• Advertisement

Признаване на стаж от друга ЕС страна за пенсия

Форумът, който касае всеки!

Re: Признаване на стаж от друга ЕС страна за пенсия

Мнениеот veilet » 25 Май 2010, 05:53:39

Напротив, пенсия от Бг ще получиш при навършване на съответните години...При мъжете мисля беше 63 г., ако нещо не са променили в законодателството. Точковата система не те бърка. Виж, на последния въпрос не мога да ти отговоря...Поздрав!!!

Потребители благодарили на автора veilet за мнението:
Bbubeto
Рейтинг: 5%

Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 42 пъти
Благодарено: 50 пъти

Мнениеот Mony60 » 25 Май 2010, 14:35:19

VaskoLeon написа:Има ли възможност деветте години трудов стаж от България да си го прехвърля в Германия?

Разбира се, че има! Бях отворила тема по този въпрос: "Признаване на трудов стаж от БГ". Прочети там внимателно какво съм написала, ако имаш въпроси питай пак!
Най-сложното на този свят били човешките взаимоотношения.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 71 пъти
Благодарено: 77 пъти

Мнениеот VaskoLeon » 25 Май 2010, 22:52:05

Здравей Мони,

прегледах старата тема!

Не ми стана ясно мога ли да си преместя българския трудов стаж към немската осигурителна система? Което би било свързано с плащания на парични суми от БГ на Германия!

От България няма да мога да взема НИКАКВА пенсия, понеже е в сила точковата система. Т.е. пенсионна възраст / например 63/+ трудов стаж / в моя случай примерно 10 години/ прави 73 точки, за да получа пенсия ми трябват минимум 100 точки. Примерът в другата тема е много добър, но не е за български трудов стаж.

Все пак ти успя ли да пратиш документите в БГ и какво точно си искала? Признаване на немски стаж в БГ или обратното?

Лека вечер!
Аватар
VaskoLeon
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 22 пъти
Благодарено: 19 пъти

Мнениеот estira » 25 Май 2010, 23:05:43

VaskoLeon написа:Не ми стана ясно мога ли да си преместя българския трудов стаж към немската осигурителна система? Което би било свързано с плащания на парични суми от БГ на Германия!

Не може!
Как ме мъчи всеки ден тоз въпрос трагичен - хем да бъда откровен, хем да бъда симпатичен.
Аватар
estira
Модератор
Модератор

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 446 пъти
Благодарено: 211 пъти

Мнениеот VaskoLeon » 26 Май 2010, 13:06:25

Mony60 написа:
VaskoLeon написа:Има ли възможност деветте години трудов стаж от България да си го прехвърля в Германия?

Разбира се, че има! Бях отворила тема по този въпрос: "Признаване на трудов стаж от БГ". Прочети там внимателно какво съм написала, ако имаш въпроси питай пак!

estira написа:
VaskoLeon написа:Не ми стана ясно мога ли да си преместя българския трудов стаж към немската осигурителна система? Което би било свързано с плащания на парични суми от БГ на Германия!

Не може!

На кой да вярвам?
Аватар
VaskoLeon
Златен писач
Златен писач

Мнениеот velingrad » 26 Май 2010, 15:43:16

Не разполагам с време, за да правя необходимите точни извадки. На след ната страница: http://ec.europa.eu в дясно (долу), можете да прочетете:
Übertragbarkeit von Rentenansprüchen

Wenn Sie sich in ein anderes dieser Länder (d.h. alle EU-Länder, Norwegen, Island, Liechtenstein und die Schweiz) begeben, können Sie Ihre Renten- und Krankenversicherungsansprüche mitnehmen.

Също там, можете да си изтеглите:
Verord. 1408/71 и
Verord. 574/72 за повече яснота.
За съжаление и двете не са достъпни на български- приятно четене.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Администратор
Администратор

Снимки: 392
Публикации в блог: 27
Благодарил: 652 пъти
Благодарено: 857 пъти

Мнениеот Mony60 » 26 Май 2010, 18:44:13

VaskoLeon написа:Не ми стана ясно мога ли да си преместя българския трудов стаж към немската осигурителна система?

Здравей Васко,
изразът "преместване" в случая не е най-точен, но можеш да подадеш молба за признаване на българския ти трудов стаж от немската пенсионна система, за да ти бъде признато тук в Германия като трудов стаж, НО се брои само за стаж ( Wartezeit), германците не ти плащат за изработените в България години.
VaskoLeon написа:Все пак ти успя ли да пратиш документите в БГ и какво точно си искала? Признаване на немски стаж в БГ или обратното?

Да, аз си изпратих оригиналните документи по служебен път за признаване на българския ми стаж в ДЕ. След няколко седмици се върнаха с потвърждение, че наистина съм работила в БГ "от...до" и немската пенсионна служба ми ги призна за Wartezeit.
След време като стана на пенсионна възраст ( според тогавашните български закони) ще трябва да подам молба отново чрез немската пенсионна служба за изчисление и превод на полагащото ми се от БГ. Тази точкова система, за която споменаваш, щяла да отпадне.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот VaskoLevski » 26 Май 2010, 20:56:28

velingrad написа:
Също там, можете да си изтеглите:
Verord. 1408/71 и
Verord. 574/72 за повече яснота.
За съжаление и двете не са достъпни на български- приятно четене.

Поне има ли ги на немски двата Ферорднунга?
Аватар
VaskoLevski
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 1 път
Благодарено: 1 път

Мнениеот velingrad » 26 Май 2010, 21:57:21

И ти Васко, па и всички, които са "търсещи, но не намиращи": кое точно ти попречи, да отвориш страницата залинкната по-горе, та да погледнеш сам? Точно ти, който отдавна не си новобранец... Да ти се даде посоката, а ти да очаваш и бензина да ти се плати?!
Не ми се сърдете, че съм бил "неясен", "груб", че и всичко негативно, срещнало се извън пределите на България. Онази приказка, за вълка и вратът му обаче, явно сте забравили. Където и с каквото можем помагаме, но и личната инициатива е повече от желана.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Администратор
Администратор

Мнениеот VaskoLeon » 26 Май 2010, 22:47:42

velingrad написа:И ти Васко, па и всички, които са "търсещи, но не намиращи": кое точно ти попречи, да отвориш страницата залинкната по-горе, та да погледнеш сам? Точно ти, който отдавна не си новобранец... Да ти се даде посоката, а ти да очаваш и бензина да ти се плати?!
Не ми се сърдете, че съм бил "неясен", "груб", че и всичко негативно, срещнало се извън пределите на България. Онази приказка, за вълка и вратът му обаче, явно сте забравили. Където и с каквото можем помагаме, но и личната инициатива е повече от желана.

Велинград, много ни бъркаш нас двамата с брадчеда! Ама нейсе, моят интернет е през стик, много бавен и аз също бих имал проблем да кириза дали е на немски или не! Щото ако е на английски нема нужда да си хабя интернето,клар?
Аватар
VaskoLeon
Златен писач
Златен писач

Мнениеот velingrad » 26 Май 2010, 23:05:27

Дали е "братчеда" или някой друг, няма никакво значение. Дали е "стик" или не е - пак все тая. На кой друг език има Verordnung (Verord.), освен на немски бре симпатяга? Абе оправяйте се...
Аватар
velingrad
Администратор
Администратор

Мнениеот Bbubeto » 22 Юли 2013, 20:04:08

Здравейте,
съпруга ми получи писмо от Deutsche Rentenversicherung по отношение на трудовия му стаж и за изясняване на периодите, през които е работил в Бг.
Добре, получените фомуляри ще попълним, но как ще докажем българския трудов стаж. В писмото не е казано какви документи трябва да изпратим, за да бъде признат българският трудов стаж.
Какво трябва да се направи, да се преведе трудавата книжка или да се вземе някакъв документ от НОИ доказващ трудовия стаж, какъв точно трябва да бъде този документ и трябва ли той да се превежда и легализира? Или пък от Deutsche Rentenversicherung си се свързват сами с НОИ и си проверяват?
Хубава вечер и предварително благодаря за отговорите Ви!
Bbubeto
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Anna12975 » 23 Юли 2013, 13:32:47

Здравейте,

прочетете тук:

http://www.eulaw.egov.bg/DocumentDisplay.aspx?ID=184698

Или се посъветвайте тук:

http://berlin-brandenburg.dgb.de/beratu ... 0_8#tabnav

Потребители благодарили на автора Anna12975 за мнението:
Bbubeto

Anna12975
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот Mony60 » 23 Юли 2013, 14:26:33

@Bbubeto
На писмото, което са Ви изпратили от Deutsche Rentenversicherung, горе вдясно сигурно има телефонен номер, на който можете да се обадите и да попитате какви документи точно са необходими за доказване на трудовия стаж от България. Трудовата книжка ( непреведена) може и да е достатъчна за доказателство, но има и специални формуляри, които се издават от бившия/бившите работодатели в България и всичко това се изпраща в оригинал и без превод на Deutsche Rentenversicherung, които по служебен път изпращат документите Ви до НОИ за потвърждение и ги връщат отново по служебен път.

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението:
Bbubeto

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Gabinova » 23 Юли 2013, 14:51:42

Към Bbubeto: Тъй като аз вече минах по този път , ще кажа: Искаха ни всички документи, с които можем да удостоверим трудов стаж от Бг или друга страна от ЕУ , като началото го фиксираха от 17 навършени години до момента - т.е. за мъжете искат и военна книжка(ако имате), дипломи (гимназия, техникум, университет), трудова и осигурителна книжка. Актовете за раждане на децата също.(за да ви вкл. и годините майчинство, което в БГ е платено до 2г.). Всичко в оригинали, те си правят на момента копия и Ви връщат оригиналите обратно. Ходи се лично, не се изпращат по поща. Освен двата документа за попълване има и нещо като таблица - в която вие сами предварително трябва да опишете последователно трудовия си стаж, започвате от гимназия, техникум, казарма, майчински, университет...... кой каквото има. Отделно бланка за съпруга и отделно за съпругата. Ако не можете да се организирате до термина, който са ви дали, няма проблем, разбрани са, но отидете очи в очи или се обяснете по телефона. Моята уговорка беше, когато събера документите, да пиша имейл на служителката, която ми е бератер, (горе в дясно на писмото,както е казала Мони60, е написано името) , за да ми даде нов термин.

Потребители благодарили на автора Gabinova за мнението (общо 2):
veiletBbubeto
Рейтинг: 10%

Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 56 пъти
Благодарено: 90 пъти

Предишна

• Advertisement

Назад към Работа, данъци и осигуровки