ниски доходи + практически липса на недвижима собственост (или стойност по данъчни оценки от 1955). Сметката за медицинските разходи върви по следния начин:
  • 4% на доходите до 15к
  • 3% на доходите 15к до 51к
  • 2% на доходите над 51к
onufriy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 8 Януари 2018, 21:14:33

Е чак толкова зъл не съм. :rr:
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 411 пъти
Благодарено: 298 пъти

Мнениеот lusi1212 » 12 Януари 2018, 20:33:03

Здравейте.
Търся зъболекар и дерматолог с български език в района на Groß Gerau ,Frankfurt,Wiesbaden ,Mainz ,Darmstadt.
С редовни документи съм,имам здравни осигуровки в Германия.
Моля Ви помогнете ми .
lusi1212
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 1 път

Предишна

Назад към Здраве