• Advertisement

Кредитни карти

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Кредитни карти

Мнениеот criyo » 20 Октомври 2007, 22:49:16

Ето една тема, която май досега не е засягана дълбоко :)
Нека направим една дискусия:
- ползвате ли кредитни карти
- намирате ли ги за удобство или по-скоро начин за бърз кредит
- колко имате
- коя бихте препоръчали ако сте ползвали
- опит?

Аз като пристигнах тук, първото което си извадих беше кредитна карта, за да мога да пазарувам по интернет (нещо, което в БГ беше почти невъзможно). Първата ми беше на hypovereinsbank и беше стандартната студентска карта с гратисен период 30 дни и 500 евро лимит. Още я ползвам за пазаруване. Като цяло намирам плащането кеш за отживелица и не обичам да нося пари в себе си, някак си не се замислям дали съм взел достатъчно пари като излизам да пазарувам и да трябва да мисля дали да взема нещо или да го оставя. Пък и ако има нещо, което различава една развита държава от изостанали източно-европейски държави (като нашата) е и разплащателната система - в БГ още те гледат като мамут от ледниковия период, като се опиташ да платиш по електронен път (в изключение може би на няколко магазини в центъра, мол-а и цум :) )

Имах карта и на Barclay, но не останах доволен - на няколко места картата ми отказваше (на нула евро лимит, тоест без да са теглени пари от нея) и прекъснах договора. След това по съвет на приятел си издадох карта на Citibank и съм супер доволен - страхотно обслужване, картата се приема на всички места, има застраховка и 30 дни гратисен период. Дори в България успях да платя във Фантастико с нея :)
Естествено кредитна карта не е продукт за всички, не препоръчвам подобно нещо на хора, които не могат да управляват финансите си - лесно се затъва. Но ако използваш само за пазаруване в гратисния период е ок.
Вашите мненияя?
Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 21 Октомври 2007, 03:07:40

Моето мнение? ТЪПО! Кой го интересува, че имам 5 (примерно). Дори аз не знам кога ми стават плащанията на някои от тях. Други пък са толкова оплетени през системи за точки и бонуси, че през повечето време бъркам приходи и разходи. Да плащаш с карта било кеф.... Да, преди 10 години. Сега е все едно да се кефиш, че имаш интернет.
Какво наистина е гот? Да играеш на борсата от вкъщи. Пускаш компа и ХОП излетели ти спестяванията, заради една рискова инвестиция. А дали ти стиска :wink:
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 6 пъти

Re: Кредитни карти

Мнениеот tonic » 21 Октомври 2007, 06:57:46

criyo написа:... в БГ още те гледат като мамут от ледниковия период, като се опиташ да платиш по електронен път (в изключение може би на няколко магазини в центъра, мол-а и цум :) )...

... не че страдам от излишен патриотизъм, но това твърдение не е много справедливо, в БГ /по-скоро впечатленията ми са от София/ можеш да плащаш почти навсякъде с кредитна карта - за големите магазини дори въобще не говоря, но ако тръгнеш по малките магазинчета на Пиротска, можеш да платиш с карта във всяко второ...
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот niki9911 » 22 Октомври 2007, 02:41:41

Тук понеже истинска кредитна карта не дават лесно, т.е. ВИЗА с кредит 2500 или 5000 евро си вЗех от БГ, и от Булбанк
Аватар
niki9911
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 22 Октомври 2007, 08:24:44

niki9911 написа:Тук понеже истинска кредитна карта не дават лесно, т.е. ВИЗА с кредит 2500 или 5000 евро си вЗех от БГ, и от Булбанк

Ако имаш някакъв приличен доход, ще ти дадат за минути кредитна карта и с доста повече кредит. Ама ако искаш като студент да ти отпуснат 5000 евро кредит, си се оболкал мъничко.
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот vwpolo » 22 Октомври 2007, 14:30:12

I_Vsichki_Goli написа:
niki9911 написа:Тук понеже истинска кредитна карта не дават лесно, т.е. ВИЗА с кредит 2500 или 5000 евро си вЗех от БГ, и от Булбанк

Ако имаш някакъв приличен доход, ще ти дадат за минути кредитна карта и с доста повече кредит. Ама ако искаш като студент да ти отпуснат 5000 евро кредит, си се оболкал мъничко.

на мене ми дадоха 19 хиляди евро кредитен лимит и съм студент. Просто отна4ало дават малко, но с всеки месец кредитния ти рейтинг се пока4ва. В БГ ми дадоха от ОББ право на 10к лева, въпреки 4е дори си намерих гарант. Или въпрос на късмет, или въпрос на Банка.
Aut inveniam viam, aut faciam
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот satbradar » 22 Октомври 2007, 18:36:49

vwpolo написа:
I_Vsichki_Goli написа:

на мене ми дадоха 19 хиляди евро кредитен лимит и съм студент. Просто отна4ало дават малко, но с всеки месец кредитния ти рейтинг се пока4ва. В БГ ми дадоха от ОББ право на 10к лева, въпреки 4е дори си намерих гарант. Или въпрос на късмет, или въпрос на Банка.

Бреи направо да ти повярва човек.......
Я прочети точно какво ти пи6е в бумагите на кредитната карта...........
Всъщност може ....ако докарва6 7до 10 к евро явен доход в немско сте ти дадат 20к кредит..............няма съмнение в това.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот criyo » 22 Октомври 2007, 18:39:23

Странно, аз имам Мастъркард с доста по-голям лимит и съм студент. Без да представям никакво свидетелство за доход получих начален лимит 1500 евро, на 3-ия месец вече беше скочил няколко пъти. Зависи коя банка е, затова и започнах тази тема - за да обменим малко инфо, а не обсъждаме дали кредитната карта е предимство или не...

@tonic, мен в София дебитната карта не искат да ми вземат за плащане, а ти голяма дума каза...кои са тея магазини на пиротска, където ще приемат КК? Че те там повечето магазини се рушат и са толкова мизерни...Единствено досега съм успявал да платя с кредитна карта на Летището (терминал 2) и в Мол-а. В 4 "именити" магазини на столичната Витошка или не им работеха системите, или въобще не им се занимаваше и ми казваха, че не приемат - въпреки че навсякъде има лепенки.

@golia, онлайн търговия с финансови инструменти е друга тема, и там може да споделим опит :) ПС. не е толкова лесно с едно кликване да прецакаш голяма сума пари, особено ако си обикновен човек, демек не работиш на борсата...има рискови групи, има финансови инструменти, които не се продават на хора с нисък рисков рейтинг, има много ограничения от трейдинг системите, за да не се губят пари за секунди - иначе от какво ще печелят посредниците като си избумкаш кинтите на втората секунда...
Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 51 пъти

Мнениеот vwpolo » 22 Октомври 2007, 20:03:43

satbradar написа:
vwpolo написа:........ или въпрос на Банка.......

Бреи направо да ти повярва човек.......
Я прочети точно какво ти пи6е в бумагите на кредитната карта...........
Всъщност може ....ако докарва6 7до 10 к евро явен доход в немско сте ти дадат 20к кредит..............няма съмнение в това.

не че имам нужда да ти доказвам нещо, особено на заядливия ти тон (за кой ли път всъшност), но след като ме наричаш лъжец, се позволих да поровя в боклука с хартията и да го намеря. Понеже много разбираш ще ми преведеш ли на български какво значи 19 000 €? Не работя, очевадно не изкарвам десетина бона на месец. А бумагите бяха 2 хвърчащи листа шрифт 5.

Изображение

Понеже очевадно си некомпетентен по темата, ще ти обясня защо имам право на толкова пари. В началото можех да правя до 1000 евро. На няколко пъти ми се наложи да звъня в първия месец да ми отпуснат повече, но не ми дадоха. След половин година ми дадоха 2500. След 9 месеца получих писмо, че ми дават 5000 евро и че ме освобождават от всякакви такси по подръжка, карта, теглене безплатно по целия свят и т.н. Точно 1 седмица след това получих друго писмо, че ми дават 6500. ДА ГИ СНИМАМ ЛИ И ТЯХ?! 1 месец по-късно ми пратиха настоящото писмо.
Защо ли? Може би са различни причините, съответстващи на начина ми на ползване на картата. Както казах, кредитния рейтинг не е константна величина. Мени се по някакви си там техни формули, които аз си ги обяснявам така - в началото линейно с много малък усилващ фактор. Ако се възползваш от услугите им, той расте експоненциално с доста силен усилващ фактор. Не ги знам техните банкерски понятия, не ща и да ги знам, от инженерството това мога да кажа. Може би ти ги знаеш и ще ни светнеш? Нас непросветените и нечетящите, полуграмотните и тотално безхаберните!
За последен път - ако на другите им е приятен наглия ти арогантен тон, то на мене не! Занапред по-добре ме игнорирай, както аз правя!
Лека вечер!
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот velingrad » 22 Октомври 2007, 21:17:46

Темата е...?

премел: vel...
Изображение
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот vwpolo » 22 Октомври 2007, 23:46:10

Ами утре ще погледна за да съм 100% сигурен, ама грубо мисля 13 месеца. През това време активно си я ползвах, защото друга кредитна немска нямам. Демек семестриални такси, всички застраховки, сметки... все от там ги плащам. Сега през февруари като си купувах колата се обадих да питам колко кредит могат да ми дадат. По телефона казах каквото ги интересуваше и ми дадоха някакъв незадоволителен отговор - нещо като 3 хиляди и нещо с някакви уговорки... обаче ако съм искал, можели да ми запишат термин за след 2 седмици... абе дълга и широка и отказах съвсем изключих варианта да плащам с кредитна карта. По същото време пък от ОББ с гарант ми дадоха пак твърде малко и забравих съвсем за тоя род неща.

Доколкото разбирам колкото повече ползваш картата си, толкова по-благосклонни са към тебе. Иначе не знам. Надявам се да съм бил полезен.
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот niki9911 » 23 Октомври 2007, 02:10:39

тея писма са стандартни като не вземеш дигат кредита , ама я отиди в клона на ситибанк и кажи, я ми ги дайте тея пари и ще ти пеят друга песен..... с тея писма аз стигнах до 25.000 евро, а колега до 60.000
както и да е
Аватар
niki9911
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Mishle » 23 Октомври 2007, 11:03:10

чудно как никoй досега не спомена Barclay :D аз мога за тях да споделя - две години ги ползвам (виза и маcтерkард), засега нямам оплаквания. почнах стандартно от 1000еу сега сам на 3000еу. превеждам два пъти в годината по 700еу за yни и отвреме навреме 20-30 eu за Voip stunt, също и самолетни билети. Kато цяло ги ползвам, когато не може да се плати с lastschrift примерно, гледам да се оправям без кредити по принцип и не ме вълнува колко ми е лимита. 3нам, че ако ми потрябва голям кредит, винаги мога да си го беантрaгна и ще ми го дадат без проблем. Xубаво е да знаеш обаче, че ако нещо се обърка има откъде да вземеш, нo ако не внимаваш мн бързо се затъва :?
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот satbradar » 23 Октомври 2007, 11:45:33

vwpolo - явно малко си се сблъскавал с деитвителноста тука .
Не и нужно д ами доказваш каквото и да е ....
Неслучино има поговорка -Не питаи старило ами питаи патило.
Осте си в категорията - в Бг му казват така - Мисли си 4е всичко що хвърчи се яде.
Стом не искаш да узнаеш как да избехнеш препани камъните по пътя си - си е твои проблем.
Успехи
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Назад към Общ форум